Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć Thomas, posłałem ci maila. Jak będziesz miał chwilę to odpisz.

Czesc :)

widziałem, widziałem. Wlasnie siedze i odpracjue zalegla korespondencje, jest taka ladna pogoda, ze mamy caly czas nawal roboty i nie mam czasu na pisania mailow (miała być przerwa zimowa i maly urlop, ale nic z tego...) :D

Proszę jeszcze o chwileczkę cierpliwości :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

sluzne pytanie :)

Dla większości domow jednorodzinnych wystarczy 20cm, ale bez sprawdzania obciazen plyty jest to tylko gdybanie

 

Właśnie sam na to odpowiedziałeś :)

Jesteś osobą z doświadczeniem i wiesz, że dla większości domów jednorodzinnych wystarcza 20cm, ja założyłem do szacowania kosztów 25cm i w tym chciałbym się zmieścić, a że konstruktor niema za dużego doświadczenia, a nie chciałbym za jego niewiedzę przepłacać, bo on dla swojego bezpieczeństwa zrobi mi 30cm - to będzie jakiś tam znak aby sprawdzać jego kompetencje w temacie i prawidłowość liczenia :)

Tylko pod tym kątem napisałem o 30cm płyty :) ale jeżeli obliczenia okazałyby się poprawne a z jakiś powodów (np gruntowych) będzie taka grubość wychodzić to będzie się rozważać wszystko pod względem finansowym.

 

Ostatnio widziałem projekt płyty w Luboniu dom jednorodzinny fakt dość duży pod względem m2 lecz całkowicie parterowy i nie jakoś specjalnie wysoki, wymiana gruntu jak dobrze pamiętam na 1 czy nawet 1,5m i płyta na Izodom 2000 (izolacja 25cm) 30cm na to styropian i jeszcze wylewki - to chyba trochę ponad potrzeby, ale nie mnie oceniać, matematyki się nie oszuka, ja tylko chcę mieć pewność, że nie przepłacę, więc muszę sprawdzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sam na to odpowiedziałeś :)

Jesteś osobą z doświadczeniem i wiesz, że dla większości domów jednorodzinnych wystarcza 20cm, ja założyłem do szacowania kosztów 25cm i w tym chciałbym się zmieścić, a że konstruktor niema za dużego doświadczenia, a nie chciałbym za jego niewiedzę przepłacać, bo on dla swojego bezpieczeństwa zrobi mi 30cm - to będzie jakiś tam znak aby sprawdzać jego kompetencje w temacie i prawidłowość liczenia :)

Tylko pod tym kątem napisałem o 30cm płyty :) ale jeżeli obliczenia okazałyby się poprawne a z jakiś powodów (np gruntowych) będzie taka grubość wychodzić to będzie się rozważać wszystko pod względem finansowym.

 

Ostatnio widziałem projekt płyty w Luboniu dom jednorodzinny fakt dość duży pod względem m2 lecz całkowicie parterowy i nie jakoś specjalnie wysoki, wymiana gruntu jak dobrze pamiętam na 1 czy nawet 1,5m i płyta na Izodom 2000 (izolacja 25cm) 30cm na to styropian i jeszcze wylewki - to chyba trochę ponad potrzeby, ale nie mnie oceniać, matematyki się nie oszuka, ja tylko chcę mieć pewność, że nie przepłacę, więc muszę sprawdzać :)

 

 

Plyty w systemie Izodom standardowo maja grubość 25cm, takie sa te kształtki z Peripor 300. Jest to bardzo dobry system, jeśli się buduje caly dom w tym systemie, ponieważ wszystko ladnie pasuje. Czemu tam robili taka gleboka wymiane gruntu, to ja nie wiem, mam nadzieje ze z powodu nosnosci a nie ze względu na wysadziny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas "na wiosce" powstał nieduży dom, chyba parterowy, może z poddaszem, nie pamiętam na PF. I gość ma problem, bo dom ...się przekrzywił i to na tyle mocno, że wprawne oko bez poziomicy to wychwyci, a pokapowali się podobno dopiero dekarze, jak nie mogli złapać poziomu rynien. Ściany nie pękły z tego co widziałem. Teraz jest stan surowy otwarty + pokrycie dachu.

Wnioski są dwa:

- płyta to jednak świetna sprawa, bo trzyma jak diabli konstrukcję w całości,

- widać jak ważne są badania geotechniczne i właściwe przygotowanie gruntu.

Co tam spaprali to nie wiem, ale problem jest teraz ogromny. Współczuję inwestorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas "na wiosce" powstał nieduży dom, chyba parterowy, może z poddaszem, nie pamiętam na PF. I gość ma problem, bo dom ...się przekrzywił i to na tyle mocno, że wprawne oko bez poziomicy to wychwyci, a pokapowali się podobno dopiero dekarze, jak nie mogli złapać poziomu rynien. Ściany nie pękły z tego co widziałem. Teraz jest stan surowy otwarty + pokrycie dachu.

Wnioski są dwa:

- płyta to jednak świetna sprawa, bo trzyma jak diabli konstrukcję w całości,

- widać jak ważne są badania geotechniczne i właściwe przygotowanie gruntu.

Co tam spaprali to nie wiem, ale problem jest teraz ogromny. Współczuję inwestorowi.

 

No dobrze mówisz: albo brak analizy i kiepski grunt, albo podbudowę zle wykonali. A może była analiza gruntu, tylko z nie potrafili zinterpretować podane parametry. Tez wspolczuje, przykra sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze gorzej było by przy zwykłych ławach ..

 

Niewatpliwie racja.

Prawda taka, ze trzeba niezla fuche zrobić, żeby plyta się tak zachowuje. Chyba ze cos niespodziewanego, np. powiazane z woda, gdzies odplyneli wody gruntowe, bo zrobili wypompowanie, wykopy, niewiadomo co, ale raczej nie sadze.

W Kolonii Niemcy budowali metro i odpompowali tyle wody, ze kawalek dalej rozwalila się cala ulica razem z budynkami...

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, w nie znanym terenie ciężko powiedzieć będzie ok, tak jak gościu się zdziwił iż musiał by wiercić na 120m studnię głębinową, bo warstwa czerwonego iłu wynosi 70-90m. Nie mniej w swoim terenie wiem jaki jest grunt .. i wiem że takie jaka by nie wystąpiły w 90%

chyba że gdzieś nad rzeką ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam Wasze posty, zwłaszcza Twoje i się zastanawiam, ciekawe jak ja podejdę swojego konstruktora aby sprawdzić czy chłop w ogóle ma pojęcie jak obliczyć płytę fundamentową ale na XPS, a nie poniżej strefy zamarzania jak za starych czasów :)

 

Zobaczymy, pierwsze będę sprawdzał grubość, jak mi zrobi 30cm pod domek to się wk.... zdenerwuję, a może dostanę jakieś "obliczenia" to skonsultuję jakoś :)

 

Ale czemu niby stawianie płyty fundamentowej na XPS czy EPS ma warunkować jej grubość?

Grubość płyty fundamentowej wynika z nośności, z zarysowania i tego, jakie mamy warunki geologiczne.

 

Oczywiście warunkowanie grubości płyty głębokością przemarzania to głupota.

 

Czasem cieńsza płyta powoduje, że trzeba włożyć więcej zbrojenia. A jak wiadomo, stal jest droższa od betonu (w ogólnym rozrachunku), więc 30cm płyty przy określonych założeniach nie oznacza, że konstruktor nie zna się na rzeczy.

Edytowane przez GoksaP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czemu niby stawianie płyty fundamentowej na XPS czy EPS ma warunkować jej grubość?

Grubość płyty fundamentowej wynika z nośności, z zarysowania i tego, jakie mamy warunki geologiczne.

 

 

Ale Daredl ma racje. Jest to roznica czy pojektuje plyte na podloze o nosnosci (dop. odp. gruntu) 60 czy 185 kPa. Przynajmniej powinno być, mimo ze potrafiaja projektanci zapominać o tym lub uwzgledniaja 200kPa (wtedy ten EPS200 wychodzi lepiej niż XPS300...:o)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Daredl ma racje. Jest to roznica czy pojektuje plyte na podloze o nosnosci (dop. odp. gruntu) 60 czy 185 kPa. Przynajmniej powinno być, mimo ze potrafiaja projektanci zapominać o tym lub uwzgledniaja 200kPa (wtedy ten EPS200 wychodzi lepiej niż XPS300...:o)

 

Chyba się pogubiłem - rozmawiamy o tym, jaki styropian dać pod płytę 30-stkę, a nie jaka gruba ma być płyta w przypadku XPSa? Bo tak z rana, to wypowiedź darekdl ukierunkowała mnie w tę drugą stronę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja rozumie, Tomas bardzo uszczypliwie pojechał po osobach które łapią się w pułapkę

cyferek opisowych, to że jest EPS' 200 to nie znaczy że jest 200 kPa.

Jego parametry trzeba wyszukać sobie, w karcie charakterystyki, lub szukać wytycznych innych.

Kolosalne znaczenie ma rodzaj podkładu pod płytę i jego zachowanie.

Już nie wmówić że tu statyka się tego nie tyka ...

Się można bardzo zdziwić jaki jest szybki przyrost ugięć z pozoru niewielkiej zmianie wartości odporu EPS"a czy XPS'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo taka konstrukcja oparta na 3 słupach może mieć 12m lub nawet 24m licząc że skraje oparte są na ścianach.

Nie napisałem tego złośliwie. Tylko strasznie enigmatycznie Kolega opisał pytanie.

Zależnie od grubości płyty i tego co nad pierwszy wariant dobry pod strych, drugi rozstaw to 4,5 m , na 6m w halówce idzie standardowo

IPE 300 pod 15cm płyty. Stąd różne będą siły reakcji na słup.

Siła reakcji między słupem a fundamentem oraz grubość i będzie wiadomo ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo taka konstrukcja oparta na 3 słupach może mieć 12m lub nawet 24m licząc że skraje oparte są na ścianach.

Nie napisałem tego złośliwie. Tylko strasznie enigmatycznie Kolega opisał pytanie.

Zależnie od grubości płyty i tego co nad pierwszy wariant dobry pod strych, drugi rozstaw to 4,5 m , na 6m w halówce idzie standardowo

IPE 300 pod 15cm płyty. Stąd różne będą siły reakcji na słup.

Siła reakcji między słupem a fundamentem oraz grubość i będzie wiadomo ..

 

No i jeszcze wielkość stop pod profilem HEB - przecież slup takigo rodazaju nie będzie stal tak bez niczego na plycie, przynajmniej będzie jakas plyta stalowa. A wymiary tej plyty (pole kontaktowe) maja dużo wpływ na wyniki obliczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...