Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

jako, że robie przymiarki do płyty mam 2 pytania - konkretnie o płyte pod garażem:

- jakiś problem bedzie jak chce kanał w garażu?

- co z odpływem wody w podłodze - w części bez kanału chciałbym mieć odpływ wody - ew moge zrobić spad (jak na płycie? - dodatkowa wylewka??) i jakimś odpływem liniowym przy bramie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rallykozi to czy płyta ma sens? Zwykły prosty fundament chyba (nie bijcie) wyjdzie taniej jeśli będziesz robił sam i chcesz zaoszczędzić? Osobiście jak bym planował kaloryfery to nie robił bym płyty - ale to moja opinia :) Czy to w ogóle nie wyjdzie też energetycznie na minus? Taki kawał betonu swoje też chyba potrzebuje (pochłania) przy ogrzewaniu domu??

 

....dlaczego na niektorych filmach daja pod styropian a na innych zas nad styropian pod beton ?

pozdrawiam

 

O ile pamiętam - aby się nie kisiło (jak coś wejdzie w XPS oraz miedzy niego oraz ów folie pod betonem to wróci do piachu... i folia to też poślizg dla wylewanego betonu...

 

...

- jakiś problem bedzie jak chce kanał w garażu?

- co z odpływem wody w podłodze - w części bez kanału chciałbym mieć odpływ wody - ew moge zrobić spad (jak na płycie? - dodatkowa wylewka??) i jakimś odpływem liniowym przy bramie

 

Pozdrawiam

 

Hej ja mam projekt płyty właśnie z kanałem i problemu nie było żadnego... nie mniej jednak na 99% go nie zrobię :) Ale że był w cenie to kazałem zaprojektować bo byłem na niego, że tak powiem "napalony" i gdy już startuje to mi minęło jak pomyślałem o koszcie i dodatkowej robocie :p Ale zastanawiam się czy nie zostawić otworu :)

 

Z odpływem zastanawiam się sam jak to ugryźć może ktoś coś poradzi. Czy po protu nie położyć przez środek jakieś listwy aby odbiło się "korytko" a potem się pomyśli co dalej - może płytki z delikatnym spadkiem czy coś.... No i suchy syfon co by nie waliło z kanalizy??

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rallykozi to czy płyta ma sens? Zwykły prosty fundament chyba (nie bijcie) wyjdzie taniej jeśli będziesz robił sam i chcesz zaoszczędzić? Osobiście jak bym planował kaloryfery to nie robił bym płyty - ale to moja opinia :) Czy to w ogóle nie wyjdzie też energetycznie na minus? Taki kawał betonu swoje też chyba potrzebuje (pochłania) przy ogrzewaniu domu??

 

decydujemy się na płytę gdyż jes szybciej...

 

O ile pamiętam - aby się nie kisiło (jak coś wejdzie w XPS oraz miedzy niego oraz ów folie pod betonem to wróci do piachu... i folia to też poślizg dla wylewanego betonu...

 

Dzieki

 

Zrodlem ogrzewania plaujemy kominek z płaszczem wodnym i piec CO ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowaliśmy z bratem i jego szwagrem juz dwa wlasne ich domy i z tego co pamietam to wykopanie fundamentu min 1.20m lawy zbrojenie beton badz bloczki plus wybieranie ziemi zasypywanie utwardzanie i chudy beton to do konca nie jestem pewny czy wyjdzie az tak taniej , a czasowo na pewno wydluzaaaaaaa sie w porownaniu z PF . dobrze kombinuje czy sie myle ? Edytowane przez rallykozi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowaliśmy z bratem i jego szwagrem juz dwa wlasne ich domy i z tego co pamietam to wykopanie fundamentu min 1.20m lawy zbrojenie beton badz bloczki plus wybieranie ziemi zasypywanie utwardzanie i chudy beton to do konca nie jestem pewny czy wyjdzie az tak taniej , a czasowo na pewno wydluzaaaaaaa sie w porownaniu z PF . dobrze kombinuje czy sie myle ?

 

Sprzedaj kaloryfery kup za nie rurki do OP i po problemie :) Nawet jak byś miał niewiele dopłacić .... No chyba że to jakieś stare żeliwne :cool: Przekalkuluj to.

 

Pewnie, że płyta jest prostsza i szybsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaloryfery sa nowki jeszcze nie odpakowane , ale do op mnie nikt nie przekona niestety taki kaprys...

Janek czyli folia na styropian a na nia zbrojenie i beton tak ?

 

Ciężko rozmawia się z przedszkolakiem na tematy akademickie, rallykozi doucz się trochę, poszukaj w internecie informacji o płycie fundamentowej, zajrzy do dzienników budowy, tam masz wszystkie informacje, trzeba tylko chcieć przeczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaloryfery sa nowki jeszcze nie odpakowane , ale do op mnie nikt nie przekona niestety taki kaprys...

Janek czyli folia na styropian a na nia zbrojenie i beton tak ?

Najrozsądniej styropian , folia, zbrojenie i beton aczkolwiek folia jeszcze pod styropianem też nie jest błędem. Co do OP to oczywiście twój dom twoje zabawki. Natomiast w tym układzie pod płytą bym dał max 10cm XPS i na płycie 10 EPS. Ale tak z ciekawości to można wiedzieć co tobą kieruje jeśli chodzi o OP?

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz że pod płytą powinien być drogi XPS a na może być o ponad połowę tańszy EPS nawet 100 wystarczy , dwa przy kaloryferach zakłada u siebie brak akumulacji więc te 20 cm betonu do niczego mu się nie przyda, trzy w styropianie łatwiej mu będzie rozprowadzić instalacje do kaloryferów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz że pod płytą powinien być drogi XPS a na może być o ponad połowę tańszy EPS nawet 100 wystarczy ,

 

A nie można dać EPS 100 na XPS'a ? XPSa w drugiej warstwie można praktycznie dać tylko w miejscach przenoszących obciążenie - ściany zewnętrzne.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakim stopniu chcesz korzystać z akumulacji. Dla mnie akumulacja była priorytetem więc cały styropian mam pod płytą.

 

W planach ogrzewanie gazowe, więc akumulacja nie jest tak potrzebna. Ale nawet dodatkowa wylewka stanowi też jakąś bazę do akumulacji. A ponadto nie chcę OP w fundamentach, tak samo jak nie chcę WM w stropie stropodachu. Po prostu boję się usuwania ewentualnej awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można dać EPS 100 na XPS'a ? XPSa w drugiej warstwie można praktycznie dać tylko w miejscach przenoszących obciążenie - ściany zewnętrzne.

Temat styropianu pod płytą był tu niejednokrotnie przerabiany. Moim zdaniem EPS100 to pomyłka. Z tego co pamiętam to nawet Legalett się z tego wycofał choć początkowo tylko taki dawał. Minimum pod płytą to EPS 200 ale tutaj już różnica w cenie w porównaniu do XPS nie powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach ogrzewanie gazowe, więc akumulacja nie jest tak potrzebna. Ale nawet dodatkowa wylewka stanowi też jakąś bazę do akumulacji. A ponadto nie chcę OP w fundamentach, tak samo jak nie chcę WM w stropie stropodachu. Po prostu boję się usuwania ewentualnej awarii.

Ale nikt nie mówi o OP w fundamentach. U mnie jest OP rozłożone bezpośrednio na płycie i zalane 5 cm anhydrytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat styropianu pod płytą był tu niejednokrotnie przerabiany. Moim zdaniem EPS100 to pomyłka. Z tego co pamiętam to nawet Legalett się z tego wycofał choć początkowo tylko taki dawał. Minimum pod płytą to EPS 200 ale tutaj już różnica w cenie w porównaniu do XPS nie powala.

 

Wszystko co było tu napisane to dywagacje nie poparte żadnymi konstruktywnymi badaniami. Wiele domów powstało na EPS100 i nie spotkałem się z badaniami potwierdzającymi błąd w zastosowaniu tego materiału.

Tym bardziej w zastosowaniu jakim opisałem, czyli XPS pod ścianami zewnętrznymi, reszta - koryto - EPS100.

 

Ja wybudowałem pseudo płytę fundamentową (12cm betonu C20 i 8cm wylewki) wraz ze ścianami działowymi z silki - bez ścian zewnętrznych przenoszących obciążenie dachu - na EPS80. Na dzień dzisiejszy, dla domu parterowego budowanego z BK350, wiązarów i blachodachówki na dachu bez żadnego zastanawiania poszedłbym w całości w EPS100. I to takiego produkowanego na zamówienie o wymiarach 3m x 1m lub nawet 6m x 1m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasną sprawą jest że nie można generalizować. Wszystko powinno być poparte rzetelnymi obliczeniami. Thomas bodajże takie przedstawiał i być może w twoim przypadku takie rozwiązanie może być poprawne. U mnie jest pod całością 200 i też na razie nie narzekam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...