Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie jest coś takiego

http://kamami.pl/termometry-wielokan...avt5389-c.htm

a czujniki na kablach od 2 do 11 m

 

W tej samej cenie dostaniesz lankontroler: http://tinycontrol.ats.pl/pl/kontroler,lan-controller,167,363 , który jest znacznie bogatszy funkcjonalnie. Możesz go połączyć do sieci i wyrzucać statystyki na wykresy.

Poza tym pozwala podłączyć 6 czujników temp. i jeden DHT22 (pomiar temp. i wilgotności z dużą precyzją).

Ja ten jeden DHT22 dałem na styku styro/pospółka, żeby sprawdzać wilgotność gruntu pod podłogą (nie dałem folii).

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobrze opisales. Pelzanie materialu to jedna sprawa, nasiakliwosc i dyfuzyjność materialu to druga, która tez prowadza do powiększenie (czyli pogorzszenia) Lambdy. Wg. mnie te oszczednosci na EPS wcale nie sa oszczędnościami, jeśli po powiedzmy 10 lat 20cm EPS daja taki sam efekt jak 10cm XPS. Nie mowiac o tym, ze musze po prostu bardziej dozbroić plyte, żeby bylaby sztywniejsza, co tez obniza potencjalne oszczednosci na ten material.

Aprobat, badan technicznych i gwarancje dla zastosowan jako element konstrukcyjny pod plyta do dziś od zadnego producenta EPS nie dostałem, a pisałem do niemal wszystkich. Pisalem im, ze zamierzam kupic ok 2000 - 3000m³ rocznie, ale musze miec pewnosc, ze ten material sie nadaje, a ... cisza. Jeśli byłoby to stosownym materialem, to chyba by spróbowali zalatwic takie sprzedaży, to nie sa male ilości.

Na szczęście w tym kontekscie większość plyt fundamentowych z zelbetu sa nieco przewymiarowane, dlatego sciany bądź plyty rzadko pekaja (choć tez już widziałem), ale stosowanie EPS pod plyta mowiac o oszczędnościach jest moim zdaniem po prostu nie przemyslone do końca. Jak często w zyciu, najtaniej wychodzi jednak jakość, a nie taniochy :)

 

OK, ale jeśli zmieścisz się z obciążeniami długotrwałymi do tych 30kPa to dalej twierdzisz, że nie powinno się budować płyty na EPS 100 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wątek na temat płyt Legallet (czy jakoś tak). Te płyty leżą na EPS 100. Problem ze styropianem jest taki, że może w nim wystąpić zjawisko pełzania, tzn. powolnego, ale nieustannego powiększania odkształceń pod wpływem zbyt dużego obciążenia. Pod płytą taki styropian będzie się po prostu spłaszczał.

 

co do Legalletu to fakt tak robili na początku, płyta na EPS100 i to jeszcze 20cm grubości.. potem zmienili to na XPS pod nośnymi.. pewnie włąsnie z powodu zbytniej podatności EPS na ściskanie

jak pisałem Lambda mnie nie martwi bo nawet jak zwiększy się o 10% to i tak niewiele będzie w stosunku do strat dla całego budynku

 

W Twoim przypadku jest już "po ptokach". Mieszkaj i ciesz się domem. Oby się nic złego nie działo.

 

tak zamierzam... sytuacja jak u Budowlanego Laika raczej się nie powtórzy (przynajmniej nie na taką skalę), nie mam OP w płycie, i mam nośne w środku budynku.. a i grubość mam 25cm a nie 20cm jak w Legallecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale jeśli zmieścisz się z obciążeniami długotrwałymi do tych 30kPa to dalej twierdzisz, że nie powinno się budować płyty na EPS 100 ?

 

Co prawda, nie pamiętam dom gdzie bym nie przekrocil te 30 kPa. Ale owszem, moglbym plyte tak projektować, żeby tak wyszlo, tylko nadal zostaje problem z nasiakliwoscia i dyfuzyjnoscia, chyba ze stosuje cos w stylu Peripor itp. Wtedy jednak cena mocno się zbliza do XPS. Wiec tak, wg mnie nie powinno się tak zrobić, ale nie chce znowu wywolac klotnie :)

Dla siebie kazdy może zrobic co che, jesli kierbd to odbiera, a jako firma - nie bardzo. Tak uważam. Pomijam temat aprobat, wg prawa każdy wyrob powinno mieć aprobatę do zamierzonych zastosowan, a dla EPS'a sa aprobaty tylko jako izolacje, a nie jako części konstrukcyjne. Dla XPS jest inaczej, sa odpowiedne aprobaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Thomas, wszystko jasne.

 

Co do modułu odczytującego temp. z czujników ds18b20 to wyczytałem, że moduł Binary Sensor systemu fibaro pozwala podłączyć 4 czujniki na szynie 1-wire. Cena to ok. 170zł za ten moduł. Ktoś, kto planuje Fibaro do domu to dołączenie tego modułu i odczyt temperatur będzie bardzo dobrą alternatywą dla powyższych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo konstruktor to nie projektant? hehehe

 

no.... projektant przeważnie jednak nie jest konstruktorem. Sa ludzie zlozliwi, którzy nawet twierdza, ze projektant - w sensie architekt - jest bardziej artysta niż budowlancem :D:D:D

A czy konstruktor jest projektantem? Może czasami i tak, ale w przypadku domow jednorodzinnych często jednak nie. W budownictwie inżynierskim, sprawa może wygląda trochę inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no.... projektant przeważnie jednak nie jest konstruktorem. Sa ludzie zlozliwi, którzy nawet twierdza, ze projektant - w sensie architekt - jest bardziej artysta niż budowlancem :D:D:D

A czy konstruktor jest projektantem? Może czasami i tak, ale w przypadku domow jednorodzinnych często jednak nie. W budownictwie inżynierskim, sprawa może wygląda trochę inaczej :)

 

chcesz powiedzieć że mając uprawnienia do projektowania nie mogę nazywać się projektantem:bash:? ok powinno być projektant branży konstrukcyjno-budowlanej,

architekt to projektant branży architektonicznej, drogowiec to projektant branży drogowej itd.

tylko po co utrudniać sobie życie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz powiedzieć że mając uprawnienia do projektowania nie mogę nazywać się projektantem:bash:? ok powinno być projektant branży konstrukcyjno-budowlanej,

architekt to projektant branży architektonicznej, drogowiec to projektant branży drogowej itd.

tylko po co utrudniać sobie życie?

 

cos... myslalem ze da się zrozumieć, ze ten mój wpis nie był na 100% poważnie. Jednak, patrząc na niektore projekty domow, to konstruktor widocznie nie projektowal, lecz tylko metoda skopiuj - wklej stworzyl cos w stylu projektu konstrukcji, bez obliczen, bez rysunkow, tylko jakich tekst, ze konstrukcja została projektowana zgodnie z roznimi normami, ze strefa obciazen śniegiem i wiatrem jest taka a nie inna, ze przyjęty zostało dop. odpor gruntu 150kPa, szerokości law przyjęty jaklo 70cm i rozne takie ogolne rzeczy, a z tym się zamyka "projekt konstrukcyjny".

 

Jeden konstruktor który pracuje dla dużej, znanej pracowni internetowej nawet mi powiedział, ze nie oblicza ich domy jednorodzinne, przyjmuje standardowo 120kN/mb pod scianami, co standardowo daje mu lawy fundamentowe 80x40cm, ciężko to nazwac projektowanie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden konstruktor który pracuje dla dużej, znanej pracowni internetowej nawet mi powiedział, ze nie oblicza ich domy jednorodzinne, przyjmuje standardowo 120kN/mb pod scianami, co standardowo daje mu lawy fundamentowe 80x40cm, ciężko to nazwac projektowanie. :)

 

wypada napisać tylko "jaka płaca taka praca" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EPS się nadaje. Jest to produkt gorszy od XPS (choćby ta minimalnie większa nasiąkliwość), ale wytrzymałościowo da radę. Trzeba go tylko tak zaprojektować pod płytą.

 

A o zgniecionym EPS pod płytami LEGALLET - dla mnie to nie jest argument poparty czymkolwiek. Jakiś ktoś, kiedyś i gdzieś widział, że styro pod płytą zrobił się twardszy. Nie wiadomo jak to badał, czym oceniał itd. Nic nie wiadomo... ale komu pasuje to to podchwyci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EPS się nadaje. Jest to produkt gorszy od XPS (choćby ta minimalnie większa nasiąkliwość), ale wytrzymałościowo da radę. Trzeba go tylko tak zaprojektować pod płytą.

 

A o zgniecionym EPS pod płytami LEGALLET - dla mnie to nie jest argument poparty czymkolwiek. Jakiś ktoś, kiedyś i gdzieś widział, że styro pod płytą zrobił się twardszy. Nie wiadomo jak to badał, czym oceniał itd. Nic nie wiadomo... ale komu pasuje to to podchwyci.

 

To prawda, nic na pewno nie wiadomo. Ale z drugiej strony (jeśli wierzyć Thomasowi) to nie ma deklaracji producentów, że EPS nadaje się pod płyty, a dla XPSa są. I co z tym ma zrobić zwykły inwestor, który nie koniecznie się musi na tym znać? Najsensowniejsze to policzyć koszty obu rozwiązań, oszacować ryzyko popełnienia błędu i podjąć jakąś decyzję. Ja wybrałem XPS nie dorabiając do tego żadnej ideologii.

 

Podobna sytuacja - przymierzam się do elewacji, 30 cm styropianu. Wykonawcy mają różne propozycje. Jeden mówi, żeby dać w jednej warstwie, inny przekonuje, że lepiej na dwie bo nie będzie mostków termicznych i coś tam jeszcze. Zadzwoniłem do producenta systemu ociepleń i dowiedziałem się, że nie ma badań na to, co sie dzieje z warstwą kleju pomiędzy płytami styropianu i z tego względu nie promują takiego rozwiązania. Czy to oznacza, że po roku odpadnie tynk ze ściany? Pewnie nie, ale nie chcę ryzykować, tylko wybieram rozwiązanie sprawdzone i z aprobatą producenta. I co by nie powiedzieć, jest to rozwiązanie najbardziej bezpieczne. Czasami może się okazać droższe, ale pozorne oszczędności o których dowiem się za jakiś czas mnie raczej nie interesują. Taki mam punkt widzenia i to tylko moje zdanie. Nikogo do niczego nie przekonuję.

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...