Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

lambert beton b15 na płytę?-chyba coś się komuś pomyliło. Ja lałem b25. Nie wiem czy ja źle liczę ale dom ma 9,6m szerokości gdzie projektant upchnął 110szt prętów fi 12 oraz 12,6 długości i prętów 144szt prętów fi 12 jak szybko liczę siatka z pręta fi 12 wychodzi co 8cm.

Po co taka siatka 8x8 fi 12? Masz szkody górnicze?

Nie odejmując zbrojenia dodatkowego którego rysunek też masz. W tym dodatkowym będą zbrojenia na krawędziaszch płyty pod ścianami nośnymi tzw belki 4xfi12 więc te fi 12 będą jeszcze gęściej.

Licząc 2700kg na 120m2 płyty wychodzi 22kg/m2-nieby nie tak źle. U mnie w pierwszej płycie było 40kg/m2 po zmianie projektanta wystarczyło 15kg/m2 i dom już ma strop a płyta nie popękała;) Jeżeli masz dobre warunki gruntowe zastanowiłbym się o odchudzeniu płyty z ilości stali i betonu. Musisz uderzyć do innego projektanta bo może akurat w twoim przypadku nie można odchudzić nic ale to musi wypowiedzieć się projektant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zastanawia mnie grubość 25cm i ta ilość stali całość z prętów fi12mm a do tego ten beton :/

czy ja się nie znam czy tak musi być ? czy mam szukać innego konstruktora dla tej płyty?

na samym betonie juz będe do tyłu jakieś 1500 PLN, większośc ma płyty 20cm pod większe domy i mniej stali, albo tyle co ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie grubość 25cm i ta ilość stali całość z prętów fi12mm a do tego ten beton :/

czy ja się nie znam czy tak musi być ? czy mam szukać innego konstruktora dla tej płyty?

na samym betonie juz będe do tyłu jakieś 1500 PLN, większośc ma płyty 20cm pod większe domy i mniej stali, albo tyle co ja.

To jest płyta często u nas spotykanego typu NWW. (Na Wszelki Wypadek).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10tyś zł za stal? ja za około 1,8t(trzebaby policzyć pręty) dałem 5600+drut wiązadełkowy 4 kłębki, za beton z pompą i dowozem (b25 23m3 ) 5800zł także szukaj projektanta;) Dawałem ci namiar na tego co mi liczył drugą płytę? Beton B15 to na 100% jest za słaby-ja jeżeli ktoś zaprojektowałby mi taki beton to sam bym kupił min b25. Płyty już nie poprawisz. Także 50zł na m3 to będzie z 1000zł ale wiesz że masz pożądny beton. Oszczędności muszą być ale z umiarem;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już złożyłem "zażalenie", aby odchudzić z 25 na 20 cm na lepszym betonie np. B20. Bo ten B15 tez mi nie pasował. Naoglądałem sie projektów na b20 - b30 a tu b15. i cała płyta prawie jest na prętach fi12 mm.

 

Wiedziałem, ze będzie przewymiarowana, wiedziałem :/

 

 

Xesxpox tak mam namiary, jak się nie dogadam z moim to mu powiem, ze nie będę się z nim kopał.

Przypuszczam, że oszczędności na większej i mniej za zbrojonej wyjdą na plus nawet po odjęciu ceny nowego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Zalecana minimalna klasa do płyt fundamentowych to C20/25, zbrojenia powinno być cos w okolicach 15 kg/m2 płyty no chyba, że masz jakieś szczególnie niekorzystne warunki (u Ciebie wychodzi 22kg/m2).

Co do rysunku zbrojeniowego , te c zamykające płytę powinny być z min 8 a najlepiej z 10 żebrowanej , a nie gładkiej 6 , dodatkowo tzw na rysunku spinki też powinny być z grubszego pręta, widać, że Pan konstruktor nigdy na budowie po zbrojeniu nie chodził.. tak słabe pręty podpierające po prostu gną się pod ciężarem ludzi betonujących płytę i górna siatka jest wtedy w innym położeniu niż powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lambert68:

moim zdaniem mozna by było to korzystniej rozwiazac. Grubosc plyty nie jest takim problemem, te 5cm to 5m³ betonu, ale stali trochę duzo, a klasa betonu zbyt slaba. Nie wiem oczywiscie, jaki to dom, ile stropow zelbetowych, jaki dach itd., ale na oko 20cm, siatki fi10 20x20 z betonem C25/30 tez by dzialalo Zawsze mozna sprawdzać, czy nie jeszcze lepiej by bylo zbrojenie "rozprozone", czyli SFRC z malym dodatkiem zbrojenia tradycyjnego. Taniej niż ta wstepna wersja będzie na pewno:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji mam pytanie o zakres mojego projektu płyty fundamentowej:

 

[tu był obraz]

 

Przyznam, że nie mam doświadczenia z projektami budowlanymi, więc pytanie do bardziej obeznanych: czy powyższy projekt zawiera coś więcej poza standardowy projekt płyty fundamentowej? Pytam się, bo chcę wiedzieć czy architekt nie chce mnie policzyć dodatkowo za coś standardowego.

Edytowane przez thoreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy powyższy projekt zawiera coś więcej poza standardowy projekt płyty fundamentowej?

 

Nie zawiera nic ponad standard.

 

Mała uwaga, te pręty dystansowe to nieporozumienie. O takich kształtach dystanse, zazwyczaj są większych przekrojów, nie spotkałem jeszcze fi 8 mm, jak masz na planie.

Lepiej dać dystanse 2 metry o przekroju "A", szybko się to wiąże, bo prawie się nie wiąże, łatwo je układa i wytrzymują, a potem łatwo układa na nich pręty, więc jest to ewidentna oszczędność. Tam przekrój jest chyba nawet 6 mm, wyglądają delikatnie, ale się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie przez całą szerokość co 60 cm się nie gną, o ile się po nich nie łazi przy położeniu pierwszej warstwy. Potem już się rozkłada obciążenie, tym bardziej że to jest tylko siatka o oczku 20 cm z dziesiątek. Dochodzą bigle i całość jest stabilna, a to przecież tylko do zalania. Robiliśmy płyty z czternastek i to dość gęsto z dodatkowymi prętami, kobyłki nie były problemem, nawet gdy 6 osób ciągnęło węże.

Pojedyncze kobyłki zazwyczaj są z fi 12, często jeszcze grubsze. Za te same pieniądze wolałby co innego wzmacniać, ale każdy ma inne doświadczenia i inne priorytety. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawiera nic ponad standard.

 

Mała uwaga, te pręty dystansowe to nieporozumienie. O takich kształtach dystanse, zazwyczaj są większych przekrojów, nie spotkałem jeszcze fi 8 mm, jak masz na planie.

Lepiej dać dystanse 2 metry o przekroju "A", szybko się to wiąże, bo prawie się nie wiąże, łatwo je układa i wytrzymują, a potem łatwo układa na nich pręty, więc jest to ewidentna oszczędność. Tam przekrój jest chyba nawet 6 mm, wyglądają delikatnie, ale się sprawdzają.

 

Dzięki za informacje. Czyli rozumiem, że mój architekt próbuje mnie naciągnąć chcąc dodatkowych pieniędzy za to... Przy okazji pozwolę sobie zapytać o jeszcze jeden element projektu budowlanego (wiem, że to nie płyta):

 

[tu był obraz]

 

Tak jak poprzednio: jest to coś ponad standard? I dziękuję za uwagę na temat dystansów. Wezmę to pod uwagę.

Edytowane przez thoreg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chodzi o dodatkowe pieniądze za wykonanie rysunków i zestawień zbrojenia? W moim projekcie konstruktor zrobił to ramach ceny (z tym, że było tego mniej niż u Ciebie, właściwie tylko elementy fundamentu). Miałem ceny osobno za część architektoniczną, część konstrukcyjną i część instalacyjną projektu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak poprzednio: jest to coś ponad standard? I dziękuję za uwagę na temat dystansów. Wezmę to pod uwagę.

 

Ja Ci nie powiem, za co się ile płaci w Polsce, bo tego nie wiem. Pewno zależy od tego, na co się umówiłeś z architektem. Mogę tylko powiedzieć coś na temat zbrojenia i rysunków. Rysunki są bardzo czytelne, co nie zawsze się zdarza tu na forum, a powinno być normą. A belki, jak to belki, nic nadzwyczajnego. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi. Byłem umówiony na projekt budowlany w podstawowym, ale w poprzednim tygodniu zadzwonił do mnie architekt, że w związku z tym, że chcę sam wykonywać większą część prac, to konstruktor zrobił bardziej szczegółowy zakres. Zaproponował rozszerzenie części konstrukcyjnej jako projekt budowlano-wykonawczy za dodatkową opłatą. O ile jeszcze jestem skłonny zaakceptować część z belkami/wieńcami, to wydawało mi się, że projekt płyty (a o tym głównie było wspominane) nie zawiera nic poza standard. Potrzebuję informacji czy rzeczywiście będę płacił za projekt wykonawczy czy to po prostu naciąganie. Ale to pewnie wyjaśnimy sobie podczas finalnego odbioru projektu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Tzn rysunek szczegółowy zbrojenia płyty jak i inne rysunki szczegółowe zbrojenia stropu belek etc to raczej tzw Projekt Wykonawczy, który w określeniu do Projektu Budowlanego się nie mieści. Za takie dodatkowe rysunki raczej się dodatkowo płaci.

Jeżeli pierwotnie dogadywaliście się tylko na PB to cena nie zawierała PW, pozostaje kwestia ile chce za te dodatkowe rysunki PW.

 

 

A i jeszcze jedno pręty nr 5 i 9 każ układać na budowie naprzemiennie tzn w dolnej siatce raz pręt dłuższy z lewej strony raz z prawej, żeby ten zakład nie był w jednym miejscu , w górnej siatce tak samo i ewentualnie poproś o naniesienie takiej uwagi na tym rysunku zbrojenia.

 

Jeszcze jeden edit jaki będziesz miał strop ?

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn rysunek szczegółowy zbrojenia płyty jak i inne rysunki szczegółowe zbrojenia stropu belek etc to raczej tzw Projekt Wykonawczy, który w określeniu do Projektu Budowlanego się nie mieści. Za takie dodatkowe rysunki raczej się dodatkowo płaci.

 

Skoro tak piszesz, to masz rację. Ale i tak jest smutno, że ludzie się nie poczuwają do swojej roboty.

Konstruktor coś przelicza, to i robi rysunek albo się dogaduje z architektem, że tamten już wszystko narysuje.

Robi się Dziki Zachód, zamiast uczciwej roboty, to wszystko powinno być poza inwestorem! Nikt nie musi się na tym znać i nie powinien zajmować się takimi duperelami, ale brakiem sprzeciwu sami doprowadzamy do takich sytuacji, że jeden głąb z drugim postawi kreskę i uważa, że należą mu się spore pieniądze. Sami kształtujemy rynek. Szczerze mnie to wkurzyło, nie opis, ale takie nastawienie do roboty.

 

A i jeszcze jedno pręty nr 5 i 9 każ układać na budowie naprzemiennie tzn w dolnej siatce raz pręt dłuższy z lewej strony raz z prawej, żeby ten zakład nie był w jednym miejscu , w górnej siatce tak samo i ewentualnie poproś o naniesienie takiej uwagi na tym rysunku zbrojenia.

 

Takie rzeczy średnio ogarnięty zbrojarz robi sam z siebie, bo inaczej nie potrafi. ;-) Jeszcze nie widziałem takiego wpisu na planie.

A pan Zenek spod monopolowego i tak tego nie doczyta. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...