Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość TwojPan
W projekcie mam przyjęte EPS200. Zdaniem projektanta w stosunku do gruntu rodzimych (piasków) wódy gruntowej na poziomie ok. 1 m pod powierzchnią, spełni swoją rolę. Ale zastosowanie XPS 30 PRIME S podniesie mi koszt inwestycji o ok. 2 tys. Nie jest to olbrzymia kwota w stosunku do całości inwestycji domu. A już czytałem na tym forum opinie że lepiej podnieść właściwości materiałowe. Raczej nie będzie już możliwości poprawki tej izolacji w przyszłości. :rolleyes:

Rozumiem.

Spoko,czytam forum i ja.Zawsze jednak jest ryzyko,kto siedzi po drugiej stronie (producent proponowanego materiału?)

Są detale,takie o jakich piszesz,które zawsze są dyskusyjne-jak np.poziom wód gruntowych.Nikt nie zagwarantuje,że się nie podniesie/opadnie.Pewnie wszystko można by zrobić z "nadmiarem".Będę o tym pamiętał w czasie rozmów z architektem o płycie fundamentowej.Zapewne i tak skupię się głównie na jego propozycjach.Masz rację ,może bez uzasadnienia ekonomicznego-ale i tak czasem warto rozważyć inne propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Mam pytanie.Czy przy projektowaniu płyty fundamentowej,projektant nie "podsówa" pewnych rozwiązań dotyczących grubości i rodzaju materiału?Czy nie zależy to od np.rodzaju gruntu,charakterystyki cieplnej domu,a wreszcie od zasobności portfela inwestora?Robisz to wszystko sam?

Pozdrawiam.

Konstruktor nie jest od podsuwania,konstruktor jest od zaprojektowania plyty fundamentowej zgodnie ze sztuka i normami budowlanymi.

Od grubosci izolacji jestes Ty,jesli stwierdzisz,ze ilosc energii jaka zuzyje dom na cele grzewcze przy np.10cm pod plyta jedt ok to pakujesz 10cm a jak bedzie za duzo zuzywal to pakujesz odpowiednio wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Konstruktor nie jest od podsuwania,konstruktor jest od zaprojektowania plyty fundamentowej zgodnie ze sztuka i normami budowlanymi.

Od grubosci izolacji jestes Ty,jesli stwierdzisz,ze ilosc energii jaka zuzyje dom na cele grzewcze przy np.10cm pod plyta jedt ok to pakujesz 10cm a jak bedzie za duzo zuzywal to pakujesz odpowiednio wiecej.

 

To co napisałeś ,świadczy o tym,że nigdy nie projektowałeś indywidualnie domu.Śmiem nawet twierdzić,że na swej drodze do PC nie spotkałeś nigdy architekta.

Sorrki za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To co napisałeś ,świadczy o tym,że nigdy nie projektowałeś indywidualnie domu.Śmiem nawet twierdzić,że na swej drodze do PC nie spotkałeś nigdy architekta.

Sorrki za OT.

Architekt projektowal mi dom i robil zmiany w projekcie a plyte projektowal mi konstruktor.

Ale ani jeden ani drugi nie placilby za mnie rachunkow za ogrzewanie i sadze ze moj portfel pod tym wzgledem mieliby gleboko w d...

Za to ja wiedzialem ile energii dom zuzyje na ogrzewanie i to ja zazyczylem sobie taka izolacje bo ta ilosc energii zuzytej i koszt jej przy tej izolacji calkowicie mi odpowiadaly.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem na etapie projektu indywidualnego.Na jesień chciałbym wylać płytę fundamentową,zwykła-a nie legallet.

Po raz kolejny spotykam się z takim "odważnym" (bez uzasadnienia konstrukcyjnego) połączeniem płyty fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym,czyli taki legallet z woda ,a nie powietrzem.

Co miałeś na myśli,że będzie taniej?Szukasz oszczędności już na etapie fundamentów budynku?

 

Jakiego gustu?Technologia wykonania fundamentu nie ma nic wspólnego z gustem :)

 

Jaka zaleta.Proszę o rozwinięcie myśli dla ew.przyszłych inwestorów.Jak,przy takim rozwiązaniu zapanować nad bezwładnością kilku ton betonu?Czy nie łatwiej zapanować nad ogrzaniem samej wylewki, gdzie jest podłogówka?A co jeśli instalacja ogrzewania podłogowego się uszkodzi,chcesz naruszyć najważniejszy element konstrukcyjny budynku?

 

Zaleta jest taka, że nad bezwładnością kilkudziesięciu (nie kilku) ton betonu nie trzeba panować. To ona będzie pilnować, żeby temperatura w domu była stabilna.

 

A co do łączenia funkcji grzewczej z konstrukcyjną, to w czym leży wg Ciebie problem? Dla mnie to kolejna wielka zaleta płyty. Myślę, że chodzi Ci o rozszerzalność termiczną płyty, ale czy wiesz o jakich różnicach temperatur mowa? W dobrze ocieplonym domu to będzie 5 -7 stopni C.

 

U mnie nad rurkami jest ponad 20 cm betonu. Jak miałyby się uszkodzić? Chyba tylko można je przewiercić, ale do tego trzeba wiercić głęboko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisałeś ,świadczy o tym,że nigdy nie projektowałeś indywidualnie domu.Śmiem nawet twierdzić,że na swej drodze do PC nie spotkałeś nigdy architekta.

Sorrki za OT.

 

heh w tym względzie Arturo ma rację... od razu sorry za OT :)

jak konstruktor płyty zaproponuje 20cm pod PF, a ty stwierdzisz że za dużo to spokojnie można zmienić na 10cm ... nie ma to wpływu na PF, najwyżej będziesz miał większe straty do gruntu. Ale to twoja decyzja. co innego może być grubość styro na ścianach, szczególnie jak masz dom posadowiony blisko granicy, w projekcie 10cm styro na ścianie a ty chcesz 30cm :) wtedy oficjalnie tak zrobić nie można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Zaleta jest taka, że nad bezwładnością kilkudziesięciu (nie kilku) ton betonu nie trzeba panować. To ona będzie pilnować, żeby temperatura w domu była stabilna.

 

A co do łączenia funkcji grzewczej z konstrukcyjną, to w czym leży wg Ciebie problem? Dla mnie to kolejna wielka zaleta płyty. Myślę, że chodzi Ci o rozszerzalność termiczną płyty, ale czy wiesz o jakich różnicach temperatur mowa? W dobrze ocieplonym domu to będzie 5 -7 stopni C.

 

U mnie nad rurkami jest ponad 20 cm betonu. Jak miałyby się uszkodzić? Chyba tylko można je przewiercić, ale do tego trzeba wiercić głęboko.

 

Swego czasu,rozmawiałem z wieloma wykładowcami na uczelni,architektami z tytułami profesorskimi itd.Oczywiście wszyscy mieli swoje biura i pracownie autorskie,ale znali budowę nie tylko z nad deski kreślarskiej.Wielu z nich,projektowało budynki od A-Z.Nie spotkałem się z opinią,aby ktokolwiek proponował taki układ w łączeniu elementów konstrukcyjnych płyty z ogrzewaniem,tak jak to tutaj opisujecie.Co nie znaczy,że tak nie można ;)

Jak to w Polsce.Można tu wszystko.Od kiczu w architekturze (dworek,dworkiem pogania) do "grzebania" w elementach konstrukcyjnych.Tylko żaden z takich pomysłów ,nie pochodzi z biura projektanta-tylko jak Artur napisał-z mego widzimisię.Mieszkacie kilka ,czasem mniej,lat w "swoich budynkach" gdzie poczyniliście te "zabiegi"- i co będzie dalej-żaden z Was nie wie.

Co innego czytać cudze dzienniki budowy,a co innego brać z nich przykłady.Każdy polak to inżynier.Forum to taki śmietnik,każdy sam decyduje co do swego recyklingu wybierze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
heh w tym względzie Arturo ma rację... od razu sorry za OT :)

jak konstruktor płyty zaproponuje 20cm pod PF, a ty stwierdzisz że za dużo to spokojnie można zmienić na 10cm ... nie ma to wpływu na PF, najwyżej będziesz miał większe straty do gruntu. Ale to twoja decyzja. co innego może być grubość styro na ścianach, szczególnie jak masz dom posadowiony blisko granicy, w projekcie 10cm styro na ścianie a ty chcesz 30cm :) wtedy oficjalnie tak zrobić nie można

 

To chyba ja rozmawiam z innymi architektami.Tutaj jest tak.Zanim zaczniemy projektować,długie,wielu godzinne rozmowy co do oczekiwań inwestora.Tu nie ma miejsca na takie rzeczy.Wiemy,jakiego domu chcemy.Jeśli energooszczędnego-to sam 30cm XPS w płycie to za mało.Cały projekt wymaga wtedy zastosowania pewnych materiałów i obliczeń itd.Każde szanujące się biuro,zanim zacznie projektować wie o swym kliencie wszystko,może oprócz hasła do konta.

Ja się trochę dziwie,po co był wam architekt-skoro forum muratora i tak wie najlepiej co i jak?

Jest jeszcze lepszy sposób,sposób pana Tomasza B.On jest naj.:)

Pozdrawiam.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że Szwedzi, Niemcy czy Anglicy to ciemnogród a ich architekci i konstruktorzy to jakieś tłumoki.

Bardziej bym się skłaniał ku stwierdzeniu że nasi wychowankowie szkól wyższych z lat 70-tych czy 80-tych pozostali z klapkami na oczach. Dla nie których z nich płyta fundamentowa to już diabelski wynalazek a jak do tego jeszcze dołożyć ogrzewanie to już całkowicie nie mieści się im w głowach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Swego czasu,rozmawiałem z wieloma wykładowcami na uczelni,architektami z tytułami profesorskimi itd.Oczywiście wszyscy mieli swoje biura i pracownie autorskie,ale znali budowę nie tylko z nad deski kreślarskiej.Wielu z nich,projektowało budynki od A-Z.Nie spotkałem się z opinią,aby ktokolwiek proponował taki układ w łączeniu elementów konstrukcyjnych płyty z ogrzewaniem,tak jak to tutaj opisujecie.Co nie znaczy,że tak nie można ;)

Jak to w Polsce.Można tu wszystko.Od kiczu w architekturze (dworek,dworkiem pogania) do "grzebania" w elementach konstrukcyjnych.Tylko żaden z takich pomysłów ,nie pochodzi z biura projektanta-tylko jak Artur napisał-z mego widzimisię.Mieszkacie kilka ,czasem mniej,lat w "swoich budynkach" gdzie poczyniliście te "zabiegi"- i co będzie dalej-żaden z Was nie wie.

Co innego czytać cudze dzienniki budowy,a co innego brać z nich przykłady.Każdy polak to inżynier.Forum to taki śmietnik,każdy sam decyduje co do swego recyklingu wybierze.

Pozdrawiam.

To jest tak jak ktos przez lata byl zamkniety w kotlowni z syfem wyjdzie w koncu na swiat :)

Chlopie,ogrzewanie w plycie jest znane i stosowane na calym Swiecie,w Polsce rowniez i to konstruktorzy to projektuja.

Obudz sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Architekt projektowal mi dom

Ty na 100% nie wiesz co to projektowanie indywidualne.Mila IV to sztampowy gotowiec.Przestawienie kilku ścianek działowych,to nie projektowanie indywidualne.

http://www.horyzont.com/projekty/538-mila-iv-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html#.VUtaGvntmko

Ale u Ciebie to norma.Napisałeś,że nie masz prysznica,a w innym wątku wrzuciłeś fotkę ze swej chaty-gdzie prysznic jest.

Artur,wiem ,że tobie i wielu tu innym płaca za naganianie,a to na PC,a to na XPS ,a to na EPS,rekuperatory itd.-ale na litość Boga-trzymaj fason i nie zaprzeczaj samemu sobie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Rozumiem że Szwedzi, Niemcy czy Anglicy to ciemnogród a ich architekci i konstruktorzy to jakieś tłumoki.

Bardziej bym się skłaniał ku stwierdzeniu że nasi wychowankowie szkól wyższych z lat 70-tych czy 80-tych pozostali z klapkami na oczach. Dla nie których z nich płyta fundamentowa to już diabelski wynalazek a jak do tego jeszcze dołożyć ogrzewanie to już całkowicie nie mieści się im w głowach.

Szwedzi,Niemcy i Anglicy nie robią tego tak jak opisał kolega ,którego zapytałem powyżej.

Ogrzewanie płyty fundamentowej,to nie to samo co ogrzewanie w płycie fundamentowej.

Ale mało kto to zrozumie.

Tutaj piszą Ci,co na Legallecie się przejechali.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196636-Legalett-co-z-nim-nie-tak-oraz-o-tym-%C5%BCe-mo%C5%BCna-taniej-i-lepiej

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Jeśli energooszczędnego-to sam 30cm XPS w płycie to za mało.Cały projekt wymaga wtedy zastosowania pewnych materiałów i obliczeń itd.Każde szanujące się biuro,zanim zacznie projektować wie o swym kliencie wszystko,może oprócz hasła do konta.

Pozdrawiam.

Heh.. dla energooszczędnego domu to i 10cm pod PF wystarczy .. nie w płycie tylko pod .. to ważne :)

Nasze biura są jakie są, każdy też ma swoje preferencje... rozmowy na początku projektu a potem koniec to mit, w trakcie też pojawiają się pewne wątpliwości które trzeba obgadać i rozwiązać... niestety finalna wersja projektantów czy konstruktorów.. nie oznacza że tak musi być i tak jest najlepiej

jak z każdym fachowcem każdej branży ... są wyśmienici, dobrzy, średni, przeciętni i kiepscy fachowcy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwedzi,Niemcy i Anglicy nie robią tego tak jak opisał kolega ,którego zapytałem powyżej.

Ogrzewanie płyty fundamentowej,to nie to samo co ogrzewanie w płycie fundamentowej.

Ale mało kto to zrozumie.

Tutaj piszą Ci,co na Legallecie się przejechali.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?196636-Legalett-co-z-nim-nie-tak-oraz-o-tym-%C5%BCe-mo%C5%BCna-taniej-i-lepiej

Ale my nie o legallecie tylko o normalnym ogrzewaniu gdzie rurki nie idą w wylewce tylko w płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ty na 100% nie wiesz co to projektowanie indywidualne.Mila IV to sztampowy gotowiec.Przestawienie kilku ścianek działowych,to nie projektowanie indywidualne.

http://www.horyzont.com/projekty/538-mila-iv-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html#.VUtaGvntmko

Ale u Ciebie to norma.Napisałeś,że nie masz prysznica,a w innym wątku wrzuciłeś fotkę ze swej chaty-gdzie prysznic jest.

Artur,wiem ,że tobie i wielu tu innym płaca za naganianie,a to na PC,a to na XPS ,a to na EPS,rekuperatory itd.-ale na litość Boga-trzymaj fason i nie zaprzeczaj samemu sobie :)

No całkiem nieźle ;)

Dom projektował mi kaczor Donald a płytę Reksio :)

Z projektu gotowego został tylko kształt i rozkład dwóch pokoi, konstrukcyjnie to calkiem inny dom bo nawet dach został zmieniony I to nie przeze mnie ale przez architekta Donalda i konstruktora Reksia :)

Nie mierz miarą kolegów od ekosyfu kumatych inwestoróW.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu,rozmawiałem z wieloma wykładowcami na uczelni,architektami z tytułami profesorskimi itd.Oczywiście wszyscy mieli swoje biura i pracownie autorskie,ale znali budowę nie tylko z nad deski kreślarskiej.Wielu z nich,projektowało budynki od A-Z.Nie spotkałem się z opinią,aby ktokolwiek proponował taki układ w łączeniu elementów konstrukcyjnych płyty z ogrzewaniem,tak jak to tutaj opisujecie.Co nie znaczy,że tak nie można ;)

Jak to w Polsce.Można tu wszystko.Od kiczu w architekturze (dworek,dworkiem pogania) do "grzebania" w elementach konstrukcyjnych.Tylko żaden z takich pomysłów ,nie pochodzi z biura projektanta-tylko jak Artur napisał-z mego widzimisię.Mieszkacie kilka ,czasem mniej,lat w "swoich budynkach" gdzie poczyniliście te "zabiegi"- i co będzie dalej-żaden z Was nie wie.

Co innego czytać cudze dzienniki budowy,a co innego brać z nich przykłady.Każdy polak to inżynier.Forum to taki śmietnik,każdy sam decyduje co do swego recyklingu wybierze.

Pozdrawiam.

 

Niestety, ale masz mylne pojęcie w temacie ogrzewania płyty fundamentowej, a ci "profesorowie" to w dużej części ciemnogród, który często uważa jeszcze, że jedyne słuszne narzędzia matematyczne do liczenia konstrukcji to suwak i tablice logarytmiczne, a ostatnia książka, którą czytali nt. posadowienia budynków to ta, którą sami napisali w 1975 roku :)

Życie pędzi naprzód i to samo dotyczy innych dziedzin nauki akademickiej/politechnicznej, np. mechanika, elektrotechnika, transport samochodowy, .... Z informatyką jest lepiej, bo tu "profesorowie" po prostu muszą nadążyć, żeby nie zaginąć w boju.

Za mało sprawdzonych wzorców z Zachodu, za dużo zacofanej wiedzy. Niestety (nie)wiedzę tą powiela większość projektantów i kierowników budowy, choć są też rodzynki.

Sorry za OT, ale ...musiałem się wyżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba ja rozmawiam z innymi architektami.Tutaj jest tak.Zanim zaczniemy projektować,długie,wielu godzinne rozmowy co do oczekiwań inwestora.Tu nie ma miejsca na takie rzeczy.Wiemy,jakiego domu chcemy.Jeśli energooszczędnego-to sam 30cm XPS w płycie to za mało.Cały projekt wymaga wtedy zastosowania pewnych materiałów i obliczeń itd.Każde szanujące się biuro,zanim zacznie projektować wie o swym kliencie wszystko,może oprócz hasła do konta.

Ja się trochę dziwie,po co był wam architekt-skoro forum muratora i tak wie najlepiej co i jak?

Jest jeszcze lepszy sposób,sposób pana Tomasza B.On jest naj.:)

Pozdrawiam.

 

TY mi mów "wuju" - i takiego biura jak Twoje nie potrzeba by dom energooszczędny wybudować

wiesz tyle ze nic nie wiesz - TY myslisz ze osoby które nam płyty projektowały czy robiły dostosowanie projektu do warunków lokalnych to uprawnienia za worek zimioków dostały ????

 

a później trafia tu taki 1 czy 2 student na forum i chce pisać o domach pasywnych czy płytach fundamnetowych i się okazuje ze uczą Was tak CHWC ale nie tego jak wyglada nowoczesne i ekonomiczne budownictwo - bo jak widze kazdy konstruktor ma w dooopie pieniadze inwestora , najchetniej srkoiłby go za projekt , wladowal tony stali i betonu by mieć dooopochron i na koniec miał w poważaniu rachunki za utrzymanie domu

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Sorry za OT, ale ...musiałem się wyżyć.

Zabolał tekst o "polskich dworkach" co?:)

Rozumiem,że jak się dołem wybudowało cudo,a górą to co masz pod nickiem (fotkę "polskiego dworku")-to trzeba się wyżywać na forum,bo na tym co wybudowałeś już i tak nie trzeba.Wyżyłeś się na "tym" już nadto-bo domem tego nawet z wyglądu nazwać nie można.To co wybudowali przed nami,za komuny może być brzydkie.takie były czasy.

Ale,gdybyś się tych dziadków profesorów poradził,to może dom by ci się i dołem i górą wybudować udało.A tak...jest co jest.Poczytaj sobie tutaj.Tam jest kilka przykładów domów takich jak Twój.

http://www.polskikicz.pl/13%2003%201.html.

Pozdrawiam.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki - wiecie jaka firma działająca na dolnym śląsku jest godna polecenia do wylewek anhydrytowych? Muszę wyrównać płytę bo mam skopaną i chcę to zrobić jakąś masą samopoziomującą. Minimalna grubość wylewki to 5 mm, maksymalna to 25 mm. Chciałbym przy tym nie zbankrutować :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...