Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam będę zbroił, policzyłem już wszystko sobie wyszło 16kg na m2 płyty. Jedynie nad czym się zastanawiam to wysokość dystansów, zastosuję chyba 5cm a pomiędzy siatkami dam 14cm co mi da 4 cm otuliny nad siatka, dobrze kombinuje?

 

Co do bigli to zastanawiam się czy nie dołożyć?:-?

 

Otulina powinna być w projekcie jednak jest to z reguły 2,5 do 3 cm (takie są też z reguły gotowe dystanse)... 5 to raczej za dużo, a jej grubość ma na coś tam wpływ (nie pamietam, ale KB tez mi mówił że max 3cm). U mnie w projekcie było własnie 2,5cm. Tak samo przy płytach stropu. Potem tak samo powinno być +/- u góry. U mnie i tak wyszło z 3,5 nad bo to już zależy ile betonu wejdzie więcej czy mniej :).

 

Zmniejszenie tego co między siatkami z 20 do 15cm chyba ma znaczenie.

Edytowane przez Janek795
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz G

dokładnie jak pisał Janek - otulina ma znaczenie i musi być określona w projekcie - tak samo zmiana dystansów między siatkami zmieni otulinę z góry więc znowu to samo.

 

Sam chciałem z góry zmienić bo mam 2cm otuliny i tutaj problem bo nie wejda mi rurki do poziomowania :/ (między siatka górna a wierzchnia warstwa płyty)

może ktoś podpowie jakiś patent jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam projekt domu parterowego o po. użytkowej 160 m2. Dostaliśmy wycenę na płytę fundamentowa : 119 tys pln i powiem ze jesteśmy w "lekkim" szoku.Płyta

żelbetowa o grubości 20 cm Podsypka piaskowo żwirowa 20 cm , styropian XPS 3 x 10 cm , folia PE , płyta żelbetowa 20 cm , 2 x papa samoprzylepna.

Mam pytanie do Was czy wycena 119 tys ( materiał 77 tys. pln) to jest "normalna" cena? Cena 119 tys to tylko za płytę roboty ziemne są wycenione osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam projekt domu parterowego o po. użytkowej 160 m2. Dostaliśmy wycenę na płytę fundamentowa : 119 tys pln i powiem ze jesteśmy w "lekkim" szoku.Płyta

żelbetowa o grubości 20 cm Podsypka piaskowo żwirowa 20 cm , styropian XPS 3 x 10 cm , folia PE , płyta żelbetowa 20 cm , 2 x papa samoprzylepna.

Mam pytanie do Was czy wycena 119 tys ( materiał 77 tys. pln) to jest "normalna" cena? Cena 119 tys to tylko za płytę roboty ziemne są wycenione osobno.

 

myślę że kogoś poniosła fantazja - i to naprawdę spora :D

 

mam 150m2 płyty i wyceny 4 różnych firm - max cena 55 tys brutto (tyle że na 20 cm xps) co nawet dodając te kilkanaście m3 xpsa będzie i tak 2x mniejszą ceną

średnio licząc wychodzi ok kilkanastu tys robocizna za taką płytę. A materiał.... to na pewno w polsce te ceny? :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że kogoś poniosła fantazja - i to naprawdę spora :D

 

mam 150m2 płyty i wyceny 4 różnych firm - max cena 55 tys brutto (tyle że na 20 cm xps) co nawet dodając te kilkanaście m3 xpsa będzie i tak 2x mniejszą ceną

średnio licząc wychodzi ok kilkunastu tys robocizna za taką płytę. A materiał.... to na pewno w polsce te ceny? :bash:

 

Dziękuje za odpowiedz. Tak materiały w Polsce i budowa ma być tez w Polsce. Robocizna została wyceniona na ok. 16 tys. pln za płytę fundamentową, reszta to Kz,Kp,Zysk.

 

Tak więc musimy szukać innych firm i czekać na wyceny.

 

BTW , szukam sprawdzonych firm woj, zachodniopomorskie , dom parterowy z bloczków ytong 160 m2 pow użytkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam będę zbroił, policzyłem już wszystko sobie wyszło 16kg na m2 płyty.

 

Nie wiem, czy do przeliczysz. Strzemiona są proste do przeliczenia, masz 4 sztuki na każdy metr. Powiedzmy po 1 metrze stali fi 6, waga 0,2222 kg za strzemiono. Przy matach musisz pamiętać już o zakładach między matami, wielkościach mat i dozbrojeniu mat na krawędziach wzdłuż, gdzie zamiast prętów fi 10 zazwyczaj masz trzy pręty fi 8, więc to nie jest tak, że sobie wagę metra przemnożysz przez powierzchnię i będzie dobrze. Pamiętaj też o dozbrojeniu narożników, czego nie widać na rysunku, a przy tym dozbrajaniu dołem, chociaż po 4 x 1,5 m fi 10. Tak piszę, żebyś po 5 razy nie jeździł po stal.

Jeśli myślisz dodatkowo o biglach, to lepiej pomyśl o strzemionach fi 8, zamiast fi 6.

 

Płyta jest pod jaką grubość? Rozumiem, że strzemiona masz 20 cm, dwie siatki, razem 22 cm + 4 cm otuliny dołem i górą, razem 30 cm? Trochę sporo na płytę, ale nie znam warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy do przeliczysz. Strzemiona są proste do przeliczenia, masz 4 sztuki na każdy metr. Powiedzmy po 1 metrze stali fi 6, waga 0,2222 kg za strzemiono. Przy matach musisz pamiętać już o zakładach między matami, wielkościach mat i dozbrojeniu mat na krawędziach wzdłuż, gdzie zamiast prętów fi 10 zazwyczaj masz trzy pręty fi 8, więc to nie jest tak, że sobie wagę metra przemnożysz przez powierzchnię i będzie dobrze. Pamiętaj też o dozbrojeniu narożników, czego nie widać na rysunku, a przy tym dozbrajaniu dołem, chociaż po 4 x 1,5 m fi 10. Tak piszę, żebyś po 5 razy nie jeździł po stal.

Jeśli myślisz dodatkowo o biglach, to lepiej pomyśl o strzemionach fi 8, zamiast fi 6.

 

Płyta jest pod jaką grubość? Rozumiem, że strzemiona masz 20 cm, dwie siatki, razem 22 cm + 4 cm otuliny dołem i górą, razem 30 cm? Trochę sporo na płytę, ale nie znam warunków.

 

 

 

Na rysunku są pokazane dozbrojenia dołem w narożnikach fi 10 co 15 cm.

Płyta ma 25 cm grubości, 15x10 z uskokiem, z poddaszem użytkowym, powierzchnia płyty 137m2, a łącznie z poddaszem to 220m2. Posadzona na 10cm klinca i 30cm piachu, 2x5cm xps i folia. Grunt to piaskowiec na 2,5m pomieszany z łupkiem a wyżej to glina twardo plastyczna.

Jeśli chodzi o zbrojenie obwodowe i pod ściany nośne to konstruktor zaproponował obniżenie xps w tych miejscach.

Wyszło mi takie coś:

Fi12 - 288mb 179kg

Fi10 - 2820mb 1749kg

Fi8 - 200mb 124kg

Fi6 - 253mb 157kg

 

Co do strzemion to masz racje, wymienię je na fi 8

Na zakładki dodałem po 25cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam projekt domu parterowego o po. użytkowej 160 m2. Dostaliśmy wycenę na płytę fundamentowa : 119 tys pln i powiem ze jesteśmy w "lekkim" szoku.Płyta

żelbetowa o grubości 20 cm Podsypka piaskowo żwirowa 20 cm , styropian XPS 3 x 10 cm , folia PE , płyta żelbetowa 20 cm , 2 x papa samoprzylepna.

Mam pytanie do Was czy wycena 119 tys ( materiał 77 tys. pln) to jest "normalna" cena? Cena 119 tys to tylko za płytę roboty ziemne są wycenione osobno.

 

Ale jaja z tą wyceną...rozumiem, ze jak dajesz 30cm XPS pod płytą to wszystkie instalacje i ogrzewanie idzie w płycie???

Materiały:

- podsypka 20 cm - około 70-80 ton = 3000 zł

- kanaliza + przepusty 2000 zł

- XPS = 50 m3 - około 20 000 zł

- XPS bok - 2000 zł

- beton - 32 m3 - około 7000 zł

- stal liczę około 3 t = 7000 zł

- inne - kleje, drewno, folia - 3000 zł

 

Materaiły mi wychodzą 45 000 zł na 23 VAT

 

Mnie materiały na płytę z 100m2, 12 cm XPS wyszły 25 000 zł

 

Normalna cena płyty z robocizną i robotami ziemnymi to 330-350 zł przy normalnych warunkach gruntowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku są pokazane dozbrojenia dołem w narożnikach fi 10 co 15 cm.

Płyta ma 25 cm grubości

 

Dozbrojenie widać od razu, więc o tym nie dyskutuję.

 

Co do grubości płyty, to tutaj jest kucha. Płyta nie ma prawa mieć 25 cm przy dwóch siatkach i strzemionach 20 cm.

Kładziesz jedną matę, na to strzemiono i przykrywasz drugą matą, razem wychodzi 22 cm, więc zostaje w sumie 3 cm na otulinę po obu stronach, a powinno być minimalnie 6 cm (3,5 cm dołem + 2,5 cm górą), a w zasadzie powinno być 8 cm (4 + 4). Niech się ten konstruktor ogarnie i nie zakłada od startu że strzemiona będą wkładane skośnie, zanim materiał nie został jeszcze zamówiony.

Można na strzemiona dać laski górą i dołem, tak się czasami robi, ale nie przy takich prostych sytuacjach. :bash:

 

Idź do gościa, niech to poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozbrojenie widać od razu, więc o tym nie dyskutuję.

 

Co do grubości płyty, to tutaj jest kucha. Płyta nie ma prawa mieć 25 cm przy dwóch siatkach i strzemionach 20 cm.

Kładziesz jedną matę, na to strzemiono i przykrywasz drugą matą, razem wychodzi 22 cm, więc zostaje w sumie 3 cm na otulinę po obu stronach, a powinno być minimalnie 6 cm (3,5 cm dołem + 2,5 cm górą), a w zasadzie powinno być 8 cm (4 + 4). Niech się ten konstruktor ogarnie i nie zakłada od startu że strzemiona będą wkładane skośnie, zanim materiał nie został jeszcze zamówiony.

Można na strzemiona dać laski górą i dołem, tak się czasami robi, ale nie przy takich prostych sytuacjach. :bash:

 

Idź do gościa, niech to poprawi.

 

 

A opcja zmniejszenia strzemion wchodzi w grę czy to nie ma sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A opcja zmniejszenia strzemion wchodzi w grę czy to nie ma sensu?

 

Wszystko ma sens, byle poprawnie.

Kładziesz siatkę, masz jeden pręt pod spodem prostopadle do strzemiona, więc podwyższa zbrojenie, to samo na górze. Otulina 8 cm, te 2 cm na siatki i z 25 cm zostaje 15 cm na strzemiona i takie same kobyłki (dystanse między siatkami).

Strzemiona muszą mieć 15 cm wysokości, mogą mieć szerokość 20 cm. Mogą być też bigle, ale przy biglach zazwyczaj jest już fi 10, żeby faktycznie trzymały krawędź i się nie gięły.

Położysz betonowe dystanse od dołu 4 cm, na to matę, na matę strzemiona w postaci belek i wyjdzie Ci otulina od góry 3 cm, zamiast 4, bo idealnie nie dopasujesz, ale to jest wystarczające, więc się nie ma czego bać. Precyzyjniej da się ustawić z biglami, tylko trochę trudniej się kręci i dłużej to trwa.

 

Projektant się pomylił, ale to on ma to poprawić, nie Ty się głowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mieliście w czasie budowy płyty fundamentowej do czynienia ze XPS firmy Synthos?

Mam obawy co do jakości zakupionego materiału: niektóre z płyt nie mają cechy z godziną i datą, płyty nie są identyczne (tworzą się szczeliny), po mocniejszym dociśnięciu ręką tworzą się wgniotki (to samo przy pracy na klęcząco od kolan).

Czy to normalne?

wgniotki w XPS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mieliście w czasie budowy płyty fundamentowej do czynienia ze XPS firmy Synthos?

Mam obawy co do jakości zakupionego materiału: niektóre z płyt nie mają cechy z godziną i datą, płyty nie są identyczne (tworzą się szczeliny), po mocniejszym dociśnięciu ręką tworzą się wgniotki (to samo przy pracy na klęcząco od kolan).

Czy to normalne?

 

Nawet nie żartuj, bo będę zamawiał właśnie ten Synthos XPS Prime S30. Od jakiego dostawcy masz płyty i w jakiej cenie?

Wydaje mi się że xps nie powinien być tak podatny na wgniotki od kolan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jak ja robiłem rozeznanie to na 150m2 płyty z 30cm EPS, otrzymałem ofertę na równe 50,000 na gotowo (mateiał + robota, wliczony VAT 8%)

Dom parterowy.

Cena w półce średniej wysokiej ;)

Wychodzi 333zl/m2 pow.zabudowy.

Po forumie wiem,że można zrobić i za 250zl/m2.

U mnie wyszła 300zl/m2 ale z zabezpieczeniami na szkody górnicze i na EPS200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie żartuj, bo będę zamawiał właśnie ten Synthos XPS Prime S30. Od jakiego dostawcy masz płyty i w jakiej cenie?

Wydaje mi się że xps nie powinien być tak podatny na wgniotki od kolan

 

Kupowałem małą ilość - 15 m3, cena wyszła 390 zł / m3 brutto z transportem, przy większych ilościach było by taniej. Namiary na firmę mogę podać na "priv'ie" (firma z Jaworzna).

Polecam również kontakt z forumowiczem Vega1, może pomóc w kupnie XPS'a w bardzo atrakcyjnej cenie (ja chciałem wykorzystać urlop i pomoc rodziny i musiałem szybko kupić materiał, prawie z dnia na dzień, więc wybrałem innego dostawcę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

Mam projekt domu parterowego o po. użytkowej 160 m2. Dostaliśmy wycenę na płytę fundamentowa : 119 tys pln i powiem ze jesteśmy w "lekkim" szoku.Płyta

żelbetowa o grubości 20 cm Podsypka piaskowo żwirowa 20 cm , styropian XPS 3 x 10 cm , folia PE , płyta żelbetowa 20 cm , 2 x papa samoprzylepna.

Mam pytanie do Was czy wycena 119 tys ( materiał 77 tys. pln) to jest "normalna" cena? Cena 119 tys to tylko za płytę roboty ziemne są wycenione osobno.

 

Ktoś chcę Cię jawnie wyruch....ac :)

Max.350zl/m2 pow.zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo zacznę robić własną płyte i zastanawia mnie sposób układania styropianu. W dziennikach zauważyłem układanie wg sposobu nr1:

plyta.jpg

Na pewno ma tą zaletę, że można dobrze wypoziomować górną krawędź pionowych płyt jeśli wczeniej wybierzemy podbudowę i styropian będzie układany na wartwie zaprawy.

 

Mimo wszystko podbudowa na krawędzi płyty zostaje naruszona w stopniu mniejszym lub większym, a to przecież miejsce o największym obciązeniu.

Czy są jakieś przeciwwskazania do sposobu nr2? A może są jeszcze inne zalety sposobu nr1, których nie dostrzegam?

 

Zakładam oczywiście, że mam narzędzie to cięcia równej krawędzi styro gorącym drutem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji 1 mozna odrazu zrobic opaske pionową- co w tym watku bylo wskazane nie raz jako najlepsze. Dodatkowo w tej wersji obsypujesz styro piaskiem z zewnatrz co jak wysoko obsypiesz calkowicie zabezpiecza przed rozlazeniem sie styro pod wplywem betonu.

Wersja druga tez spoko bo mozna od razu zrobic metrowa opaske i potem dociac styro na wymiar tylko klopot wiekszy z przytrzymaniem tego pionowego kawalka styropianu/styroduru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...