Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Mi projektant odradza płytę ponieważ wysokość poziomu ziemi w miejscu gdzie będzie stał dom jest poniżej poziomu drogi i twierdzi, że i tak trzeba wylać ławy, co sprawi że koszty będą nie wspolmierne fo efektów. Dodatkowym argumentem jest to, że teren jest piaszczysty. Czy ma rację ?

Trzeba by policzyć ale, na dzień dobry jeżeli dom ma stać na ławach to i tak, dla uzyskania wysokiego poziomu zero trzeba nadsypać piasku pod posadzki. Równie dobrze można wylać płytę na podwyższeniu usypanym z kruszywa. Chyba na jedno wyjdzie. Piasek to zaleta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Mi projektant odradza płytę ponieważ wysokość poziomu ziemi w miejscu gdzie będzie stał dom jest poniżej poziomu drogi i twierdzi, że i tak trzeba wylać ławy, co sprawi że koszty będą nie wspolmierne fo efektów. Dodatkowym argumentem jest to, że teren jest piaszczysty. Czy ma rację ?

 

A przeciez czy to płyta czy ławy to i tak nie mozesz zmienic wysokości posadowienia budynku jaka masz w w projekcie czy pozwoleniu na budowe

A i tak bedziesz musiał wyciągać ściany z bloczka itd. I zasypać ,zagęszczać itp.

I tak samo mozesz zrobic z Pf na podbudowie i mozesz miec juz gotowy stan zero .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze krótkie info. Przez krótki okres, mam promocję na XPS w dobrej cenie. Jeśli ktoś się szykuje do budowy płyty własnymi siłami, mogę pomóc w zakupie w dobrej cenie. Marka Synthos.

 

Vega1, czy mógłbyś podać więcej informacji? W tym roku będę wykonywał fundamenty/płytę i tańszy XPS się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinMartulyniuk nie rozumiem ?

Dlaczego nie mogę zmieniać wysokości usadoeidnia budynku?

Tak chyba jest skoro dostajesz pozwolenie na budowe sa do tego mapki na ktore sa naniesione rzedne terenu itp. I ustalony w projekcie stan zero wiec chyba sie tego trzeba trzymać moze i ma to tez wpływ na plan zagospodarowania podniesiesz stan zero o pol metra i moze przy odbiorze stwierdza ze masz dom o półmetka za wysoki nie mam pojecia czy takie samoistne zmienianie wysokości posadowienia budynku jest możliwe czy nie wiąże sie to ze zmiana pozwolenia na budowe czy moze to zmiana nieistotna ale to juz musi Tobie odpowiedzieć kto ma z takimi rzeczami do czynienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:welcome:

W tym roku przymierzam się do budowy domku zainspirowany dziennikami "samorobów" będę większość chciał wykonać własnoręcznie.

Na wstępie dziękuję za czas forumowiczów (szczególnie tych przewijających się w co 2-3 poście :rolleyes: ) - dzięki wam przeciętny człowiek może naprawdę sporo się dowiedzieć, zmienić zdanie we właściwym kierunku - a szczególnie że niektórzy doradzają za darmo w pewnym sensie tracąc przez to zarobek z usług.

 

Mam do was kilka pytań - będę wdzięczny za każdy komentarz (nawet negatywny).Przekr+-j-page-001.jpg

Rzut parteru-page-001.jpg

 

wstępnie dla powyższego domu grubość płyty :D 40 cm (już szukam konstruktora nowego - może macie namiary kogoś aby zrobił to na odległość bo mój nie łapie co to grunt wymieniony na niewysadzinowy + opaska bo według prawa ma być ... itd, choć po cichu stwierdził abym sobie zrobił 20 cm betonu i to gwarantuje że będzie ok, bo po prostu on inaczej nie może podpisać projektu) zbrojenie w płycie 2 siatki o oczku 30 cm i drut 12mm na oko przyjęte bez liczenia...

nie pasuje mi powyższe choć pewnie bym przystał na zrobienie na własną rękę 20 cm, ale te oczka się zastanawiam czy nie za duże.

 

strop zbrojenie nad salonem krzyżowo 16 mm x 12 mm oczka co 15 cm, reszta jednokierunkowe 16mm rozstaw co 14 cm, beton 17 cm.

 

podpowiedzcie:

- czy np na forum jest tutaj ktoś kto mógłby mi zrobić sam projekt płyty (najlepiej z rozpisanym zbrojeniem - wykonawczy)

- spodziewam się że nikt jednoznacznie nie powie że strop powinien być taki a taki, ale szukam może jakby potwierdzenia że to nie przesadzone w 200%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zna warunków geologicznych na twoim terenie więc jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskasz. Choć z drugiej strony nie wiem jakie one musiały by być aby trzeba było robić 40-to centymetrową płytę pod taki domek.:rolleyes:

 

fakt badań nie robiłem, ale znam bardzo dobrze podłoże - tj. kilka metrów dalej wszędzie był kopany kiedyś żwir - ciągnie się on na głębokość co najmniej 3-4 metrów. Na "górze" mam 1,5 m nawiezionego gruntu - który będę wymieniał w całości i zagęszczał. Liczę się z tym że jednoznacznie nikt nie napisze 19,5 cm :) do tego szukam właśnie konstruktora odpowiedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie mi odpowiedzieć ?
Musisz sobie sam odpowiedzieć. Cenowo wyjdzie podobnie, choć to zależy od szczegółów. Jak zaszalejesz i dasz 20 cm XPS pod płytą, to może wyjść drożej. Płytę zrobisz w tydzień, fundament z podłogami na gruncie pewnie ze trzy tygodnie. Wszystkie przepusty przez płytę musisz precyzyjnie zaplanować. Zmienić się potem tego raczej nie da, choć jakiś zakres regulacji można sobie pozostawić. Podłogi na gruncie, jeżeli ekipa nie zagęści odpowiednio wypełnienia mogą siadać. Płyta to też duża akumulacja, co jest wielką zaletą. Przy nie do końca stabilnym podłożu płyta bije tradycyjny fundament na głowę za to znalezienie projektanta, który wykona projekt płyty pod domek jednorodzinny może być trudne, podobnie z samym wykonawcą - nie wiadomo, czy znajdziesz odpowiedniego (choć trudne do wykonania to nie jest). Zdecyduj sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli upierać się przy tej płycie czy niekoniecznie ?

 

W wypadku jak chcesz mieć dom powyżej drogi to płyta jest nieopłacalna.

Przy płycie musisz przemyśleć cokół, nie da się projektu ławowego bezproblemowo zaadoptować na płytowy (chyba że elewacja jest bezcokołowa).

Jak masz sporą działkę to dom poniżej drogi nie jest problemem, przy małej działce niezalecane.

Koszt dla porównania ..płyta droższa o grosze od ław,użytkowanie lepsze (brak osiadania itp).

Dwa lata temu aby uzyskać efekt aby elewacja była jak na projekcie dolewałem 18cm keramzytu ( chyba 16tysiecy koszt).

Projektant z piaskiem miał na myśli że nie jest konieczna płyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:welcome:

W tym roku przymierzam się do budowy domku zainspirowany dziennikami "samorobów" będę większość chciał wykonać własnoręcznie.

Na wstępie dziękuję za czas forumowiczów (szczególnie tych przewijających się w co 2-3 poście :rolleyes: ) - dzięki wam przeciętny człowiek może naprawdę sporo się dowiedzieć, zmienić zdanie we właściwym kierunku - a szczególnie że niektórzy doradzają za darmo w pewnym sensie tracąc przez to zarobek z usług.

 

Mam do was kilka pytań - będę wdzięczny za każdy komentarz (nawet negatywny).[ATTACH=CONFIG]352069[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]352070[/ATTACH]

 

wstępnie dla powyższego domu grubość płyty :D 40 cm (już szukam konstruktora nowego - może macie namiary kogoś aby zrobił to na odległość bo mój nie łapie co to grunt wymieniony na niewysadzinowy + opaska bo według prawa ma być ... itd, choć po cichu stwierdził abym sobie zrobił 20 cm betonu i to gwarantuje że będzie ok, bo po prostu on inaczej nie może podpisać projektu) zbrojenie w płycie 2 siatki o oczku 30 cm i drut 12mm na oko przyjęte bez liczenia...

nie pasuje mi powyższe choć pewnie bym przystał na zrobienie na własną rękę 20 cm, ale te oczka się zastanawiam czy nie za duże.

 

strop zbrojenie nad salonem krzyżowo 16 mm x 12 mm oczka co 15 cm, reszta jednokierunkowe 16mm rozstaw co 14 cm, beton 17 cm.

 

podpowiedzcie:

- czy np na forum jest tutaj ktoś kto mógłby mi zrobić sam projekt płyty (najlepiej z rozpisanym zbrojeniem - wykonawczy)

- spodziewam się że nikt jednoznacznie nie powie że strop powinien być taki a taki, ale szukam może jakby potwierdzenia że to nie przesadzone w 200%

 

40cm ? Albo to jakaś prowokacja (bo widze w paincie chyba dorysowane ;)) albo konstruktor z kosmosu. On po prostu nie umie tego inaczej policzyć. A jeżeli będziesz dużo wymieniał i dobrze zagęszczał (coś jak [email protected]) to nie rozumiem dlaczego to zbrojenie takie grubaśne i tym bardziej grubośc samej płyty. Konstruktor proszę bardzo - ppkonstruktor.pl - mi robili projekt zamienny z ław na płytę. Rozsądni ludzie. Jak nie oni to poszukaj w google, każdy dobry konstruktor powinien za darmo Ci powiedzieć co planuje - jak Ci pasi, on liczy dokładnie i projekt gotowy. Tak samo ze stropem możesz do nich uderzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40cm ? Albo to jakaś prowokacja (bo widze w paincie chyba dorysowane ;)) albo konstruktor z kosmosu. On po prostu nie umie tego inaczej policzyć. A jeżeli będziesz dużo wymieniał i dobrze zagęszczał (coś jak [email protected]) to nie rozumiem dlaczego to zbrojenie takie grubaśne i tym bardziej grubośc samej płyty. Konstruktor proszę bardzo - ppkonstruktor.pl - mi robili projekt zamienny z ław na płytę. Rozsądni ludzie. Jak nie oni to poszukaj w google, każdy dobry konstruktor powinien za darmo Ci powiedzieć co planuje - jak Ci pasi, on liczy dokładnie i projekt gotowy. Tak samo ze stropem możesz do nich uderzyć.

 

dopisałem ja w paincie bo tylko ustnie była gadka i dalej wymiękłem ze współpracą :D

dzięki za namiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykro mi, już nieaktualne. Miałem określona ilość, po dobrej cenie - ale już się rozeszło :)

 

Jeśli ktoś by chciał XPS Ravatherm wersja 300SL (dane tech: http://ravatherm.com/files/2016/03/RAVATHERM_Brochure_PL-1.pdf) to myślę, że też mogę pomóc załatwić w dobrej cenie - ale musi być jakieś minimum logistyczne (mogę dopytać jakie). Nie ma problemu z transportem łączonym np 15m3 tu .. i 20m3 200km dalej :p Transport leci z Węgier. Mi wyszło +/-355-360 za m3 do 12cm grubości (powyżej jest drożej) - ale to też pewnie czasowo ograniczone promocja. Jak coś PV.

 

No i realizacja bardzo szybka.. mój przyjechał z zaskoczenia praktycznie 2 dni po zamówieniu - co się kuśśwa namachałem:

 

WP_20160407_004.jpg

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche to trwalo, ale w koncu mam czasu aby to tu wrzucac: Merkava mial racje, uguecia plyty ok. 4 mm, ale nie tam, gdzie sa te rysy.

 

tu komentarz konstruktora:

 

1- Płyta ze styrodurem – podłoże uwarstwione osiadanie (Rys1 + Rys 11)

 

Osiadanie na płycie wychodzi poniżej 0,5cm (generalnie dopuszcza się 2cm)

tak więc osiadanie płyty nie ma wpływu na uszkodzenia konstrukcji powyżej

bo jeśli by miało – to skutki byłyby w narożach gdzie to osiadanie jest największe (0,4 cm) natomiast na ścianie prostej gdzie wystąpiły rysy osiadanie jest znacznie mniejsze bo ok 0,2 cm

 

 

 

 

Rys1.jpg

 

 

Rys11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...