Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pisałem przecież - > ochrona przed radonem ( tak mieszkam w rejonie gdzie jest więcej radonu niż średnia krajowa) , poza tym w gruncie też jest dużo pary wodnej i nie chce żeby dyfundowała do XPSa, wolę żeby pozostała w gruncie, chociaż w przypadku gdyby fundament się mocno zawilgocił to nie ma to już znaczenia - moje rozwiązanie też nie jest idealne i też ma wady.

 

Ale w sumie to nie ma znaczenia, chciałem tylko wyrazić, że robienie dodatkowej poziomej izolacji pod pierwszą warstwą muru nie jest pozbawione kompletnie sensu nawet przy płycie fundamentowej.

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym w gruncie też jest dużo pary wodnej i nie chce żeby dyfundowała do XPSa, wolę żeby pozostała w gruncie, chociaż w przypadku gdyby fundament się mocno zawilgocił to nie ma to już znaczenia - moje rozwiązanie też nie jest idealne i też ma wady.

 

Praktycznie nie ma warunków pogodowych dla których ciśnienie pary wodnej będzie wyższe w gruncie niż w domu. Nie zatem obawy, że nastąpi dyfuzja pary z gruntu do XPS'a. Stąd uważam, że folia pod XPS'em jest niepotrzebna, a wręcz szkodliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

A ja uważam, że mogą się zdarzyć takie warunki, przy których para mogłaby dyfundować z gruntu do pomieszczenia ( piszą o tym także inni - producent xps finnfoam i powołuje się tam na fiński isntytut), a tym bardziej na pewno nastąpi częściowa dyfuzja z wilgotnego gruntu do części xpsa stykającego się z gruntem ponieważ właśnie na tym styku XPS ma podobną temperaturę co grunt a pary wodnej w sobie mniej, tak więc na pewno stan wilgotnościowy się wyrówna.

 

Ale na to, że folia pod XPSem jest szkodliwa to nawet żadnego argumentu nie podałeś, tak więc uważam to stwierdzenie za bzdurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na to, że folia pod XPSem jest szkodliwa to nawet żadnego argumentu nie podałeś, tak więc uważam to stwierdzenie za bzdurę.

 

Pisałem, chodzi o kondensację pary. W lecie zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz domu parcie jest w kierunku gruntu. Skondensowana para na styku XPS/folia nie odpłynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c

Ale na to, że folia pod XPSem jest szkodliwa to nawet żadnego argumentu nie podałeś, tak więc uważam to stwierdzenie za bzdurę.

 

Szkodliwa. Zrob sobie obliczenia termiczno-wilgotnosciowe.

 

Warunki przez caly rok masz takie same. Nie mozesz miec dwoch przeciwnych dyfuzji w tym samym czasie. Jesli by istniala dyfuzja od gruntu to byla by ona wyparta przez dyfuzje do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, chodzi o kondensację pary. W lecie zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz domu parcie jest w kierunku gruntu. Skondensowana para na styku XPS/folia nie odpłynie.

 

Ale jaka para ma skondensować na styku folia xps skoro jej tam nie będzie bo jest folia pod wylewką, dodatkowo na fundamencie jest izolacja bitumiczna tez paroszczelna. Czy Ty czytasz ze zrozumieniem?

W lecie na zewnątrz ciśnienie pary wodnej wyrównuje się tylko w stronę gruntu ? Masz jakieś dowody naukowe na poparcie tej tezy ?

 

Szkodliwa. Zrob sobie obliczenia termiczno-wilgotnosciowe.

 

Warunki przez caly rok masz takie same. Nie mozesz miec dwoch przeciwnych dyfuzji w tym samym czasie. Jesli by istniala dyfuzja od gruntu to byla by ona wyparta przez dyfuzje do gruntu.

 

A Ty sobie zamodeluj to dokładnie wstaw membarny anty dyfuzyjne w każdym miejscu w którym one są i zobacz wyniki. Jak XPS nie ma membrany anty dyfuzyjnej to między XPS a gruntem nie wyrównają się ciśnienia pary wodnej? Czyli co w tym przypadku fizyka nie zadziała?

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka para ma skondensować na styku folia xps skoro jej tam nie będzie bo jest folia pod wylewką, dodatkowo na fundamencie jest izolacja bitumiczna tez paroszczelna.

 

Po pierwsze folie nie są w 100% paroszczelne. Po drugie XPS'a nie zamykasz szczelnie z każdej strony. Pozostaje łączenie izolacji pionowej płyty fundamentowej (XPS) z izolacją ścian. Tam też chcesz robić izolację poziomą ???

 

Poza tym nie szkoda maziać XPS'a tym bitumem ?

 

W lecie na zewnątrz ciśnienie pary wodnej wyrównuje się tylko w stronę gruntu ? Masz jakieś dowody naukowe na poparcie tej tezy ?

 

Przykładowo: Temp. zewn. 25oC, wilg. 60%, temp. gruntu 12oC, wilg. 95%. Kierunek w stronę gruntu będzie praktycznie non stop.

 

Można to zmienić pewnie ok. września, gdzie temp. gruntu pod domem może wzrosnąć do 15-18oC przy zachowaniu wysokiego poziomu wilgotności, a w domu będzie pracowała non stop klimatyzacja utrzymujące temp. 22oC i niską wilgotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok robił ekspetrymenta, a mianowicie badał jak mocno EPS nasiąknie wilgocią, właśnie przez danie paroizolacji od strony zimnej.

 

Beton z natury jest nie kapilarny, tylko jego rysy powodują problemy, ale jeśli izolacja z XPS'u ma stać w wodzie, to pierwsze trzeba zadbać o zmniejszenie lustra wody, o ile jest to możliwe.

Jeśli nie, to 1x pod równa się 2x nad płytą, musi to być szczelne dyfuzyjnie. Kierunek dyfuzji chce i jest od ciepłego ku zimnemu. O ile w gruncie jest zmienne ciśnienie pary wodnej.

Szczególnie mocno daje się we znaki wilgoć technologiczna z wiązania betonu ..

to jest zalążek kondesnacji, tak samo jak wykonuje się izolację z wełny i szast prast

na to tynk akrylowy...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obciążenie autem to około nie obciążenie ..

to masażyk dla płyty,

 

mi chodziło o XPS na "obrzeża wanny" w miejscu pod podjazdem/na szerokości bramy garżowej. Jak tam będzie jakaś kostka to codzienne jeżdżenie nawet lekkim samochodem to takiego EPSa może poturbować. W sumie nie wiem jak miało by wyglądać prawidłowe wykonanie podjazdu do garażu na płycie fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

np. http://www.itb.pl/nf/PDF/b10.pdf - > płytki inne ceramika/porcelana

 

Szkliwo zawiera podobne składniki do szkła w tym tlenki metali i niemetali, które to powodują, że szkliwo jest praktycznie paronieprzepuszczalne.

 

Jak już teoretyzować to: co Ci da szkliwo jak masz paroprz fugi, chyba że epoksyd położysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi chodziło o XPS na "obrzeża wanny" w miejscu pod podjazdem/na szerokości bramy garżowej. Jak tam będzie jakaś kostka to codzienne jeżdżenie nawet lekkim samochodem to takiego EPSa może poturbować. W sumie nie wiem jak miało by wyglądać prawidłowe wykonanie podjazdu do garażu na płycie fundamentowej.

 

Ja zrobiłem coś takiego:

wjazd_garaz.jpg

 

Nie jest to typowa płyta fundamentowa, ale chodzi o zamysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...