Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Temat nieśmiertelny ale na pewno nie wyczerpany. Nie chce dyskutować czy takie izolowanie ma sens czy nie ma tylko czy konstrukcyjnie taka możliwość jest. Można odizolować fundament części mieszkalnej od garażowej. Można zrobić przerwę w murze nie łącząc części garażowej z mieszkalną a czy strop tez można odizolować. Tego nie wiem ale wydaje mi się, że powinno się dać. Trochę wzoruje się na zabudowie bliźniaczej i szeregowej, gdzie budynki są na wspólnej ławie a potem cała reszta jest odizolowana i potem jest to połączone na dachu. W mojej okolicy jest wybudowane osiedle gdzie stoją szeregowce, każdy po 4 kondygnacje, konstrukcyjnie jest to dylatowane natomiast na dachu jest wykonany gzyms i osłonięty jednym wspólnym (nie dylatowanym) pasem z panelami na rąbek. Pierwsze budynki były budowane 5 lat temu lub więcej i nie widać żadnych rys na elewacji, jakijś innych deformacji, które wskazywały by że coś się dzieje niepokojącego, więc chyba można.

 

Skłaniam się do fundamentu na płycie choć można to samo zastosować i przy tradycyjnym fundamencie. Oczywiście pod częścią mieszkalną byłby XPS a pod garażem nie. Zgodnie ze schematem otrzymanym od miloszenko płytę można dylatować a połączona jest tylko dodatkowym zbrojeniem. Załączam taki schemat. Wg niego płyty sa oddzielone i połączone tylko elementami zbrojenia. Załączam także moje rysunki całego przekroju, zbliżenie na płytę fundamentową i na strop oraz rzut na pograniczu garażu i części mieszkalnej -mam nadzieje, ze uda się je odczytać. Dom wybudowany i ocieplony jako oddzielna konstrukcja a garaż doklejony do budynku. Mur garażu dochodzi do izolacji ściany budynku. Strop nad częścią mieszkalną i częścią garażową to oddzielne płyty stropowe. Być może także trzeba by je połączyć elementami zbrojenia podobnie jak przy płycie fundamentowej. Strop nad garażem od spodu nie byłby izolowany termicznie, natomiast byłby na tyle obniżony by w pomieszczeniu nad garażem zmieścić ok 15-20 cm izolacji pod posadzką. Jako, ze nad garażem byłoby normalne, ogrzewane pomieszczenie to pierwsza warstwa muru tego pomieszczenia była by wykonana z materiału o lepszej izolacyjności niż silikat czyli ceramika (wypełniona perlitem) lub BK. BK byłby nawet lepszy bo cieplejszy i myślę, że by dął rade bo na nim spoczywałby tylko mur jednej kondygnacji i dach. Układ taki byłby podobny jak się stosuje do kondygnacji na parterze murowanej na murze fundamentowym, gdzie także można pierwszą warstwę muru wykonać z cieplejszego materiału niż silikat. Nad ta pierwsza warstwą muru w pomieszczeniu nad garażem można by już normalnie murować z silikatu i ten mur mógłby juz normalnie być połączony z murem części mieszkalnej. Nad pierwszym pietrem już byłby klasyczny, wieniec wspólny nad częścią mieszkalną i garażową oraz wspólna murłata i reszta dachu.

 

Czy taki układ konstrukcyjnie ma sens? Jakie może mieć zagrożenia?

 

A co myślicie o takim jak wyżej, rozwiązaniu odizolowania termicznego garażu od części mieszkalnej z pomieszczeniem ogrzewanym nad garażem? Post jest w innym dziale ale tam zero odzewu to może tutaj ktoś sensownie sie wypowie. Osobiście nie uważam, żeby takie odizolowanie garażu od domu miało isotnie zwiększyć koszty budowy, chyba, że wejdziemy w system typu halfen. Jeśli miałaby być na tych łącznikach zastosowana zwykłą stal to koszty są znikome. Ewentualnie, dla ułatwienia może być konieczność oddzielnego zalewania płyt stropowych garażu i części mieszkalnej to wtedy byłby dodatkowy koszt za podwójny dojazd pompy na budowe.

 

link do wątku https://forum.muratordom.pl/showthread.php?348676-Odizolowany-gara%C5%BC-w-bryle-budynku-z-pokojem-nad-gara%C5%BCem

plyta_garaz.jpg

Rzut dom-garaż.jpg

Strop dom-garaż.jpg

Płyta dom-garaż.jpg

Przekrój połaczenia dom-garaż.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapewne wszystko sie da, technicznie przy odpowiednich nakladach mozna, kto bogatemu zabroni?

Wszysto sprowadza sie do rachunku zyskow i strat, przy czym co jest zyskiem dla jednego moze byc strata dla kogos innego... rozne wymagania itp.

Co do kosztow, to zwykle kazda dodatkowa czynnosc i komplikacja kosztuje. Osobiscie uwazam, ze najlepsze odizolowanie garazu od domu to postawienie go obok, jako osobny budynek. Jesli natomiast chcesz bawic sie w takie izolowanie, to jakiej tak naprawde opini oczekujesz? Chyba ze szukasz kogos kto tak dokladnie juz zrobil i chcesz potwierdzic praktyczna wykonalnosc tego pomyslu.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wszystko sie da, technicznie przy odpowiednich nakładach można, kto bogatemu zabroni?

Wszysto sprowadza sie do rachunku zysków i strat, przy czym co jest zyskiem dla jednego moze byc strata dla kogos innego... rozne wymagania itp.

Co do kosztow, to zwykle kazda dodatkowa czynnosc i komplikacja kosztuje.

Ale pojechałeś filozoficznymi rozważaniami...

 

Uważam, że budowa garażu jako osobny budynek jest droższa niż w bryle budynku. Chciałbym by się wypowiedział ktoś kto ma wiedze techniczną i powie, czy od strony konstrukcji nie ma zagrożeń, zwłaszcza żeby nie okazało się, że budynek i garaż zaczną życ osobnym zyciem, ale skoro robi sie takie odizolowane płyty fundamentowe to zakładam, że tak. Jesli ma ktos inny, bez specjalistycznej wiedzy technicznej, swoje spostrzeżenia które sa istotne i konstruktywne to jestem otwarty. Każdy taki głos jest cenny. Jakby sie wypowiedział ktoś kto tak zrobił to jeszcze lepiej. Owszem jest to ciut droższe, ale ja przy tym nie widze istotnego zwiększenia kosztów, chyba, ze je wskażesz, natomiast zyskiem jest termiczne odizolowanie garażu od bryły budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pojechałeś filozoficznymi rozważaniami...

 

Uważam, że budowa garażu jako osobny budynek jest droższa niż w bryle budynku. Chciałbym by się wypowiedział ktoś kto ma wiedze techniczną i powie, czy od strony konstrukcji nie ma zagrożeń, zwłaszcza żeby nie okazało się, że budynek i garaż zaczną życ osobnym zyciem, ale skoro robi sie takie odizolowane płyty fundamentowe to zakładam, że tak. Jesli ma ktos inny, bez specjalistycznej wiedzy technicznej, swoje spostrzeżenia które sa istotne i konstruktywne to jestem otwarty. Każdy taki głos jest cenny. Jakby sie wypowiedział ktoś kto tak zrobił to jeszcze lepiej. Owszem jest to ciut droższe, ale ja przy tym nie widze istotnego zwiększenia kosztów, chyba, ze je wskażesz, natomiast zyskiem jest termiczne odizolowanie garażu od bryły budynku.

Pytasz złe osoby. Pytaj konstruktora, bo użytkownika domu mało to interesuje, podpis na projekcie składa konstruktor.

 

Możesz się poświęcić i poprosić o dwa projekty i potem sobie to wycenić, będziesz odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie liczę, że na FM jest jakiś konstruktor, zabłądzi do tego wątku i się pochyli nad tematem. Po to jest forum by nie latać z każdym pytaniem do konstruktora i innego speca. Czasem Ci spece udzielają się na forach. Na to liczę. Na razie tworzę koncepcje projektu i rozkminiam po kolei etapy budowy. Oczywiście ostatecznie sprawą zajmie się konstruktor. Edytowane przez marrio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie liczę, że na FM jest jakiś konstruktor, zabłądzi do tego wątku i się pochyli nad tematem. Po to jest forum by nie latać z każdym pytaniem do konstruktora i innego speca. Czasem Ci spece udzielają się na forach. Na to liczę. Na razie tworzę koncepcje projektu i rozkminiam po kolei etapy budowy. Oczywiście ostatecznie sprawą zajmie się konstruktor.

 

Lepiej zacznij od znalezienia konstruktora, zapytaj np. w Googlach Ppkonstruktor. Żeby się potem nie okazało, iż świat nie jest gotowy na twoją koncepcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie liczę, że na FM jest jakiś konstruktor, zabłądzi do tego wątku i się pochyli nad tematem. Po to jest forum by nie latać z każdym pytaniem do konstruktora i innego speca. Czasem Ci spece udzielają się na forach. Na to liczę. Na razie tworzę koncepcje projektu i rozkminiam po kolei etapy budowy. Oczywiście ostatecznie sprawą zajmie się konstruktor.

 

Konstruktor który normalnie bierze kasę za takie obliczenia, na forum za free tego nie powie. I wcale mu się nie dziwię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktor który normalnie bierze kasę za takie obliczenia, na forum za free tego nie powie. I wcale mu się nie dziwię.

 

Tylko nie wiem czy mamy już co liczyć - trzeba mieć konkretny projekt i pomysł.

 

Czy nad garażem ma być pomieszczenie mieszkalne?

 

Jaki duży ten garaż?

 

Czy garaż byłby ogrzewany?

 

Koszt takiego dobudowanego, nad którym nie ma pomieszczeń mieszkalnych jest łatwy do policzenia, to jest normalny garaż wolno-stojący bez jednej ściany :)

 

Jeśli to ma być integralna część budynku z częścią mieszkalną nad nim to trzeba każdy metr tego garażu policzyć po cenie za stan deweloperski budynku murowanego (niech będzie min. 2000 zł/m2 netto).

 

Koszt samego fundamentu jest niewielki w stosunku do pozostałych przegród, wyceny można robić jak dla oddzielnych budynków minus jedna ściana a ich wspólny fundament konstruktor już opracuje (koszt znikomy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak_to_mozliwe wniosek po Twoim poście mam tylko taki, że napisałeś go po to by mieć o jeden post więcej.

Czy ktoś prosił o jakiekolwiek liczenie? Nie pytam czym to zbroić, jaką średnica stali, co ile, itp. Chodzi o sam pomysł. Konstruktor raczej bez większego zastanowienia się będzie wiedział czy taka koncepcja ma w ogóle sens. Pomysł opieram na poście znalezionym na FM sprzed kilku lat. Ja to precyzyjniej opisałem i dodałem swoje rysunki. Odpowiadacie na wpisy a nie zadaliście sobie trudu przeczytać ich treści.

Właśnie chodzi o to, że garaż będzie nieogrzewany a nad garażem ma być pomieszczenie ogrzewane.

Czy jest możliwe wybudowanie wybudowanie domu piętrowego (lub z poddaszem użytkowym) z garażem w bryle budynku gdzie garaz byłby termicznei odizolowany, tj fundament odizolowany, mur parteru byłby odizolowany, strop byłby odizolowany, a mur piętra (poddasza) byłby wspólny (połaczony), dach byłby wspólny.

 

Nie o koszty pytam, ale jeśli juz to podnosicie to koszt budowy murowanego garażu przyklejonego do domu nie jest wiele niższy niz garażu w bryle. Chyba, ze myślimy o garażu typu blaszak, to OK, koszt będzie dużo niższy. Jeśli założymy garaż budowany na tradycyjnym fundamencie to ogólnie fundament i mur naziemny będzie tylko nieznacznie tańszy, a najwieksza róznica będzie pry stropie (o ile ktoś nei zażyczy sobei betonowego stropu). Bo:

-ława troche tańsza, bo stal delikatniejsza i trochę mniejszy przekrój ławy wiec mniej betonu. Koszty robocizny podobne, wiec sumarycznie na lawie zaoszczędzimy niewiele.

-mur fundamentowy. Zapewne z bloczka betonowego będzie identyczny w oby przypadkach bo te najtańsze dostępne na rynku mają wytrzymałość taką że utrzymają typowy dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. Izolacja pionowe i poziome takei same. Koszt robocizny ten sam. Koszty muru sa identyczne

-zasypka fundamentów taka sama -koszt ten sam.

-chudy beton taki sam -koszt ten sam

-mur naziemny. Budując z silkatu 18cm (klasa 15) bo jest to chyba jeden z najtańszych materiałów możemy wybudować zarówno najtańszy garaż jak i taki nad którym będzie strop betonowy i poddasze użytkowe. Koszt murowana taki sam

-Izolacja termiczna muru. Koszt kleju do styropiany, kleju do siatki, tynku i robocizny taki sam. Garaż odizolowany można ocieplić troche cieńsza warstwą styropianu, więc tu jest nieznaczna oszczedność.

-strop. Tu sa najwieskze róznice, bo garaż bez poddasza, jako oddielny budynek może mieć lekki strop drewniany wykończony papą. Strop w budynku będzie droższy.

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruktor który normalnie bierze kasę za takie obliczenia, na forum za free tego nie powie. I wcale mu się nie dziwię.

Ciekawe jest, że KONSTRUKTORZY to tylko wszystko za kasę robią. Ciekawe, że jakoś wielu informatyków, ogrodników, projektantów wnętrz itp. itd. wypowiada się tu na forum w wielu kwestiach ZA DARMO, i niejednokrotnie w sprawach, za które normalnie biorą pieniądze. Dziwne, że konstruktorzy to za free już się odezwać nie mogą. I nie chodzi tu przecież o obliczenia końcowe, bo za to się płaci, tak jak za program informatykowi, projekt ogrodu itd., ale o ocenę koncepcji, możliwości lub nawet oszacowania kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe wybudowanie wybudowanie domu piętrowego (lub z poddaszem użytkowym) z garażem w bryle budynku gdzie garaz byłby termicznei odizolowany, tj fundament odizolowany, mur parteru byłby odizolowany, strop byłby odizolowany, a mur piętra (poddasza) byłby wspólny (połaczony), dach byłby wspólny.

 

 

Odpowiadam, jest możliwe, musisz tylko zadbać o zminimalizowanie mostków termicznych, a to przy wspólnej konstrukcji jest dość trudne.

 

Jeśli dom nie ma być najcieplejszym pasywniakiem na świecie to zrób to w sposób typowy - garaż w bryle, zaizolowany tak jak cały dom - mostków brak.

 

Garaż można ogrzewać do niższej temperatury tak aby nie wpływam znacząco na pomieszczenie nad nim - pomiędzy nimi strop od spodu i tak musi być zaizolowany termicznie.

 

Rozwiązanie jest proste, nie wymaga grzebania w konstrukcji a izolacji dasz tyle, na ile Cię stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest, że KONSTRUKTORZY to tylko wszystko za kasę robią. Ciekawe, że jakoś wielu informatyków, ogrodników, projektantów wnętrz itp. itd. wypowiada się tu na forum w wielu kwestiach ZA DARMO, i niejednokrotnie w sprawach, za które normalnie biorą pieniądze. Dziwne, że konstruktorzy to za free już się odezwać nie mogą. I nie chodzi tu przecież o obliczenia końcowe, bo za to się płaci, tak jak za program informatykowi, projekt ogrodu itd., ale o ocenę koncepcji, możliwości lub nawet oszacowania kosztów.

 

Za bardzo upraszczasz. Zawody o których wspominasz udzielają się na forum wedle własnego uznania i zauważ, że nie dzielą się każdą wiedzą i każdym rozwiązaniem. To, że są osoby które cenią i czas i swoją wiedzę, nie jest niczym złym - to jest normalne. Tylko na forach obserwuję takie nastawienie, że jak ktoś taki jest na forum to jego domniemanym obowiązkiem jest od czasu do czasu podzielenie się tym swoim doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dom nie ma być najcieplejszym pasywniakiem na świecie to zrób to w sposób typowy - garaż w bryle, zaizolowany tak jak cały dom - mostków brak.

 

Garaż można ogrzewać do niższej temperatury tak aby nie wpływam znacząco na pomieszczenie nad nim - pomiędzy nimi strop od spodu i tak musi być zaizolowany termicznie.

 

Obecnie mieszkam w domu, gdzie garaż nie jest odizolowany termicznie od reszty domu. Garaż oczywiście w bryle. Jak go budowałem to gdzieniegdzie słyszałem o idei odizolowania garażu od domu. Uznałem wtedy, że to niepotrzebna kombinacja. W garażu mam grzejniki, których nigdy nie użyłem. Nigdy tam temperatura nie spadła poniżej zera. Posadzka garażu z warstwą styropianu. Ściana garażu z domem oraz syfit garażu są ocieplona styropianem. Ile tam ucieka ciepła przez ścianę to nie wiem ale przez posadzka pomieszczenia nad garażem jest dużo zimniejsza. W zime czuje dyskomfort chodząc boso, mimo, że mam tam dość grubą wykładzinę.

Będę miał garaż w bryle i walcze o to by konstrukcje garażu odizolować od reszty domu. Jeśli płytę fundamentową można odizolować, a jest to chyba najważniejszy element, to z reszta powinien być chyba mniejszy problem. Zwłaszcza, ze byłoby przewiązanie płyty fundamentowej i stropowej wspólnym zbrojeniem.

Nadal licze, ze jakiś konstruktor w przypływie swej dobroci, w ramach swojego wolnego czasu i ochoty jednak udzieli się w tym wątku, za co mu serdecznie podziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam może głupie pytanie no ale chodzi mi po głowie zasadność układania opaski przeciwwysadzeniowej przy płycie. Kosztuje to niemało i, no właśnie, czy to działa. Ta opaska, ten styropian jest po prostu ułożony dookoła domu, nie jest to szczelny układ. Czy gra jest warta świeczki, czy to jest niezbędne? No zapewne jest skoro tak projektant zrobił i zapewne też to u siebie zrobię, bo nie czułbym się komfortowo mając "wypasioną" płytę bez opaski która mogłaby dołożyć jej trochę ułomności.

ps. Z jakiego styropianu robić tę opaskę?

Edytowane przez esechiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku wymieniłem pod płytą 1,5m gruntu (dalej były iły i gliny) a po szerokości i długości wykop był również powiększony o min 1m. Teraz po opadach wszystko momentalnie ładnie wsiąka. Swoją drogą moja działka jest lekko nachylona i dno wykopu jest również z lekkim spadkiem od tyłu do przodu domu. Zanim zasypałem wykop piaskiem raz spadł deszcz i wszystko w wykopie spłynęło w jedno miejsce - najniższe.

I właśnie stoję przed dwoma problemami, raz ta opaska w sens której średnio wierzę a dwa to właśnie drenaż. Nie widzę potrzeby rozkopywania ziemi, no chyba że się mylę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo upraszczasz. Zawody o których wspominasz udzielają się na forum wedle własnego uznania i zauważ, że nie dzielą się każdą wiedzą i każdym rozwiązaniem. To, że są osoby które cenią i czas i swoją wiedzę, nie jest niczym złym - to jest normalne. Tylko na forach obserwuję takie nastawienie, że jak ktoś taki jest na forum to jego domniemanym obowiązkiem jest od czasu do czasu podzielenie się tym swoim doświadczeniem.
Tylko, że dziwnym trafem konstruktorzy nie chcą się wypowiadać w ogóle, a nie wierzę, że takowych tu nie ma. Większość pytań jakie pada o konstrukcję zbywane jest "zapytaj konstruktora". Jeżeli ktoś o to pyta na forum, to chciałby aby się też jacyś wypowiedzieli. Przecież nie chodzi mu o wyliczenia dokładne konstrukcji. Zwykle są to pytania typu czy coś da radę w ogóle tak zrobić lub czy to rozwiązanie ma sens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że dziwnym trafem konstruktorzy nie chcą się wypowiadać w ogóle, a nie wierzę, że takowych tu nie ma. Większość pytań jakie pada o konstrukcję zbywane jest "zapytaj konstruktora". Jeżeli ktoś o to pyta na forum, to chciałby aby się też jacyś wypowiedzieli. Przecież nie chodzi mu o wyliczenia dokładne konstrukcji. Zwykle są to pytania typu czy coś da radę w ogóle tak zrobić lub czy to rozwiązanie ma sens.

 

Takie pytania są bez sensu.

 

Wszystko można zrobić, ja pokazałem na swoim przykładzie natomiast na szczegółowe pytania nie odpowiem bo konstruktorem nie jestem.

 

Trzeba znać kumatego architekta i konstruktora i jeszcze się do nich w długiej kolejce ustawić żeby uzyskać co się chce za grosze i na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe wybudowanie wybudowanie domu piętrowego (lub z poddaszem użytkowym) z garażem w bryle budynku gdzie garaz byłby termicznei odizolowany, tj fundament odizolowany, mur parteru byłby odizolowany, strop byłby odizolowany, a mur piętra (poddasza) byłby wspólny (połaczony), dach byłby wspólny.

 

Jako konstruktor odpisuje, że jest mozliwe -> są łaczniki termiczne, takie jak do balkonów, które przenosza odpowiednie siły, ale kosztują swoje i idealnym izolatorem nie sa tzn sa tam mostki bo musza isc prety.

Innym rozwiązaniem tańszym -> jak masz kumatego konstruktora to może w modelu płyty, czy stropu w tym miejscu wstawić przegub konstrukcyjny , a Ty na budowie wstawiasz w tym miejscu xpsa i dodatkowo w środek co jakiś czas pręt np 12 mm -> taki pręt co by tylko przemieszczenia ograniczał a wyzwalal w konstrukcji przegub .... ale jakies tam mostki termiczne pozostają...

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...