Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Masz trzy folie, a tą zewnetrzna możesz wyciagac (jest trochę obsypana piaskiem) i mocować do sciany, wedy cala pionowa izolacja na krawędzi jest zabezpieczona :)

 

No jest tych foli trochę. :)

Myślałem o tym wywinięciu, ale jak to przymocować do ściany. Woda i tak wlezie. Nie ma na to siły. Trzeba by to jakoś kleić, by w miarę było szczelnie.Ale skoro może tak przezimować jeden sezon to nie ma co zawracać sobie głowy. raz na czas podskoczę i zgarnę śnieg z krawędzi, by nie za dużo wody wpadło pomiędzy folie i tyle. Na razie sucho, obawiam się tylko topniejącego śniegu. Z drugiej strony ilość wody nie będzie jakaś duża, by groziło to dużymi wysadzinami/uszkodzeniami/rozepchaniem izolacji.

 

W przyszłości (wiosna) podciągnę jeszcze izolację XPS (wysoko jakieś 30-40 cm, 15 grubości) po obwodzie i dopiero od 50-60 wysokości cokołu zrobię ocieplenie ściany styropianem. Dom w części wejściowej jest nisko nad ziemią ok 10 cm i nie chciałbym by śnieg stykał się z ociepleniem ze styro. jakoś wolę ten XPS w strefie przygruntowej.

 

Z innej beczki: Dużo tu było mowy o wytrzymałości styropianu i XPS na ściskanie. Nie chcę budzić drzemiących demonów i kolejnej litanii postów co lepsze, ale mam szybkie pytanka.

Na płycie ma być jeszcze 15 cm ocieplenia. Jakiej klasy styro polecacie:

1. na całą powierzchnię podłogi użytkowej. (podłoga-dach, a może zwykłe 100)

2. Planuję duże akwarium w domu 400-500 l. Murować coś pod to (niewysoki murek jako podest), czy mogę spokojnie dać ocieplenie ze styro/xps i na to podłoga, szafka i akwarium?

3. W kotłowni stanie bufor ciepła poj. jakieś może 1,2 - 1,5 tyś litrów. Waga.. hmmmm może 1,5-1,8 tony. Podmurówka na płycie, czy mogę dać jakiś styro "podłoga-dach", zwykłe 200, 100-tke a może XPS. Wytrzyma?

Poza tym, bufor ma szerokość 1,2-2 metry. Mogę tak dociążyć punktowo płytę? W sumie przy jej krawędzi (tak 1 metr od krawędzi).

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej,

 

proszę jeszcze info odnośnie przepustów w płycie.

Dajemy standard na wodę, prąd, kanalizę, kominek fi160 (jak ktoś ma), ewentualnie GWC fi160, dwa dodatkowe AROT fi75(brama, domofon)?

Coś jeszcze?

Odkurzacz centralny - można dać od miejsca odkurzacza tj. garaż do gniazdek na parterze? Rura PCV? Czy ktoś to robił?

Robił ktoś tak, że wypuścił prąd na taras, ogród? Robi się to AROTem fi75?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz trzy folie, a tą zewnetrzna możesz wyciagac (jest trochę obsypana piaskiem) i mocować do sciany, wedy cala pionowa izolacja na krawędzi jest zabezpieczona :)

jakie 3 folie? gdzie niby mają być aż 3?

no właśnie gdzie te folie są tak naprawdę potrzebne? czy czasem nie mogą one bardziej zaszkodzić jak np między folię a płytę dostanie się woda to wtedy nie ma jak uciec. większość daje pod betonem ale w sumie co? jak XPS jest nienasiąkliwy to wystarczy chyba uszczelnić styki, żeby mleczko nie uciekało? bo chyba nie traktujemy folii jako hydroizolacji pod płytą, nie ma szans, żeby zachowała szczelność po pracach zbrojarskich.

jak to jest z tymi foliami?

Edytowane przez zibuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta firma robiła http://brinkmann.com.pl/ , mają swojego konstruktora, może też same projekty robią.

 

Przyznam sie szczerze ze nie przeczytałem całego wątku(500!!! stron), ale brinkmann robia (projektują) płyty z fiborbetonu, jak z wytrzymałością i przenoszeniem ciężaru w stosunku do normalnego zbrojenia? Jaka jest oszczędność na użyciu Fibrobetonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można tylko dużo czasu więcej zajmie. Na koniec klepania weź geotechnika żeby sprawdził efekty Twojej pracy. Koszt ok 200 zł

 

Nie zawsze jest to potrzebny wydatek, jeżeli ktoś na glinie robi warstwę 30- 40 cm piasku to po przejechaniu kilka razy po takiej warstwie zagęszczarka 300-500 kg uzyska zageszczenie wystarczające do posadowienia płyty.

 

Ile razy ubijać w jednym miejscu zagęszczarką?

 

Nie ubija się w jednym miejscu tylko przejezdza się takimi pasami raz w jednym kierunku raz w drugim, polewając odpowiednio piasek wodą bo piasek zageszcza się najlepiej przy optymalnej wilgotności . Za dużo wody będzie powodować, ze zagęszczarka będzie się topić.

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam sie szczerze ze nie przeczytałem całego wątku(500!!! stron), ale brinkmann robia (projektują) płyty z fiborbetonu, jak z wytrzymałością i przenoszeniem ciężaru w stosunku do normalnego zbrojenia? Jaka jest oszczędność na użyciu Fibrobetonu.

 

Widziałeś link do ich strony, możesz go otworzyć, znaleść zakładkę kontakt i zadzwonić. Ja jestem tylko klientem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem ciekaw jak się mają parametry płyty z fibrobetonu do takiej z standardowym zbrojeniem. Na pewno są na to jakieś obliczenia, które pewnie nie są zbyt korzystne, skoro nie ma porównania na stronie brinkmann.com.pl/. Jednak muszę przyznać, że wszystkie opinie, na które ja się natknąłem w sieci o tej firmie były pozytywne.

 

Dziekuje za uznanie chociac dobrej reputacji, choc nie rozumiem te (nieuzasadnione) implikacje na temat parametrow tych plyt. Zazwyczaj inwestorzy raczej narzekaja na przewymiarowanie plyt przez projektantow, ze za duzo tej stali, plyta za gruba itd, a tu nagle na odwrot :)

 

 

Plyta z SFRC (Steel fibre reinforced concrete), czyli z fibrobetonu spelnia swoja funkcje konstrukcyjna tak samo jak plyta z zwyczajnego zelbetu, od tego sa obliczenie, a wytrzymalosc jest zawsze adekwatna do wymagan technicznych dobierając parametry typu klasy betonu, ilość i rodzaj zbrojenia (tradycyjne oraz rozproszone) , grubość plyty itd dla kazdego budynku. To w niczym sie nie rozni od projektowania plyt w sposób "tradycyjny".

 

Sposob obliczenia i przyjecia parametrow wyjsciowych sa dokladnie regulowane w DIN 1045 badz DIN EN 1992-1-1, tu nie ma zadnych tajemnic.

Wlokna stalowe dzialaja korzystnie na szerokosci i dlugosci mikrorys w betonie i zredukuja kapilarność betonu. Struktura betonu jest bardziej rownomierna, beton jest bardziej elastyczny. Trzeba w tym wiedziec, ze nie robi sie plyt zupelnie bez pretow stalowych. Znowu, od tego sa obliczenie, sprawdza się dokladnie gdzie i jakie sa obciazenie i tam sie dodaje zbrojenie.

Ekonomicznie te wlokna maja nie az taka znaczenie, razem z dozbrojeniem wychodzimy prawie na to samo jak dla pretow na calosc.

 

Skraca sie jednak czas wykonania, to duzy plus.

Uwazamy po prostu, ze w przypadku plyt fundamentowych ta technologia jest lepsza.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jako, że w niedługim czasie wylewamy płytę jeszcze są wątpliwości/pytania..

 

na płycie już nie będzie styropianu, czy możliwe jest rozłożenie rur wody użytkowej już w płycie fundamentowej? aby nie puszczać w wylewce, gdyż tam może nie wystarczyć miejsca,

Są jakieś minusy takiego rozwiązania? czy to w ogole jest dopuszczalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jako, że w niedługim czasie wylewamy płytę jeszcze są wątpliwości/pytania..

 

na płycie już nie będzie styropianu, czy możliwe jest rozłożenie rur wody użytkowej już w płycie fundamentowej? aby nie puszczać w wylewce, gdyż tam może nie wystarczyć miejsca,

Są jakieś minusy takiego rozwiązania? czy to w ogole jest dopuszczalne?

Temat rzeka opisywany w tym wątku najszerzej chyba około wakacji. Jak masz czas to poczytaj wątek a jak nie masz czasu to odpowiem krótko : można i warto tak zrobić. Wielu, włącznie ze mną tak ma, czyli rurka w płycie a nie w wylewki. Wylewki nie mam wcale tylko od razu będą klejone kafle na całym parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...