Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Problem pewnie był już poruszany, ale prawie 600 stron robi swoje i znaleść go nie mogę. Ostatnio chciałem odkopać przepust do wody, który mam około 1,3 metra poniżej poziomu płyty, dokopałem się do rury drenarskiej i wszystko było ok, jednak poniżej pojawiła się woda. Na działce mam gliny, kiedy w grudniu kopałem dziurę pod szambo wszędzie było sucho.

 

Co zrobiliście z drenażem wokół płyty ? Chodzi mi o to co zrobiliście z początkiem i końcem rury drenarskiej ? Robiliście studnię chłonną ( jakoś tego przy glinie nie widzę ), czy też zwykłą studnię drenarską ? Myślałem też o zbiorniku na drenaż i deszczówkę ale to już większy koszt, jest jeszcze opcja wykorzystania naturalnego spadku na mojej działce i takie właśnie odprowadzenie wody z drenażu.

 

Wszelkie podpowiedzi mile widzane.

 

Teoretycznie na kazdym zakrecie powinna byc studzienka rewizyjna, zeby w razie przytkania byla mozliwosc latwego udroznienia oraz zeby drenaz byl odpowietrzony.

 

W praktyce z tym jest roznie, niektorzy nie maja ani jednej i tez zyja :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy grunt - piaski przepuszczalne to dobry grunt pod pf? Jestem zainteresowany realizacją tego rozwiązania również z uwagi na wysoki poziom wody gruntowej - 1.2m

 

 

W zasadzie czytam, że płyta fundamentowa to same plusy. Niższa cena, większa stabilność budynku, lepsza izolacja dzięki zastosowaniu styropianu XPS na całej powierzchni, zrobiona już wylewka betonowa lecz nadal nie jestem do niej przekonany z uwagi na małą popularność.

 

Mam wybrany projekt - http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/atrakcyjny-3a

 

Jednak problemem jest przyłącze wodociągowe, w promieniu 200m nie ma wody i z innymi włascicielami ościennych działek będziemy się o nią starać, czy to jest duży problem by np. w późniejszym etapie podłączenia wody?

Czy woda na poziomie 1.2m stanowi duży problem dla zabezpieczenia płyty - np. drenaże i inne kosztowne instalacje?

Oraz czy standardy ociepleniowe nie są droższe niż w przypadku zastosowania zwykłych fundamentów?

Przewidziany rodzaj instalacji grzewczej - pompa ciepła.

 

Dodam tylko że garaż z wybranego projektu chciałbym postawić na lżejszym fundamencie, oddzielić go od bryły budynku i nie ogrzewać.

 

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Edytowane przez janoszu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kupiłem projekt z tradycyjnymi fundamentami (ławy) a chcę zrobić płytę. Moja archiekt powiedziała, że najlepiej złożyć papiery na PNB tak jak jest (ławy), a zmianę na płytę wykonać w trakcie budowy jako zmianę nieistotną.

Czy ktoś z Was tak robił ? Można tak ?

Pytam, bo będę zaraz pisał do firm robiących płyty wraz z projektem, i mogę ich projekt dołączyć do PNB, ale to więcej zachodu, więc wolałbym zrobić jak wyżej.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pobudowani, pytanie do Was potrzebuję jakieś kruszywo na podbudowę pod płytę fundamentową.

Czy nadaje się na taką podbudowę łupek czerwony? czego ewentualnie można użyć do takiej podbudowy?

 

Też chciałem użyć łupka czerwonego na podbudowę. Kierownik budowy nie miał zastrzeżeń co do użycia tego kruszywa. Jednak żeby zastosować go pod płytą łupek musi być dobrze przepalony (jednolita czerwonawa struktura). Niestety ten najtańszy dostępny na Śląsku jest raczej kiepskiej jakości i moim zdaniem bardziej nadaje się np. na drogę dojazdową, a nie na podbudowę. Dodatkowo łupek czerwony jest odpadem wydobywanym z hałd (promieniowanie). Ostatecznie zdecydowałem się na droższy dolomit (duża frakcja w dolnej warstwie podbudowy, mniejsza w górnej). Często na podbudowę wystarczy sam piasek (niepłukany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi kierownik powiedzial, że jak grunt się uplastyczni to do wymiany. ale czy po zagęszczeniu też moje się uplastycznić tego nie wiem.

ja raczej bym nie ryzykował i tez czekam na pogodę.

 

No ale jak nawet położył bym xps i zalał to przecież przy ulewach i tak dokoła leci woda :) Rzecz jasna od razu bym przy tym pierwszym etapie położył drenaż i ew przykrył folią? Chętnie robił bym jak leci .. te 10 dni to po prostu zaklepanie przez bank wymaganego małego bo małego ale jednak wkładu własnego i wypłata pierwszej transzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek795

 

taką ciekawostkę Ci powiem, ze ja za zmianę ław na płytę + wszelkie zmiany konstrukcyjne w budynku w tym dodanie ścianki kolankowej i zmiana więźby zapłaciłem 700 PLN w ramach adaptacji projektu, więc podpytaj twojego architekta, bo może uda Ci się to załatwić w ramach adaptacji.

Mi cała adaptacja ze wszystkimi zmianami łącznie z projektem płyty, planem zagospodarowania, dodaniem ścianki kolankowej, zmianami na więźbie i kilka innych 1900 PLN brutto.

Edytowane przez lambert86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek795

 

taką ciekawostkę Ci powiem, ze ja za zmianę ław na płytę + wszelkie zmiany konstrukcyjne w budynku w tym dodanie ścianki kolankowej i zmiana więźby zapłaciłem 700 PLN w ramach adaptacji projektu, więc podpytaj twojego architekta, bo może uda Ci się to załatwić w ramach adaptacji.

Mi cała adaptacja ze wszystkimi zmianami łącznie z projektem płyty, planem zagospodarowania, dodaniem ścianki kolankowej, zmianami na więźbie i kilka innych 1900 PLN brutto.

 

Ale to chyba nie do mnie ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek795

 

taką ciekawostkę Ci powiem, ze ja za zmianę ław na płytę + wszelkie zmiany konstrukcyjne w budynku w tym dodanie ścianki kolankowej i zmiana więźby zapłaciłem 700 PLN w ramach adaptacji projektu, więc podpytaj twojego architekta, bo może uda Ci się to załatwić w ramach adaptacji.

Mi cała adaptacja ze wszystkimi zmianami łącznie z projektem płyty, planem zagospodarowania, dodaniem ścianki kolankowej, zmianami na więźbie i kilka innych 1900 PLN brutto.

 

700 PLN za projekt płyty i zmiana wiezby oraz inne konstrukcyjne zmiany ? Co to w Chinach robili czy co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak nawet położył bym xps i zalał to przecież przy ulewach i tak dokoła leci woda :) Rzecz jasna od razu bym przy tym pierwszym etapie położył drenaż i ew przykrył folią? Chętnie robił bym jak leci .. te 10 dni to po prostu zaklepanie przez bank wymaganego małego bo małego ale jednak wkładu własnego i wypłata pierwszej transzy :)

 

A nie lepiej zrobić dobrze a nie szybko ? Co zmieni te 10 dni ?

 

Pózniej będziesz miał pretensje do wykonawców że coś jest żle, ale jak wiesz lepiej i jesteś ekspertem to rob jak uważasz ale uważaj jak robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek795 sorki pomyliłem się pisałem do coachu13

 

jacentyy nie w chinach, a na śląsku :) dodam, że nie robił mi tego żaden znajomy! Ale nie ukrywam, że szukałem architekta trochę czasu, większość za takie rzeczy nie chciała mniej niż 4tys.

 

Więc zaznaczam, że da się :) i są jeszcze "nie ździercy". taka sama sytuacja z geodetą :)

Edytowane przez lambert86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to mój pierwszy post na FM, właśnie zaczynam budowę domu na płycie fundamentowej i mimo iż przeczytałem w zasadzie cały ten wątek chciałbym się upewnić w kwestii opaski przeciwwysadzinowej. Ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (0,7m) płyta będzie posadowiona na równo z terenem (tzn. dolna krawędź XPS będzie równo z terenem). Płyta: 10cm XPS, 20 cm betonu na to 10 cm EPS i wylewka z podłogówką. Po zdjęciu humusu (ok 0,4 m) powstała "dziura" zostanie wypełniona piaskiem pozaklasowym. Pod humusem mam piasek średnioziarnisty średni- i mocnozagęszczony do głębokości 2m, potem glina. Tak więc pod płytą będę miał 2m piachu. Oczywiście po wykonaniu płyty zostanie ona obsypana. I tutaj zaczynają się moje wątpliwości czy przy takim gruncie jest w ogóle sens robienia opaski przeciwwysadzinowej. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janek795 sorki pomyliłem się pisałem do coachu13

 

jacentyy nie w chinach, a na śląsku :) dodam, że nie robił mi tego żaden znajomy! Ale nie ukrywam, że szukałem architekta trochę czasu, większość za takie rzeczy nie chciała mniej niż 4tys. ale spokojnie mogę polecić. Zero stresu, ustępstwa w miarę oczywiście bezpiecznej możliwości. Po dodaniu ścianki kolankowej z automatu Pani dodała kilka belek i nadbelek oraz pogrubiła kilka elementów więźby. także nie jest to jakiś młodziutki studencik a babka rocznika bodajże 78r. aha i jeszcze ważna sprawa z fakturką :) nie na lewo!

 

Więc zaznaczam, że da się :) i są jeszcze "nie ździercy". taka sama sytuacja z geodetą :)

 

No tak za projekt płacisz grosze, potem kilka razy więcej wydasz na budowie......tak przy okazji jaka masz powierzchnie płyty, grubość i ile ton stali, no i jaki beton?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...