Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość TwojPan
oczywiście, nie ma z tym problemu wykonawczego.

 

A co do dyskusji na temat GWC. Rurowe jest bardzo wydajne, i u mnie np. z 31*C zbija do 16*C. Mówicie że można zyskać tylko 1 - 2*C w całym domu. Ale w lecie, to bardzo dużo i zupełnie za darmo. Szczerze polecam...

Panie VEGA,a gdzie Pan swe korzenie posiada?

Grunt to pikus.Vega zrobi go wydajnym dla wszystkich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rury.Ja planuje zrobic bezposrednio pod płyta w warstwie zageszczonego piasku.Rura fi 160 jakies 45m.Chyba bedzie dobrze?Jakie stosowales rury,z rdzeniem litym czy spienionym?Podobno z litym lepiej przewodza temperature ziemi.

już nie pamiętam nawet, jaka to rura była. Pewnie lita ma lepszą przewodność, ale różnice będą zapewne niezauważalne.

Polecam jednak rurę fi200. Mniejsze opory, większa powierzchnia wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś obliczenia,wnioski?

Może dla każdego GWC z osobna?

 

Piszę to z własnych doświadczeń. Grunt pod domem gdzie mam GWC ma 6oC, a gdzie nie ma GWC ma 10oC. Dla bilansu energetycznego domu GWC pod nim wychodzi mniej korzystniej niż GWC poza domem.

Finansowo jednak taniej będzie go wpakować przy okazji wymiany gruntu.

 

już nie pamiętam nawet, jaka to rura była. Pewnie lita ma lepszą przewodność, ale różnice będą zapewne niezauważalne.

Polecam jednak rurę fi200. Mniejsze opory, większa powierzchnia wymiany.

 

Rura fi 200 jest znacznie droższa niż 160. Ja polecałbym zwiększyć ilość tych rur fi 160 do min. 60-80mb i ułożyć w układzie Tichelmanna (małe opory). Chyba, że GWC ma być tylko zabezpieczeniem przez zamarzaniem skroplin w reku wówczas wystarczy 45mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton jak beton. Jeśli spełniał normę c30 czy inną określoną przez konstruktora i pozostałe parametry to spoko. Nie musi to być samorozlewająca się zupka.

 

Konstruktor stwierdził,że taki beton nie może być i kropka.Mówi,że wie dlaczego taki myk. Poniewąż beton konstrukcyjny może mieć mikrorysy a jak położysz na niego płytki - popękają.Na taki beton się absolutnie nie zgodził i pyta jak zatrzeć na gotowo beton konstrukcyjny aby był posadzką bo on nie wie.

Projektował posadzki w halach o takiej grubości i ze zbrojeniem siatkami ale jak mówi one pracowały tylko na ściskanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktor stwierdził,że taki beton nie może być i kropka.Mówi,że wie dlaczego taki myk. Poniewąż beton konstrukcyjny może mieć mikrorysy a jak położysz na niego płytki - popękają.Na taki beton się absolutnie nie zgodził i pyta jak zatrzeć na gotowo beton konstrukcyjny aby był posadzką bo on nie wie.

Projektował posadzki w halach o takiej grubości i ze zbrojeniem siatkami ale jak mówi one pracowały tylko na ściskanie.

 

To widać musi trochę doczytać bo taka metoda jest stosowana od wielu lat i nie słyszałem żeby komuś płytki pękały na zatartej PF. Filmik jest z renomowanej firmy i oni wiedzą co robią. Zresztą inne firmy od PF robią tak samo. Beton ma mieć atest zgodny z tym co napisał konstruktor i będzie dobrze. Niech się zresztą wypowiedzą prawdziwi fachowcy bo ja to tylko piszę, co usłyszę lub podejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktor stwierdził,że taki beton nie może być i kropka.Mówi,że wie dlaczego taki myk. Poniewąż beton konstrukcyjny może mieć mikrorysy a jak położysz na niego płytki - popękają.Na taki beton się absolutnie nie zgodził i pyta jak zatrzeć na gotowo beton konstrukcyjny aby był posadzką bo on nie wie.

Projektował posadzki w halach o takiej grubości i ze zbrojeniem siatkami ale jak mówi one pracowały tylko na ściskanie.

co z tym betonem ma być nie tak? Wizualnie to my sobie możemy oceniać. Ważna jest receptura. Skoro firma woli wykonywać na takiej konsystencji, to czemu nie. Zawibrowali i ułożyli - jest ok.

Ja osobiście, preferuję konsystencję bardziej płynną, ale to nic nie znaczy...

Bardzo fajny filmik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duża działka, to zrób prostą kręchę z fi 200 30-40 m albo jak ja - trzy równoległe fi160 po ok 20-25 m spięte na początku i końcu w fi200, a jak mała działka to fi200 wokół domu pod drenażem albo trochę dalej od obrysu.

 

Dwie krechy da rade.tak po 18 m.rura fi 200Pod drenazem bylo by tego 50m.chyba bedzie najlepiej.Drenaz metr od domu.do tego uziom otokowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktor stwierdził,że taki beton nie może być i kropka.Mówi,że wie dlaczego taki myk. Poniewąż beton konstrukcyjny może mieć mikrorysy a jak położysz na niego płytki - popękają.Na taki beton się absolutnie nie zgodził i pyta jak zatrzeć na gotowo beton konstrukcyjny aby był posadzką bo on nie wie.

Projektował posadzki w halach o takiej grubości i ze zbrojeniem siatkami ale jak mówi one pracowały tylko na ściskanie.

 

Coś ten konstruktor ściemnia. Projektował posadzki w których siatki pracowały tylko na ściskanie? Płytki na posadzkach pękają? Może właśnie dlatego że siatki dał nie w tym miejscu gdzie powinny :p

 

btw na tym filmie wcale nie sypią półsuchego betonu, gdyby tą pompę załadować suchym betonem to goście od węża by uciekali na kilometr :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ten konstruktor ściemnia. Projektował posadzki w których siatki pracowały tylko na ściskanie? Płytki na posadzkach pękają? Może właśnie dlatego że siatki dał nie w tym miejscu gdzie powinny :p

 

btw na tym filmie wcale nie sypią półsuchego betonu, gdyby tą pompę załadować suchym betonem to goście od węża by uciekali na kilometr :p

 

człowieku, czytanie tak, ale ze zrozumieniem ? masz z tym jakiś problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku, czytanie tak, ale ze zrozumieniem ? masz z tym jakiś problem?

W każdym razie, zmień projektanta. W moim przypadku dopiero trzeci wiedział tak na prawdę do czego służy PF i jak ma być wykonana, a i tak projekt zrobił konstruktor od płyt i przekazał to mojemu projektantowi adaptującemu. Pierwszy projektant też gadał o posadzkach wylewanych z rzadkiego betonu z dodatkiem włókien PP i chciał mi narysować płytę 30cm !!! na chudziaku 10cm !!! a o xps pod PF mam wrażenie,że w życiu nie słyszał (dopiero ode mnie, laika). Sęk w tym, że ja czytuję Muratora od lat no i nasze forum, a projektanci nie mają na to czasu albo chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku, czytanie tak, ale ze zrozumieniem ? masz z tym jakiś problem?

 

Ty masz problem, ja tylko użyłem ironii. Skoro projektant (jak mniemam z uprawnieniami) jest w stanie wymyślić taką głupotę jak mikrorysy niszczące płytki to może niech zostanie przy projektowaniu posadzek działających tylko na ściskanie. Wtedy przynajmniej nic się nie zawali i nie zrobi nikomu krzywdy. Później ludzie czytają na forum takie kwiatki i następnej osobie doradzają w ten sposób. Tak mi się wydawało, że to jest forum typowo budowlane i wiedza tu przekazywana jest poparta doświadczeniem. Naprawdę nie jest moim celem nabijanie się z nikogo ale (nie)stety mam od ponad 10 lat styczność z różnego typu magikami od konstrukcji stalowych/żelbetowych i wiem co niektórzy potrafią wymyślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz problem, ja tylko użyłem ironii. Skoro projektant (jak mniemam z uprawnieniami) jest w stanie wymyślić taką głupotę jak mikrorysy niszczące płytki to może niech zostanie przy projektowaniu posadzek działających tylko na ściskanie. Wtedy przynajmniej nic się nie zawali i nie zrobi nikomu krzywdy. Później ludzie czytają na forum takie kwiatki i następnej osobie doradzają w ten sposób. Tak mi się wydawało, że to jest forum typowo budowlane i wiedza tu przekazywana jest poparta doświadczeniem. Naprawdę nie jest moim celem nabijanie się z nikogo ale (nie)stety mam od ponad 10 lat styczność z różnego typu magikami od konstrukcji stalowych/żelbetowych i wiem co niektórzy potrafią wymyślić.

 

Ja nie szukam tutaj porad jak co zbudować, bo dla mn ie to jest chore.Ktoś od pierdyknięcia 500 -set wpisów nie staje się ekspertem.

Pytam jedynie o komfort np. od płyty grzewczej,o gwc, tyle, że ja pytam o jakiś system a dostaję info o parametrach konstrukcji Adama Słodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi że duża część projektantów robiących małe domki też nie zaliczył bym do ekspertów. Mam raczej kiepskie zdanie o projektantach domków. Nawet jeśli się tego kiedyś na polibudzie uczyli to i tak mają to głęboko w d... Taka jakby miernota z wydziału. Na forum masz wielu ekspertów i ludzi z doświadczeniem inż nie koniecznie posiadających UB z branż budowlanych czy przemysłu. Pokory!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm a to ciekawe w sumie - sam kiedyś chciałem szkło ale się nie zastanawiałem nad tym. Pewnie jakieś szerokie dystanse.. nie wiem płyty chodnikowe za 4 zł :) są cienkie te z marketu :) albo jakieś listwy po długości??

 

Co do betonu, skontaktowałem się z Lafarge (dzięki Vega!) i po prostu szkoda zachodu. Jak policzę wynajem pompy, wibrowanie, zacieranie to ich Agilia wychodzi praktycznie tyle samo. bałem się ze to nie wiadomo jak drogi beton a jednak jest ok. Sądzę też, że jak mówią w Lf. iż to znacznie lepszy beton do płyty bo inaczej pracuje i samo zbrojenia jest otulone mieszanką nieporównywalne lepiej. Mi natomiast najbardziej zależny na możliwie max równym poziomie zero.

 

(Kobieta laik kontra fachowcy):

:) Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmie był zwyczajny beton, konsystencja błota. Trochę zaczekali, aż zawibrowali całość, więc suchy nie był. Potem jakaś dziwna technika "na kolanach" ;) i w końcu poszło zacieranie karuzelą. Dają taki beton, bo nie chcą czekać, aż trochę zwiąże. U nas w firmie też się daje taki beton, szczególnie zimą, gdy są jakieś wykończenia na koniec, nikt nie będzie czekał do północy, aż będzie mógł coś robić. Gdyby było gorąco i sucho, na pewno robiliby inaczej.

Jedna rzecz jest ciekawa, jak ustalają poziom bez wibrowania? :) Wszystko małe, lata i miga, że trudno zauważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie musisz dawać gęsty beton bo jest mniejsza szansa że zamarznie zanim zwiąże. Najłatwiej to sprawdzić... na wiosnę, jeśli zamiatasz beton i za miotłą wyciąga się kruszywo znaczy że miałeś pecha :D

 

Ja nie szukam tutaj porad jak co zbudować, bo dla mn ie to jest chore.Ktoś od pierdyknięcia 500 -set wpisów nie staje się ekspertem.

Pytam jedynie o komfort np. od płyty grzewczej,o gwc, tyle, że ja pytam o jakiś system a dostaję info o parametrach konstrukcji Adama Słodowego.

Każde forum ma swoją specyfikę, trzeba się po prostu przyzwyczaić i wybierać tylko wartościowe informacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...