Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć. Projekt zazwyczaj jest dostosowany do zastanych warunków z pewnym niewielkim zapasem, co nie znaczy, ze w ciągu wielu lat użytkowania nie ulegną one zmianie.

Przykładem może być dom mojego kolegi. Ot, zwyczajny klocek mazowiecki podpiwniczony z początku lat 80-tych. Wszystko było znakomicie, dopóki kilka lat temu 1,5km dalej nie wybudowano trasy szybkiego ruchu. Okazało się, że owa trasa diametralnie zmieniła warunki wodne w okolicy. Niby są w jej podbudowie przepusty na melioracje, ale od tego czasu cała okolica ma problemy z wodami gruntowymi, a część okolicznych łąk zamieniła się w bagna.

Były komisje i "specjaliści" - stwierdzono, że wszystko wybudowane zgodnie z prawem i normami. Tylko że owe normy normami a każdej wiosny odkąd jest trasa, do piwnicy nie da się wejść, chyba że w woderach.

 

Napisałem to nie dlatego, aby krytykować projektantów - bo nie są jasnowidzami, tylko aby zachować rozsądek i duży margines bezpieczeństwa.

Wszystko się może zdarzyć. Nie wszystko da się przewidzieć. Powtórzę to jeszcze raz. Mokra płyta fundamentowa to katastrofa! Taka sama jak pęknięta rura, która dom zaleje. Założyłbyś, że to normalne, że pęknięta rura zalewa ci dom? Nieuk to proponuje. Woda podejdzie i sobie pójdzie. To chore!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko się może zdarzyć. Nie wszystko da się przewidzieć. Powtórzę to jeszcze raz. Mokra płyta fundamentowa to katastrofa! Taka sama jak pęknięta rura, która dom zaleje. Założyłbyś, że to normalne, że pęknięta rura zalewa ci dom? Nieuk to proponuje. Woda podejdzie i sobie pójdzie. To chore!

 

Czy ty mozesz wskazac, kto i gdzie napisal, ze izolacja stojaca w wodzie to normalnosc i ?

Projektujac dom zawsze dba sie o ochrone fundamentow przed woda, poprzez jej obnizenie jej poziomu i odprowadzenie.

Ale projekt swoje, rzeczywistosć swoje, ja ci tu pare osob napisalo.

I wowczas w przypadku plyty lepiej miec izolację, ktora po pierwsze moze byc posadowiona wyzej, po drugie nie traci tak drastycznie wlasciwosci izolujacych, kiedy znajdzie siecw wodzie.

Tr cechy spelnia XPS, przy tym uzyskujac podobna lambde jest tanszy.

Zdozum chlopie, ze szklo to taka ciekawostka, chyba, ze mnie zaskoczysz i podasz dane, o ktore juz dwa razy prosilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że zażarta dyskusja się toczy... może trochę rozładujemy napięcie.

 

gNIyYea.jpg

 

Czy płytę leżącą na ziemi bez izolacji jakiejkolwiek pod spodem należałoby czymś zaizolować po obwodzie przeciwwilgociowo ?? Czy mija się to z celem...

Na płycie będzie oczywiście papa po całości.

 

Pod ścianami tez papa sbs. Czy pod nią dawać dodatkowo jakiś lepik ?? Dać tam dwie warstwy papy czy jedna starczy ?? Widziałem tez takie folie PCV 1mm może dać 1x papę i dodatkowo taką folię ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że zażarta dyskusja się toczy... może trochę rozładujemy napięcie.

 

gNIyYea.jpg

 

Czy płytę leżącą na ziemi bez izolacji jakiejkolwiek pod spodem należałoby czymś zaizolować po obwodzie przeciwwilgociowo ?? Czy mija się to z celem...

Na płycie będzie oczywiście papa po całości.

 

Pod ścianami tez papa sbs. Czy pod nią dawać dodatkowo jakiś lepik ?? Dać tam dwie warstwy papy czy jedna starczy ?? Widziałem tez takie folie PCV 1mm może dać 1x papę i dodatkowo taką folię ??

Mija się z celem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty mozesz wskazac, kto i gdzie napisal, ze izolacja stojaca w wodzie to normalnosc i ?

Projektujac dom zawsze dba sie o ochrone fundamentow przed woda, poprzez jej obnizenie jej poziomu i odprowadzenie.

Ale projekt swoje, rzeczywistosć swoje, ja ci tu pare osob napisalo.

I wowczas w przypadku plyty lepiej miec izolację, ktora po pierwsze moze byc posadowiona wyzej, po drugie nie traci tak drastycznie wlasciwosci izolujacych, kiedy znajdzie siecw wodzie.

Tr cechy spelnia XPS, przy tym uzyskujac podobna lambde jest tanszy.

Zdozum chlopie, ze szklo to taka ciekawostka, chyba, ze mnie zaskoczysz i podasz dane, o ktore juz dwa razy prosilem.

Nie wiem czy jest sens z tobą rozmawiać ale dobrze:

Naprawdę nie znasz się na nazwijmy "stosunkach wodnych" i nie rozumiesz, że moga się zdarzyc takie warunki w ktorych plyta bedzie glebiej i bedzie zanurzona w wodzie tzn ze w kruszywie bedzie podwyzszony stan wody, jak takie coś sie zdarzy bo ktos ma trudne warunki wodne to wtedy taka plyta jest zanurza wraz z ilozacją w wodzie, na konstrukcje działaja sily wyporu jak na statek , wtedy xps dalej izoluje przed stratami do gruntu z woda. Rozumiesz?
Dotarło? W takich warunkach robi się ciężką izolację przeciwwodną. XPS izoluje mokrą płytę. :D:D:D Co za pomysł!

 

Co do granulatu, to jest to materiał posiadający certyfikat Instytutu Fraunhofera, który, na podstawie badań określa cechy i możliwość zastosowania różnych materiałów w budownictwie. Na czym masz dom? Zdaje się na zwykłym EPS. W Niemczech nie mógł byś tak zrobić, bo tam żaden EPS jeżeli nie jest hydrofobowy nie ma certyfikatu tego instytutu. Granulat te warunki spełnia. O tym, że jest stosowany świadczy choćby ilość firm, które go oferują jak i firm wykonawczych. O tym, że to dla ciebie ciekawostka to ja już wiem. Jak się douczysz, to może przestanie być ciekawostką, bo jest z powodzeniem stosowany od kilkunastu lat. Ma wady i zalety ale to jedyny materiał, który może stanowić jednocześnie warstwę kruszywa nie podciągającą wody, obowiązkową przy płycie jak i samą izolację. W Polsce nie jest popularny, ze względu na cenę ale w Niemczech jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens z tobą rozmawiać ale dobrze:

Dotarło? W takich warunkach robi się ciężką izolację przeciwwodną. XPS izoluje mokrą płytę. :D:D:D Co za pomysł!

 

Co do granulatu, to jest to materiał posiadający certyfikat Instytutu Fraunhofera, który, na podstawie badań określa cechy i możliwość zastosowania różnych materiałów w budownictwie. Na czym masz dom? Zdaje się na zwykłym EPS. W Niemczech nie mógł byś tak zrobić, bo tam żaden EPS jeżeli nie jest hydrofobowy nie ma certyfikatu tego instytutu. Granulat te warunki spełnia. O tym, że jest stosowany świadczy choćby ilość firm, które go oferują jak i firm wykonawczych. O tym, że to dla ciebie ciekawostka to ja już wiem. Jak się douczysz, to może przestanie być ciekawostką, bo jest z powodzeniem stosowany od kilkunastu lat. Ma wady i zalety ale to jedyny materiał, który może stanowić jednocześnie warstwę kruszywa nie podciągającą wody, obowiązkową przy płycie jak i samą izolację. W Polsce nie jest popularny, ze względu na cenę ale w Niemczech jak najbardziej.

 

Żal tracic czas na dyskusje z Toba, ale akurat jest weekend, wiec sprobuje...

Mam plyte na XPS. Jakbys byl bystrzejszy, to sam bys na to wpadł, czytajac moja stopke.

Ten XPS ma nasiakliwosc mniejszą niz 0,7%, czyli kilkukrotnie mniej, niż przytaczane przez Ciebie 3%.

Na marginesie - jaka to norma dopuszcza 3% nasiąkliwośc przy dlugotrawym zanuzeniu XPS ?

Ja po raz trzeci pytam o tą popularnosc granulatu szkła w DE - potrafisz podac jakies liczby ?

 

Co do postu jacentego, to chyba wyraznie napisal, ze mogą wystapic takie warunki, a nie, ze projektuje sie plyte na takie warunki...

I że to "normalność"

Faktem jest, że XPS izoluje wówczas lepiej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że zażarta dyskusja się toczy... może trochę rozładujemy napięcie.

 

gNIyYea.jpg

 

Czy płytę leżącą na ziemi bez izolacji jakiejkolwiek pod spodem należałoby czymś zaizolować po obwodzie przeciwwilgociowo ?? Czy mija się to z celem...

Na płycie będzie oczywiście papa po całości.

 

Pod ścianami tez papa sbs. Czy pod nią dawać dodatkowo jakiś lepik ?? Dać tam dwie warstwy papy czy jedna starczy ?? Widziałem tez takie folie PCV 1mm może dać 1x papę i dodatkowo taką folię ??

 

Ja już pisałem u Ciebie ze najlepiej papę po całości także pod ścianami, Wtedy je sobie ładnie zgrzejesz i będzie cacy. Płytę od boku ja bym jednak posmarował izoplastem bw, jeżeli pod domem będzie sucho to i płyta będzie sucha, ale bokami może brać wodę z deszczu czy z roztopów. BTW cała płyta będzie pod ziemią? jezeli nie to przydał by się też jakiś styro 2cm aby zrobić równą płaszczyznę pod tynk itp, chyba że planujesz jakieś płytki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o jednym, troll o drugim. Wiedziałem, że nie ma sensu ale próbowałem. Cieszy się, że jak mu płytę zaleje, to XPS będzie izolował. :D:D:D.

 

Lepiej podaj dane, o ktore pytalem.

I nigdzie nie napisalem, ze sie ciesze, jak mi plyte zaleje. Ale jesli woda podeszlaby pod izolacje (a juz napisano ci na przykladach z zycia, ze tak sie zdaza), to bylbym bardzo zadowolony, ze mam tam XPS, zamiast granulatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Cały czas szukam sposobu gdzie ulokować odpływ z odwodnienia płyty oraz deszczówki.

 

Znalazłem w okolicy na OLX coś takiego:

Przechwytywanie.jpg

 

Rura ma średnicę 80cm oraz długość 3m

Wkopałbym ją w ziemię tymi rurami w dół.

podłączył bym do niej zarówno odwodnienie jak i deszczówkę, co wy na to? sprawdzi się?

 

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Cały czas szukam sposobu gdzie ulokować odpływ z odwodnienia płyty oraz deszczówki.

 

Znalazłem w okolicy na OLX coś takiego:

[ATTACH=CONFIG]399506[/ATTACH]

 

Rura ma średnicę 80cm oraz długość 3m

Wkopałbym ją w ziemię tymi rurami w dół.

podłączył bym do niej zarówno odwodnienie jak i deszczówkę, co wy na to? sprawdzi się?

 

Damian

 

 

Zasada jest taka, że nie łączy się drenażu i deszczówki. Zawsze jest ryzyko, że woda deszczowa wpłynie do drenażu i narobi kłopotów.

 

Jeśli poziom wód gruntowych na to pozwala to zastosuj do drenażu studnię chłonną a do deszczówki zbiornik i będziesz miał do podlewania ogródka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

zawdzięczam temu wątkowi i jego użytkownikom wiele cennych informacji które pomogły mi wybrnąć z chaosu informacyjnego i podjąć właściwe (mam nadzieję he he) decyzje. Odwdzięczam się i publikuje foty mojej płyty. Dodatkowo kilka wniosków. Udało mi się płytę wylać w tym roku pomimo że wykonawcę znalazłem dopiero w czerwcu.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1345271955583945&id=1345240182253789

 

Pozdrawiam

Edytowane przez grunt_wysadzinowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że nie łączy się drenażu i deszczówki. Zawsze jest ryzyko, że woda deszczowa wpłynie do drenażu i narobi kłopotów.

 

Jeśli poziom wód gruntowych na to pozwala to zastosuj do drenażu studnię chłonną a do deszczówki zbiornik i będziesz miał do podlewania ogródka.

 

 

niestety poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, więc studnia nie za bardzo wchodzi w grę, dlatego szukam jakiś innych pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, więc studnia nie za bardzo wchodzi w grę, dlatego szukam jakiś innych pomysłów

 

W obecnym domu mam tak, że drenaż spływa do studzienki w której mam zamontowaną pompę z czujnikiem wysokości poziomu wody. Jak poziom się podnosi, to pompa wypompowuje wodę kierując ją na drugi koniec ogrodu. Działa to jako-tako, ale głównie dlatego że pompa to chińska marketówka i róznie bywa z tym automatycznym załączeniem. To dopiero pierwszy sezon tego rozwiązania, ale ogólnie działa.

I w obecnym i w nowo budowanym ma ten sam problem z wysokim stanem wód gruntowych. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zakopanie plastikowych zbiorników na szambo i podłączenie do pompki studzienki drenażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie dachu więc na podnoszenie domu jest już trochę za późno :)

 

Tommies,

jakiś pomysł jest, faktycznie może się to sprawdzić. Problem z tą chińską pompą jest taki, że czasami się nie załączy? a jak wygląda sprawa wydajności, jest ok?

 

Pozdrawiam

Damian

 

możesz kupić dobrą pompę 1kW już za ok 250zł, o wydajnośc się nie martw, spokojnie wystarczy. Też mam teraz podobny problem i nadal myślę nad rozwiązaniem bo nie jest to prosta sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność nie jest problemem, pompa ma teoretycznie 15500 l/h więc jak się uruchamia to dosłownie na kilka/kilkanaście sekund i po sprawie.

Problem jest w automatycznym załączaniu. System pływaka załączającego w tej pompie nie jest zbyt dobry - czasami się zacina, choć w końcu jak się znacznie podwyższy poziom wody to się załączy. No ale w promocji kosztowała chyba 259 PLN, więc nie oczekuje cudów - ogólnie daje radę. Nie wiedziałem czy to się sprawdzi, a pompę już miałem więc użyłem.

I tak największym problemem było wkopanie studzienki drenarskiej. Po dojściu do poziomu wody gruntowej do wykopu zaczęła napływać woda i obrywały się boki wykopu, a musiałem ją wkopać około 70 cm poniżej lustra wody. Efekt był taki, że wykop był 3x szerszy od zakładanego a i tak jest trochę płycej niż chciałem. Można też robić starymi metodami i poczekać do mrozów wykopać trochę, poczekać aż mróz złapie i następnego dnia znów trochę - i robi się taki naturalny szalunek przeciw obsuwaniu się boków wykopu.

U mnie problemem było to, ze obecnie mieszkam w segmencie a drenaż jest od strony wewnętrznej - wszystko musiałem robić ręcznie szpadlem. Jak jest dojazd, to koparka poradzi sobie w mig.

W nowo budowanym domu zrobię to już na etapie wykopów fundamentowych i nie będzie z tym tyle kłopotów.

 

Pompa_zatapialna_do_wody_brudnej_MacAllister_900_W-623343-301418.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...