Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No cóż..

Przed chwilą chciałem w tym samym stylu coś napisać.

Ale wydaje mi się że wystarczy przypomnienie,że:

Od 6 lat mój dom stoi na EPS200,zgodnie wg projektu konstruktora płyty,wielce kumatego konstruktora...

A nie w stylu forumowego marketingu.

 

A u znajomego dewelopera stoi osiedle domków na płytach fundamentowych wykonanych z EPS100 (najtańszego) , zbrojenia z gotowych siatek fi8 co 15x15 i 20cm betonu B20 i jak na razie nic się nie rozpadło :)

 

Więc moja płyta na EPS200 , zbrojeniu z fi12 co 25cm i 25cm betonu B25 to niemalże super forteca patrząc na konstrukcje dewelopera ..

 

Chciałem zbliżoną płytę do tej co ma deweloper ale konstruktor się nie zgodził , a patrząc jaką płytę "machnął" konstruktor (łączenie prętów w jednym miejscu na całej szerokości ) to płyta mogła by się na pół przełamać , a drugie że podcień był też na płycie , to sądzę że że "konstruktor" zrobił kopiuj-wklej i nic nie liczył , bo patrząc na projekt takiego babola by nie zrobił ...

 

Sądzę że większość jak nie wszyscy mają zbyt pancerne płyty , bo po co liczyć , a to że na takiej płycie mógłby nawet być wieżowiec ? Inwestor i tak zapłaci , a konstruktor po co ma się męczyć i liczyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u znajomego dewelopera stoi osiedle domków na płytach fundamentowych wykonanych z EPS100 (najtańszego) , zbrojenia z gotowych siatek fi8 co 15x15 i 20cm betonu B20 i jak na razie nic się nie rozpadło :)

 

Więc moja płyta na EPS200 , zbrojeniu z fi12 co 25cm i 25cm betonu B25 to niemalże super forteca patrząc na konstrukcje dewelopera ..

 

Chciałem zbliżoną płytę do tej co ma deweloper ale konstruktor się nie zgodził , a patrząc jaką płytę "machnął" konstruktor (łączenie prętów w jednym miejscu na całej szerokości ) to płyta mogła by się na pół przełamać , a drugie że podcień był też na płycie , to sądzę że że "konstruktor" zrobił kopiuj-wklej i nic nie liczył , bo patrząc na projekt takiego babola by nie zrobił ...

 

Sądzę że większość jak nie wszyscy mają zbyt pancerne płyty , bo po co liczyć , a to że na takiej płycie mógłby nawet być wieżowiec ? Inwestor i tak zapłaci , a konstruktor po co ma się męczyć i liczyć ...

 

Kopiuj wklej i to pewnie z jakiegoś stropu a nie płyty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwicie się konstruktorom? Im więcej zbrojenia, tym są bardziej zabezpieczeni przed ewentualnymi roszczeniami ;)

Znajomy ma serwis opon na 30tocentymetrowej płycie. Zbrojenia było od groma a 2 lata wystarczyły, by na ścianach pojawiły się pęknięcia od posadzki po strop i na posadzce. Jako, że "to nie chata i mi nie przeszkadza" to kolega sprawy nie drążył, ale ciekawe co by odpowiedział konstruktor jakby ktoś miał pytania? Pewnie by wyciągnął jakieś tam normy ,wedle których wyliczał i tyle.

Mojej żonie zachciało się mieć w elewacji bocznej okno. W projekcie na środku niej był jeden trzpień, więc myślałem, że architekt po prostu przesunie mi go o 80cm i wstawię obok okno. Po całej papierologii biorę się za zbrojenie ławy ,zasuwam na patelni , ciach ,bach i nagle..DWA trzpienie po obydwu stronach okna :D Myślałem, że z gorąca mi się w oczach dwoi, ale nie... pan A tak sobie "dla bezpieczeństwa" wymyślił. Po pół godzinie rozmowy zdanie zmienił, ale co się nacmokał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale sie nie dziwie, mam swiadomosc ze wszystko jest co najmniej 3x przewymiarowane, bo nikt nie bedzie chcial brac odpowiedzialnosci jak cos pojdzie nie tak z wykonaniem, i tak sie nie zawali, ale wystarczy, ze pojawia sie spekania, woda zacznie podciekac itp.

Z drugiej strony firmy robiace plyty czesto przygotowuja wlasne projekty, ktore nie sa przewymiarowane, ale cenowo na koniec i tak wychodzi podobnie, wiec co za roznica?

 

Z kulturą u Perma jak i innych użytkowników bywa różnie tak więc nie popadaj w jakiś niezdrowy zachwyt....

Co do reszty, nie przedstawiłeś swojego przypadku a piszesz, że się nie da, zresztą jak to sie mówi wpiepszasz się miedzy wódke a zakaske ze swoim przypadkiem, a jak piszesz, że pręty po scina i tak Ci powiedzial Twój konstruktor to ja wiem, że on albo specjalnie Ci tak powiedzial abys dal mu spokoj albo jest słabym inzynierem i nie potrafi tego ogarnac. Tyle w temacie

 

Wodke to ty lepiej odstaw, bo wyraznie Ci szkodzi i buractwo wychodzi po niej szybciej. Z kultura nie bywa roznie, albo jest, albo jej nie ma. U toksyka kultury brak w szczegolnosci.

Pisalem ze oprocz tego wlasnie, ktoremu niedowierzalem patrzylo na to kolejnych 2 i facet od lacznikow, ale temu to juz wogule nie ma co ufac, bo przeciez pracuje u sprzedawcy...

Jestes madrala, ale czytanie ze zrozumieniem nie opanowane, prety scina, bo pracuja na scinanie, czy to znaczy ze je poscina i dopadnie od sciany? Tak to sobie zwizualizowales? Wystarczy ze bedzie w tym miejscu za duzo pracowac i zrobi bajzel z izolacja, ale co tam, Ty za to nie odpowiadasz przeciez, a papier wszystko zniesie.

Edytowane przez Di.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

O jaka doglebna analiza mojej osobowosci.... tak jak pisalem wczesniej merytorycznie do Ciebie nie ma co pisac i tak nie zrozumiesz..... kompletny brak wiedzyna temat projektowania , 3 krotnie przewymiarowane ? Chyba zes z byka spadl i glowe obil ...

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie , Ile powinno być wybranej ziemi poza obrysem płyty fundamentowej 50 cm ? czym zasypać od zewnątrz , humusem, piaskiem ?

 

W humusie wszystko zyje, w piasku juz nie bardzo, sam przemysl co wolisz.

Wiem, ze to problem dodatkowych ton i kosztow, ja poza obrysem robilem 50cm od spodu do ponad metra nawet poltorej na poziomie plyty, wykop mial sciany po skosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pierwszy post po kilku latach...

Niedługo rozpocznę budowę na płycie. Powierzchnia płyty ok 200 m2, dom parterowy, bez stropu, ściany zakończone wieńcem no i dalej więźba.

 

Przypuszczałem, że na działce głęboko mam piachy i aby się w tym upewnić wziąłem geologa na dwa odwierty. Rzeczywiście poniżej humusu /jego od 20 do 35 cm/ są piaski średnie /zazwyczaj do głębokości 2-2,4 m. Później drobne.

 

Czy w takim wypadku bez obaw mogę wybrać do 0,5m i nie ruszać rodzimego gruntu? Wydaje mi się, że wymiana materiału to skórka za wyprawkę... a tak uzupełnię te 0,5 czymś o większej ziarnistości, aby dobrze się zagęszczało (?)

 

W przyszłym tygodniu mam dostać przeprojektowane tradycyjne fundamenty na płytę - zobaczymy co tam magik wymyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pierwszy post po kilku latach...

Niedługo rozpocznę budowę na płycie. Powierzchnia płyty ok 200 m2, dom parterowy, bez stropu, ściany zakończone wieńcem no i dalej więźba.

 

Przypuszczałem, że na działce głęboko mam piachy i aby się w tym upewnić wziąłem geologa na dwa odwierty. Rzeczywiście poniżej humusu /jego od 20 do 35 cm/ są piaski średnie /zazwyczaj do głębokości 2-2,4 m. Później drobne.

 

Czy w takim wypadku bez obaw mogę wybrać do 0,5m i nie ruszać rodzimego gruntu? Wydaje mi się, że wymiana materiału to skórka za wyprawkę... a tak uzupełnię te 0,5 czymś o większej ziarnistości, aby dobrze się zagęszczało (?)

 

W przyszłym tygodniu mam dostać przeprojektowane tradycyjne fundamenty na płytę - zobaczymy co tam magik wymyśli.

 

tak jak mówisz. Wybierz czarne i zrób zagęszczoną podbudowę 20-30cm i bedzie git, Z resztą w projekcie płyty wszystko bedziesz miał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lektury forum i innych rzetelnych opracowań dość jasno wynika, że szkoła może być tylko jedna.

Należy do wyliczeń wziąć parametr dotyczący odkształceń dla trwałego obciążenia, który jest znacznie niższy niż normalnie podawana wartość wytrzymałości na ściskanie przy odkształceniu 10%.

No i nie wszyscy producenci to podają.

Dla przykładu wysokiej jakości Styrodur Basf 3035CS - wytrzymałość na ściskanie przy odkszt. 10% - 300 kPa; Dop. naprężenia ściskające dla obciążenia trwałego w ciągu 50 lat - 130 kPa ; wartość naprężenia ściskającego pod płytami fundamentowymi - 185 kPa ( przy wielowarstwowym ułożeniu - 140 kPa)

Czyli pod płytę fundamentową w przypadku 2 warstw należy przyjąć wartość 140 kPa

 

Z tych niewielu co podają tą wartość wynika, że wynosi ona 30% wartości wytrzymałości na ściskanie przy odkształceniu 10% czyli dla EPS200 będzie realnie około 60 kPa.

 

Do wszystkiego należy wziąć także poprawkę, że to co na papierze nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. ITB co chwila podaje na stronie badania, z których wynika, że nawet najwięksi producenci mają problemy z osiąganiem parametrów zadeklarowanych w kartach technicznych produktu.

Sam ocieplając niedawno dom miałem porównanie. Jedna partia styropianu jak wata - duże kulki, sporo pustych przestrzeni między nimi, łatwo wyszczerbiające się krawędzie, a z drugiej partii dokładnie ten sam styropian twardy, z małych kulek świetnie trzymający wymiary, po prostu kompletnie inny produkt. Żałuję że nie zważyłem, ale pewnie i cięższy by się okazał.

 

 

Ja wiem, że koszty, ale dla mnie fundament jest absolutnie ostatnim elementem na którym bym oszczędzał. Dach poprawisz, ocieplenia dołożysz, okna wymienisz, ale jak masz schrzaniony fundament (w szczególności płytę fundamentową) to katastrofa dla całego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Jest norma która w to podaje czyli te 30% tylko nie pamietam teraz jej numeru....

Norma dla tych, którzy takie zastosowanie tj długotrwałe obciążenie przewidują. Większość producentów tego parametru nie uwzględnia, co wyklucza ich odpowiedzialność za ewentualne nie spełnianie normy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że koszty, ale dla mnie fundament jest absolutnie ostatnim elementem na którym bym oszczędzał. Dach poprawisz, ocieplenia dołożysz, okna wymienisz, ale jak masz schrzaniony fundament (w szczególności płytę fundamentową) to katastrofa dla całego domu.

 

Popieram, rozmawiając z dwoma wykonawcami polecali tylko i wyłącznie BASF pod płytę ze względu na jakość wykonania i gwarancje czy też parametry techniczne które podałeś, zdaje się jako jedni z nielicznych je podają (albo tylko oni?), licząc średnio 500pln m3 z którego standardowo dając 10cm wychodzi 10m2 z 1 paczki średnia płyta 150m2 co daje 15 paczek, ile jest BASF droższy od konkurencji 50zł na paczce?100? Oszczędność 1000pln na styropianie pod płytę, która jest moim zdaniem najważniejszym elementem domu mija sie z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...licząc średnio 500pln m3...
No i tu dochodzimy do konkluzji, która wielu się nie spodoba. Jaki jest sens pakowania pod płytę izolacji? Można zrobić fundament płytowy leżący bezpośrednio na gruncie, izolację, dosłownie byle jaką dać na płytę a dla zmniejszenia mostków zastosować opaski skośne. Pionowe są trudne w wykonaniu i problematyczne, ze względu na obciążenia a poziome trudne w wykonaniu i, choćby ze względu na spływ wody niepraktyczne. Zużycie energii pozostanie na poziomie akceptowalnym dla domu energooszczędnego a zaoszczędzi się jednak sporo kasy. Pomysł z izolacją pod płytą jest fajny ale, póki nie ma tańszych materiałów nieopłacalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu dochodzimy do konkluzji, która wielu się nie spodoba. Jaki jest sens pakowania pod płytę izolacji? Można zrobić fundament płytowy leżący bezpośrednio na gruncie, izolację, dosłownie byle jaką dać na płytę a dla zmniejszenia mostków zastosować opaski skośne. Pionowe są trudne w wykonaniu i problematyczne, ze względu na obciążenia a poziome trudne w wykonaniu i, choćby ze względu na spływ wody niepraktyczne. Zużycie energii pozostanie na poziomie akceptowalnym dla domu energooszczędnego a zaoszczędzi się jednak sporo kasy. Pomysł z izolacją pod płytą jest fajny ale, póki nie ma tańszych materiałów nieopłacalny.

 

Dać te 5 cm XPSa injuz mostek zniwelowany.

 

Reszta styro wedle uznania na plyte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu dochodzimy do konkluzji, która wielu się nie spodoba. Jaki jest sens pakowania pod płytę izolacji? Można zrobić fundament płytowy leżący bezpośrednio na gruncie, izolację, dosłownie byle jaką dać na płytę a dla zmniejszenia mostków zastosować opaski skośne. Pionowe są trudne w wykonaniu i problematyczne, ze względu na obciążenia a poziome trudne w wykonaniu i, choćby ze względu na spływ wody niepraktyczne. Zużycie energii pozostanie na poziomie akceptowalnym dla domu energooszczędnego a zaoszczędzi się jednak sporo kasy. Pomysł z izolacją pod płytą jest fajny ale, póki nie ma tańszych materiałów nieopłacalny.

 

Nieśmiało o tym myślałem. Dać po bokach tylko, a potem na płycie dać EPS100 + instalacje + wylewkę. Ciekawy jaki współczynnik U byłby przy takim układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieśmiało o tym myślałem. Dać po bokach tylko, a potem na płycie dać EPS100 + instalacje + wylewkę. Ciekawy jaki współczynnik U byłby przy takim układzie.

 

perm kiedyś zrobiłeś wyliczenia, ale temat znikł bo zrobiłeś opaski (opatentowane czy jakoś tak). Może mógłbyś zrobić nowy temat z tymi obliczeniami, ale bez tych opasek opatentowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...