Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Płyta już podbudowana, jutro kanaliza i szlaunek :)

 

mam pytanie - Pojawia się problem. mam do ogrzania 119m2 podłóg na parterze. zachowując moje założenia wyszlo by mi ok 14-15 pętli, a to zdecydowanie za dużo. pojawia się więc pytanie - czy mogę w płycie fundamentowej łączyć ze sobą pokoje, a np w miejscu ścian działowych, aby nie ogrzewać ich zastsować otuline - rozcięta, zalożona i chwycona drutem wiązałkowym, bądź trytytką?

 

pisze tu i na podłogówka samemu - tu chyba zagląda więcej ludzi, więc może szybciej dostanę odpowiedź :)

 

Nie ma sensu bawić się w otuliny. Płyta to kawał nagrzewającego się klocka. Temp. płyty będzie w efekcie miała praktycznie taką samą pod ściną jak i 5cm od niej :) Sama ściana ciepło też ci odda do pomieszczenia a jak silka czy ceramika to je akumuluje i oddaje. Wiele osób w ogólnie nie patrzy na mniejsze pomieszcznia tylko bardziej dzieli to na główne większe strefy.

 

Ja np dałem rurki na górnej siatce wiec coś tam sterować się da gdyż do góry jest tylko niespełna 3cm. Ale na około 90m wyszło mi tylko 7 pętli (dwie na salon, kochani, gabinet, korytarz, wiatrołap, łazienka) ? Pewnie masz jeszcze z jedno czy dwa pomieszczenia? Stąd z ciekawości zapytam skąd tyle pętli?

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma sensu bawić się w otuliny. Płyta to kawał nagrzewającego się klocka. Temp. płyty będzie w efekcie miała praktycznie taką samą pod ściną jak i 5cm od niej :) Sama ściana ciepło też ci odda do pomieszczenia a jak silka czy ceramika to je akumuluje i oddaje. Wiele osób w ogólnie nie patrzy na mniejsze pomieszcznia tylko bardziej dzieli to na główne większe strefy.

 

Ja np dałem rurki na górnej siatce wiec coś tam sterować się da gdyż do góry jest tylko niespełna 3cm. Ale na około 90m wyszło mi tylko 7 pętli (dwie na salon, kochani, gabinet, korytarz, wiatrołap, łazienka) ? Pewnie masz jeszcze z jedno czy dwa pomieszczenia? Stąd z ciekawości zapytam skąd tyle pętli?

 

Tyle pętli wyszlo by, gdybym dzialił płytę na pomieszczenia... mam np pokój 15,5m, więc jeśli chcę zrobić co 10cm , to wychodzą mi min. 2 pętle - a takich pokoi mam 3..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vega1, nie zależy mi na jakimkolwiek sterowaniu - pytam czy mogę prowadzić rurki pod działowkami (mam tylko działówki), wyjdzie mi wtedy zdecydowanie mniej pętli. Przemawia do mniej argument, że przecież płyta to jeden wielki akumulator, więc chcąć nie chcąc i tak ściany będą się nagrzewały - więc rozumiem, że mogę jechać na całej płycie ;)

 

KIsan podaje, żeby nie przekraczać 120mb długości rurek - jakie najlepiej zastosować długości - lub jakich nie przekraczać przy płycie grzewczej?

 

Vega, dzwoniłem do Ciebie kilka razy, jeszcze raz dzięki za pomoc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to nawet nie wiedziałem, że dzwoniłeś :) Mam nadzieję że jakoś pomogłem :)

 

Śmiało prowadź rurki pod ścianami. Zrób równe pętle po 100 -130 metrów. W łazience, wypuść sobie dwie rurki (startery) na grzejnik bądź ciepłą ścianę.

 

Przy okazji, jak ktoś potrzebuję, pomogę zakupić rurki REHAU w bardzo dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, to są opinie które są rozpowszechniane na forach i nie mają podparcia w rzeczywistości. Spokojnie, możesz robić pętle 100 - 130 metrów. Ważniejsze jest, aby były w miarę równe. Mówimy oczywiście o ogrzewaniu ułożonym w płycie fundamentowej.

 

Mam nadzieję, że masz rację. Zastanawia mnie jedynie, czy przy tak długiej pętli Temperatura na powrocie nie będzie już bardzo niska i np, w rzeczywistości grzało będzie np. 3/4 rurki?

w płycie, ogrzewanie PCI woda-powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że masz rację. Zastanawia mnie jedynie, czy przy tak długiej pętli Temperatura na powrocie nie będzie już bardzo niska i np, w rzeczywistości grzało będzie np. 3/4 rurki?

w płycie, ogrzewanie PCI woda-powietrze.

 

 

Vega ma racje. Tzn. wazne jest ze petle sa o tej samej dlugosci. Jak dla mnie dobrze wychodzi 100m dlugosci, to taka fajna prosta matematyka: Rolki maja 200m, petle 100m, gestosc 10m/m², wiec sredni rozstaw 10cm lub 100m na 10m², i tak sie radosnie projektuje :D. Rowniez na temat strefy: Pryz takiej plycie sa nawet niepotrzebne, pytaj ludzi ktorzy mieszkaja...

Poza tym, srednio to dziala. Plyta grzewcza zachowuje sie troche jak piec kaflowy, nagrzeje sie i trzyma temperature, tylko ze na dluzej i na nizsza temperature :)

 

Delta w takim ukladzie bedzie ok 3K, tzn przy zasilaniu 26°C przy powrocie masz ok 23°C :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płyta powoli rośnie.. przy kanalizacji można śmiało obsypać pospółką czy jednak piasek?[ATTACH=CONFIG]357862[/ATTACH]

 

Żadne kamienie.. tylko piasek! Dobrze obsyp aby nie było kamieni. Widzę masz dość płytko rurę więc tym bardziej. U mnie aby był spadek tak płytko wyszło mi w jednym miejscu (12m do kuchni). Po przejechaniu tylko 90kg bo musiałem coś poprawić niechciany kamień z popsuły w piachu wywalił mi dziurę :). Wiem wiem że się nie jeździ zagęszczarką. Ale kamień akurat musiał się tu znaleźć :/

 

Efekt dla potomnych PONIŻEJ :) Fakt zagęszczarka ma siłę ale XX ton osiadających w trakcie budowy też :)

 

WP_20160416_004.jpg

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne kamienie.. tylko piasek! Dobrze obsyp aby nie było kamieni. Widzę masz dość płytko rurę więc tym bardziej. U mnie aby był spadek tak płytko wyszło mi w jednym miejscu (12m do kuchni). Po przejechaniu tylko 90kg bo musiałem coś poprawić niechciany kamień z popsuły w piachu wywalił mi dziurę :). Wiem wiem że się nie jeździ zagęszczarką. Ale kamień akurat musiał się tu znaleźć :/

 

Efekt dla potomnych PONIŻEJ :) Fakt zagęszczarka ma siłę ale XX ton osiadających w trakcie budowy też :)

 

[ATTACH=CONFIG]357870[/ATTACH]

 

miałeś pospółę, czy obsypałeś piaskiem a mimo to trafił się kamień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o płytę grzewczą, gdzie nie leje się już posadzki. Jak wygląda przygotowanie powierzchni płyty pod deskę berlinecka w takim wypadku - czy płyta jest dodatkowo szlifowana. Jeden z majstrów mówił, że przy powierzchni tych 150m2 trudne jest samo wylanie betonu, żeby było równo i było to od razu gotową posadzką, rozwiązaniem jest wylanie cienkiej warstwy anhydrytu, ale to już podnosi koszta i mija się z celem,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o płytę grzewczą, gdzie nie leje się już posadzki. Jak wygląda przygotowanie powierzchni płyty pod deskę berlinecka w takim wypadku - czy płyta jest dodatkowo szlifowana. Jeden z majstrów mówił, że przy powierzchni tych 150m2 trudne jest samo wylanie betonu, żeby było równo i było to od razu gotową posadzką, rozwiązaniem jest wylanie cienkiej warstwy anhydrytu, ale to już podnosi koszta i mija się z celem,

 

Opcja 1 - wspominany tu wiele razy Beton Agilia - jak masz dostęp. Jka masz dobry dojazd odpada ci koszt pompy, łaty, śmigła... i wychodzi na jedno.

Opcja 2 - dobrze wylać beton łażąc z niwelatorem aby podrównać +/- gdzie trzeba, potem łata wibracyjna i finalne wyrównanie to prawidłowe zatarcie "śmigłem" i można zrobić cacy.

Opcja 3 - to twoja wersja czyli wylanie jako tako równo, zatrzeć aby było równiej i cienka wylewka jeśli będzie trzeba.

 

miałeś pospółę, czy obsypałeś piaskiem a mimo to trafił się kamień?

 

 

Jak wcześniej psiałem u mnie jest 10-12cm popsuły na dnie i potem jakieś 40cm piachu. Więc kanaliza jest w piachu. Dokopałem się do popsuły na ostatnich 4m wyjścia z budynku i tu obsypane świeżym piachem. Ale że sypali w jedno miejsce to czasem w piachu coś wylądowało. Ogólnie zawsze jak zakopujesz kanalizę obsyp piachem. Odprowadzenie ze studzienek drenażu etc w glinie też rury zostały jak należy obsypane co zresztą każe zrobić każdy producent rur.

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja 1 - wspominany tu wiele razy Beton Agilia - jak masz dostęp. Jka masz dobry dojazd odpada ci koszt pompy, łaty, śmigła... i wychodzi na jedno.

Opcja 2 - dobrze wylać beton łażąc z niwelatorem aby podrównać +/- gdzie trzeba, potem łata wibracyjna i finalne wyrównanie to prawidłowe zatarcie "śmigłem" i można zrobić cacy.

Opcja 3 - to twoja wersja czyli wylanie jako tako równo, zatrzeć aby było równiej i cienka wylewka jeśli będzie trzeba.

 

 

 

 

Jak wcześniej psiałem u mnie jest 10-12cm popsuły na dnie i potem jakieś 40cm piachu. Więc kanaliza jest w piachu. Dokopałem się do popsuły na ostatnich 4m wyjścia z budynku i tu obsypane świeżym piachem. Ale że sypali w jedno miejsce to czasem w piachu coś wylądowało. Ogólnie zawsze jak zakopujesz kanalizę obsyp piachem. Odprowadzenie ze studzienek drenażu etc w glinie też rury zostały jak należy obsypane co zresztą każe zrobić każdy producent rur.

 

Janek, a powiedz mi jak doszedles ze pekla Ci rura? Zostawilem to w pospolce, usunalem tylko wieksze kamienie, puscilem wode w rury i zaden piach czy kawalki rur nie wylecialy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...