Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dlatego mnie to zdziwiło dlaczego nie może być piasek.

Kilka dzienników z płytami przeczytałem i był piasek który się dobrze zagęścił.

Tylko to nie może być piasek płukany a kopany

 

no właśnie zależy kto co rozumie poprzez pojęcie piasek. (u mnie "fachowcy" nazywają tak taki luźny właśnie to piaskownicy może, bo za mało ma tego drobnego w sobie)

czysty piasek bez żadnych dodatków typu kamienie iły itp nie uwierzę że się tak zagęści. Jak rozsądny dostawca to powinien wiedzieć co przywieźć.

Edytowane przez marcko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś może napisać czy ocieplanie płyty jest konieczne? Jeśli tak to czy można użyć styropianu zamiast styroduru? Jakie konsekwencje mogą być po wylaniu bezpośrednio na piasku? Bede budował garaż o wymiarach 9m x 10m i ze wzgledu na grunt (glina) i poziom wód gruntowych konieczne bedzie wylanie płyty a koszty odgrywają ważna role. Bede wdzieczny jesli ktoś podpowie laikowi:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał Staszek, oczywiście można. Jak rozwiązać izolację termiczna płyty napisałem w przyklejonym wątku "Izolacja pod płytą, nad, jaka, ile dać".

 

Nie wiedzieć czemu temat "Izolacja pod płytą, nad, jaka, ile dać usunięty ? W każdym razie nieaktywny.Ciekawe komu przeszkadzało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poradźcie coś bo jestem trochę w kropce. Z jednej strony czytam, że płyta lepsza i tańsza. Pisałem do firmy z prośbą o wycenę projektu i robocizny takiej płyty. Odpisali mi, że projekt 1000 zł (cena OK), a wykonanie w przedziale 280 - 320 zł/m2 wraz z wymianą 30 cm gruntu. Jest to bardzo ciekawe, bo wyszłoby mnie to jakieś 34000 zł (licząc 320zł/m2) czyli o ok 15000 zł taniej niż fundament. Czekam teraz na odpowiedź, czy w projekcie będzie uwzględniona wysokość gruntu który będzie należało wymienić.

 

Z drugiej strony mam kierownika budowy który mówi, że zgodnie z polską normą pod płytę fundamentową należy wymienić 1 m gruntu. Wykonawca również twierdzi, że jeśli się bardzo uprę to mi zrobi na płycie, dla niego nawet lepiej, ale wyjdzie mnie to na pewno drożej niż fundament tradycyjny. Dodam również, że dopytywałem się o możliwość badania gruntu które będzie mnie kosztowało 900 zł a na co jestem nawet chętny aby wykonać.

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hola Hola, grunt się wymiana w przypadkach dwóch, kiedy albo grunty są nienośne, albo jak jest grunt bardzo gliniasty i nie przepuszcza wody. warto wtedy zrobić podsypkę która ułatwi odprowadzenie wody. W innym wypadku nie ma sensu, grunt wysadzać nie będzie bo dom stoi to i nie będzie pod płytą przemarzał. Ale wracając do meritum; grunty masz nośne bo rozumiem że zwykły fundament który ma większe naciski został już tam zaprojektowany. Pozostaje tylko kwestia czy nie masz na gruncie warstw nieprzepuszczalnych dla wody ( gliny ). Wód gruntowych na głębokości 20 cm pewnie też nie masz bo byś pisał. W kwestii budowy płyty proponuję znaleźć kierbuda który budował jeszcze bloki z wielkiej płyty, tam był fundament najczęściej skrzynkowy który jest pewną odmiana płyty fundamentowej więc najwięcej ma doświadczenia.

Także często słyszałem o wymianie gruntu pod płytą poniżej granicy przemarzania i w przypadku lania płyty pod wiatę czy plac gdzie beton i grunt pod nim przemarza ma to jakiś sens, ale w przypadku domu gdzie grunt nie przemarza- sensu nie ma.

Ja u siebie nie wymieniałem gruntu i stoi ;)...jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Nie ma takiego aktu normatywnego ktory nakazywalby wymiane gruntu na 1 m , to jest wymysl niedouczonego kierownika , jezeli firma od plyt daje Ci taka cene a inny wykonawca na zwykle fundamenty wyzsza to nie sie co zastanawiac, ceny 280-320 sa realne, nie najtansze ale realne...

 

Ja bym chciał taką cenę za płytę. W moim przypadku, na szkodach, z wymianą 50cm gruntu (humus i troszkę) pod płytą 95m2, ta kwota to w sam raz na materiał. Robocizna w moim przypadku 7200zł. Sama pospółka w cenie 36zł netto za tonę to dobre 4500 :)

 

Czy poza pospółką naturalną można zastosować kruszywo dolomitowe 0-32mm?

Edytowane przez pandzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wrzuciła się cała wypowiedź. Wczoraj rozmawiałem i z wykonawcą i z kierbudem, stwierdzili, że jak się uprę na płyte to nie ma problemu, zrobi się wiec myślę, pod górke robić nie będę.

 

Projekt chciałem zamówić u http://www.ppkonstruktor.pl/ z Rudy Śląskiej. Ktoś zna? Poleca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Ja ich nie znam, ale na forum sa osoby które mialy płyte przez nich liczoną, z tego co kojarze to płyty ok.

Co do Wykonawcy i kierbuda straszne jest to, że to Ty sie upierasz, ja sadze, ze oni sie upieraja zeby nie zrobic.

Dobra fachowiec bierze projekt i robi, co mu do tego co tam chce miec inwestor , ma zrobic i tyle ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wskazał (albo próbował), a czkolwiek zrobi tak jak chce więc to chyba na plus wykonawcy. Jutro przyjadą mi zrobić odwierty w których ma być wyszczególniona wskazana wymiana gruntu, więc od tego będzie zależało najwięcej (w sensie czy będzie płyta czy jednak fundament), tak myślę.. Edytowane przez TeDy1989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byli dzisiaj fachowcy od badania gruntu. Na gorąco, w trakcie odwiertu stwierdzili, że pod warstwą humusu jest 30 cm piasku a potem glina. Co dziwne, nie stwierdzono wody. W takiej sytuacji i tak należałoby wymienić ok 1 m gruntu pod płytą. ALE, tak na oko licząc dom należałoby i tak podnieść o 1 -1,5 m względem drogi. Czy dobrze myślę, że wystarczy wtedy ściągnąć warstwę humusu, nadsypać zwykłym piaskiem zasypowym i zagęścić? Czy do tego trzeba stosować jakieś inne, specjalne warstwy podsypki? Na szybko licząc, pod 100 m fundamentów podnosząc je na 1 m potrzebowałbym 100m3 piasku (plus jakiś zapas przyjmijmy 130 m3). Licząc piasek nawet za 30 zł za kubik wychodzi 130m3*30zł = 3 900 zł

 

Czy to dalej ma prawo wyjść taniej 48 000zł? Licząc, że ta płyta wg projektantów w najdroższej wersji będzie kosztować 330zł/m2 tj. 330zł*100m2 = 33 000 + ok 4 000 zł za piasek daje cenę 37 000 zł. Tylko nie jestem w stanie stwierdzić, czy robocizna jest już tutaj zawarta, czy nie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale piasku nie nawozisz dokładnie po obrębie płyty, ale też poza nią. Poza tym piasek się pod płytę zagęszcza. Poza tym nie rozumiem jak z poniższego cytatu wyszedł metr do nawiezienia.

 

W takiej sytuacji i tak należałoby wymienić ok 1 m gruntu pod płytą. ALE, tak na oko licząc dom należałoby i tak podnieść o 1 -1,5 m względem drogi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...