Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak już jesteśmy w temacie cokół, to ja wtrącę swoje 5 groszy, mam ramkę płyty z XPS wokół garażu grubości 20 cm ( 2 warstwy po 10 cm ), a izolacja garażu będzie miała 10 cm.

Jak można dobrze i estetycznie połączyć cokół, izolację ściany i opaskę wokół domu ?

 

http://pics.tinypic.pl/i/00734/kp9i79jce6im_t.jpg

 

file:///Users/PaRa1/Downloads/IMG_20151208_135714.jpg

Edytowane przez PaRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak już jesteśmy w temacie cokół, to ja wtrącę swoje 5 groszy, mam ramkę płyty z XPS wokół garażu grubości 20 cm ( 2 warstwy po 10 cm ), a izolacja garażu będzie miała 10 cm.

Jak można dobrze i estetycznie połączyć cokół, izolację ściany i opaskę wokół domu ?

 

http://pics.tinypic.pl/i/00734/kp9i79jce6im_t.jpg

 

http://file:///Users/PaRa1/Downloads/IMG_20151208_135714.jpg

Z czego będziesz garaż murował? Jedyne co można, to wysunąć bloczki poza krawędź płyty ale musi to zatwierdzić konstruktor. W innym przypadku będziesz musiał robić obróbkę blacharską tego XPS lub położyć na to papę. Woda ściekająca ze ściany nie ma prawa dostać się między XPS a płytę. Może dołóż tego EPS na ścianę garażu? Dużo to kosztować nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego będziesz garaż murował? Jedyne co można, to wysunąć bloczki poza krawędź płyty ale musi to zatwierdzić konstruktor. W innym przypadku będziesz musiał robić obróbkę blacharską tego XPS lub położyć na to papę. Woda ściekająca ze ściany nie ma prawa dostać się między XPS a płytę. Może dołóż tego EPS na ścianę garażu? Dużo to kosztować nie będzie.

 

Opcja wysunięcia cegły raczej odpada, zwiększenie grubości izolacji też nie wchodzi w grę.

Myślę o odcięciu części górnej XPS z warstwy zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę udawał, że się znam bo się nie znam. Ale znajomi, którzy mają garaż nieogrzewany w bryle budynku to zazwyczaj cieszą się w nim dodatnią temperaturę właśnie od ogrzewania geotermalnego gruntu.

Jakie geotermalne? Stratami z domu jest garaż ogrzewany! Wiem bo miałem garaż w bryle domu w wiem ile zimniej było zawsze w tym pokoju nad garażem

Tak jak pisałem nie chce mi się wierzyć, że koszt ogrzewania dom + garaż może wynieść mniej niż samego domu. Ale jeśli z jakiś powodów, o których nie mam pojęcia tak jest to jaka to jest różnica roczna? 20zł? 50zł? Jeśli tak to kiedy zwróci się zrobienie podłogówki w garażu i ocieplenie posadzki?

Dla mnie nieocenioną zaletą nieogrzanego garażu jest to, że jest w nim niższa temp latem i zanim klima się "rozkręci" to się nie pocimy.

Policz straty przez same drzzwi garażowe, przedmuchów nie policzysz ale pójdź w mrozy o postój boso przy drzwiach garażowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli ktoś rozważa 2 płyty to dom może zaizolować a garaż pozostawić bez izolacji od gruntu - takie moje zdanie.

 

można tak zrobić ale trzeba od wewnątrz garaż ocieplić nieco gorzej niż dom z zewnątrz, żeby zminimalizować straty ciepła.

Jak się tego nie zrobi to jak inny kolega pisał, jakiś pokój/-oje będa bardziej wychładzane od reszty i trzeba będzie je mocniej dogrzewać..

wg mnie jak się robi garaż w bryle to trzeba traktować to jako całość, a nie 2 osobne części. niestety czasami działki są jakie są, garaż w bryle domu to jedyna alternatywa jak chce się mieć garaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło ziemi zawsze taki garaż trochę ogrzeje jeśli nie ocieplimy garażu od strony gruntu.

To oczywiste, że od nieogrzanego garażu będzie zimno, ale tak jak już pisałem nie wydaje mi się aby ogrzewanie garażu i domu było tańsze od ogrzewania domu. Też bym aż tak nie dramatyzował z tymi stratami ciepła od otwartych drzwi garażowych bo mowa jest tu o mikro stratach (jak np. otwarciu drzwi od domu) a poza tym te ciepło, które idzie do garażu przecież nam nie wyparuje. Podwyższy minimalnie temperaturę w garażu i dzięki temu dom przylegający do niego będzie się wolniej wychładzać. Oczywiście cały czas piszę o marginalnych i pomijalnych kwestiach.

To zrób w ogóle bez izolacji między domem a garażem, będziesz miał wtedy w garażu ciepło. I napiszesz, że garaż jest ogrzewany geotermalnie.

Może lepiej pozostańmy przy tym

Nie będę udawał, że się znam bo się nie znam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogłeś "wcale tego nie planować"? A jak inaczej planowałeś zrobić ten uskok? Wystarczy chwilę się zastanowić przed zbudowaniem czegokolwiek, żeby uniknąć podstawowych błędów. A jeśli nie udało się ich uniknąć - to naprawdę nie wypada się tym chwalić na forum...

Planowałem 25 a dałem 27. Ot wielka mi sprawa. Będzie przynajmniej nieco cieplej a koszt ok.1000 zl większy. Chciałem wpierw zlicować cokół z elewacją ściany i to też nie byłby błąd pod warunkiem pociągnięcia tynku aż pod poziom opaski wokół domu. Oczywiście opaski nie z piachu a np z kamykow czy kostki. A forum jest m.in po to żeby inni użytkownicy wiedzieli jakich błędów kolegów unikać. O płycie nie wiedziałem rok temu prawie nic a tylko dzięki wpisom na FM uważam ze całkiem nieźle to u mnie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na mojej budowie zakończony został I etap, brygada z firmy Brinkmann zakończyła swoją pracę wylaniem betonu. Operacja przebiegła bardzo sprawnie i mało brakowało, że nie zobaczyłbym wylewania.

 

Chcę podziękować wszystkim za pomoc, uwagi i rady, dzięki którym ten etap budowy mam już za sobą.

 

http://pics.tinypic.pl/i/00735/k9lp8u6i8eg8_t.jpg

 

http://pics.tinypic.pl/i/00735/r1nbxhmehvar_t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Właśnie jesteśmy na etapie wygrzewania/osuszania płyty fundamentowej-grzejnej. Razem 43m3 betonu 22cm grubości. Ogrzewanie z pompy ciepła. Płyta wylana była w maju w tym roku. Budynek jest przykryty z 3 miesiące. Czy jest jakieś zalecenie jak wygrzewać taka płytę? W jakim cyklu i jaką temperaturą?

Edytowane przez marcelix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jesteśmy na etapie wygrzewania/osuszania płyty fundamentowej-grzejnej.Razem 43m3 betonu 22cm grubości. Ogrzewanie z pompy ciepła. Płyta wylana była wmaju w tym roku. Budynek jest przykryty z 3 miesiące. Czy jest jakieś zaleceniejak wygrzewać taka płytę? W jakim cyklu i jaką temperaturą?

 

Trzeba to zrobic powoli i stopniowo, aby unikac wieksze roznicy temperatur w betonie, szczególnie jak płyta jest wychłodzona do pojedynczych stopni. Zaczynamy zasilanie płyty czynnikiem o temperaturze o 2 stopnie wyższym od początkowej temperatury płyty. Zwiększamy poziom temperatury czynnika zasilającego co 4 - 10h, dopiero po ustabilizowaniu się w płycie poprzedniej

temperatury zasilania.

Docelowa temperatura zasilania powinna byc ok 25°C, delta bedzie ok 3K, tzn zwrot bedzie mial temp. ok 22°C.

 

 

 

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ja gdzieś pisałem, aby robić bez izolacji między domem a garażem? Stwierdziłem tylko, że ogrzewanie domu powinno wynieść taniej niż ogrzewanie domu i garażu, także nie wciskaj mi słów, których nie wypowiedziałem.

 

Ja zamierzam garaż oddzielić od domu całkowicie - osobna płyta i osobne izolacje będą dla domu i garażu. Dom płyta i ściany ocieplone 20cm, natomiast garaż płyta bez ocieplenia a ściany 10cm izolacji. W takim garażu zimą zawsze będzie wyższa temp niż na zewnątrz, kosztów ogrzewania garażu mieć nie będę.

 

Sorry, źle Cię zrozumiałem. Czytałem jedno a myślałem drugie :). Oczywiście nieogrzewny garaż obok domu będzie lepszym energetycznie rozwiązaniem

Nie wiem jaki masz dokładnie układ, ale jeśli możesz to pomyśl czy pod garażem nie można w ogóle wyrzucić płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, jesteśmy na etapie zmiany wysunięcia płyty z 15 cm 5 cm, co nie zmienia faktu że coś takiego na elewacji nie ma prawa wyglądać ładnie.

Nie wiem czy ktoś się już z tym mitem rozprawił. Mitem, bo po raz kolejny dziś o tym czytam. Płyta nie musi wystawać poza obrys ściany. Jedyne co może za tym przemawiać to zmniejszenie naprężeń pod płytą. Ale jeśli już nam brakuje nośności chyba lepiej obwodowo dołożyć pasek mocniejszego XPS niż mieć taki mostek albo "odwrotny" cokół :)

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. W innym przypadku będziesz musiał robić obróbkę blacharską tego XPS lub położyć na to papę. Woda ściekająca ze ściany nie ma prawa dostać się między XPS a płytę. Może dołóż tego EPS na ścianę garażu? Dużo to kosztować nie będzie.

 

Perm, mógłbyś rozwinąć temat? Czym grozi przezimowanie płyty w sytuacji gdy pomiędzy płytę a ocieplenie xps dostaje się woda?

Stan surowy otwarty zabity dechami, szerokie metrowe okapy ale mimo to czasem zacina i woda spływa po murze i... No właśnie, nie ma siły by nie wpłynęła pomiędzy folię (folia włożona pomiędzy płytę, a xps i wywinięta na xps, by go nie uszkodzić w czasie wykańczania) a płytę. Szparki nie są wielkie, ale to woda:) Wlezie wszędzie. Dodam, że w miejscach gdzie się chodziło, to szparka jest większa (parę mm) i napchane do niej jest trochę syfu budowlanego. XPS 10 cm, ocieplenie przyjdzie 20 cm więc spokojnie przykryje ocieplenie płyty. A przyznam, że czytając twój post nieco się zastanowiłem, czy czegoś nie przeoczyłem. Czas na poprawki jest, bo pogoda łaskawa, a szerokie okapy chronią przed deszczem. Śniegu się obawiam, który zawieje i topniejąc wlezie pomiędzy xps z folą a płytę. Dodam, że sytuacja tymczasowa, bo na wiosnę ocieplam i problem sam znika. Tylko ta zima.

 

Czym to grozi?

 

A czym grozi stojąca woda (pomimo drenażu) w 1 miejscu (narożnik) płyty. Schodzi strasznie wolno, więc potrafi i postać parę dni. Nie grozi to jakimiś konsekwencjami typu wysadziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, mógłbyś rozwinąć temat? Czym grozi przezimowanie płyty w sytuacji gdy pomiędzy płytę a ocieplenie xps dostaje się woda?

Stan surowy otwarty zabity dechami, szerokie metrowe okapy ale mimo to czasem zacina i woda spływa po murze i... No właśnie, nie ma siły by nie wpłynęła pomiędzy folię (folia włożona pomiędzy płytę, a xps i wywinięta na xps, by go nie uszkodzić w czasie wykańczania) a płytę. Szparki nie są wielkie, ale to woda:) Wlezie wszędzie. Dodam, że w miejscach gdzie się chodziło, to szparka jest większa (parę mm) i napchane do niej jest trochę syfu budowlanego. XPS 10 cm, ocieplenie przyjdzie 20 cm więc spokojnie przykryje ocieplenie płyty. A przyznam, że czytając twój post nieco się zastanowiłem, czy czegoś nie przeoczyłem. Czas na poprawki jest, bo pogoda łaskawa, a szerokie okapy chronią przed deszczem. Śniegu się obawiam, który zawieje i topniejąc wlezie pomiędzy xps z folą a płytę. Dodam, że sytuacja tymczasowa, bo na wiosnę ocieplam i problem sam znika. Tylko ta zima.

 

Czym to grozi?

 

A czym grozi stojąca woda (pomimo drenażu) w 1 miejscu (narożnik) płyty. Schodzi strasznie wolno, więc potrafi i postać parę dni. Nie grozi to jakimiś konsekwencjami typu wysadziny?

Jeżeli masz tylko płytę niczym to nie grozi. W końcu, przy zalewaniu płyty wody było tam mnóstwo. Cokół musi być zabezpieczony, bo czym innym jest otwarta płyta z której woda odparuje prędzej czy później a czym innym gotowy dom ze stale mokrą podłogą.

Jeżeli w płycie są pęknięcia, nawet małe i stoi tam woda to może coś się tam ukruszyć przy mrozie. lepiej wodę zgarnąć i płytę przykryć ale tak, by była nawet mała wentylacja pod folią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, mógłbyś rozwinąć temat? Czym grozi przezimowanie płyty w sytuacji gdy pomiędzy płytę a ocieplenie xps dostaje się woda?

Stan surowy otwarty zabity dechami, szerokie metrowe okapy ale mimo to czasem zacina i woda spływa po murze i... No właśnie, nie ma siły by nie wpłynęła pomiędzy folię (folia włożona pomiędzy płytę, a xps i wywinięta na xps, by go nie uszkodzić w czasie wykańczania) a płytę. Szparki nie są wielkie, ale to woda:) Wlezie wszędzie. Dodam, że w miejscach gdzie się chodziło, to szparka jest większa (parę mm) i napchane do niej jest trochę syfu budowlanego. XPS 10 cm, ocieplenie przyjdzie 20 cm więc spokojnie przykryje ocieplenie płyty. A przyznam, że czytając twój post nieco się zastanowiłem, czy czegoś nie przeoczyłem. Czas na poprawki jest, bo pogoda łaskawa, a szerokie okapy chronią przed deszczem. Śniegu się obawiam, który zawieje i topniejąc wlezie pomiędzy xps z folą a płytę. Dodam, że sytuacja tymczasowa, bo na wiosnę ocieplam i problem sam znika. Tylko ta zima.

 

Czym to grozi?

 

A czym grozi stojąca woda (pomimo drenażu) w 1 miejscu (narożnik) płyty. Schodzi strasznie wolno, więc potrafi i postać parę dni. Nie grozi to jakimiś konsekwencjami typu wysadziny?

 

Masz trzy folie, a tą zewnetrzna możesz wyciagac (jest trochę obsypana piaskiem) i mocować do sciany, wedy cala pionowa izolacja na krawędzi jest zabezpieczona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...