Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Muszę w tym tygodniu uporządkować ziemie od frontowej strony domu. zastanawiam się jak ugryźć temat opaski przeciwwysadzeniowej i chodnika nad nią.

Mam wzdłuż domu zaprojektowany chodnik, który docelowo będzie prowadził do garażu. Opaska przecwwysadzeniowa bedzie około 40cm pod poziomem gruntu - w takim wypadku gdy wejde tam z tłuczniem pod kostke brukową, to wszystko poniszczę jeżdżąc zagęszczarką... co w takim wypadku zrobić?

w załączeniu zdjęcie.

pozdrawiampr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Muszę w tym tygodniu uporządkować ziemie od frontowej strony domu. zastanawiam się jak ugryźć temat opaski przeciwwysadzeniowej i chodnika nad nią.

Mam wzdłuż domu zaprojektowany chodnik, który docelowo będzie prowadził do garażu. Opaska przecwwysadzeniowa bedzie około 40cm pod poziomem gruntu - w takim wypadku gdy wejde tam z tłuczniem pod kostke brukową, to wszystko poniszczę jeżdżąc zagęszczarką... co w takim wypadku zrobić?

w załączeniu zdjęcie.

pozdrawiam[ATTACH=CONFIG]362197[/ATTACH]

 

Może wrzucenie najpierw z 15-20cm piachu a dopiero na to tłucznia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dowiedziałem się jak wygląda projekt mojej płyty fundamentowej. Dom będzie zbudowany z Silikatu N24 , dach z dachówki.

Dom parterowy.

Wewnątrz mury też z silikatów. Warunki glebowe uważam że bardzo dobre (po 20cm humusy jest czysciutki piasek).

Tereny suche jest pieprz ...

 

Wyliczono mi siatki z prętu fi12 co 25cm , i 25cm wylewkę z betonu B25.

Zmniejszono mi grubośc ocieplenia z 20cm na 15 i zmniejszono mi grubośc opaski z 18cm na 15cm ...

 

 

Trochę się zdziwiłem , bo wygląda mi to na pancerną płytę , czy może raczej "standard" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktor miesza Ci przy grubości grubości izolacji?

 

A w temacie: mi wyliczyli płytę 20cm i zrojenie dolne fi10 co 25cm i górne fi10 co 29cm. Do tego opaska metr szerokości. Podłoże to gleba gliniasta.

 

Ja projektu nie widziałem jeszcze , dowiedziałem się to teleofnicznie. Sądzę że górne i dolne zbrojenie takie same.

Jak dla mnie na 100% zbyt przesadzone ...

 

Mam projekt płyty dewelopera który buduje blisko mnie i on buduje na gazobetonie , ale u niego pyta na 20cm grubości i , jest z prętów 8mm co 15cm ...

Tyle że deweloper to już przegina bo daje 20cm styro ale EPS100 ;)

Myślę że ich projekt płyty jest delikatnie mówiąc na styk ..

 

Ale mój ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir,

 

siatka z fi 12 co 25 cm występuje dosyć często, ja miałem taką płytę + wzmocnienie pod nośnymi. Grubość również 25 cm ale z B30.

 

Ja mam ścianę z Porothermu 25 cm, gdzie m2 ściany waży około 200 kg. M2 z Silki prawie dwa razy tyle.

 

Wydaje mi się, że to normalna płyta jak na SIlkę 24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla porównania moja płyta to 25 cm grubości, beton B25, dolne i górne zbrojenie fi 8 . Ogólnie zbrojenie dla mojej płyty o powierzchni 94m2 wyszło 1274 kg.

Ściany z porothermu 25 cm , a do tego jeszcze dwa monolityczne stropy są.

Jedyną fanaberią jaką zauważyłem to że ściany nie są zlicowane z krawędzią płyty ale może to i lepiej. No i usunąłem chudziaka z pod płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla porównania moja płyta to 25 cm grubości, beton B25, dolne i górne zbrojenie fi 8 . Ogólnie zbrojenie dla mojej płyty o powierzchni 94m2 wyszło 1274 kg.

Ściany z porothermu 25 cm , a do tego jeszcze dwa monolityczne stropy są.

Jedyną fanaberią jaką zauważyłem to że ściany nie są zlicowane z krawędzią płyty ale może to i lepiej. No i usunąłem chudziaka z pod płyty.

 

To ładnie ...

 

U mnie powierzchnia użytkowa to 107m2 , ale powierzchnia płyty to około 136m2 a powierzchnia zabudowy 146m2.

 

U mnie wyliczyłem że 1 siatka ma wagę 1 tony , ale będzie więcej bo policzyłem siatkę na całości a wiadomo będzie składać sie jak już z kilku siatek ...

Czyli 2 same siatki to 2 tony stali + zapewne to co pójdzie na zakładki i inne "dodatki" , więc sądzę że zapewne z 2,5 tony się uzbiera :(

Na razie gdybym , bo projektu nie widziałem ...

 

Oczywiście wolałbym "lżejszą" płytę bo tona stali to 2700zł za tonę , a sądzę że moja płyta jest zapewne solidna ...

Ale z drugiej strony wychodzi około 15kg stali na m2 , więc chyba tragedii nie ma , ale więcej będę wiedział jak zobacze projekt ...

 

Choć szkoda , bo myślałem że uda się zrobić na fi8 i na 20cm betonu , ale z drugiej strony szkoda by było aby kiedyś się okazało że ten fundament jest trochę za słaby , bo jednak fundament to podstawa , tyle że wiele "konstruktorów" sądzę że lubią dać duuuży zapas "w razie czego" ...

Oni nie płacą za beton i stal ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja informacyjnie (świeży projekt)

płyta 150m2 - domek parterowy ze ze stropem monolitycznym, ściany wewnętrzne w tym nośne z silki, zewnątrz bk.

Grubość 23 cm c25/30, zbrojenie drut 10mm oczko 15 cm, góra i dół, bez udziwnień i wzmocnień. Pod nośnymi tylko 8mm w kształcie U

 

i się zastanawiałem czy nie za mało - ale widzę że chyba jest nawet dość bogato :)

Edytowane przez marcko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja informacyjnie (świeży projekt)

płyta 150m2 - domek parterowy ze ze stropem monolitycznym, ściany wewnętrzne w tym nośne z silki, zewnątrz bk.

Grubość 23 cm c25/30, zbrojenie drut 10mm oczko 15 cm, góra i dół, bez udziwnień i wzmocnień. Pod nośnymi tylko 8mm w kształcie U

 

i się zastanawiałem czy nie za mało - ale widzę że chyba jest nawet dość bogato :)

 

ja tak mam na III kat. szkód górniczych, jedyna różnica to strop drewniany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ładnie ...

 

U mnie powierzchnia użytkowa to 107m2 , ale powierzchnia płyty to około 136m2 a powierzchnia zabudowy 146m2.

 

U mnie wyliczyłem że 1 siatka ma wagę 1 tony , ale będzie więcej bo policzyłem siatkę na całości a wiadomo będzie składać sie jak już z kilku siatek ...

Czyli 2 same siatki to 2 tony stali + zapewne to co pójdzie na zakładki i inne "dodatki" , więc sądzę że zapewne z 2,5 tony się uzbiera :(

Na razie gdybym , bo projektu nie widziałem ...

 

Oczywiście wolałbym "lżejszą" płytę bo tona stali to 2700zł za tonę , a sądzę że moja płyta jest zapewne solidna ...

Ale z drugiej strony wychodzi około 15kg stali na m2 , więc chyba tragedii nie ma , ale więcej będę wiedział jak zobacze projekt ...

 

Choć szkoda , bo myślałem że uda się zrobić na fi8 i na 20cm betonu , ale z drugiej strony szkoda by było aby kiedyś się okazało że ten fundament jest trochę za słaby , bo jednak fundament to podstawa , tyle że wiele "konstruktorów" sądzę że lubią dać duuuży zapas "w razie czego" ...

Oni nie płacą za beton i stal ....

 

U mnie dla płyty o powierzchni 136m2 zostało zaprojektowane 2,8t stali i grubość płyty 20cm.

Ściany z silikatu 18cm, ale pełnego, ktory ważny niemal tyle, co N24.

Wiązary.

Ściany nośne tylko zewnętrzne, tam płyta była dozbrajania.

 

Nie ukrywam, że po zazbrojeniu wyglądało to trochę przerażajaco :)

Sadze, że projektant pozostawił sobie spory margines bezpieczeństwa...

 

image.jpg

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie...

 

Moja płyta będzie wykonana z prętów fi12 (siatka 25cm x 25cm). (2 siatki).

 

Płytę jak i budowę domu do SSO będzie robiła jedna firma.

 

Na początku myślałem aby zamówić gotowe siatki aby robotnicy mieli miej roboty , ale szczerze mówiąc nie wiem o ile takie gotowe siatki (czyli wykonane na zamówienie według opisu) są droższe od ceny samych prętów ?

Ile kosztuje taki komfort więcej ?

 

Pytam bo znalazłem w promocji w dobrej cenie pręty fi12 ...

Tyle że chyba nie robią oni siatek ...

 

Płyta będzie miała wymiar około 18m x 8m , więc przy "oczku" 25cmx25cm sporo będzie łączeń ...

Czy jak się wiąże ręcznie pręty to co który połącznie prętów się robi , bo raczej wątpie aby ktoś łączył wszystkie połączenia ...

 

Jak to u Was było ? Kupowaliście pręty i fachowcy "skręcali" czy zamawialiście "gotowe siatki" ?

 

Dzięki i czekam ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ?

 

Nie da się zamówić "gotowej" siatki pod dany wymiar i z tak grubego pręta fi12 ?

 

Choć może "gotowej" to źle powiedziane , bo chodziło mi o zamówienie indywidualne , bo ie jest to "typowa" zapewne siatka więc jak już to na zamówienie ...

 

Tylko czy takie coś "się robi" i czy wychodzi to dużo drożej niż zamwówienie samych prętów?

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

 

No cóż zapewne wykonawca się nie ucieszy , ale z drugiej strony za darmo nie robi i zapewne mógł się z tym liczyć ...

Choć wiadomo każda firma woli jak najmniej się narobić ...

 

Jeszcze pytanie.

 

Płyta będzie miała wymiary 18x8 (okolo).

 

Pręty mają 12m długości.

 

Czy pręty można "sztukować" i łączyć w zbrojeniu aby nie było "odrzutów" ?

 

Najprościej było by kupić mi pręty 12m , w takiej ilości jak potrzeba (metrowo) i niech wykonawca dzieli i kombinuje ...

 

Nie ukrywam że nie chciałbym "odrzutów" albo aby było ich najmniej , bo to wszystko kosztuje i to nie mało ;)

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można kupić stal ciętą na wymiar. Jest droższa, ale nie zostaje odpadów. Natomiast odpadami się nie przejmuj. Podczas budowy domu, wszystkie odpady z fi12 się przydadzą :)

Cena stali już znacznie spadła. Wygląda na to, że to była kolejna spekulacja. W tej chwili, stal spokojnie można kupić poniżej 1900zł/tonę. Gotowej siatki z prętów fi12 byś nie uniósł. Zbyt duży ciężar. Ale ekipa spokojnie pokręci na miejscu. Siatkę z prętów fi12, się kręci bardzo miło. Pręt sztywny, i fajnie się układa. O wiele lepiej i szybciej idzie, niż z prętów fi8.

 

A płyta nie jest szczególnie przesadzona. Grubość 25cm, oraz zbrojenie z prętów fi12 co 25cm, to całkiem normalna konstrukcja. Oczywiście, wszystko mówimy "na oko". To konstruktor posiada obliczenia i on bierze odpowiedzialność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...