Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę OT, ale powiązane.

Wykonawca proponuje mi wykonanie dodatkowego wieńca na ścianach działowych tj. połączenie tego razem z wieńcem na ścianach zewnętrznych.

Dom parterowy, prostokątny 8x13m, działówki nienośne, wiązary.

Wieniec na działówkach zrobił bym 5cm niżej niż wieniec na ścianach zewn. aby wiązar nie miał dodatkowej podpory i nie przekazywał reakcji na ścianę, która nie była do tego zaprojektowana.

 

Czy ten dodatkowy wieniec na działówkach (nie mam w oryginalnym projekcie, ale nie miałem też płyty fundamentowej) będzie wpływał korzystnie / negatywnie/ neutralnie na płytę fundamentową ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten dodatkowy wieniec na działówkach (nie mam w oryginalnym projekcie, ale nie miałem też płyty fundamentowej) będzie wpływał korzystnie / negatywnie/ neutralnie na płytę fundamentową ???

 

wieniec na działówkach - po co ? zupełnie zbędny element... tym bardziej że działówki są nienośne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę OT, ale powiązane.

Wykonawca proponuje mi wykonanie dodatkowego wieńca na ścianach działowych tj. połączenie tego razem z wieńcem na ścianach zewnętrznych.

Dom parterowy, prostokątny 8x13m, działówki nienośne, wiązary.

Wieniec na działówkach zrobił bym 5cm niżej niż wieniec na ścianach zewn. aby wiązar nie miał dodatkowej podpory i nie przekazywał reakcji na ścianę, która nie była do tego zaprojektowana.

 

Czy ten dodatkowy wieniec na działówkach (nie mam w oryginalnym projekcie, ale nie miałem też płyty fundamentowej) będzie wpływał korzystnie / negatywnie/ neutralnie na płytę fundamentową ???

 

 

Mój ker bud też chce zrobić wieniec ale bezpośrednio na płycie.

Robiony był by po obwodzie budynku na to dopiero ściany (nawet 2 warstwy chce z bloczka fundamentowego a potem beton komórkowy)

Jaki to mam sens, czy coś to wzmocni/poprawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ker bud też chce zrobić wieniec ale bezpośrednio na płycie.

Robiony był by po obwodzie budynku na to dopiero ściany (nawet 2 warstwy chce z bloczka fundamentowego a potem beton komórkowy)

Jaki to mam sens, czy coś to wzmocni/poprawi?

A płaci kierbud czy ty? Jak kierbud to nich robi a jak nie to niech trzyma się planów.

 

P.S. A i zapytaj się czy za ogrzewanie potem on będzie Ci dopłacał. Bo biorąc pod uwagę " ciepłotę" obu materiałów to będziesz tam miał mostek jak talala.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kasę nie chodzi, bo mam ustaloną kwotę na 100%, nie ma mowy o dopłacie.

Wykonawca ma niewielkie doświadczenie w płytach i uważa, że dodatkowe "zwieńcowanie" byłoby z korzyścią dla płyty, myślę, że wykonawca chce spać spokojnie.

 

Dla mnie dodatkowe koszty trochę stali (działówki 12cm, więc może ze 2 pręty wejdą góra i dół) + 30cm betonu + czas.

 

Jeśli jest to zbędne, to z chęcią z tego zrezygnuję. Dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rany, a to co za proteza, wieniec od spodu.... czyli wieniec "odwrócony" :)

czy ta PF będzie na styro/xps czy posadowiona inaczej..

stare szkoły robią jeszcze posadowienie w strefie przymarzania, potem ciągną bloczkami fundamentowymi w górę.. mam nadzieję że to nie takie rozwiązanie ?

 

Mój kier bud to właśnie człowiek starej daty, choć bardzo polecany i chwalony.

Płyta będzie na 20cm XPS-a a potem 25 cm zbrojenia i betonu.

Posadowienie to 2 m piasku (po wymianie za torf) i bardzo wysokie wody gruntowe 0,5m.

Rozumiem że odpuścić sobie ten dodatkowy wieniec a co z bloczkami - niby nie zaszkodzą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadowienie to 2 m piasku (po wymianie za torf) i bardzo wysokie wody gruntowe 0,5m.

 

okey czyli to będzie jednak PF po nowemu na XPS, posadowiona na płytko na wymienionym gruncie .. to w takim razie w ogóle nie wiem po co ten wieniec i bloczki. zbędne komplikowanie konstrukcji. jak wysokie wody gruntowe to zrobić drenaż wkoło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... ależ miałem lekturę. Na początku witam bo to mój pierwszy post tutaj.

 

Powiedzcie/doradźcie mi w końcu jak jest z tym szkłem piankowym - Tłuczeń szkła

 

Oferta aktualna z dowozem na budowę prosto z zakładu w Austrii z transportem brutto jakieś 80 Euro (320 zł) / m3 - liczę euro 4 zł bo wiem że za tyle na pewno kupię lub mniej (siedzę w temacie i na tym też zarabiam :p)

 

I teraz moje pytanie/wątpliwości - ile tego szkła musi być / jaka grubość. Czy coś pomijam, źle rozumiem lub liczę. Planowana powierzchnia płyty to 150m. Dom z Porotherm 30cm / sufit monolityczny, użytkowe poddasze, dach z ceramiki (to jeśli ma znaczenie jakiś ciężar)

 

Licząc XPS 20cm trzeba go 30m3 - co przy cenie 420zł daje 12 600 PLN

 

Licząc szkło i przyjmując nawet nie 20 a 30 cm trzeba by go było 45m3 = 45 x 80Euro x 4 zł = 14 400 zł (przy założeniu 30 cm nie 20 przed zagęszczeniem). A licząc przed zagęszczeniem 25 cm = 12 000

 

Moje pytanie więc brzmi. Czy XPS jest lepszy od takiego szkła czy jednak nie... przeczytałem tu setki postów i sprzeczki między xps a ESP... Obawy o myszy, podciąganie kapilarne (wiem xps go nie ma) .. robactwo, zgniatanie, pełzanie, odkształcenie, starzenie i nie wiem co jeszcze - 500 stron tu zawartych chyba zawiera już wszystko.

 

Więc czy ów szkło jest lepsze od XPS czy nie... jeśli różnią w cenie tak niewielka?

 

Z góry dzięki za sugestie.

 

Ps. czekam na analizę odwiertów ale ogólnie chyba glina..glina... a VAT policzyłem 23% więc cena szkła będzie niższa.

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja płyta już kończy się projektować. Projektant zrobił mi wycięcia w styropianie pod oknami i drzwiami w wycięcia będzie wchodziło dodatkowe zbrojenie o takie coś:

WYCIĘCIE POD OKNO.jpg

Wycięcia mają być tylko w miejscach okien/drzwi. Płyta ma być już na gotowo jako poziom 0 więc przy oknie/drzwiach zrobi się duży mostek. Okna i drzwi tarasowe mają być wysunięte w warstwę ocieplenia pewnie na kotwach. Macie jakiś pomysł żeby zminimalizować te mostki?

W jakich odstępach układacie rurki ogrzewania podłogowego w płycie?

Znalazłem rurki KanTherm blue floor PE-RT 16x2 po 2,44zł/m brutto -ma ktoś opinię na temat tych rur, do płyty chyba się nadają?

Edytowane przez Xesxpox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...