Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zasilanie kominka rurą fi 160, płytko, tyle aby tylko przejść pod styropianem, czerpnia tuż za opaską przeciwwysadzinową.

 

O siatki pytaj w dobrych hurtowniach budowlanych - nawet jak nie mają to można je zamówić w cenie nieco wyższej od stali. Niestety, dowiedziałem się o tym dopiero jak kończyłem kręcić górną siatkę...

 

Na styropianie wg mnie nie warto oszczędzać. Ja mam Silver Fundament:

 

http://www.termoorganika.com.pl/produkty/3/14/fundament/silver_fundament/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam im więcej wiem, to wiem, że nic nie wiem :(

Interesują mnie koszty płyty: czy sugerowana cena np. 280 zł/m2 zawiera wszystkie koszty (materiał, robocizna, zdjęcie humusu, ewentualna wymiana gruntu)? Jak mam oszacować całkowity kosz swojej płyty ? skoro dom ma wymiar 11,65x11,35 (w tym wymiarze garaż jest wysunięty o 1 metr czyli bok 10,65) i jeszcze taras - cześć zadaszona czy jest na płycie?

Powierzchnia parteru to 94,5 do tego należy pewnie dodać grubość ścian, czy część tarasu, która wcina się do środka prostokąta (rzutu) też?

A może wystarczy policzyć (11,35 x 10,65)+(1 x 4,15) = 125 m2 x cena 280 = 35 000,00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesują mnie koszty płyty: czy sugerowana cena np. 280 zł/m2 zawiera wszystkie koszty (materiał, robocizna, zdjęcie humusu, ewentualna wymiana gruntu)? Jak mam oszacować całkowity kosz swojej płyty ?
Nie sądzę, aby jakikolwiek wykonawca podawał w ciemno taką cenę za płytę fundamentową bez uwzględnienia warunków miejscowych.

Różna może być grubość humusu, czy dodatkowych warstw gruntu do zdjęcia i często do wywiezienia (namuły, torf, itp,.), Różna może być ilość zagęszczonej podsypki (np. działka o sporym spadku). Różny też może być grunt, czy szczególne warunki posadowienia (np. szkody górnicze). Różne mogą być też ceny materiałów i ich ilości (np. większa grubość izolacji termicznej, styrodur zamiast styropianu, konieczność dowozu podsypki ze znacznej odległości).

To wszystko ma wpływ na cenę końcową. Jeżeli już to te 280zł/m2 może być ceną minimalną, uwzględniającą optymalne warunki (niewielka grubość humusu, grunt o dobrej przepuszczalności dla wody, działka płaska, grubość izolacji nie większa jak 20cm).

 

Ale o szczegóły należy oczywiście pytać u potencjalnego wykonawcy przedstawiając mu komplet informacji (projekt, badania geotechniczne, wizja lokalna na działce, itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie informacje.

Doprecyzując: działka płaska, m-c budowy woj.podlaskie .

Badania geologiczne (wywierono 3 otwory) wykazały: humus 20 cm i w jednym otworze od głębokości 0,5 m do 1,1 m namuł piaszczysty laminacje torfów. Otwór ten jest oddalony od planowanego posadowienia domu o około 3 m ( optymistycznie można założyć że wymiana gruntu może nie być potrzebna, ja jednak jestem realistką i taki koszt chcę przewidzieć) poza tym piasek. W pozostałych otworach: piasek i glina od 1 m, a w kolejnym piasek i glina od 2,7 m Lustro wody dość wysoko, bo zaczyna się już od 1 m - w jednym z otworów.

Dlatego myślę o płycie - projekt domu indywidualny i konstruktor ma zaprojektować płytę - z tego co widzę na przekrojach ma być tak patrząc od dołu ( przekroje jeszcze nie są opisane dobrze - zauważyłam błędy) : grunt rodzimy; kruszywo - wygląda na 15 cm, styropian 20 cm, beton 25 cm, folia, styropian 5 cm, gładź ( z podłogówką ) 4 cm i na to geres.

Dom wewnątrz ma 94,5 m2 ( z garażem)

 

Z góry dziękuję za pomoc i mniej więcej oszacowanie kosztów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego myślę o płycie - projekt domu indywidualny i konstruktor ma zaprojektować płytę - z tego co widzę na przekrojach ma być tak patrząc od dołu ( przekroje jeszcze nie są opisane dobrze - zauważyłam błędy) : grunt rodzimy; kruszywo - wygląda na 15 cm, styropian 20 cm, beton 25 cm, folia, styropian 5 cm, gładź ( z podłogówką ) 4 cm i na to geres.
Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku np. ogrzewania z kotłem gazowym lub olejowym.

Jeżeli zamierzasz korzystać z energii elektrycznej lub pompy ciepła, to zrób akumulacyjną płytę fundamentową - styropian 5cm dołóż pod płytą fundamentową, na płycie fundamentowej tylko wylewka 4-5cm z podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujemy ogrzewanie gazem ziemnym

Tak jak pisałem wcześniej, przy ogrzewaniu gazowym zastosowanie dodatkowej izolacji pomiędzy płytą fundamentową i podłogą może być korzystne - pozwala na sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, oczywiście pod warunkiem zastosowania odpowiednich urządzeń regulacyjnych. Płyta fundamentowa będzie wtedy akumulatorem ciepła, ale o bardzo długim czasie ładowania i rozładowania (może mieć wpływ np. przy kilkudniowych przerwach w dostawie gazu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img15.imageshack.us/img15/7061/plytar.jpg

 

Dzięki paru osobom z forum, postawiłem na płytę i jestem pewien, że nie zawiodę się. Powyżej postępy.

 

Płyta od dołu izolowana jest 30cm styro, szalunki 25cm zbrojone siatką. Jesteśmy w trakcie robienia podłogówki wodnej do grzania kotłem elektrycznym.

Dolne zbrojenie będzie oczywiście na podkładkach dystansowych.

W projekcie płyty mam jeszcze doprowadzenie wody do łazienki i pralni.

Poza tym zrobione przepusty do GWC glikolowego, do kabla WLZ i ew. kolektorów pompy ciepła (ew. daleka przyszłość, ale warto się chyba zabezpieczyć - koszt paru rur przepustowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam im więcej wiem, to wiem, że nic nie wiem :(

Interesują mnie koszty płyty: czy sugerowana cena np. 280 zł/m2 zawiera wszystkie koszty (materiał, robocizna, zdjęcie humusu, ewentualna wymiana gruntu)? Jak mam oszacować całkowity kosz swojej płyty ? skoro dom ma wymiar 11,65x11,35 (w tym wymiarze garaż jest wysunięty o 1 metr czyli bok 10,65) i jeszcze taras - cześć zadaszona czy jest na płycie?

Powierzchnia parteru to 94,5 do tego należy pewnie dodać grubość ścian, czy część tarasu, która wcina się do środka prostokąta (rzutu) też?

A może wystarczy policzyć (11,35 x 10,65)+(1 x 4,15) = 125 m2 x cena 280 = 35 000,00

jak napisał Henok podawana przez firmy cena jest jakąś przyjętą wartością dla tzw. prostych warunków gruntowych,wszelkie prace wynikające z odczytu badań geologicznych,zalecane przez konstruktora są pracami dodatkowymi,ale nikt nie umie powiedzieć bez wglądu w przekroje geologiczne i parametry warstw,czy zaistnieje potzreba wymiany gruntu,czy nie?czy skos działki nie spowoduje dużego ryzyka budowy płyty,czy obniżony o 50 cm garaż wobec reszty domu / ostatni projekt ,który przysłał klient/ nad ,którym jest ciągłość zabudowy ,nie wykluczy budowy płyty i wiele wiele innych rzeczy,w uproszczeniu można równie dobrze zapytać ile kosztuje dom o pow. 100m2?pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje budowe domu energooszczednego i poszukuje wlasnie projektu parterowki ok 100m. Dom chce posadowic na plycie. Zerknijcie prosze na projekt tego domu:

http://www.agrobisp.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=273&usid=1

Slupy widoczne na planie sa wydaje mi sie - z drewna. Czy dom z takimi slupami moze stac na plycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje budowe domu energooszczednego i poszukuje wlasnie projektu parterowki ok 100m. Dom chce posadowic na plycie. Zerknijcie prosze na projekt tego domu:

http://www.agrobisp.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=273&usid=1

Slupy widoczne na planie sa wydaje mi sie - z drewna. Czy dom z takimi slupami moze stac na plycie?

Słupy wewnątrz budynku nie są problemem, konieczne jest tylko dodatkowe zbrojenie płyty na przebicie. Problemem jest słup zewnętrzny na tarasie, jednak jest szansa na pozbycie się go poprzez zmianę konstrukcji stropu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Tego projektu jeszcze nie kupilam, dopiero rozwazam rozne opcje (musze dobrze przemyslec sprawe, bo bede kupowac juz trzeci projekt...) To dobrze, ze wewnetrzne slupy nie sa problemem. Myslalam o tym, zeby ten slup na tarasie stal na zwyklej stopie. Czy to bylby on mostkiem termicznym skoro jest on z drewna i podpiera tylko dach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...