Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no to ja ci radze zebrać 30 cm ziemi i dosypać 70cm kruszywa i wylać normalnie płyte tak jak ja to zrobiłem na płytach XPS i wszytko będzie ok. Poczytaj wcześniej i zobacz jakie ja fotki wrzuciłem . Płyta została wymyślona po to żeby stawiać domy w miejscach podobnych do twego . Kruszywo to będzie poduszka która zapobiegnie podciąganie wody a XPS tego dopilnuje . Masa na płycie rozkłada się na całą powierzchnię wiec cały dom ci się na pewno nie utopi. Ja robiłem podłogówkę w płycie i odkurzacz i wszystko u mnie pięknie poszło.

 

Do innych skąd wy takie ceny bierzecie. ja za 140m2 za materiały + robocizna zapłaciłem 20 tyś. płyta z podłogówka która sam robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no to ja ci radze zebrać 30 cm ziemi i dosypać 70cm kruszywa i wylać normalnie płyte tak jak ja to zrobiłem na płytach XPS i wszytko będzie ok.

No właśnie nie jestem pewna czy będzie OK. Na politechnikach uczą, że na namułach nic się nie da posadowić.

Poza tym 70 cm pomnożone razy 200 m kw i zagęszczone da nam pewnie 200 kubików kruszywa. To na autostradzie mają mniejsze ilości robót ziemnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu ja u siebie przywiozłem 320 t podsypki takiej co daje się pod asfalt. Okazyjnie kupiłem!

W twoim przypadku może zrobić wykop na 1,2m i dać ogłoszenie przyjmę gruz i walić tam co popadnie a potem na wierzch dać 40cm czegoś lepszego. Takie sposoby też są dobre no i tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu ja u siebie przywiozłem 320 t podsypki takiej co daje się pod asfalt. Okazyjnie kupiłem!

A w której części Polski budujesz? Kupiłeś tę podsypkę w jakiejś firmie drogowej czy w kopalni? I co to za rodzaj pdsypki? Grys, tłuczeń, kruszywo żużlowe? Jakie uziarnienie?

Z góry dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycenę płyty napisze wieczorem bo teraz nie mam ze sobą wszystkich danych . Nie chcę skłamać

 

Ja buduje na Podlasiu. Co do podsypki to jest to jakaś mieszanka którą dawali pod nowo robiona drogę( robiona pod wysokie obciążenia ponad 50 ton) trochę firmie zostało to odkupiłem. To kilka grubości żwiru i trochę glinki z tego co pamiętam . Jak to zagęściłem to jak beton i zauważyłem że bardzo mało wody chłonie po porządnym zagęszczeniu. Temu mówiłem o tym wyginającym się szpadlu jak kopałem kanalizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiazanie nietypowe,ale ja bym dal srebrna folię,tak myślę

hej, pewnie nietypowe, skoro nikt jeszcze nie pisał o tym. Co to za srebrna folia i w jakim celu byś ją zastosował?

Zbaczając z głównego wątku o płytach w kierunku posadzek/ wylewek.

Odwiedziłem strone cezbudu i porównanie jastrychu i andryhytu i chciałbym cię zapytać. Zastanawiam się w pomieszczeniach np kuchnia, wiatrołap, pom. godpodarcze, łazienka, hol nad położeniem wylewki na gotowo. Jej wyszlifowana powierzchnia miałaby stanowić ostateczne wykończenie. Powód główny - nie chce mieć żadnych fug, odpada też kładzenie i wybieranie płytek. Jak wygląda sprawa takiej wylewki jastrych vs andryhyt.

W pozostałych pomieszczeniach będzie wykończenie drewnem, więc jakość wylewki może być gorsza/tańsza. Jak się w ogóle przedstawiają cenowo wylewki jastrych vs andryhyt?

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, pewnie nietypowe, skoro nikt jeszcze nie pisał o tym. Co to za srebrna folia i w jakim celu byś ją zastosował?

Zbaczając z głównego wątku o płytach w kierunku posadzek/ wylewek.

Odwiedziłem strone cezbudu i porównanie jastrychu i andryhytu i chciałbym cię zapytać. Zastanawiam się w pomieszczeniach np kuchnia, wiatrołap, pom. godpodarcze, łazienka, hol nad położeniem wylewki na gotowo. Jej wyszlifowana powierzchnia miałaby stanowić ostateczne wykończenie. Powód główny - nie chce mieć żadnych fug, odpada też kładzenie i wybieranie płytek. Jak wygląda sprawa takiej wylewki jastrych vs andryhyt.

W pozostałych pomieszczeniach będzie wykończenie drewnem, więc jakość wylewki może być gorsza/tańsza. Jak się w ogóle przedstawiają cenowo wylewki jastrych vs andryhyt?

Jarek

niestety nie mozna tej wylewki taktować jako warstwę ostateczną,wylana kawa,herbata o pozostaje plama,natomiast robilismy we Wrocławiu w pracowni fotograficznej anhydryty i pan dał na to przezroczystą warstwę żywicy epoksydowej -takiej na posadzki.REWELACJA.Struktura wyglądała jak marmur.My nie robimy tych żywicale jest wiele firm.Cena wylewki anhydrytowej to 40 zł za warstwę 4 cm /taka wystarcza na ogrzewanie podłogowe/.jest to coraz powszechniejsze.W przypadku kładzenia np. parkietów,desek - od wylewki wymaga sie okreslonej wytrzymałości np. na odrywanie,my spełniamy te wymogi -dajemy do ręki papier z wytrzymałościami i parkieciarz nie ma dylematu-odspoi czy nie. Na całej powierzchni nie ma dylatacji,robilismy pietra hali po 600 m,jedno lustro.I dla kafelkarza gratka.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Buduję domek rekreacyjny 35m2 parterowy w szkielecie drewnianym. Budynek jest stawiany na zgłoszenie więc nie mam projektu.

Chcę wykonać płytę 4,8x7,3. Wymienić grunt ok 50 cm, ułożyć styropian lub XPS , następnie folia i ok 20 cm betonu B 20 (z wytwórni)z siatką zbrojeniową.

Zastanawiam się jaka siatka będzie wystarczająca pojedyńcza warstwa z fi 12 w oczkach 20x20 czy też podwójna warstwa z fi 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na taką płytę to wystarczy na zewnątrz wieniec z 12 i do środka siatka z 6 w oczko co 15cm na pewno będzie trzymało.

 

Robisz bez podłogówki?

 

Płyta będzie bez podłogówki, ma to być domek na wypady od czasu do czasu, Do ogrzewania planuje wolnostojący kominek (kozę). W środku będzie wydzielona tylko łazienka nad którą się zastanawiam jak ją ogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zatem (wg mojej wiedzy na temat fundamentów) raczej nie możemy na tych namułach zrobić nasypu i na tym płyty, tylko musimy zrobić wymianę gruntu.

Przy planowanej powierzchni zabudowy 200 m kwadratowych i konieczności podniesienia się poziomu posadowienia przynajmniej do korony drogi, wychodzi nam ponad 300 m sześciennych kruszywa. Gigantyczny koszt i murowane kłopoty z wykonawstwem.

 

W tej sytuacji nasz architekt zaproponował takie rozwiązanie:

Robimy wykop do spągu gliny czyli ok. 1,0 m (rejon Krakowa, głębokość przemarzania ok. 1,0 m). W wykopie uładamy styrodur, na tym robimy płytę grubości 20 - 30 cm i ściany fundamentowe żelbetowe zewnętrzne i wewnętrzne nośne do poziomu parteru. Powstałą "wannę" zasypujemy piaskiem lub keramzytem, zagęszczamy i robimy podłogę na gruncie. W tej zasypce oczywiście instalacje wod-kan.

 

Przecież zaproponowane Wam rozwiązanie to właśnie wymiana gruntu i płyta, tyle że droższa od normalnej... i będą kłopoty z wykonaniem. Nie sądzisz?

Wymień grunt i buduj na płycie, wg mnie rozwiązanie Wam zaproponowane to zbędne koszty i komplikacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież zaproponowane Wam rozwiązanie to właśnie wymiana gruntu i płyta, tyle że droższa od normalnej... i będą kłopoty z wykonaniem. Nie sądzisz?

Wymień grunt i buduj na płycie, wg mnie rozwiązanie Wam zaproponowane to zbędne koszty i komplikacje.

Mnie też się wydaje, że to najdroższy możliwy wariant.

Z kolei wymiana gruntu też nie jest bez wad. Dostaliśmy właśnie przekrój domu z dwoma wariantami posadowienia (1. żelbetowa wanna zasypana piaskiem; 2. płyta fundamentowa na nasypie).

 

W przypadku 1) mamy znacznie więcej betonu i zbrojenia + szalowanie ścian fundamentowych+izolacja termiczna i przeciwwodna ścian fundamentowych

 

w przypadku 2) wysokość nasypu (wymiana namułu glinastego na grunt nośny i konieczne podniesienie poziomu parteru) wynosi 1,30 m. To dość wysoki nasyp. Mam takie pytania / wątpliwości:

 

a) Jak taką warstwę porządnie zagęścić? Jedyne co mi przychodzi do głowy to walec drogowy + zagęszczanie warstwami + geolog sprawdzajcy co chwilę zagęszczenie. Czyli na budowie mam: koparkę, spycharkę i walec + geolog. KOSZTY!

b) czy ktoś wie jaki powinien być wskaźnik / stopień zagęszczenia kruszywa pod płytę fundamentową?

c) jakiego kruszywa użyć? Czy to może byc np pospołka o uzianieniu 0-63 mm czy raczej powinno być kruszywo łamane?

d) czy ktoś z szanownych Użytkowników miał na swojej budowie podobną sytuację (płyta na nasypie o wys. 1,30 cm)?

 

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o osiadanie budynku. Czy jest różnica w osiadaniu na tradycyjnym fundamencie i na płycie? Domek parterowy wymiary 9,70x13,60. Czy jest możliwość zrobienia ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego na takiej płycie? Kable zaczepić do zbrojenia i na to 12-15 cm betonu?

Pozdrawiam

 

PS. Poszukuje jakiegoś aktualnego wątku o PCi, szukam i nie mogę znaleźć. Pomożecie? Podeślijcie linka. Dzienks.

Edytowane przez alpak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o osiadanie budynku. Czy jest różnica w osiadaniu na tradycyjnym fundamencie i na płycie? PS. Poszukuje jakiegoś aktualnego wątku o PCi, szukam i nie mogę znaleźć. Pomożecie? Podeślijcie linka. Dzienks.

Na płycie budynek osiada bardziej równomiernie (i wartości osiadania powinny być mniejsze niż na ławach). W przypadku ław dla różnych części budynku mogą być różne wartości osiadań i niesprzyjających warunkach (np. iły pęczniejące) budynek może nawet popękać (to oczywiście nie zdarza sie często).

 

Dyskusja o PCi jest tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEPŁA-spostrzeżenia-uwagi./page210

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się wydaje, że to najdroższy możliwy wariant.

...

d) czy ktoś z szanownych Użytkowników miał na swojej budowie podobną sytuację (płyta na nasypie o wys. 1,30 cm)?

 

Nasyp. Jeśli ci to w czymś pomoże zobacz moje zdjęcia z płyty. Wykop miał około 13m długości, sam budynek 10,7m. Na całym wykopie był spadek ok 1,3m. Ziemia, którą koparka wybrała została użyta do zrobienia obwałowania. Obwałowanie jest szerokie, a spadek łagodny. W powstały dołek tylko piasek zasypowy, często/gęsto ubijany. W końcowym efekcie płyta jest posadowiona na nasypie. Niektórzy sugerowali, że to obwałowanie może się obsunąć, potem piasek i dom zjedzie. Tam gdzie się kończy dom, grunt był niżej ok 1m. Mój kierbud kontrolował sytuację, więc byłem uspokojony. Minęła zima z solidnymi mrozami, minęły ostatnie powodzie.

Zagęszczałem 100kg zagęszczarką, bo taką łatwiej przewieźć w aucie. Warstwy mniej więcej poniżej 10cm.

Jarek

Edytowane przez sysia_w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sysia_w tzn jarka

 

Nie robiles opaski przeciwwysadzinowej ? I pytanie dla tych ktorzy doprowadzali powietrze pod kominkiem, w jakiej warstwie ukladaliscie rury ? ocieplenia? czy ponizej tak samo jak kanalizacje? Jesli w wiekszosci was poziom 0 plyty i gruntu zbytnio sie nie roznil gdzie bylo wyjscie na pobor powietrza pod kominek.

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasyp. Jeśli ci to w czymś pomoże zobacz moje zdjęcia z płyty. Wykop miał około 13m długości, sam budynek 10,7m. Na całym wykopie był spadek ok 1,3m. Ziemia, którą koparka wybrała została użyta do zrobienia obwałowania. Obwałowanie jest szerokie, a spadek łagodny. W powstały dołek tylko piasek zasypowy, często/gęsto ubijany. W końcowym efekcie płyta jest posadowiona na nasypie. Niektórzy sugerowali, że to obwałowanie może się obsunąć, potem piasek i dom zjedzie. Tam gdzie się kończy dom, grunt był niżej ok 1m. Mój kierbud kontrolował sytuację, więc byłem uspokojony. Minęła zima z solidnymi mrozami, minęły ostatnie powodzie.

Zagęszczałem 100kg zagęszczarką, bo taką łatwiej przewieźć w aucie. Warstwy mniej więcej poniżej 10cm.

Jarek

Dzięki bardzo. Nic tak nie pomaga w podjęciu decyzji jak pozytywne doświadczenie kogoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...