Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak wykonać połączenie cokołu płyty fundamentowej z EPS hydro (27cm) z ociepleniem budynku EPS 70 (30cm) ?

Wykonawca proponuje mi listwę startową aluminiową (!!!), która wydaje mi się zbędna + mostek termiczny - myślę o listwie okapowej z siatką (PVC).

 

...przykleić jedno nad drugim i po temacie, na to kolejne warstwy zgodnie z projektem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tak formalnie zgadza się ale... ;)

 

:D:D - to "ale" trzeba by było pisać dużymi literkami - "ALE" - bo w rzeczywistoscie wiadomo z roznie to bywa. Czasami nikt się nie interesuje tych zmian, a czasami kierbud lub projektant badz konstruktor wręcz wymyślają nowe "przepisy" i wymogi, aby formalnie wprowadzac takie zmiany lub raczej ich uniemozliwic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D:D - to "ale" trzeba by było pisać dużymi literkami - "ALE" - bo w rzeczywistoscie wiadomo z roznie to bywa. Czasami nikt się nie interesuje tych zmian, a czasami kierbud lub projektant badz konstruktor wręcz wymyślają nowe "przepisy" i wymogi, aby formalnie wprowadzac takie zmiany lub raczej ich uniemozliwic.

 

...najważniejszy zdrowy rozsądek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie, im więcej czytam, tym bardziej głupieję.

 

W projekcie miałem zwykły fundament, ale zdecydowałem się na płytę niegrzewczą. Ustaliłem z wybranym wykonawcą szczegóły, wykonano projekt zastępczy, płyta stoi i czeka na następną ekipę.

 

Warstwy:

 

  • 15cm płyta żelbetowa
  • 20cm EPS 100
  • Folia PE
  • 5cm XPS F-50
  • 40cm piasek gruby zagęszczany warstwami

 

 

Parter - wszędzie podłogówka. Zastanawiam się ile powinienem dać teraz styropianu i jakie powinny być warstwy podłogi.

 

Zastanawiałem się nad czymś takim:

 

  • 2,2cm parkiet drewniany
  • 5cm wylewka anhydrytowa
  • folia
  • 15cm styropian
  • 0,2mm izolacja przeciwwilgociowa

 

 

Czy te warstwy są prawidłowe pod ogrzewanie podłogowe na takiej płycie?

 

Moim celem jest poprawne obliczenie grubości podłogi. Nie wiem czy dobrze planuję 15cm styropianu, może to za dużo?

Jestem wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Frofo007 ale on płytę już ma wylaną ;) więc nic nie zmieni. Ten EPS 100 i 15cm betonu to tak jakoś "chudo", to jakiś szkieleciak?

Odnośnie Twojego pytania, ja bym na płycie dał już tylko tyle żeby pozakrywać instalacje których nie dałeś w płycie a reszta tak jak piszesz. Więcej styro nie potrzeba, chyba że chcesz być modny ;) Już w ogóle będzie najlepiej jak dasz komuś do zrobienia OZC, wydasz kila stówek a możesz zaoszczędzić kilka tys na izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod płytą mam 20cm EPS 100 a nie 15. Płyta jest już gotowa. Czas pokaże co wyjdzie.

 

W oryginalnym projekcie z tradycyjnym fundamentem miałem na wylewce 15cm styropianu.

 

Mój architekt ciągle powtarzał, że płyta ma dużą bezwładność. Zastanawia mnie jak ma się do tego ułożenie podłogówki na warstwie 5cm lub 10cm lub 15cm styropianu. Na chłopski rozum przy 15 płyta powinna się wolniej nagrzewać niż dom.

 

Skłaniam się ku opcji 10cm. Rozumiem, że OZC odpowie na takie pytania o grubość izolacji na płycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod płytą mam 20cm EPS 100 a nie 15. Płyta jest już gotowa. Czas pokaże co wyjdzie.

 

W oryginalnym projekcie z tradycyjnym fundamentem miałem na wylewce 15cm styropianu.

 

Mój architekt ciągle powtarzał, że płyta ma dużą bezwładność. Zastanawia mnie jak ma się do tego ułożenie podłogówki na warstwie 5cm lub 10cm lub 15cm styropianu. Na chłopski rozum przy 15 płyta powinna się wolniej nagrzewać niż dom.

 

Skłaniam się ku opcji 10cm. Rozumiem, że OZC odpowie na takie pytania o grubość izolacji na płycie?

 

Ja na Twoim miejscu dał bym 5 max. 10. Nagrzewanie PF od rurek będzie i tak pomijalne a ostatecznie ciepło i tak wyjdzie górą a nie do gruntu przez ten eps 20 cm. W np. 7 cm pochowasz już wszystkie możliwe instalacje pod wylewką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, architekt namawia mnie na zbudowanie płyty nie ocieplonej od spodu tylko na zastosowaniu ocieplenia na płycie (20cm). Twierdzi, że skoro w domu ma być wodne ogrzewanie podłogowe (zasilane piecem gazowym) to i tak trzeba dać pod niego styropian. Czy ktoś stosował już takie rozwiązanie i czy jest ono sensowne ? ew. zgodził się na zamianę chudziaka na XPS tylko tak sobie myślę, że dość uciążliwe będzie ułożeni płyt XPS pod płytę z pogrubieniami. Płyta zaprojektowana przez konstruktora wygląda tak:

 

płyta.jpg

 

ps. II stopień szkód górniczych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak tak zrobisz jak projektant podaje to będziesz miał mostek cieplny wzdłuż ścian nośnych, na styku płyta - ściana. jakie przez to są straty można policzyć.

wg mnie taka płyta da ci tylko zabezpieczenie przed szkodami górniczymi, izolację będziesz miał podobną jak przy zwykłych fundamentach. lepiej już dać choć te 10cm styro/XPS pod płytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w zasadzie trzy podstawowe opcje:

- robisz jak Ci projektant mówi i izolujesz płytę tylko od góry podobnie jak zwykłą podłogę na gruncie np. 20cm styropianu pod ogrzewaniem; najmniej energooszczędne rozwiązanie, ale solidne i dość niedrogie, bo oszczędzasz na XPS, ale musisz bardzo dobrze ocieplić pionowo boki, jak przy zwykłych fundamentach (pisze o tym Jacekss), robi tak moim zdaniem ok. 20% "płytowców"

- izolujesz XPS-em pod całą płytą np. gr.10cm i potem na płycie styropian np. 15cm i w nim wszelkie instalacje, a na to ogrzewanie podłogowe i końcowa wylewka (rozwiązanie dość energooszczędne, trochę droższe i niemniej solidne), robi tak moim zdaniem ok. 50% "płytowców"

- na sam dół cienki chudziak, izolacja grubym XPS-em dół i boki płyty, przykładowo u mnie: 24cm, w tym XPS-ie wszystkie instalacje, na to beton płyty, w którym zatopione są rurki ogrzewania i na to już tylko gotowe wykończenie-panele, kafelki, ewentualnie cieniutka wylewka samopoziomująca; rozwiązanie chyba najbardziej energooszczędne, dość proste w wykonaniu i stosunkowo niedrogie, zwłaszcza robocizna, robi tak moim zdaniem ok. 30% "płytowców"

Powyższe to tylko moje oceny i szacunki, każdy dom jest inny, każdy ma też inne preferencje i np. możliwości samodzielnego wykonania różnych etapów płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marv25 - miałem podobne dylematy i aż 3 projekty płyty, ostatecznie zdecydowałem się na 20cm szkła pod płytą, a na płycie 12cm styro. Również mam II stopień szkód górniczych. Co prawda OZC jest w "trakcie" więc dopiero wyjdzie czy dobrze zrobiłem. Choć pod szkody ja nie dawałbym XPS, miałbym obawy co do rozszczelnienia połączeń płyt przy wstrząsach, ale każdy robi jak uważa i co mu logika podpowiada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi się nie podoba na pierwszy rzut oka to te 15cm styro EPS 100 pod płytą. Nie ma na to chyba jeszcze żadnych badań, ale wiele osób jest zdania, że styropian zostanie zgnieciony po latach i z takiej izolacji nic nie zostanie. Pod tym względem bezpieczniejszy jest XPS.

 

Ok, ale ciężar domu nie opiera się na EPSie z tego co mi wiadomo. Główne ciężary opierają się na zbrojeniu, które jest pod ścianami nośnymi. Zbrojenie leży na 5cm XPSu. Zdjęcia lepiej to zobrazują.

 

płyta fundamentowa - projekt zamienny.jpg

 

WP_20150917_17_09_54_Pro__highres.jpg

 

WP_20150918_06_42_28_Pro__highres.jpg

 

WP_20150918_07_02_14_Pro__highres.jpg

 

Niby jak ten EPS miałby być zgniecony? Wydaje mi się to dobre i bezpieczne rozwiązanie. Może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...