Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na razie ostrze sobie zęby, ale w tej układance brakuje mi jednego, ja o tym elemencie wiem, chodzi o wartość oporu dyfuzyjnego gruntu, czy środowisko

zewnętrzne widzi się z wewnętrznym, chodzi o różnicę ciśnień pary wodnej, czy ten ruch jest napędzany przez tą widoczność.

Jak spada prężność pary wodnej pod domem.

Z tego co tu było pisane, to problem jest, zbieranie się wody...

1. Czy ta woda jest pozostałością po kondensacji - która nastąpiła w czasie układania izolacji, szas pras +30 układamy izolację, odcinamy dopływ ciepełka do gruntu, robi się różnica temp i szu.. mamy wodę.

2. Czy ta woda tam nie jest z kondensacji od wody technologicznej betonu?

 

Bo na 100% na żadnej Politechnice nad tym problemem się nikt nie pochylał... tam jest królową 2x papa na lepiku...

to jest niczym amen w pacierzu.

 

Na pewno jeśli jest pod płytą kruszywo, które tak czy siak posiada nikły opór dyfuzyjny, do mamy doczynienia z przypadkiem jak by tam było prawie czyste powietrze o danej wilgotności, na pewno też o niższej temp, co jest wystarczającym przyczynnikiem do powstania el clasiko dyfuziko...

Co za tym idzie, dawanie paroizolacji po stronie zimnej, to jak zatykanie wełny folią od zewnątrz, bez pustek..

 

Dla wszelakiej pewności, beton przed położeniem warstwy wykończeniowej, powinien być wysezonowanyj do wilgotności masowej 3-4%.

max. W tedy można użyć jakiejś fajnej mixtury która będzie miała działanie paroizolacyjne.

 

wieksza temperaturę zasilania, co znowu może powiekszac naprezen w betonie.
biada temu co o tym zapomni, albowiem on spękania w płycie oglądać będzie ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cos...trochę to już od jakiegoś czasu obserwuje. Jacentyy, jesteś po I: w bledzie, a po II: masz taki ton i sposób, który jest w najlepszym przypadku irytujące bądź nawet obrazajacy. Nie wiem z jakiej racji uważasz, ze wiesz lepiej i możesz każdego, który ma inne zdanie na temat, tak potraktować.

Merytorycznie już na rozne tematy tak sobie pisalesz, rzadko ze widze twarde, uzasadnione informacje.

W danym przypadku, folia pod XPS jest bledem, tam nie powinna być. Perm obslugiwal program poprawnie, jest to program gdzie obliczenie sa zgodnie z eurokodem i z normami niemieckimi, wiec, nie ma co podwazac.

Chyba nie ma sensu rozmowa z kolegą. Nie przyzna się do błędu i już. Niech robi jak chce. Ciekawa teoria z tym mokrym XPS. Nic się z nim nie będzie działo! Po co w takim razie robić jakieś odwodnienia? Przemyśl to Thomas. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu folii pod XPS'em.

Nad, jak najbardziej, bo izoluje beton, nie pozwala na wysychanie betonu po zalaniu, nie pozwala na wejście betonu między izolację, a przy wibrowaniu różne rzeczy mogłyby się zdarzyć.

Pod XPS'em jest warstwa kruszywa odprowadzająca wodę i to powinno wystarczyć.

Gdyby mi ktoś dołożył pod XPS'em dodatkową warstwę, która by powodowała zatrzymywanie wody, wysłałbym go na Księżyc. A gdyby to był kierownik budowy, byłby to jego ostatni dzień u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przy WM może być
WM - zależy od ustawień, bo jak strumień powietrza będzie za niski, to wzrośnie stężenie pary wodnej, wymiana ładunku będzie mniejsza, rozumie się samo przez się. Problem między wentylacją/lewą (gdzie dom niczym durszlak) wentyluje się sam, a WM jest taki że ta pierwsza przynosi straty, przez ogrzane powietrze... które podgrzewa sowom poddasze itp.

 

Pod XPS'em jest warstwa kruszywa odprowadzająca wodę i to powinno wystarczyć.

Gdyby mi ktoś dołożył pod XPS'em dodatkową warstwę, która by powodowała zatrzymywanie wody, wysłałbym go na Księżyc. A gdyby to był kierownik budowy, byłby to jego ostatni dzień u mnie.

przepona od podciągania kapilarnego, na pospóle nie potrzeba zupełnie nic roić, jeśli taki jest grunt rodzimy, czy gruby piasek. Warstwa kruszywa właśnie rolę przepony pełni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm obslugiwal program poprawnie, jest to program gdzie obliczenie sa zgodnie z eurokodem i z normami niemieckimi, wiec, nie ma co podwazac.

 

Zerknij sobie jeszcze raz na skany, które załączył: "outside direct contact to outside air" albo "klima aussen -5 st C" , to wg Ciebie odpowiada warunkom podłogi na gruncie? Uważasz, że wprowadził dane wejściowe poprawnie?

 

 

Jacentyy, jesteś po I: w bledzie, a po II: masz taki ton i sposób, który jest w najlepszym przypadku irytujące bądź nawet obrazajacy. Nie wiem z jakiej racji uważasz, ze wiesz lepiej i możesz każdego, który ma inne zdanie na temat, tak potraktować.

Merytorycznie już na rozne tematy tak sobie pisalesz, rzadko ze widze twarde, uzasadnione informacje.

A jakie twarde dowody masz na to, że jestem w błędzie? Podałeś jakieś konkretne kontrargumenty na to co napisałem ? Czy uważasz, że wilgocią z betonowania czy deszczu przed betonowaniem jesteś w stanie nasycić XPSa do wartości 0,7 % nasiąkliwości objętościowo ? Czy mając warstwy paroizolacyjne na betonie i pod xpsem jesteś w stanie w czasie użytkowania domu dostarczyć przez bariery antydyfuzyjne parę wodną do XPSa?

 

Na razie ostrze sobie zęby,...

 

Na mnie ostrzysz sobie zęby ?:)

 

.... ale w tej układance brakuje mi jednego, ja o tym elemencie wiem, chodzi o wartość oporu dyfuzyjnego gruntu, czy środowisko

zewnętrzne widzi się z wewnętrznym, chodzi o różnicę ciśnień pary wodnej, czy ten ruch jest napędzany przez tą widoczność.,...

 

Jak masz barierę antydyfuzyjna to żadne ciśnienia się nie wyrównują bo nie mają jak. Czyli jak kładziesz xpsa na wilgotny piasek i przykrywasz folią to odcinasz możliwość wyrówniania ciśnień między gruntem a powietrzem i najbliżej gruntu jest XPS który w sobie też ma jakiś stan ciśnienia pary wodnej i będzie wyrównywał ten stan z gruntem.

 

 

Z tego co tu było pisane, to problem jest, zbieranie się wody...

1. Czy ta woda jest pozostałością po kondensacji - która nastąpiła w czasie układania izolacji, szas pras +30 układamy izolację, odcinamy dopływ ciepełka do gruntu, robi się różnica temp i szu.. mamy wodę.

2. Czy ta woda tam nie jest z kondensacji od wody technologicznej betonu? ....

 

Ale ile tej wody tam jest i skąd ta pewność, że tam jest ? W moim przypadku właśnie padał deszcz przed betonowaniem i podczas betonowania stróżkami woda została wyciśniętą spomiędzy xpsa i folii. Folia była była lekko wilgotna , był na niej film wody, który ile ma ? 0,0001 m grubości co przy powierzchni np. 140 m2 co daje 14 litrów wody !!!! I jak tym ma Xps się nasączyć???

 

 

Na pewno jeśli jest pod płytą kruszywo, które tak czy siak posiada nikły opór dyfuzyjny, do mamy doczynienia z przypadkiem jak by tam było prawie czyste powietrze o danej wilgotności, na pewno też o niższej temp, co jest wystarczającym przyczynnikiem do powstania el clasiko dyfuziko...

Co za tym idzie, dawanie paroizolacji po stronie zimnej, to jak zatykanie wełny folią od zewnątrz, bez pustek..

 

...

Ale skąd dokąd będzie dyfuzja i w jakim przypadku, bo tak nadczymś się rozwodzisz ale nie ma podanych szczegółów. Dyfuzja będzie do XPsa z pomieszczania czy może z betonu do xpsa?

 

Chyba nie ma sensu rozmowa z kolegą. Nie przyzna się do błędu i już. Niech robi jak chce. Ciekawa teoria z tym mokrym XPS. Nic się z nim nie będzie działo! Po co w takim razie robić jakieś odwodnienia? Przemyśl to Thomas. :)

 

Masz szczęście, że masz poparcie w innych użytkowanikach na forum bo tak od siebie to ciężko by było coś merytorycznego dodać....

 

A XPS na dachach widział? A ten XPS z deszczem kontaktu nie ma? Na dachu po ulewach to ten xps sobie "pływa".......

 

Poczekajmy trochę, może zrobi paroizolację od wewnętrzej i zewnętrznej strony murów. Przecież przy WM może być;)

 

 

Kolejny do sekty " folia pod xpsem to zło" ( niezależnie od konkretnej sytuacji) ???

 

Nie widzę sensu folii pod XPS'em.

Nad, jak najbardziej, bo izoluje beton, nie pozwala na wysychanie betonu po zalaniu, nie pozwala na wejście betonu między izolację, a przy wibrowaniu różne rzeczy mogłyby się zdarzyć.

Pod XPS'em jest warstwa kruszywa odprowadzająca wodę i to powinno wystarczyć.

Gdyby mi ktoś dołożył pod XPS'em dodatkową warstwę, która by powodowała zatrzymywanie wody, wysłałbym go na Księżyc. A gdyby to był kierownik budowy, byłby to jego ostatni dzień u mnie.

 

Misiu (jeżeli mogę siętak zwrócić) beton to najbardziej będzie Ci wysychał poprzez górną powierzchnię od słoneczka, wiatru itp. Jakbyś sobie po jednym dniu np. z boku śiagnął xpsea to byś zobaczył, że beton jest wilgotny, a góra na słoneczku sucha

A tak przy okazji to Ty jesteś ten od dachów?

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mnie ostrzysz sobie zęby ?
nie na Ciebie, tylko na zrobieni analizy.

Ale skąd dokąd będzie dyfuzja i w jakim przypadku, bo tak nadczymś się rozwodzisz ale nie ma podanych szczegółów. Dyfuzja będzie do XPsa z pomieszczania czy może z betonu do xpsa?
Dokładnie, właśnie to mnie martwi, musi być przecież otwarta droga ku dyfuzji.

Stąd nie wiem na ile grunt blokuje dyfuzję, czy różnice ciśnień są się w stanie zobaczyć.

Owszem mam akumulatory ciśnienia( hydraulika w Citroenach) powolna mozolna dyfuzja przez membranę azotu = konieczność pompowania.

 

Czy aby to nie jest tu tak jak z prądem, że do puki odbiornika nie ma, to prąd nie "płynie" ...

 

Jeśli drenaż będzie działał pod płytą jak para GWC to imo problem będzie, jeśli będzie wsio szczelnie zatkane ?

To są problemy których nie było kiedyś, bo nikt sobie tym głowy nie zawracał...

Ale uważam, jeśli jest się to w stanie rozwiązać - przez układanie poprawne tego placka, to jak najbardziej trzeba to zrobić.

Na jednej ze Szwedzkich stron widziałem sytuację odwrotną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie jeszcze raz na skany, które załączył: "outside direct contact to outside air" albo "klima aussen -5 st C" , to wg Ciebie odpowiada warunkom podłogi na gruncie? Uważasz, że wprowadził dane wejściowe poprawnie?

Aleś ty uparty. Nie zmieniałem warstwy zewnętrznej, bo to nie ma wpływu na wynik. Masz tu z warstwą kruszywa:

floor condensate.jpg

Efekt jest taki sam. Na folii będzie się zbierała woda. Nie będzie miała dokąd spływać więc w końcu zrobi się basen. XPS wprawdzie od tego nie zgnije ale jego izolacyjność diabli wezmą. Chyba, że uważasz, że XPS zanurzony w wodzie dalej pełni funkcję izolatora. To byłaby rewolucja, bo oznaczałaby, że odwodnienie nie jest pod płytą potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś ty uparty. Nie zmieniałem warstwy zewnętrznej, bo to nie ma wpływu na wynik. Masz tu z warstwą kruszywa:

[ATTACH=CONFIG]319939[/ATTACH]

Efekt jest taki sam. Na folii będzie się zbierała woda. Nie będzie miała dokąd spływać więc w końcu zrobi się basen. XPS wprawdzie od tego nie zgnije ale jego izolacyjność diabli wezmą. Chyba, że uważasz, że XPS zanurzony w wodzie dalej pełni funkcję izolatora. To byłaby rewolucja, bo oznaczałaby, że odwodnienie nie jest pod płytą potrzebne.

 

Czy Ty w ogóle masz jakąkolwiek wyobraźnię? Po co pieprzysz o jakimś basenie ? Gdzie ten basen ma powstać? Nagle cała płyta ma zacząć lewitować, żeby woda między folią a betonem zaczełą się zbierać?

 

Zrozum w końcu, że xps nawet nasiąknięty wodą do granic swoich możliwości czyli przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie do 0,7 % swojej objętości czyli na 1000 l ma w sobie 7 l traci kilka procent ze swojej lamby, kumasz to czy nie ? Dalej jest izolatorem z gorszą lambda.

Ale czego tez nie rozumiesz w płycie fundamentowej na której znajdują się tony obciążenia co może jedynie wystąpić to film czyli cieniutka warstwa wody między folią a xpsem i jakim cudem przy takich warunkach ma się tak mocno nawodnić?

 

A poza tym naucz się intepretować wyniki programu, to że linia temperatury przecina się z linią punktu rosy wcale nie oznacza, że będzie się wykraplać para wodna z wnętrza pomieszczenia bo po prostu jej tam nie będzie, kumacie to czy jest to za skomplikowane? Gdyby była to by się by wykraplała ale jej nie będzie z pomieszczenia .

 

Po prostu rece można załamać , wklepaliście sobie do głowy pewną wiedze i tak jak jacyś wyznawcy religi powtarzacie dyrdymały bez odniesnienia do konkretnej sytuacji.

 

 

A i jeszcze zmień sobie temp gruntu na 10 stopni to już Ci się nie będzie wykraplać ( a co temperatura gruntu na poziomie 10 też nie jest możliwa?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty w ogóle masz jakąkolwiek wyobraźnię? Po co pieprzysz o jakimś basenie ?

 

Zluzuj majty. Po co się tak spinasz ?

 

Zrozum w końcu, że xps nawet nasiąknięty wodą do granic swoich możliwości czyli przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie do 0,7 % swojej objętości czyli na 1000 l ma w sobie 7 l traci kilka procent ze swojej lamby, kumasz to czy nie ? Dalej jest izolatorem z gorszą lambda.

Ale czego tez nie rozumiesz w płycie fundamentowej na której znajdują się tony obciążenia co może jedynie wystąpić to film czyli cieniutka warstwa wody między folią a xpsem i jakim cudem przy takich warunkach ma się tak mocno nawodnić?

 

XPS'a układasz w płytach. Skoro napór skondensowanej wody nie może się wbić w płytę to zgadnić gdzie będzie się rozchodzić. Jeśli płyty XPS będą opatulne tą mikowarstwą wody, to XPS nie będzie już izolatorem.

 

A poza tym naucz się intepretować wyniki programu, to że linia temperatury przecina się z linią punktu rosy wcale nie oznacza, że będzie się wykraplać para wodna z wnętrza pomieszczenia bo po prostu jej tam nie będzie, kumacie to czy jest to za skomplikowane? Gdyby była to by się by wykraplała ale jej nie będzie z pomieszczenia .

 

Zdaj sobie sprawę, że para wodna dyfunduje nie tylko z wnętrza domu, ale również z boku. Czyżbyś chciał wyłożyć gresem szkliwionym również boki płyty fundamentowej ?

 

Po prostu rece można załamać , wklepaliście sobie do głowy pewną wiedze i tak jak jacyś wyznawcy religi powtarzacie dyrdymały bez odniesnienia do konkretnej sytuacji.

 

Ale po co dawać tam tą folię ?

 

A i jeszcze zmień sobie temp gruntu na 10 stopni to już Ci się nie będzie wykraplać ( a co temperatura gruntu na poziomie 10 też nie jest możliwa?)

 

Właśnie, że będzie. I to znacznie więcej niż przy 0oC ! Pojemność wody w powietrzu wzrasta wraz z ze wzrostem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zluzuj majty. Po co się tak spinasz ?.

A co tak się moimi majtami przejmujesz ?

 

 

XPS'a układasz w płytach. Skoro napór skondensowanej wody nie może się wbić w płytę to zgadnić gdzie będzie się rozchodzić. Jeśli płyty XPS będą opatulne tą mikowarstwą wody, to XPS nie będzie już izolatorem.

 

I jak tu się nie spinać skoro głupoty wypisujesz. A czym będzie mega zajebistym przewodnikiem i z domu zrobi lodówkę?

 

 

 

Zdaj sobie sprawę, że para wodna dyfunduje nie tylko z wnętrza domu, ale również z boku. Czyżbyś chciał wyłożyć gresem szkliwionym również boki płyty fundamentowej ?

 

Czy Ty potrafisz zrozumieć, że ilość pary wodnej jaka dyfudnuje zależy od powierzchni ? To ile tej pary Ci tam z dyfunduje ? ( o ile zdyfudnuje)?

 

 

Ale po co dawać tam tą folię ?

.

 

Po kobyle caco , tak się chyba to mówi, jak nie potrafisz zrozumieć to nie pytaj, bo już pisłaem po co.

 

 

Właśnie, że będzie. I to znacznie więcej niż przy 0oC ! Pojemność wody w powietrzu wzrasta wraz z ze wzrostem temperatury.

 

To sobie wejdź na te stronę wrzuć wszystkie warstwy takie same jak perm i zobaczysz

 

 

perm, folia za gruba i temp. gruntu za niska. Daj 8oC. Co nie zmienia faktu, że będzie tylko gorzej.

 

Nie wiem dlaczego jacentyy uparł się na tą folię. Pewnie wyłożył ją pod XPS'em i teraz szuka poklasku.

 

Ty koleś naprawdę jakiś nieteges jestęś, nawet nie rozumiesz co się staram przekazać pisząc na tym forum, jak grohcem o ścianę.

 

Nie ważne jak ja mam, wkurza mnie pie....lenie głupot o tym, że folia pod XPS to jest błąd, może wielbłąd

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tu się nie spinać skoro głupoty wypisujesz. A czym będzie mega zajebistym przewodnikiem i z domu zrobi lodówkę?

 

Nie będzie spełniał funkcji izolatora, więc po co zatem dawaćtam XPS'a ? Daj dwie folie i po sprawie.

 

Czy Ty potrafisz zrozumieć, że ilość pary wodnej jaka dyfudnuje zależy od powierzchni ? To ile tej pary Ci tam z dyfunduje ? ( o ile zdyfudnuje)?

 

Przykład:

wilg1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie że folia pod styropianem będzie błędem jest raczej nadużyciem lub jak kto woli nadinterpretacją. Jej położenie w większości przypadków ani nie zaszkodzi ani nie pomoże. Natomiast jej nie użycie w szczególnych przypadkach może zaszkodzić. Po nad to jeśli coś dyfunduje w jakichś szczególnych warunkach w jedną stronę to również może w nieco innych dyfundować w drugą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie że folia pod styropianem będzie błędem jest raczej nadużyciem lub jak kto woli nadinterpretacją. Jej położenie w większości przypadków ani nie zaszkodzi ani nie pomoże.

 

To jak nazwać inaczej wydanie kilku stów na ułożenie tej folii ?

 

Natomiast jej nie użycie w szczególnych przypadkach może zaszkodzić.

 

W jakiej ?

 

Po nad to jeśli coś dyfunduje w jakichś szczególnych warunkach w jedną stronę to również może w nieco innych dyfundować w drugą.

 

Owszem, może. Np.: zima, temp. gruntu pod domem 15oC, 95% wilgotności, a w domu 21oC i wilg. 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie że folia pod styropianem będzie błędem jest raczej nadużyciem lub jak kto woli nadinterpretacją. Jej położenie w większości przypadków ani nie zaszkodzi ani nie pomoże. Natomiast jej nie użycie w szczególnych przypadkach może zaszkodzić. Po nad to jeśli coś dyfunduje w jakichś szczególnych warunkach w jedną stronę to również może w nieco innych dyfundować w drugą.

 

Cieszę się, że jest w końcu jakiś rozsądny głos

 

jacenty, czy możesz zmienić formę wypowiedzi ? Nie możesz bardziej merytorycznie a mniej chamsko ?

 

Napisz raz jeszcze po co ta folia pod XPS. Nie śledzę twoich wszystkich wypowiedzi na tym forum i nie pamietam w jakiej sytuacji ma być tam ta folia.

 

Ale w sumie sam zacząłeś : coś o irytacji jak dziecko plus te majtki tak więc czemu się dziwisz, że się odzywam w ten sposób do Ciebie?

 

A folia głownie jako ochrona przed radonem, a także dodatkowa ochrona przed wilgocią w tym parą wodną z gruntu jeżeli taki przypadek zajdzie. A dlaczego tak ? Bo w gruncie wilogotność może zmieniać się w nieprzewidziany sposób, a xps nasiąka najbardziej poprzez dyfuzję. Aprzed parą z pomieszczenia mam zabezpieczenie na płycie w postaci izolacji bitumicznej i foli pod wylewkami. tak wieć jedyna wilgoć to ewentualna wigloć technologiczna, która poprzez wysezownoanie została zmiejszoan do minimum

 

Nie będzie spełniał funkcji izolatora, więc po co zatem dawaćtam

 

Możesz zapytać się produecenta XPS i Ci potwierdzi, że pomimo warswtwy wody (filmu) czy nawet nasiąkniesia do nasiąkliwości 0,7 % jest izolatorem cieplnym o odpowiednie lambdzie

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten odwrocony przypadek dyfuzji jest duzo mniej prawdopodobny niz to ze folia bedzie zatrzymywac wilgosc ktora sie tam dostanie, np z opadow albo nieprzewidziana zmiane (za toba o nieprzwidzianych sytuacjach...) w gruncie - np. tymczasowe pojawienie sie cieku wodnego.. Bo wiara w idealna szczelnosc folii to wiara w garbate aniolki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...