Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A po to,żeby zamontować ogrzewanie podłogowe ?

Po pierwsze,do takiego domu nie kupisz kotła na ekosyf pracującego na nominalnej mocy co powoduje większość czasu pracę na podtrzymaniu czyli sprawność takiego kotła spada do 20-30% a co za tym idzie koszt energii czyli kWh wzrasta.

 

Nie kupisz małego pieca, nie ma takich na rynku? Czy o czym innym piszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Nie kupisz małego pieca, nie ma takich na rynku? Czy o czym innym piszesz?

Kotła kolego,kotła,w piecu to można chleb upiec.

Znajdź mi i pokaż kocioł o mocy nominalnej 3,5kW potrzebnej przy -20st.C pracującego ze sprawnością ponad 80%.

Dam Ci fory,pokaż mi kocioł o mocy nominalnej chociaż 5kW ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś znalazł te klipsy/uchwyty do pexa na siatkę zbrojeniową fi 8? bo ja nie mogę znaleźć a przedstawiciel regionalny capri mówił chyba tylko że mają fi 4...

rury KanTherm Blue Floor 16x2mm zaoferowali mi miejscowi za 2,30zł/m brutto chyba dobra cena za rurki w płytę?

Jeszcze z 10 dni i będę rozpoczynał robienie płyty- boje się o złapanie poziomu płyty. Jak myślicie jeżeli geodeta wyznaczy mi poziom zero rozciągnę sznurki sobie przy robieniu szalunku z eps-a +poziomica to mi wystarczy do równego wykonania płyty? czy szukać jakiegoś lepszego sprzętu?

 

Przy anhydrycie to inna sprawa. Jesli chodzi o kontakt z siatka z uzyciem uchywtow systemowych - to go brak:

np:

http://pl.capricorn.pl/catalog/products/1262

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś znalazł te klipsy/uchwyty do pexa na siatkę zbrojeniową fi 8? bo ja nie mogę znaleźć a przedstawiciel regionalny capri mówił chyba tylko że mają fi 4...

rury KanTherm Blue Floor 16x2mm zaoferowali mi miejscowi za 2,30zł/m brutto chyba dobra cena za rurki w płytę?

Jeszcze z 10 dni i będę rozpoczynał robienie płyty- boje się o złapanie poziomu płyty. Jak myślicie jeżeli geodeta wyznaczy mi poziom zero rozciągnę sznurki sobie przy robieniu szalunku z eps-a +poziomica to mi wystarczy do równego wykonania płyty? czy szukać jakiegoś lepszego sprzętu?

 

Ja kupiłem 500 szt. opasek elektrycznych, którymi przypnę pex do dolnej siatki. Prościej i taniej się chyba nie da :)

 

Proponuję niwelator (pożyczyć), bo może być potem małe kuku z poziomami. Poziomnica i sznurki mogą nie wystarczyć. Na tak dużych odległościach (obrys domu) to już lepiej sprawdzi się archaiczna, ale skuteczna waserwaga, jak nie znajdziesz niwelatora. Niech praktycy mnie poprawią, jak piszę głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem 500 szt. opasek elektrycznych, którymi przypnę pex do dolnej siatki. Prościej i taniej się chyba nie da :)

 

Proponuję niwelator (pożyczyć), bo może być potem małe kuku z poziomami. Poziomnica i sznurki mogą nie wystarczyć. Na tak dużych odległościach (obrys domu) to już lepiej sprawdzi się archaiczna, ale skuteczna waserwaga, jak nie znajdziesz niwelatora. Niech praktycy mnie poprawią, jak piszę głupoty.

 

co do opasek- mój hydraulik i ja stoimy na stanowisku, że pex musi być odseparowany od zbrojenia, dlatego chce te uchwyty zastosować i prawdopodobnie też przyłapie opaskami całość w miejscu gdzie przyczepie uchwyt. Niwelator może i bym znalazł ale używać pewnie nie będę potrafił. Dom ma 12,5x9,5.

Ale widzę u Ciebie pięknie do przodu ruszyłeś;) używałeś niwelatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do opasek- mój hydraulik i ja stoimy na stanowisku, że pex musi być odseparowany od zbrojenia, dlatego chce te uchwyty zastosować i prawdopodobnie też przyłapie opaskami całość w miejscu gdzie przyczepie uchwyt...

 

...opaski są wystarczające i nie widzę problemu w tym że rurka dotyka zbrojenia

 

.. Niwelator może i bym znalazł ale używać pewnie nie będę potrafił..

...

 

...nie bój się niwelatora nie gryzie ;) moja córka załapała w 5min... jak boisz się że popełnisz jakiś błąd to zrób na początek odczyt na reperze (0,00) dolicz odpowiednią grubość warstw i zaznacz sobie ołówkiem na łacie kreskę na otrzymanym wyniku, następnie przenosisz ten wymiar w miejsca gdzie masz taki sam poziom docelowy (posadowienia)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz od kogo pożyczyć niwelator to pożycz, ale wypożyczanie za kase przy samoróbce to czasami dużo $ na koniec wychodzi. Dobry nowy niwelator optyczny na potrzeby budowania domu kosztuje ok 500 zł, z nim zrobisz wszystko, później nie raz się przyda. Obsługa banalna, ja drugiej budowy bez niwelatora sobie nie wyobrażam. Jedyna wada to taka że trzeba go używać w 2 osoby, chociaż ja robiłem sam, ale to wiecej kombinowania..

Co do klejenia bocznych płyt to mi w kilku miejscach się rozkleiły i bede musiał poprawić, w środku też kleiłem ale teraz widzę że to było niepotrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do opasek- mój hydraulik i ja stoimy na stanowisku, że pex musi być odseparowany od zbrojenia, dlatego chce te uchwyty zastosować i prawdopodobnie też przyłapie opaskami całość w miejscu gdzie przyczepie uchwyt. Niwelator może i bym znalazł ale używać pewnie nie będę potrafił. Dom ma 12,5x9,5.

Ale widzę u Ciebie pięknie do przodu ruszyłeś;) używałeś niwelatora?

 

 

Na prawdę nie widzę przeszkód, żeby pex stykał się z prętem. Niech mi to ktoś racjonalnie wytłumaczy, dlaczego niby nie :) Chyba, że np. wykonawca chce zabłysnąć przed inwestorem (efekt pozornej "fachowości"). Jak robisz dla siebie - nie ma sensu kombinować i opaski są najlepsze.

 

Niwelator używałem i będę używał nadal. Obsługa banalna. Mam (ekipa ma) klasyczny optyczny. Ja używałem w pracy samopoziomujący laserowy - bajka, ale kosztuje ok. 1500 i trochę mi szkoda kasy, więc nie kupię :) ...a przydałby się. Na otarcie łez zakupiłem porządny dalmierz :)

 

Sam poziom obrysu to też nie wszystko. Do prawidłowego policzenia ilości potrzebnego betonu, oprócz powierzchni płyty warto sprawdzić rzeczywistą grubość, jaka wyjdzie, a tego bez niwelatora w zasadzie nie sprawdzisz. Każdy cm grubości to w niedużym domu 1-1,5m3 betonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do styku pex/zbrojenie to nikogo na to nie namawiam ani odradzam. Kumpel będzie robił mi hydraulike i chce tak to zrobić więc kupie mu te uchwyty i opaski. Projektant płyty też twierdził, że lepiej dać te dystanse jak i nakazał dać rurki pod górną siatką a nie na dolnej żeby ewentualne naprężenia zniwelować czy cuś tam.

Co do niwelatora to musiałbym wypożyczyć ale cena nowego faktycznie nie zabija. A co powiecie na temat poziomicy laserowej- tą miałbym za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do styku pex/zbrojenie to nikogo na to nie namawiam ani odradzam. Kumpel będzie robił mi hydraulike i chce tak to zrobić więc kupie mu te uchwyty i opaski. Projektant płyty też twierdził, że lepiej dać te dystanse jak i nakazał dać rurki pod górną siatką a nie na dolnej żeby ewentualne naprężenia zniwelować czy cuś tam.

Co do niwelatora to musiałbym wypożyczyć ale cena nowego faktycznie nie zabija. A co powiecie na temat poziomicy laserowej- tą miałbym za darmo.

 

OK. Jak hydraulik się upiera, to spoko. Co do naprężeń termicznych, to najbardziej optymalnie byłoby dokładnie w środku wysokości płyty, ale przy temp. wody w rurkach max.28-30 st.C to nie ma (chyba) większego znaczenia.

 

Ja jutro, albo pojutrze kładę rurki na dolną siatkę. Ciekawe, co mi z tego wyjdzie, bo będzie to mój pierwszy raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do niwelatora to musiałbym wypożyczyć ale cena nowego faktycznie nie zabija. A co powiecie na temat poziomicy laserowej- tą miałbym za darmo.

 

Wypróbować nie zaszkodzi jak masz, ale te tanie marketowe to o kant tyłka roztrzaskać. Kup w markecie waserwagę za 30-40zł - wężyk PVC z dwoma końcówkami z miarką. Dwie osoby do obsługi tego cacka, trochę cierpliwości i wszystko masz przemierzone ...albo sam wężyk fi8 lub fi10 przeźroczysty w hurtowni budowlanej 20 metrów, czarny marker i po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szwagier robi tynki maszynowe na tej poziomicy więc chyba taka konkretniejsza, ale właśnie też waserwaga jest bardzo dokładna i w połączeniu z laserową poziomicą jak nie kupie niwelatora to będzie musiało mi to styknąć.

Rób fotki z budowy płyty bo ja za kilka dni startuje i napewno będę się wspomagał;)

rurki do ściągania betonu na czym będziesz ustawiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...