Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To był fart. Po pierwsze jak pisałem to jedyny płytko zakopanym element. Gdy kładłem XPS równałem sobie grabkami piach i tu nagle coś się delikatnie zapada. Rozgarniam i zoonk :)

 

W rurze piach a w nim kamień. To odpływ z umywalki więc jak bym przegapił to może i nic by nie było bo dziura u góry a fi 110 :)

 

Pzdr.

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To był fart. Po pierwsze jak pisałem to jedyny płytko zakopanym element. Gdy kładłeś XPS równałem sobie grabkami piach i tu nagle coś się delikatnie zapada. Rozgarniam i zoonk :)

 

W rurze piach a w nim kamień. To odpływ z umywalki więc jak bym przegapił to może i nic by nie było bo dziura u góry a fi 110 :)

 

Pzdr.

 

Mam nadzieje ze u mnie nic nie popekalo, moze sporo jezdziles nad rurami ta zageszczarka.. pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były tylko dwa przejazdy. Wiedziałem aby tam nie jeździć ale zaryzykowałem i ów jeden przejazd był strzałem w dziesiątkę :p Jak to mówią złośliwość rzeczy martwych. Obok jest druga rura bo odchodzi tam mi Y na zlew i zmywarkę ale akurat tu była ów niespodzianka :)

 

Życzę miłej dalszej pracy :) Ja skoczyłem już murowanie i czekam na ekipę od stropu.. niestety dopiero koło 25.06 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracając do podłogówki w płycie, jak zabezpieczyliście PEXy na dolnej siatce, przy układaniu górnego zbrojenia? macie jakiś sposób?

 

niekt nic nie doradzi :) ? gdybym sam robił górną siatkę to bym to jakos zabezpieczył, a tak to zastanawiam się nad jakimś sposobem... wełna/styropian? na to deski? ma ktoś jakiś ciekawy pomysł?

 

dziś rozłożyłem 3 pętle, rozstaw 13-15cm..

 

13442009_1093671530689719_625037588_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej ci najpierw postawić kobyłki dystansowe i pomiędzy nimi lawirować aby potem nie wciskać ich pod rurki? Możesz też układać jedną stronę i od razu na górę górne pręty. Po prostu chodzić trzeba pomiędzy rurkami :). To długo nie zejdzie. Jak zwiążesz kilka prętów to już chodzisz po górnej siatce co przy fi12 (a chyba tak masz?) jest bezproblemowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem płytę fundamentową w tamtym roku - można powiedzieć sam o maiłem paru ludzi do pomocy i koparko-ładowarkę. Płytę zrobiłem bez podbudowy bezpośrednio na glinie ze zdjęciem humusu. Po zdjęciu instalacje. Następnie zamówiłem z Austrii szkło piankowe bo taniej 21% vatu było. Płyta pod dom i garaż ale przedzielona bo budynek energetyczny, gr. 30 cm pod dom i 23 cm pod garaż razem 127 m2. Na szkło (banalna robota bo miałem 22 worki czyli po 11 na warstwę i utwardzić i cena mi wyszła 16 tys także nie warto się bawić xps gdzie trzeba ciąć i on zawsze migruje w glebie nawet na podbudowie, poza tym jak mam niewesołe środowisko bo podejrzewam w okolicy myszy i szczury także rozumiecie). Na to folia żeby beton szkła nie pozalepiał ( ja kupiłem drogą z certyfikatami ale na 35 stopniach upału tragedia i tak była - trzeba było lepić - także polecam zwykłą tanią ale żeby nie za cienka była). eto dystanse betonowe 5 cm wysokości (w Krakowie po chyba 80 gr kupowałem). Na to zbrojenie fi 12 a belki fi 16. Dodam, że płyta mi leży na poziomie 0 przez co szalunek to było parę desek o wysokościach płyty zabitych do ziemi :). Na to beton z dobrej betoniarni - ja miałem b30 ale z próbek wyszło więcej. I najważniejsze to go pielęgnować. Jak beton nie dostanie wody w nadmiarze to choćby był b100 to i tak wam pęknie takie moje wnioski są. Poza tym płytę lepiej mieć grubą jak sami chcecie robić bo się źle pręty gnie - na garaż maiłem docelowo 20 cm i masakrycznie się umordowałem żeby odstęp miedzy siatkami zrobić 9-10 cm. Na dom był light bo miałem 18 cm - poza tym im grubiej tym mniej stali idzie a beton wiele tańszy od stali jest. Miałem też zatapiać ogrzewanie w płycie jak u Szwedów widziałem ale zrezygnowałem bo u nas ciągle jeszcze pokutuje ogrzewanie podłogowe gdzie się chodzi i jest ciepła podłoga a to według szwedów jest kaloryfer podłogowy a nie ogrzewanie. U nich w kościele kiedyś ręką dotykałem to ciężko wyczuć czy to jest ciepłe -na pewno letnie. A to dlatego że beton musi się wolno ogrzewać żeby nie strzelić więc zrobię standardowo ocieplenie na płytę 8 cm styropianu i podłogówka - jak mi ktoś nagle za mocno napali to się nic nie stanie - poza tym bezwładność ogrzewania będzie mała. Poza tym pomimo tego, że wszyscy w koło próbowali mi odradzić płytę - to nic nie pęka, nic nie osiada, na płycie stoi dryfix 25 i żaden pustak nie pękną, dwie pełne kondygnacje po 2,75m, do tego dwa stropy płyty kanałowej w tym jeden stropodach. Cały dom tak pi razy drzwi wychodzi 160 ton. Chyba to tyle - jeśli ktoś ma jakieś pytanie to służę pomocą. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej ci najpierw postawić kobyłki dystansowe i pomiędzy nimi lawirować aby potem nie wciskać ich pod rurki? Możesz też układać jedną stronę i od razu na górę górne pręty. Po prostu chodzić trzeba pomiędzy rurkami :). To długo nie zejdzie. Jak zwiążesz kilka prętów to już chodzisz po górnej siatce co przy fi12 (a chyba tak masz?) jest bezproblemowe.

 

mam fi10. Tak, jeśli się robi samemu, niestety, wydaje mi się, że firma nie będzie tak dokładnia zwarzać na to, gdzie stawia stopy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam fi10. Tak, jeśli się robi samemu, niestety, wydaje mi się, że firma nie będzie tak odkładnia zwarzać na to, gdzie stawia stopy..

 

Wiesz przed zalaniem i tak robisz próbę ciśnieniową więc nie zalejesz uszkodzonej. A potem jak położysz górę to jak wyciągniesz te styropiany czy wełnę :)

 

Takie rurki (nie wiem co prawda jaka firma) wbrew pozorom nie są tak łatwe do uszkodzenia. Mój sąsiad zajmuje się takimi instalacjami na co dzień i opowiada mi co raz każą im kłaść w deweloperce instalacje wcześniej - łazi po tym potem mnóstwo chłopa i jeszcze nigdy nic się nie stało :p

 

Ja jak zalewałem (a rurki miałem na górnej siatce) to też łaziło się po tym mimo wyczucia co chwile. Nie widać w końcu pod betonem gdzie co jest :p Luzik. każ omijać i tyle. Jak ci uszkodzą to niech wymieniają pętlę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz przed zalaniem i tak robisz próbę ciśnieniową więc nie zalejesz uszkodzonej. A potem jak położysz górę to jak wyciągniesz te styropiany czy wełnę :)

 

Takie rurki (nie wiem co prawda jaka firma) wbrew pozorom nie są tak łatwe do uszkodzenia. Mój sąsiad zajmuje się takimi instalacjami na co dzień i opowiada mi co raz każą im kłaść w deweloperce instalacje wcześniej - łazi po tym potem mnóstwo chłopa i jeszcze nigdy nic się nie stało :p

 

Ja jak zalewałem (a rurki miałem na górnej siatce) to też łaziło się po tym mimo wyczucia co chwile. Nie widać w końcu pod betonem gdzie co jest :p Luzik. każ omijać i tyle. Jak ci uszkodzą to niech wymieniają pętlę :)

 

tak też planuję zrobić, uprzedzić, sa pod ciśnieniem - niech się pilnują. wiem, że nie są łatwe do uszkodzenia, ale zrobiłem próbę na 20cm kawałku - robi się w środku zadzior - szczelności pewnie to nie straci, ale pogorszą się przepływy. Będę się starał coś wykombinować na czas montażu górnej siatki. Moim zdaniem, każde nadepnięcie skróci żywotność rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. W projekcie płyty mam tak https://lh3.googleusercontent.com/-7yQdKgZst-8/V14wvUqEMOI/AAAAAAAADQ4/GeEYLx90GZQ7QyrSzTBN8IfhSu0kRAu8gCCo/s1152/P1180050.JPG

 

Z chudziaka rezygnuję. Płyta będzie troszeczkę podniesiona. Opaska jeszcze nie wiem czy z XPS. Ale chodzi o rurę drenarską. Wiem czytałem jakie mają być głębokości na której ma być rura drenarska. Rozumiem wykonuje się ją od razu, bo będzie głęboko. Ale co z tą folią PE czy ona musi być pod rurą drenarską i iść na opasce z XPS. Opaska będzie układana po wykonaniu SSO przed zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ostatnio kilka pytań w sprawie betonu AGILIA (nie AGILLA) i oto co ustaliłem -może komuś się przyda taka informacja:

 

1. Trzeba rozróżnic AGILIA Fundamenty i AGILIA Sols (ta jest na jastrych)

2. AGILIA Fundamenty dostępny jest tylko w wytwórniach Lafarge. Jest ich tylko kilka w Polsce - nie przygotuje tego lokalny dostwca.

3. Powyższe nie do końca jest prawdą, ponieważ AGILIA to nazwa handlowa. Ten produkt w innych wytwórniach jest dostępny jako tzw "beton zamozagęszczalny"

4. Do mnie AGILII nie dowiozą (betonu, bo wylewka tak szybko nmie wiąże i ta dałoby radę), ale lokalny dostawca wycenił mi beton samozagęszczalny na ok 20% droższy do zwykłego.

 

Je się jednak nie zdecyduję. Myślałem o tym rozwiązaniu, ponieważ na filmach można zobaczyć jak beton rozpływa się po szalunku i nie trzeba go wibrować. Wydawało mi się, że stosując ten beton mógłbym pokusić się o wylanie płyty bez ekipy. Jednak po rozmowie z fachowcami dowiedziałem się, że i tak musiałbym płytę zacierać jeśli nie planuje dodatkowego jastrychu. Wyszło na to, że ekipa do wylania i zatarcia wyjdzie mi taniej niż dopłata do samozagęszczalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Agilie wylałem sam z jedną osobą (trzecia była na telefon jak coś) i nie trzeba był do tego ekipy i to bez pompy i trzeba było jeszcze machać bo miałem zły dojazd. Co kierowca to jeden wjechał dalej inny nie próbował a ostatni (prze-agent) objechał dom dookoła i mi życie uratował :D . Więc dasz rade jeśli chcesz bez problemu. Jak nie ma dojazdu to pompa rzecz jasna.

 

Nie wziął bym samo zagęszczanego (i chyba słusznie postępujesz idąc w tradycyjne rozwiązanie) skądś indziej nie wiedząc jak wygląda. Ag. jest jednak znana i sprawdzona. Sam KB mi nie wierzył w ten beton bo sam widział już takie samo zagęszczane... no i zdanie zmienił :) Bez sprawdzania poziomów bo i nie było kiedy (zbliżała się noc - beton spóźniony o 4h) wyszło bardzo ładnie. Same gruszki jechały do mnie tyłem (wjazd pod górkę z 200m) bo taka zupa :). Jeden próbował przodem to potem mył drogę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...