Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość TwojPan

Witam.

Jak zabezpieczacie XPS-a na bokach płyty?

Siatka+klej to chyba żadne zabezpieczenie...Tym bardziej,że u mnie nie będzie tego widać.najchętniej wywinąłbym folię z izolacji płyty ,która teraz jest wywinięta na cokole z XPS-a i połączyłbym z dalszą częścią ocieplenia ściany.Problem jest tylko z ewentualnymi gryzoniami.Jak nie ma listwy startowej do styro (30cm styro opiera się na 20cm XPS-a cokołu płyty) może byc problem z gryzoniami.Można by było wkleić jakąś cienką stalową siatkę na przekładkę...

Ale gdyby zostawić niezabezpieczony XPS na cokole płyty razem z wywiniętą folią i wysypać opaskę 20-25cm kamienia drenarskiego?

Panie vega,jak standardowo wykańczany jest ten element płyty?

Pozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Jak zabezpieczacie XPS-a na bokach płyty?

Siatka+klej to chyba żadne zabezpieczenie...Tym bardziej,że u mnie nie będzie tego widać.najchętniej wywinąłbym folię z izolacji płyty ,która teraz jest wywinięta na cokole z XPS-a i połączyłbym z dalszą częścią ocieplenia ściany.Problem jest tylko z ewentualnymi gryzoniami.Jak nie ma listwy startowej do styro (30cm styro opiera się na 20cm XPS-a cokołu płyty) może byc problem z gryzoniami.Można by było wkleić jakąś cienką stalową siatkę na przekładkę...

Ale gdyby zostawić niezabezpieczony XPS na cokole płyty razem z wywiniętą folią i wysypać opaskę 20-25cm kamienia drenarskiego?

Panie vega,jak standardowo wykańczany jest ten element płyty?

Pozdrawiam i dziękuję.

 

Najlepiej płytami stalowymi, ołowiane też będą dobre.

 

Temat poruszany już po raz kolejny, przed czym chcesz ten XPS zabezpieczyć ? Wodą, gryzoniami, plagami egipskimi ?

 

U mnie mam XPS zabezpieczony tą samą folią, która jest pod płytą ( korzenie roślin ślizgają się na folii ale jej nie zniszczą ) i dodatkowo obsypane piachem używanym jako podbudowa płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Najlepiej płytami stalowymi, ołowiane też będą dobre.

 

Temat poruszany już po raz kolejny, przed czym chcesz ten XPS zabezpieczyć ? Wodą, gryzoniami, plagami egipskimi ?

:D

Chciałem się tylko upewnić,że odkopywanie boków płyty do opaski wysadzinowej ,zdjęcie folii,potem siatka i klej to zbędny zabieg.Choć większość chyba tak właśnie robi,a nawet dokleja XPS-a aby stworzyć właściwy,odróżniający się cokół :)

 

U mnie mam XPS zabezpieczony tą samą folią, która jest pod płytą ( korzenie roślin ślizgają się na folii ale jej nie zniszczą ) i dodatkowo obsypane piachem używanym jako podbudowa płyty.

I tak własnie chciałbym to zostawić-tym bardziej że wszystko będzie obsypane otoczakami-aż do wysokości elewacji z płytki klinkierowej.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie proszę w kwestii obsypania płyty ziemią lub innym materiałem.

 

Obsypka płyty 1m z piasku grubego. Boki obłożone zielonym styropianem. Teren gliniasty z delikatnym spadkiem. Drenaż francuski pod płytą.

 

Przez wybieranie ziemi i 1m obsypki mam pewnego rodzaju fosę wokół domu. Chciałbym tę fosę zasypać do wysokości styropianu.

 

Wykonawca doradzał ułożenie geowłókniny (jako izolacji ziemi od piasku) i zasypanie wierzchniówką.

 

Pytanie 1. Czy boki płyty należy jeszcze w jakiś sposób zabezpieczyć np. folią kubełkową?

Pytanie 2. Czy nie lepiej obsypać dom gliną, która nie przepuści wody i zmusi wodę do "opłynięcia" domu bokami? Zakładamy, że mamy naturalny spadek i ujście dla tej wody. W przypadku materiału przepuszczalnego (wierzchniówka/piasek) woda będzie wchodziła pod płytę. Chciałbym tego uniknąć.

 

obsypanie płyty - jak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie proszę w kwestii obsypania płyty ziemią lub innym materiałem.

 

Obsypka płyty 1m z piasku grubego. Boki obłożone zielonym styropianem. Teren gliniasty z delikatnym spadkiem. Drenaż francuski pod płytą.

 

Przez wybieranie ziemi i 1m obsypki mam pewnego rodzaju fosę wokół domu. Chciałbym tę fosę zasypać do wysokości styropianu.

 

Wykonawca doradzał ułożenie geowłókniny (jako izolacji ziemi od piasku) i zasypanie wierzchniówką.

 

Pytanie 1. Czy boki płyty należy jeszcze w jakiś sposób zabezpieczyć np. folią kubełkową?

Pytanie 2. Czy nie lepiej obsypać dom gliną, która nie przepuści wody i zmusi wodę do "opłynięcia" domu bokami? Zakładamy, że mamy naturalny spadek i ujście dla tej wody. W przypadku materiału przepuszczalnego (wierzchniówka/piasek) woda będzie wchodziła pod płytę. Chciałbym tego uniknąć.

 

[ATTACH=CONFIG]363419[/ATTACH]

 

To co pokazujesz to dość płytko, a glina to wysadzina. Tu powinieneś położyć opaskę i ją zasypać czym chcesz. Na jej krawędzi najlepiej drenaż opasowy i masz pewność, że pod płytę ci nie będzie nic wchodziło a i szybko osuszało co trzeba dookoła. Jak chcesz sypać piach czy co tam chcesz na glinę to tak jak Ci radzono geowłóknina koniecznie. Inaczej wszystko utonie z czasem i się wymiesza. Glina nie, że nie przepuszcza wody w ogóle tylko robi to bardzo bardzo wolno a co z niej się robi to wiadomo :) Ja w koło będę też zasypywał czymś bardziej przepuszczalnym na opaskę i do drenażu aby przy ścianach nie siedziała woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki projekt płyty na 3 kat szkód górniczych:

 

25cm zagęszczony pasek ze źwirem

2x15cm chudziak

15cm styropian EPS 035

2X FOLIA

20cm płyta fi10 20/20 (wokół płyty wieniec i po ścianami (stąd podwójny chudziak)

8cm XPS

7cm wylewka

 

co o tym myślicie?

Nie lepiej zamienić EPS na XPS?

 

Dom parterowy, strop monolit

płyta.jpg

 

Pozdrawiam

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
EPS na pewno mu się pomyliło z XPS! Pod płytą XPS.

Nie koniecznie,u mnie EPS200 pod płytą spełniał założenia konrtruktorskie.

Również na 3 kategorii.

W pierwotnej wersji miałem mieć też chudziaka ale z tego konstruktor ostatecznie zrezygnował na poczet "twardszej" podbudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
wokół płyty ma być wieniec grubszy niż płyta - zobacz przekrój, wszystko się wyjaśni.

0005SLO6JD80EXM8-C322-F4.jpg

Nie chcą mi zrezygnować z tego chudziaka a ja twierdze ze projektują bunkier...

Konstrukcja płyty taka jak u mnie.

Zgodzą się na brak chudziaka tylko użyj argumentów ;)

Czyli podbudbudbudowa z odpowiedniego kruszywa odpowiednio zageszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra :D

 

 

napisałem ze nie godze się na taką płyte. Ze chudziak ma być pod XPS i ze nie chce tej pół metrowej warstwy piasku - zobaczymy jaka bedzie odpowiedz. Jak nie to trudno, trzeba bedzie wziać kogoś do przeprojektowania tej płyty. Wyjdzie na to ze bede miał płyt na takiej głębokości jakbym miał zwykłe ławy. Aha na podłogówke w płycie tez sie nie chcą zgodzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Uciu, dramatyczna ta płyta, jak będą dalej takie cuda wymyślać to zrób u innego konstruktora projekt zamienny... takich cudów to tutaj jeszcze nie było, żeby XPS, chudziak, płyta, 40 cm piasku, styropian, wylewka...

Były,były takie cuda,u mnie nawet ;)

 

twórczość.jpg

 

twórczość1.jpg

 

Aż powstała docelowa płyta:

twórczość2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ok,

 

chudy beton chcesz zostawisz? Zawsze można zrobić warstwę z kruszywa zagęszczoną itp

 

Jeszcze się zastanów nad grubością styropianu. Ja ostatecznie dałem pod płytę 12 CM XPS a na płytę dam 10-12 EPS. XPS w jednym kawałku jest max 12 cm, później możesz kupić 2 razy po 7cm lub 8 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ok,

 

chudy beton chcesz zostawisz? Zawsze można zrobić warstwę z kruszywa zagęszczoną itp

 

Jeszcze się zastanów nad grubością styropianu. Ja ostatecznie dałem pod płytę 12 CM XPS a na płytę dam 10-12 EPS. XPS w jednym kawałku jest max 12 cm, później możesz kupić 2 razy po 7cm lub 8 cm

 

Chudzika zostawie - to tylko 10cm (3 ryś zł) a ładnie bedzie się układało XPSa, Co do grubości XPSa - chce dać 2 warstwy cieńszego na mijankę niż jedną grubą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...