Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

czy polecacie jakąś alternatywę dla plastykowych dystansów zbrojeniowych na styropian, najlepiej betonowe - otulina 3 cm? Szukałem płytek lub kostek brukowych, ale nie udało mi się znaleźć takich w okolicy (najcieńsze płyty to 3,8 cm, kostki min. 4cm).

Kupiłem plastykowe dystanse, ułożyłem je na próbę w odstępach co około 70-50 cm i niestety nie wytrzymały próby chodzenia po dolnej siatce, a chciałbym uniknąć większego zagęszczenia / pakowania większej ilości plastyku w płytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

prosze o pomoc - mam zaprojektowana plyta tak jak w zalaczniku- okazalo sie ze ostrogi poszly bardzo glegoko na ok 2m plus wymiana gruntu na calej glebokosci. zastanawiam sie teraz nad sensem ocieplenia styropianem pod plyta oraz ostrog od wewnatrz (od zewnatrz oczywiscie ocieplenie zostaje) - tymbardziej ze bedzie ocieplona wylewka (15 cm), co myslicie?

fundament.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostkę brukową na 4 cm, kładziesz pod górny pręt dolego zbrojenia. To daje Ci otuline o której mowisz, czyli 3 cm.

 

Dzięki Vega za podpowiedź. Myślałem wcześniej o takim rozwiązaniu, ale boję się troszkę podpierać górny pręt dolnego zbrojenia, ponieważ część zbrojenia przed zalaniem będzie się wtedy trzymać tylko na drucie wiązałkowym, a wiązałem tylko co drugie skrzyżowanie prętów (siatka fi 12 o oczku 15x15 cm). Czy w takim przypadku musiałbym powiązać wszystkie skrzyżowania drutów na dolnej siatce?

 

Sebcio, jakie odległości stosowałeś pomiędzy dystansami?

Edytowane przez Regius
zmiana "część płyty" na "część zbrojenia przed zalaniem" - źle się wyraziłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pręty wiąże się i stabilizuje tylko ze względów technologicznych - to jest kiedy zalewa się mieszanką betonową to zbrojenie i

całe związanie ma za zadanie utrzymać pręty tam gdzie być powinny. Stąd nie kombinuje się, nie robi się jakiś cudów tylko

tak jak Pan Bóg przykazał, wiąże się jedno z drugim, podkłada się, zakłada, nadkłada itp - tak aby siedziały na swoim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Vega za podpowiedź. Myślałem wcześniej o takim rozwiązaniu, ale boję się troszkę podpierać górny pręt dolnego zbrojenia, ponieważ część płyty będzie się wtedy trzymać tylko na drucie wiązałkowym, a wiązałem tylko co drugie skrzyżowanie prętów (siatka fi 12 o oczku 15x15 cm). Czy w takim przypadku musiałbym powiązać wszystkie skrzyżowania drutów na dolnej siatce?

 

Sebcio, jakie odległości stosowałeś pomiędzy dystansami?

 

Chyba co metr z przesunięciem co pręt. Trzeba to zrobić organoleptycznie aby siatka z prętów się nie uginała. Im grubszy pręt tym oczywiście większy rozstaw, ja miałem fi10. Dystanse zawsze można dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pręty wiąże się i stabilizuje tylko ze względów technologicznych - to jest kiedy zalewa się mieszanką betonową to zbrojenie i

całe związanie ma za zadanie utrzymać pręty tam gdzie być powinny. Stąd nie kombinuje się, nie robi się jakiś cudów tylko

tak jak Pan Bóg przykazał, wiąże się jedno z drugim, podkłada się, zakłada, nadkłada itp - tak aby siedziały na swoim miejscu.

 

A czy zamiast łączyć pręty na drut można zastosować plastikowe "tyrytytki" ? Było by szybciej i łatwiej :)

Dodatkowy plus że wykonawca by nie poniszczył folii , bo jak zacznie kombinować drutem to nic nie wiadomo ...

Jesli tak to jak grube by musiały być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zamiast łączyć pręty na drut można zastosować plastikowe "tyrytytki" ? Było by szybciej i łatwiej :)

Dodatkowy plus że wykonawca by nie poniszczył folii , bo jak zacznie kombinować drutem to nic nie wiadomo ...

Jesli tak to jak grube by musiały być ?

 

Tylko ci się wydaje, że szybciej. Widać, że zbrojenia nigdy nie wiązałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Vega za podpowiedź. Myślałem wcześniej o takim rozwiązaniu, ale boję się troszkę podpierać górny pręt dolnego zbrojenia, ponieważ część zbrojenia przed zalaniem będzie się wtedy trzymać tylko na drucie wiązałkowym, a wiązałem tylko co drugie skrzyżowanie prętów (siatka fi 12 o oczku 15x15 cm). Czy w takim przypadku musiałbym powiązać wszystkie skrzyżowania drutów na dolnej siatce?

 

Sebcio, jakie odległości stosowałeś pomiędzy dystansami?

 

Wystarczy co drugie powiązać. Na dolnej siatce, będziesz mało chodził. Więcej na górnej, więc się nie przejmuj.

 

Plastykowe zaciski, nie nadają się do wiązania siatki. Tylko drut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odebrałem pozwolenie na budowę i zobaczyłem projekt swojej płyty ...

 

płyta_1.jpg

 

płyta-2.jpg

 

Czy "standard" czy jakiś dziwoląg ?

 

Jak widać pręty f12 są podzielone na kawałki po 9,9m , 8,75m i 7,71m ...

Rozumię że najbardziej ekonomicznie zamówić pręty na dany wymiar czy mimo wszystko brać fi12 ?

Na płytę wyszło mi 2,08 tony stali

 

Tyle że wtedy chyba będzie mnóstwo odpadów ?

 

Trochę nie rozumiem tego projektu.

 

Wygląda że płyta nie ma żadnych wzmocnień pod ścianami ale za to ma słupy i to sporo ...

Jak były ławy to też było sporo słupów ...

Ilośc stali w przypadłu ław bylo by 0,4 tony fi12 i około 0,15 tony fi6

No i oczywiście słupy :(

 

Czyżby na "dzien dobry" sama płyta miała ponad 1,5 tony stali więcej ????

 

Te same słupy po zliczeniu to około 450kg stali f12 , stali fi6 nie liczyłem

płyta-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za styropian- podkład ,że taki słaby na punktowe obciązenie ?

 

Każdy styropian się ugina pod tymi podkładkami, bo one są na twarde powierzchnie.

Zresztą, te podkładki nie są najlepsze na płytę, bo często się przewracają i potrafią pękać jeżeli są za rzadko.

Pod płytę sprawdzają się długie podkładki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...