Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie

 

Co zrobić z przygotowanym i zazbrojonym całym szalunkiem pod płytę pod ulewnym deszczu? Wczoraj dosyć mocno padało, woda dostała się między xpsa a folię. W niektórych miejscach jest woda między warstwami co czuć pod nadepnięciu. Na większości jest już zbrojenie więc rozebranie raczej jest nie możliwe. Co polecacie w takim wypadku zrobić?

 

Jeżeli deszcz nie naruszył podbudowy to nie ma się co przejmować, beton swoim ciężarem podczas betonowania wyciśnie nadmiar wody, bo jak rozumiem masz folię pod Xpsem ? czy między xpsem a płytą? A xps masz na podbudpowie czy na chudym betonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

Dostałem dziś analizę z odwiertów od geologa. Prosił bym o opinie czy płyta na tym jest oki czy lepiej robić ławy ?

 

Praktycznie humusu i ziemi brak bo działka była niwelowana i został już zdarty a profil jest taki:

 

 

  • do 1 metra: glina pylasta z domieszką rumoszu
  • od 1 do 2m: glina pylasta, jasnoszara na pograniczu gliny pylastej zwięzłej z domieszką rumoszu
  • od 2 m: zwietrzelina gliniasta, brązowa przewarstwiona zwietrzeliną.

 

 

Jak byście to widzieli ? Ciesze się pod kątem GWC i PC ale fundament hmm

 

Geolog twierdzi, że oki, tylko muszę zadbać o dobry drenaż wokół budynku ... a w trakcie prac zadbać o to aby nie zalać wykopu...

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli deszcz nie naruszył podbudowy to nie ma się co przejmować, beton swoim ciężarem podczas betonowania wyciśnie nadmiar wody, bo jak rozumiem masz folię pod Xpsem ? czy między xpsem a płytą? A xps masz na podbudpowie czy na chudym betonie?

 

Folie mam na podbudowie piaskowej , potem xps, znów folia i zbrojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

 

A co żal Ci, że ktoś mam inaczej ?

 

Folie mam na podbudowie piaskowej , potem xps, znów folia i zbrojenie.

To tak jak pisałem, podczas betonowania bokiem po warstwie folii pod xpsem będzie Ci wychodzi woda, i najlepiej betonować od środka ku brzegom. Jakaś część wilgoci pozostanie w xpsie ale to są marginalne sprawy, tak więc nie ma się co przejmować, do pełnej nasiąkliwości jeszcze dużo xpsowi brakuje, a więc zwiększenie lambdy jest moim zdaniem pomijalne.

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

roztrzasany ? nie masz zadnych merytocznych argumentów za stwierdzeniem, ze takie rozwiazanie jak ma geerbil jest zle, powtarzasz bez zrozumienia konkretnej sytuacji bzdury wyglaszane na tym forum dosc czesto,

xps jest stosowany w ziemi i na dachach wlsnie ze wzgledu na to ze nasiakliwosc jest mala a w przypadku gdy nasiaknie nie traci znaczaco swoich parametrow cieplnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku także zastanawiałem się poco folia, ale kierownik budowy zalecił takie rozwiązanie żeby odizolować xps-a od piachu. Nie dyskutowałem z nim. W końcu on się powinien znać na tym.

 

Nie wiem czy to w tym wątku czy innym (bo ten czytałem z 10 dni) ale dość klarownie było wyjaśnione i udowodnione, że folia oki ale między XPS a beton a nie pod ... jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to w tym wątku czy innym (bo ten czytałem z 10 dni) ale dość klarownie było wyjaśnione i udowodnione, że folia oki ale między XPS a beton a nie pod ... jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi :)
Nie mylisz się. Trzy są powody ku temu;

Po pierwsze, beton wylewany nie dostaje się pomiędzy płyty izolacji.

Po drugie, opór dyfuzyjny folii pod betonem nie pozwala na skraplanie się wewnątrz izolacji pary przedostającej się z wnętrza domu .

Po trzecie, folia pod izolacją, w razie dostania się nad nią wody (z przyczyn losowych) uniemożliwi wyschnięcie izolacji.

Koniec. Folię daje się pod beton, NAD izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to w tym wątku czy innym (bo ten czytałem z 10 dni) ale dość klarownie było wyjaśnione i udowodnione, że folia oki ale między XPS a beton a nie pod ... jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi :)

 

Ja to analizowałem po swojemu, bo mam też "swój rozum" i faktycznie folia pod XPS jest bez sensu, albo i szkodliwa, bo pod XPS jest najzimniejszy punkt (powiedzmy +7st.C) i tam, jak woda się wykropli, to nie ma gdzie uciec "przez folię w dół" i kisi się w dolnej warstwie XPS-a. Jak już to folia pod betonem, nad XPS, albo tak jak ja zrobię - folia między dwie warstwy XPS-a. U mnie będzie pomiędzy dwie 12cm XPS-y. Tam będzie temp. jeszcze znośna (w zimę ok. +18C), więc nie ma opcji, że przekroczy punkt rosy (wykropli), a co się wykropli poniżej dolnej warstwy XPS - pójdzie w pospółkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylisz się. Trzy są powody ku temu;

Po pierwsze, beton wylewany nie dostaje się pomiędzy płyty izolacji.

Po drugie, opór dyfuzyjny folii pod betonem nie pozwala na skraplanie się wewnątrz izolacji pary przedostającej się z wnętrza domu .

Po trzecie, folia pod izolacją, w razie dostania się nad nią wody (z przyczyn losowych) uniemożliwi wyschnięcie izolacji.

Koniec. Folię daje się pod beton, NAD izolację.

 

Słowacki wielkim poetą był ...

 

Po pierwsze wystarczy dosyć dokładnie łączyć ze sobą pianką czy klejem poliuretanowym płyty XPs między sobą i aż tak wielkich szpar nie ma, no chyba, że ktoś jest wielki niechlujem i ma szpary wielkości 10 groszówki.

 

Po drugie czytasz ze zrozumieniem ? Jeżeli dajesz folie z oporem dyfuzyjnym pod wylewkę to jaka para wodna ma się niby przedostawać z wnętrza domu ?

 

 

Po trzecie jeżeli popada deszcze przed betonowaniem i pod xpsem będzie woda to podczas betonowania zostanie wycisnięta, i ile tej wody tam pozostanie? Tyle co kot napłakał i co z tego powodu mam się powiesić? Mój xps stanie się nagle bezwartościową z cieplnego punktu widzenia fanaberią?

Wiesz jak trzeba się postarać żeby xps naciągnął tyle wody aby osiągnąć granicę nasiąkliwości ?

 

A na koniec - > Słowacki wielkim poetą był

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowacki wielkim poetą był ...

 

Po pierwsze wystarczy dosyć dokładnie łączyć ze sobą pianką czy klejem poliuretanowym płyty XPs między sobą i aż tak wielkich szpar nie ma, no chyba, że ktoś jest wielki niechlujem i ma szpary wielkości 10 groszówki.

 

Po drugie czytasz ze zrozumieniem ? Jeżeli dajesz folie z oporem dyfuzyjnym pod wylewkę to jaka para wodna ma się niby przedostawać z wnętrza domu ?

 

 

Po trzecie jeżeli popada deszcze przed betonowaniem i pod xpsem będzie woda to podczas betonowania zostanie wycisnięta, i ile tej wody tam pozostanie? Tyle co kot napłakał i co z tego powodu mam się powiesić? Mój xps stanie się nagle bezwartościową z cieplnego punktu widzenia fanaberią?

Wiesz jak trzeba się postarać żeby xps naciągnął tyle wody aby osiągnąć granicę nasiąkliwości ?

 

A na koniec - > Słowacki wielkim poetą był

Sorry ale chciejstwem zastępujesz wiedzę.

folia pod styrodurem.jpg

 

Tak będzie zawsze jeżeli warstwa o dużym oporze dyfuzyjnym będzie od strony zimnej. Folia pod wylewkę niewiele zmienia.

Folia pod wylewką i pod izolacją.jpg

Będzie się NAD folia zbierała woda. Już nie odparuje, nie wycieknie bo nie ma gdzie. Chcesz to zrób jak uważasz. Nie wmawiaj jednak innym, że to jest prawidłowe. Klejenie styroduru to niezła zabawa. Można zamiast tego położyć folię, która grosze kosztuje i trwa to chwilę ale kto upartemu zabroni. Chcesz to klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak już korzystasz z oprogramowania to naucz się poprawnie wpisywać dane wejściowe.

Po drugie jakbyś miał trochę styczność z oprogramowaniem inżynierskim to byś wiedział, że programy tworzą ludzie przy pewnych założeniach - uproszczeniach a użytkownik wstawiając różne dane wejściowe może uzyskać różne wyniki - bo to jest tylko program.

Po trzecie nigdy nie kwestionowałem teoretycznego punktu rosy gdzieś w okolicach folii pod XPSem przy pewnych danych wejściowych.

Po czwarte mając folie pod XPSem i pod wylewką co się stanie z naszym szanownym XPS em podczas użytkowania domu ? A no nic, pomimo punktu rosy w teoretycznie niekorzystnym miejscu nie stanie się kompletnie nic, bo żadna dodatkowa wilgoć w postaci pary wodnej podczas eksploatacji domu nie dostanie się do XPSa (ewentualnie jakieś zabłąkane cząsteczki pary wodnej). A co się stanie , jeżeli jakaś tam wilgoć technologiczna z betonu pozostanie w konstrukcji czy to płyty czy to xpsie ? Ano nic się nie stanie bo jak już pisłae xps nie traci znacząco swoich parametrów cieplnych.

 

I w związku z tymi argumentami Wasze swtierdzenie, że coś jest be a coś jest super pozbawione jest sensu.

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jak już korzystasz z oprogramowania to naucz się poprawnie wpisywać dane wejściowe.

Po drugie jakbyś miał trochę styczność z oprogramowaniem inżynierskim to byś wiedział, że programy tworzą ludzie przy pewnych założeniach - uproszczeniach a użytkownik wstawiając różne dane wejściowe może uzyskać różne wyniki - bo to jest tylko program.

Po trzecie nigdy nie kwestionowałem teoretycznego punktu rosy gdzieś w okolicach folii pod XPSem przy pewnych danych wejściowych.

Po czwarte mając folie pod XPSem i pod wylewką co się stanie z naszym szanownym XPS em podczas użytkowania domu ? A no nic, pomimo punktu rosy w teoretycznie niekorzystnym miejscu nie stanie się kompletnie nic, bo żadna dodatkowa wilgoć w postaci pary wodnej podczas eksploatacji domu nie dostanie się do XPSa (ewentualnie jakieś zabłąkane cząsteczki pary wodnej). A co się stanie , jeżeli jakaś tam wilgoć technologiczna z betonu pozostanie w konstrukcji czy to płyty czy to xpsie ? Ano nic się nie stanie bo jak już pisłae xps nie traci znacząco swoich parametrów cieplnych.

 

I w związku z tymi argumentami Wasze swtierdzenie, że coś jest be a coś jest super pozbawione jest sensu.

 

cos...trochę to już od jakiegoś czasu obserwuje. Jacentyy, jesteś po I: w bledzie, a po II: masz taki ton i sposób, który jest w najlepszym przypadku irytujące bądź nawet obrazajacy. Nie wiem z jakiej racji uważasz, ze wiesz lepiej i możesz każdego, który ma inne zdanie na temat, tak potraktować.

Merytorycznie już na rozne tematy tak sobie pisalesz, rzadko ze widze twarde, uzasadnione informacje.

W danym przypadku, folia pod XPS jest bledem, tam nie powinna być. Perm obslugiwal program poprawnie, jest to program gdzie obliczenie sa zgodnie z eurokodem i z normami niemieckimi, wiec, nie ma co podwazac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

w jakich odstępach układacie podłogówkę w płycie? dajecie rurki pod meble?

 

podlogowka w plycie nie do końca jest podlogowką, roznica jest mniej wiecej taka sama jak kominek i piec kaflowy. Plyta grzewcza jest systemem dość bezwładnym dzialajacym na podstawie akumulacji ciepla. Zasada jest, ze powinna być rownomierna, stabilna temperatura w plycie, wiec, należy ukladac rury równomiernie w całej plycie, bez względu na sciany, schody, meble itd.

Rozstaw rur: Moim zdaniem powinno być ok 10mb na 1 m², ale wiem ze dzialaja systemy gdzie jest rozstaw ok 20cm. Ta druga wersja wymaga trochę wieksza temperaturę zasilania, co znowu może powiekszac naprezen w betonie. Polecam rury PE-RT jednowarstwowe, te sa najtrwalsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...