Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Mam na działce stary podpiwniczony budynek do rozbiórki. Po rozbiórce zostanie mi dziura w ziemi 4 x 8 x 1,5 m. Dom który buduję będzie na płycie fundamentowej 20 cm , pod płytą 20 cm styro. Teraz pytanie, czym zasypać tą dziurę po piwnicy ?? Kruszywo, ziemia czy może najpierw ziemia ok 1m wys. i później kruszywo pozostałe 0,5 m ?? Z góry dzięki za odpowiedź.

Zrób tę dziurę większą, taką jaka będzie płyta i zasyp całość tym samym. Piachem albo kruszywem, ewentualnie ziemią rodzimą do pewnej wysokości, pod warunkiem, że da się ją zagęścić i nie zawiera części organicznych a na to kruszywo nie podciągające wody. Będziesz miał gwarancję, że nie będzie nierówno osiadać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak dobrze pójdzie to przed zimą będę miał SSZ, w najgorszym wypadku SSO. Na pewno jeszcze przed pierwszymi mrozami będę chciał zrobić opaskę przeciwwysadzinową (poziomą). A czy drenaż również powinienem być wykonany przed zimą (grunt gliniasty), czy też na spokojnie mogę go zrobić dopiero w przyszłym roku ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie... ostatnio widziałem na znanym serwisie aukcyjnym gotowe kanały samochodowe wylewane z "wodoszczelnego" betonu.

W związku z tym mam kilka pytań:

 

1. Czy taki kanał można zrobić pod płytą fundamentową? Chodzi o to aby taki kanał położyć na 5-10CM XPS, później położyć XPS również wokół ścian kanału. Kanał miałby wystawać na taką wysokość nad jaką będzie w przyszłości górna część wylanej płyty.

 

2. Czy taki kanał będzie wodoszczelny nawet jeśli przez XX lat będzie leżał w wodzie? Czy woda go nie wypchnie?

 

3. Jak takie rozwiązanie wygląda pod względem ocieplenia budynku? Pod płytą chcę dać 20cm XPS, na ściankach kanału 5-10 (no właśnie ile?). Garaż jest w bryle budynku i nie będzie ogrzewany (jedynie będą przebiegać przez jego podłogę węże podłogówki).

 

Ja ma projekt już gotowy z kanałem, ale w biurze gdzie go robiłem, wymagało to dodatkowych przeliczeń płyty etc... za co musiałem niewiele bo niewiele ale dopłacić i jest to w dokumentacji projektu z obliczeniami. Natomiast samo wykonanie to wylewana zbrojona płyta...

 

Po bokach mam 8-kę

 

Spód (trochę chyba z betonem przesadzili więc wyjdzie w praniu)

 

2cm - Warstwa wykończeniowa

20cm - Płyta betonowa

- siatka zbrojeniowa

- 2x papa na lepiku/ izolacja przeciwwilgociowa

10cm - Chudy beton

40cm - Podsypka żwirowa

- Grunt rodzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn wody gruntowe miałbyś wtedy na powierzchni gruntu ?

 

To sie nazywa powódź i obawiam się, że żadna papa nie pomoże :)

 

:D otoz to. Papa zgrzewalna na XPS to nieporozumienia, wystarczy folia, nallepiej w dwóch warstwach, porzadna przepuszczalna podbuowa i drenaż. Beton z nieco wyższej klasy, żeby byloby niekapilarny, i wszstko gra :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XPS nie może stykać się z czymś na bazie bitumów więc ta papa to raczej nie bardzo. Zamiast niej gruba folia. Jej funkcją jest tylko i wyłącznie niedopuszczenie do wyciekania betonu do izolacji z XPS. Nie jest potrzebna folia pod jastrych, nie jest potrzebna folia pod XPS. Poza tym OK.

 

Styropian jak i xps z bitumami może się stykać, na styropian i xps nie można nakładać bitumów z rozpuszczalnikami. Same bitumy nic im nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pójdzie to przed zimą będę miał SSZ, w najgorszym wypadku SSO. Na pewno jeszcze przed pierwszymi mrozami będę chciał zrobić opaskę przeciwwysadzinową (poziomą). A czy drenaż również powinienem być wykonany przed zimą (grunt gliniasty), czy też na spokojnie mogę go zrobić dopiero w przyszłym roku ?

 

Podbijam pytanie. Po opadach na działce jest mokro, ale podobno tylko w strefie powierzchniowej, bo głębiej do 5 m grunty według geologa są mało wilgotne (chociaż grunt jest gliniasty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam pytanie. Po opadach na działce jest mokro, ale podobno tylko w strefie powierzchniowej, bo głębiej do 5 m grunty według geologa są mało wilgotne (chociaż grunt jest gliniasty).

 

Jak warunki pozwalają i nie będziesz miał masakry z kopaniem to ja bym zrobił teraz. Bo po co ma być jakaś woda wokół/pod domem. Chyba że nie masz co zrobić jeszcze z wodą z ewentualnego drenażu. Ja np drenaż mam, ale w studzienkach rewizyjnych susza od roku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na razie nie mam gdzie odprowadzić wody z drenażu, musiałbym odpompowywać wodę na glebę kilka/kilkanaście metrów od fundamentów.

A jeszcze pytanie, bo część z Was, jeśli nie większość, zrobiła drenaż bezpośrednio za opaską przeciwwysadzinową. U mnie nie ma takiej możliwości, ponieważ podbudowa jest wykonana z kamienia i wystaje >0.5 m poza opaskę, piasek mam tylko na samej górze. Rury drenarskie powinny być poprowadzone w dolnej części podbudowy. Nie ma szans, żebym przekopał się przez kamień o grubej frakcji, który jest zagęszczony na samym dole wykopu. Czy można zrobić drenaż np. 0,5 m od podbudowy, w gruncie rodzimym, czyli ok. 1,5 od płyty ? Teren jest silnie gliniasty i mam wątpliwości czy woda, która może gromadzić się w podbudowie będzie w stanie przedrzeć się przez warstwę gliny do rur drenarskich i wystarczająco odwodnić teren pod fundamentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam do zrobienia płytę około 112 m2. Budynek 12 * 9,5 m. Czy dobrze kalkuluje materiały na płytę (ceny materiałów netto).

 

Grunt dobry: 40 cm humus, później do 1,1 - 1,3 m piasek i dobre gliny. Woda 2,6 m ppt, doszła do 1,6 m. Planuje wyjść 40 cm ponad aktualny poziom

 

1. Podbudowa z piasku. 140 m *0,5m =70m3 * 2 t = 140 ton pospółki/piasku. Koszt 3 000 zł.

2. Drenaż: 50 mb rury + studzienki + inne. Koszt 1000

3. XPS pod płytę. 112 * 20 cm = 22,4m3. Koszt 8500 zł (380 m3). 15 cm XPS - 6.500 PLN

4. XPS na bok. 44 * 40 cm * 12 cm = 3,5 m3. Koszt 1300

5. Opaska przeciwwysadzinowa (potrzebna???) 44m * 1m*10 cm ok. 4,5 m3. Koszt 900 zł (EPS)

6.Beton. 112 * 20 cm = 22,5m3. Koszt 5000

7.Stal. 112m * 15 kg /m = 1,7 tony (szacunek). Koszt 3500

8. Żwir i piasek na zasypanie drenażu itp. Koszt 1000

9. Inne (folie, rury do instalacji, bez podłogówki) 2.000.

 

Koszt około 26.000 zł netto. Wydaje mi się, że to bezpieczna wycena (może nawet zawyżona). Czy coś byście pomineli, zmniejszyli???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam do zrobienia płytę około 112 m2. Budynek 12 * 9,5 m. Czy dobrze kalkuluje materiały na płytę (ceny materiałów netto).

 

Grunt dobry: 40 cm humus, później do 1,1 - 1,3 m piasek i dobre gliny. Woda 2,6 m ppt, doszła do 1,6 m. Planuje wyjść 40 cm ponad aktualny poziom

 

1. Podbudowa z piasku. 140 m *0,5m =70m3 * 2 t = 140 ton pospółki/piasku. Koszt 3 000 zł.

2. Drenaż: 50 mb rury + studzienki + inne. Koszt 1000

3. XPS pod płytę. 112 * 20 cm = 22,4m3. Koszt 8500 zł (380 m3). 15 cm XPS - 6.500 PLN

4. XPS na bok. 44 * 40 cm * 12 cm = 3,5 m3. Koszt 1300

5. Opaska przeciwwysadzinowa (potrzebna???) 44m * 1m*10 cm ok. 4,5 m3. Koszt 900 zł (EPS)

6.Beton. 112 * 20 cm = 22,5m3. Koszt 5000

7.Stal. 112m * 15 kg /m = 1,7 tony (szacunek). Koszt 3500

8. Żwir i piasek na zasypanie drenażu itp. Koszt 1000

9. Inne (folie, rury do instalacji, bez podłogówki) 2.000.

 

Koszt około 26.000 zł netto. Wydaje mi się, że to bezpieczna wycena (może nawet zawyżona). Czy coś byście pomineli, zmniejszyli???

 

Zapomniałeś jeszcze o tym że trzeba czymś wykopać dziurę ;) i potem zrobić podbudowę. Chyba że ktoś Ci będzie robił płytę i doliczasz koszt koparki do robocizny. Tak samo z zagęszczarką.

Akcesoria do zbrojenia (drut, dystanse) też kilka stówek będą kosztować.

Przydał by się jeszcze uziom otokowy (chyba że uziemienie będzie inaczej rozwiązane) no i kanalizacja deszczowa jak już będziesz kopał.

i do betonu trzeba jeszcze doliczyć koszt pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pytanie, bo część z Was, jeśli nie większość, zrobiła drenaż bezpośrednio za opaską przeciwwysadzinową. U mnie nie ma takiej możliwości, ponieważ podbudowa jest wykonana z kamienia i wystaje >0.5 m poza opaskę, piasek mam tylko na samej górze. Rury drenarskie powinny być poprowadzone w dolnej części podbudowy. Nie ma szans, żebym przekopał się przez kamień o grubej frakcji, który jest zagęszczony na samym dole wykopu. Czy można zrobić drenaż np. 0,5 m od podbudowy, w gruncie rodzimym, czyli ok. 1,5 od płyty ? Teren jest silnie gliniasty i mam wątpliwości czy woda, która może gromadzić się w podbudowie będzie w stanie przedrzeć się przez warstwę gliny do rur drenarskich i wystarczająco odwodnić teren pod fundamentem.

 

To ja odpowiem. Nie mam coprawda opaski, bo wymieniałem grunt na niewysadzinowy dobrze poniżej granicę przemarzania. Drenaż mam odsunięty od domu o ok 0,5-2m (zależy gdzie, choc wszędzie idzie po granicy podbudowy) i mimo, że zbiera wodę głównie z podbudowy, to widać jego wpływ na otaczające dom podłoże gliniaste (naprawdę paskudna glina!). Powiedziałbym, że drenaż działa tak 5-7m od domu. Na glinie nie działa natychmiastowo, ale kiedyś teren wysychał 2-3 tygodnie, a teraz wystarczy jedna noc i można po glinie chodzić nie gubiąc kaloszy... WNIOSEK - drenaż w glinie działa, tylko wolniej, a zatem woda przedrze się przez glinę z czasem. Co do głębokości - u mnie nie jest na dnie wykopu - nie miałbym gdzie tego odprowadzić, ale osusza podbudowę pod płytą i teren dookoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta fundamentowa pod "domek jednorodzinny"

 

50m x 14m (najszersze miejsce)

 

podbeton, izolacja dwuskładnikowa, folia, chudziak zabezpieczający izolację przed uszkodzeniem podczas zbrojenia, docelowa zbrojona płyta gr 40cm, z lewej strony wzmocnienie do gr 80cm, instalacja kanalizacyjna między siatkami z rur wzmacnianych.

 

20150925_171108.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...