Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Teraz zjarzyłem że chodzi Ci nie o ogrzewanie tylko o wodę zimną ciepłą. Ja te wszystkie instalacje mam w warstwie izolacji pod betonem płyty. W płycie też można ale powinien wypowiedzieć się jej konstruktor bo zdania są podzielone. I np. pogubić płytę o 2-3cm. Nie da się ułożyć tych instalacji u Ciebie w izolacji pod betonem płyty ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a wiesz co może i się da, ale nie myslałem nad tym, aby dać pod płytą,

pytanie tylko, jakby dać pod płytą to jakie rury wtedy zapodać? te zgrzewane? czy te niebieskie które daje się od rurociągu do domu ? Generalnie chyba bezpieczniej bez łaczeń, no chyba, że się mylę.. hmmm

 

generalnie fajnie byłoby puścić 2 takie rury do łazienki (od kotłowni mam tam jakieś 5-6m) i do kuchni, tez jakieś 5m. mała łazienka jest za ściana więc tu nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz co może i się da, ale nie myslałem nad tym, aby dać pod płytą,

pytanie tylko, jakby dać pod płytą to jakie rury wtedy zapodać? te zgrzewane? czy te niebieskie które daje się od rurociągu do domu ? Generalnie chyba bezpieczniej bez łaczeń, no chyba, że się mylę.. hmmm

 

generalnie fajnie byłoby puścić 2 takie rury do łazienki (od kotłowni mam tam jakieś 5-6m) i do kuchni, tez jakieś 5m. mała łazienka jest za ściana więc tu nie problem.

Żadnych łączeń w płycie !! Do wody mam trzy rury jednowarstwowe PEX: 25 zimna 25 ciepła i 12 cyrkulacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejde rurami pex z kotlowni do kuchni i lazienki pod plyta, tk jak potem przejsc z pex na pp zgrzewane ?

Pex chuba nke da rady w scianach przez zlaczki jakimk sie je laczy?

 

Zajrzyj do dziennika inż. Maliniaka on dawal pexa od wody w izolacji. Ma dobre foty. Zrob tak samo jak on. To najlepsza, najprostsza i cenowo tez bardzo dobra opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za namiar, super pomysl, tylko jakbym to wykonal w xps, tj. wykonalbym rowki wsadzil rurki i niby czym zakryc rurki w rowku? Chyba ze juz nie zakrywac niczym?

 

Druga sprawa czy kupie rure pex fi 25 na metry? Czy cale 100m ?

 

...tutaj masz szczegóły ;)

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=317281&d=1431763005

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanko, jak wyglada u ciebie rura od rurociagu, ktora wyszla w kotlowni od wody?

Wykonales w acianke rozprowadzenke czy jak to wyglada?

Masz moze fotke jakas?

Rura wychodzi z plyty i co dalej?

 

Na razie nic dalej. Hydraulik się za ten cały bałagan zabierze jeszcze w styczniu lutym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pexa kupisz na metry, co do rurek do wody daj je w peszlach/ arotach, w razie jakiejkolwiek awarii ucinasz pexa przy ścianie z kranem i przy rozdzielaczu/bojlerze pexa wyciągasz i wkładasz nowego. Ja tak zrobiłem podejście zimnej wody do zlewu w łazience a do prysznica i wc puszczę po ścianie od zlewu. U mnie z uwagi że kuchnia i łazienka jest wzdłuż jednej ściany to kanalize zrobiłem pod płytą wzdłuż jednej ściany ok 80 cm od krawędzi płyty co znacznie ułatwia ewentualny dostęp do rur kanalizy.

Jeszcze jedna uwaga co do płyty i jej konstrukcji-w moim projekcie większość okien jest od poziomu 0 którym jest płyta fu. Dziś chcielibyśmy zminimalizować próg przy oknach wpuszczając okna tarasowe z 2-3cm w płytę. W chwili obecnej jest to praktycznie niewykonalne bo zbrojenie jest z 4 cm pod poziomem 0 a cięcie żelbetu jest ciężkie. Na etapie budowy można by to rozwiązać a na dzień dzisiejszy wyjdzie ok 1cm piany +4cm próg okna fakt płytka i klej to z 1,5cm odejdzie ale niskiego progu nie zrobimy.

Pamiętać też trzeba że jeżeli w łazience chce się odpływ liniowy pod prysznicem to on wymaga głębokiego na 8-10cm otworu o czym ja zapomniałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za namiar, super pomysl, tylko jakbym to wykonal w xps, tj. wykonalbym rowki wsadzil rurki i niby czym zakryc rurki w rowku? Chyba ze juz nie zakrywac niczym?

 

Druga sprawa czy kupie rure pex fi 25 na metry? Czy cale 100m ?

Rurę możesz kupić krąg cały albo z metra w hurtowni. Pamiętaj tylko. Bez łaczeń w betonie. Ja miałem łatwiej z układaniem bo na pierwszą warstwę xps 12 położyłem wszystkie instalacje,które ładnie ukryłem w drugiej warstwie 12cm tak ze powstały w miarę szczelne termicznie "kanały" dla rur przykryte też od góry zanim poszło zbrojenie i beton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie fajnie masz to ukryte, kolega Maliniak też przykryte XPS'em. hmm musze to przemyśleć, bo mam jeszcze chwile czasu.

 

przydałby mi się jakiś nóż do styro oporowy, jakiś np. do boniowania. zeby wykonać takie kanały, Ja daję styro 2x10cm.

 

Jeszcze pytanie odnośnie złączek/podejśc pod kran takich jak daje się przy rurkach zgrzewanych z2582671G.jpg -

1. są takie dostępne pod rury pex do zacisku?

2. czy takie łączki zaciskane, jakieś trójniki itp. można zamurować w ścianie? to bezpieczne?

 

3, czyli z kotłowni do łazienki i kuchni zapodać pex fi25mm - potem w łazienkach dać trojnik do wanny i umywalki już na rury fi 16mm czy 20mm ?

Edytowane przez lambert86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie fajnie masz to ukryte, kolega Maliniak też przykryte XPS'em. hmm musze to przemyśleć, bo mam jeszcze chwile czasu.

 

przydałby mi się jakiś nóż do styro oporowy, jakiś np. do boniowania. zeby wykonać takie kanały, Ja daję styro 2x10cm.

 

Jeszcze pytanie odnośnie złączek/podejśc pod kran takich jak daje się przy rurkach zgrzewanych [ATTACH=CONFIG]342726[/ATTACH] -

1. są takie dostępne pod rury pex do zacisku?

2. czy takie łączki zaciskane, jakieś trójniki itp. można zamurować w ścianie? to bezpieczne?

 

3, czyli z kotłowni do łazienki i kuchni zapodać pex fi25mm - potem w łazienkach dać trojnik do wanny i umywalki już na rury fi 16mm czy 20mm ?

 

Co prawda to nie watek o hydraulice ale:

1. Tak

2. Tak, ale wtruskujesz piane w dziure dookola nich i potem na to tynk

3. Tak, jak duza wanna to fi20. Szybciej sie napelni.

 

Co do rur pod plyta/ w izolacji jak dasz ciagle rury (dobre np te KANa co inz.Maliniak) bez laczen to mozesz spac spokojnie. Rury sa relatywnie tanie. Sprawdz tu hydraulikasklep.pl tak samo rury do kanalizy tylko SN8 i nic sie z nimi nie stanie, bo co ma sie stac?

Ja jakbym robił drugi raz to dalbym w plyte/pod plyte wszystko co sie da. To znaczaco obniza koszty i czas pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już płytę 20 cm betonu na 10 cm XPS, na to pójdzie styropian TERMONIUM dach-podłoga 0,031 W/(m*K), w planach miałem 10 cm ale ostatnio zastanawiam się nad zwiększeniem tej warstwy izolacji do 15 cm.

 

Wiem, że te dodatkowe 5 cm nie zaszkodzi, na styropian wydam około 1600 zł, tylko czy będzie to sensowny wydatek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...