Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A folia głownie jako ochrona przed radonem,

 

OK, przypomniałem sobie.

 

a także dodatkowa ochrona przed wilgocią w tym parą wodną z gruntu jeżeli taki przypadek zajdzie. A dlaczego tak ? Bo w gruncie wilgotność może zmieniać się w nieprzewidziany sposób, a xps nasiąka najbardziej poprzez dyfuzję. Aprzed parą z pomieszczenia mam zabezpieczenie na płycie w postaci izolacji bitumicznej i foli pod wylewkami. tak wieć jedyna wilgoć to ewentualna wigloć technologiczna, która poprzez wysezownoanie została zmiejszoan do minimum

 

Nasiąkanie XPS przez dyfuzję jest mało istotne. Bardziej obawiałbym się zatrzymania wody na styku folia - XPS. Czy to z kondensacji, czy z innych zjawisk, typu lokalne podmakanie. Żeby się przed tym zabezpieczyć należy zapewnić szczelne ułożenie folii również na boki XPS. Inwestycja mało istotna ze względu na ewentualne zyski czy zabezpieczenie szkody przed nasiąkniem XPS'a.

Osobiście wolałbym ułożyć XPS'a bez folii na jakimś bardziej drenującym i nie podciągającym kapilarnie podłożu, typu tłuczeń/kliniec,a jeszcze lepiej na szkle piankowym.

 

Możesz zapytać się produecenta XPS i Ci potwierdzi, że pomimo warswtwy wody (filmu) czy nawet nasiąkniesia do nasiąkliwości 0,7 % jest izolatorem cieplnym o odpowiednie lambdzie

 

Mogę zapytać, ale wątpię, że jakikolwiek producent XPS robi takie badania. A jeśli nawet zrobi to czy będą one obiektywne ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

^^ No ale nawet jeżeli masz szpary 1 mm miedzy płytami xpsa to jeżeli nawet tam będzie woda to jest to jedynie mostek cieplny, ale sama płyta dalej izoluje dom od zimna, a powierzchnia tej szpary 1 mm do powierzchni xpsa jest pomijalna a wiec straty przez szpare również. Powierzchnia szpary do powierzchni płyty to jest 0,0028 procenta czy czujesz tę dysproporcję?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...A poza tym naucz się intepretować wyniki programu, to że linia temperatury przecina się z linią punktu rosy wcale nie oznacza, że będzie się wykraplać para wodna z wnętrza pomieszczenia bo po prostu jej tam nie będzie, kumacie to czy jest to za skomplikowane? Gdyby była to by się by wykraplała ale jej nie będzie z pomieszczenia ...

 

To kończy moja z tobą rozmowę. Szkoda czasu. Rób co chcesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia szpary do powierzchni płyty to jest 0,0028 procenta czy czujesz tę dysproporcję?

 

A przewodność cieplna wody to ok. 20x więcej od XPS. A U takiej przegrody spadnie o 30% jak nie więcej.

 

EDIT: Ciekawe badanie:

http://www.cellofoamwinchester.com/images/Water-absorption-table.jpg

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przewodność cieplna wody to ok. 20x więcej od XPS. A U takiej przegrody spadnie o 30% jak nie więcej.

 

Policz, nie zgaduj

 

To kończy moja z tobą rozmowę. Szkoda czasu. Rób co chcesz.

 

Szkoda czasu to jest to Tobie to tłumaczyć. Czego nie potrafisz pojąć ? Jeżeli masz z jednej i z drugiej strony barierę anty dyfuzyjną to jak do wnętrza ma się przedostać para wodna z pomieszczenia? ( oczywiście nie pisz tu o nieszczelnsoćiach )

 

Weź i owiń sobie jedną płytę xpsa dookoła folią pe i spróbuj go nasączyć parą wodną

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że niezauważenie narodziła się tu nowa teoria godna Brzęczkowskiego. Drenaż pod płytą jest niepotrzebny!!! Jak sie woda do XPSu dostanie to się nic nie stanie! No, no, człowiek uczy sie przez całe życie. Szkoda tylko tych frajerów, którzy odwodnienie zrobili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Głupoty piszesz kiedy ja tu napisałem, że nie potrzeba drenazu ?

Gwoli ścisłości xps na tzw odwróconym dachu też ma drenaż tfu tzn odwodnienie i ogólnie warunki wilgotnościowe ma nie najlepsze i jakoś daje radę jako izolacja

poczytajcie sobie trochę więcej aniżeli o xps pod fundamentem

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, jak długo wygrzewaliście swoje płyty? Nie bardzo wiem jak do tego podejść. Na razie podłączyłem kocioł elektryczny i uruchomiłem ogrzewanie w sobotę zaczynając od 23 stopni na zasilaniu. Wygląda to tak:

 

6 - włączyłem kocioł, odczytałem temp. powrotu 19 st. i ustawiłem temp. zasilania na 23 st

7 - odczytałem temp. powrotu 22 st. i ustawiłem temp. zasilania na 24 st

8 - odczytałem temp. powrotu 23 st. i ustawiłem temp. zasilania na 25 st

9 - odczytałem temp. powrotu 22 st. i ustawiłem temp. zasilania na 27 st

 

Jutro zobaczę co będzie na powrocie. Kocioł pracuje z mocą 6 kW, tzn od 6 do 8 gdy różnica temperatur była w okolicach 2 stopni, to modulował swoją moc, żeby nie przekroczyć zadanej temperatury, ale jak dzisiaj ustawiłem na te 27 stopni, to jedzie z pełną mocą i podgrzewa wodę tylko o 3 stopnie do 26. Płyta to wszystko odbiera i przez godzinę jak byłem na budowie i obserwowałem, to temperatura powrotu nawet nie drgnęła. Niepokojące dla mojej kieszeni jest to, że podlicznik pokazuje już ponad 200 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, jak długo wygrzewaliście swoje płyty? Nie bardzo wiem jak do tego podejść. Na razie podłączyłem kocioł elektryczny i uruchomiłem ogrzewanie w sobotę zaczynając od 23 stopni na zasilaniu. Wygląda to tak:

 

6 - włączyłem kocioł, odczytałem temp. powrotu 19 st. i ustawiłem temp. zasilania na 23 st

7 - odczytałem temp. powrotu 22 st. i ustawiłem temp. zasilania na 24 st

8 - odczytałem temp. powrotu 23 st. i ustawiłem temp. zasilania na 25 st

9 - odczytałem temp. powrotu 22 st. i ustawiłem temp. zasilania na 27 st

 

Jutro zobaczę co będzie na powrocie. Kocioł pracuje z mocą 6 kW, tzn od 6 do 8 gdy różnica temperatur była w okolicach 2 stopni, to modulował swoją moc, żeby nie przekroczyć zadanej temperatury, ale jak dzisiaj ustawiłem na te 27 stopni, to jedzie z pełną mocą i podgrzewa wodę tylko o 3 stopnie do 26. Płyta to wszystko odbiera i przez godzinę jak byłem na budowie i obserwowałem, to temperatura powrotu nawet nie drgnęła. Niepokojące dla mojej kieszeni jest to, że podlicznik pokazuje już ponad 200 kWh.

 

nie spodziewaj się szybkiej reakcji :). masz do rozgrzania kilkadziesiąt ton betonu, pewnie do tego sporo wody do odparowania i moc zaledwie 8 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak, wedle mojej kryształowej kuli, to korzystniej jest bez foli pod XPS'em nie ma nawet śladu ryzyka zawilgocenia, drugi wariant, to po obu stronach

bariera dla pary po Sd [1500m] w tedy jest ok.

Nie dopuszczalne jest danie tylko foli pod XPS"a

Nie mniej kryształowa kula, powiedziała że coś na rzeczy jest, do analizy brała (kula) 3m żwiru ... później układ el clasiko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ja tak robię.

 

Jeśli płytę wykona firma TC ,to potrzebna mi jest jeszcze jego zgoda na taki zabieg.Pisałeś mi o warstwie tłucznia ,jako ostatniej pod płytą.Oni upierają się raczej przy samym piasku.Wykonawca płyty,musi być sprawdzony.Chcę mieć pewność,że o najważniejszy element domu-zadbałem jak należy.

Jestem ciekaw,czy zgodzą się na brak EPS na płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ja tak robię.

 

A dajesz folie,lub cokolwiek innego pod podłogówkę ?Będzie "leżała" bezpośrednio na płycie ,czy może jakieś dystanse?

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie spodziewaj się szybkiej reakcji :). masz do rozgrzania kilkadziesiąt ton betonu, pewnie do tego sporo wody do odparowania i moc zaledwie 8 kW.

 

Właściwie to zaledwie 6 kW :). wiem, że reakcja będzie powolna, ale nie w tym problem. NIe mam pojęcia jak długo wygrzewać i do jakiej temperatury ją rozgrzać, żeby beton uzyskał odpowiednią wilgotność. Ta niska wilgotność jest potrzebna firmie, która będzie robiła mi wylewkę anhydrytową wyrównującą. Powiedzieli, że bez tego nie podejmą się zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...