Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Lansujecie jakieś dziwne rozwiązania,bez żadnych uprawnień na podstawie żadnych SWOICH doświadczeń,kwestionujecie wyliczenia profi konstruktorów.

Jakim prawem ?

 

VS macie na przeciwko gościa,który nie posłuchał i od 7 lat ma pod płytą coś czego w waszym mniemaniu nie miało prawa być i chwali sobie to wbrew komu ???

Nikomu...bo myślący potraktuje Was jako powietrze.

Nie wiem, czy jest sens ci odpisywać, bo masz najwyraźniej jakiegoś hopla na punkcie tego, co masz pod domem ale racz przypomnieć sobie, że Legalett dawał pod domy EPS 100, bo ichni konstruktor nigdy o pełzaniu pod obciążeniem nie słyszał. Przyznali to później ale, do tego czasu wielki Legalettu apologeta, czyli niejaki Piotr O. wręcz chwalił się jaki to ten EPS staje się, po kilku latach twardy. Ciekawe, że większość producentów nie podaje dla EPS parametru długotrwałego dopuszczalnego obciążenia. Czyżby nie przewidywali dla swoich wyrobów takich zastosowań? Konstruktorzy cuda potrafią wymyślić. Czasem z lenistwa, czasem z niewiedzy. Przykładów tu na forum mamy mnóstwo.

 

Może wiesz, choć nigdy tego nie napisałeś jakie dopuszczalne obciążenie długotrwałe ma twój EPS? Chyba twój konstruktor miał taką informację? Podzielisz się nią tutaj?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na zachodzie i w skandynawii gdzie takie płyty już działają kilka dekad co dają pod płytę? EPS czy XPS?
Różnie. W Skandynawii dają z reguły EPS ale tam domy są zwykle drewniane. Mimo to, z informacji otrzymanych od forumowiczów wiadomo, że różne cuda się z tym dzieją, Co kraj to obyczaj. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Czy ktoś z forumowiczów wie jak wygląda prawnie głębokości posadowienia płyty fundamentowej ?

Doczytałem że w naszych warunkach głębokość posadowienia płyty wynosi 50 cm to jakiś absurd lub nie czytam ze zrozumieniem , bo w takim wypadku płyta mała by przynajmniej 60 cm grubości, proszę o oświecenie bo nie chce mi się bawić w tradycyjne fundamenty..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

dobrnąłem do końca (tak od 450 strony chyba) i sporo się dowiedziałem. Mam na oku gotowy tani projekt małego domku parterowego (ok,95mkw) z płaskim dachem, strop gęstożebrowy chyba, prosta bryła prostokąta bez garażu i tarasów, ściany z bk. W projekcie są tradycyjne ławy, na 100% będę zmieniał na płytę. Wiem już iż można to zmienić po uzyskaniu PNB jako tzw. zmianę nie istotną przez KB tylko mam zasadnicze pytanie. Czy do takiej zmiany MUSI być projekt - tzn. załóżmy że i kierownik i ekipa bud. jak i inwestor są świadomi wiedzą co jak to czy muszą mieć projekt?

Będę chciał 10 XPS na to 20cm beton, zbrojenie 10 lub 12 co 20-25 do ustalenia na to 10cm EPS w tym instalacja i OP no i 6-7cm wylewki

Edytowane przez jarokar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

dobrnąłem do końca (tak od 450 strony chyba) i sporo się dowiedziałem. Mam na oku gotowy tani projekt małego domku parterowego (ok,95mkw) z płaskim dachem, strop gęstożebrowy chyba, prosta bryła prostokąta bez garażu i tarasów, ściany z bk. W projekcie są tradycyjne ławy, na 100% będę zmieniał na płytę. Wiem już iż można to zmienić po uzyskaniu PNB jako tzw. zmianę nie istotną przez KB tylko mam zasadnicze pytanie. Czy do takiej zmiany MUSI być projekt - tzn. załóżmy że i kierownik i ekipa bud. jak i inwestor są świadomi wiedzą co jak to czy muszą mieć projekt?

Będę chciał 10 XPS na to 20cm beton, zbrojenie 10 lub 12 co 20-25 do ustalenia na to 10cm EPS w tym instalacja i OP no i 6-7cm wylewki

 

Ktoś za nośność płyty musi wziąć odpowiedzialność - czyli konstruktor robi projekt z pieczątkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, myślę nad jedną kwestią.

Wszyscy robimy izolację przeciwwilg. W postaci np folii 0,5 rozwiniętej na xps. Potem wylewamy beton z masą ilości wody, później cały ten beton polewamy, lejemy wody ile wlezie aby dojrzał...

Czy ta wilgoć wyparuje? Beton wszystko wypije?

Na pierwsze chłopskie myślenie to ponad folią będę miał dużo więcej wilgoci niż od gruntu gdzie akurat mam pustynię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, myślę nad jedną kwestią.

Wszyscy robimy izolację przeciwwilg. W postaci np folii 0,5 rozwiniętej na xps. Potem wylewamy beton z masą ilości wody, później cały ten beton polewamy, lejemy wody ile wlezie aby dojrzał...

Czy ta wilgoć wyparuje? Beton wszystko wypije?

Na pierwsze chłopskie myślenie to ponad folią będę miał dużo więcej wilgoci niż od gruntu gdzie akurat mam pustynię :)

 

Od momentu wylania betonu, do zamieszkania mija wiele czasu. Naturalne procesy powodują w uproszczeniu wyrównywanie się poziomów wilgoci z otoczeniem. Ponadto wszystkie bariery w postaci folii czy inne raczej ograniczają niż eliminują te procesy. I jak wyżej kolega wspomniał - zadaniem folii pod zbrojeniem jest zapobieganie wpływania mieszanki betonowej pomiędzy płyty XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecenia od geotechnika:

 

"Zaleca się wykonanie stabilizacji dna wykopu fundamentowego za pomocą

warstwy suchego betonu podkładowego o miąższości 0,1 m.

- W poziomie posadowienia należy wykonać dokładną izolację

przeciwwilgociową oraz drenaż opaskowy odprowadzający wodę opadową

grawitacyjnie.

- Z uwagi na warstwę gruntów miękkoplastycznych zaleca się wykonanie

posadowienia budynku za pomocą płyty fundamentowej."

 

Pełny obraz płyty:

 

http://i64.tinypic.com/24mgrk0.png

Pełny rozmiar zdjęcia

 

Pytałem znajomka to powiedział od razu bez badań, że brakuje mu chudziaka i izolacji z papy z opaską przeciwwysadzinową.

 

Dla mnie to czarna magia jeśli chodzi o te wszystkie opaski i drenaże

 

Ps. jak wysokie mogą być elementy brzegowe izolacji termicznej? Brakuje mi tam różnicy w cokoliku i nie wiem czy da radę wyjść ponad poziom 0 aby zrobić różnicę w izolacji ściany i boku fundamentu na poziomie 3 cm. Generalnie czy taki poziom 0 jak na grafice jest ok?

Edytowane przez iwan89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z kolei inną zagwozdke związaną z moją wylaną już płytą. Płyta w części garażowej nie ma podbudowy z XPS. Czy jest sens dawać teraz jakąś warstwę styropianu (choćby 5cm EPS100) pod wylewkę czy darować to sobie. Mój majster twierdzi, że to zapobiegnie "poceniu się" wylewki w okresach przejściowych. Ale on ma o płytach jeszcze mniejsze pojęcie niż ja więc boję się opierać na jego zdaniu. Dodam, że płyta robiona przez specjalistów, nie przez rzeczonego majstra:)

Aha, garaż nie bedzie ogrzewany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie widać co to jest ten "... brzegowy typu L", bo znów ucięte...

A znajomy wróżbita, czy kto? Co on tą papą chciałby izolować?

 

Tam jest tylko "element brzegowy typu L" a po lewej "opaska - wykonać wokół całego budynku"

 

Poziom 0 jest też za nisko.. jest równo z poziomem gruntu a działka wymaga wyrównania.. dodatkowo nawet zostawiając tak przy deszczu.. Polecono mi podnieść o 17 cm bo tyle wynosi jeden stopień, jest to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dostałem dziś wstępny wygląd płyty fundamentowej. Pod płytą przewiduje się warstwę zagęszczonego żwiru. Nie ma natomiast warstwy chudego betonu i izolacji pod płytą. Czy tak jest prawidłowo?

 

http://i68.tinypic.com/2dugjdh.png

 

Chyba chodzi Ci o izolację przeciwwilgociową typu folia? Chudy jest nie potrzebny, to dodatkowy koszt i czas, czy go zrobisz zalezy od Ciebie czy budujesz prawidłowo ale i oszczędnie. Czy na bogato.

 

Zalecenia od geotechnika:

 

"Zaleca się wykonanie stabilizacji dna wykopu fundamentowego za pomocą

warstwy suchego betonu podkładowego o miąższości 0,1 m.

- W poziomie posadowienia należy wykonać dokładną izolację

przeciwwilgociową oraz drenaż opaskowy odprowadzający wodę opadową

grawitacyjnie.

- Z uwagi na warstwę gruntów miękkoplastycznych zaleca się wykonanie

posadowienia budynku za pomocą płyty fundamentowej."

 

Pełny obraz płyty:

 

http://i64.tinypic.com/24mgrk0.png

Pełny rozmiar zdjęcia

 

Pytałem znajomka to powiedział od razu bez badań, że brakuje mu chudziaka i izolacji z papy z opaską przeciwwysadzinową.

 

Dla mnie to czarna magia jeśli chodzi o te wszystkie opaski i drenaże

 

Ps. jak wysokie mogą być elementy brzegowe izolacji termicznej? Brakuje mi tam różnicy w cokoliku i nie wiem czy da radę wyjść ponad poziom 0 aby zrobić różnicę w izolacji ściany i boku fundamentu na poziomie 3 cm. Generalnie czy taki poziom 0 jak na grafice jest ok?

 

co to za miąższość o,1m ?;) dobry ten geotechnik, to tylko jego zalecenia. On ma przede wszystkim opisać grunt, to co tam i jak ma być posadowione to już wymyśle konstruktor.

Znajomek 1 klasa, może myśli, że płyta fundamentowa to duża ława ;)

 

Ja mam z kolei inną zagwozdke związaną z moją wylaną już płytą. Płyta w części garażowej nie ma podbudowy z XPS. Czy jest sens dawać teraz jakąś warstwę styropianu (choćby 5cm EPS100) pod wylewkę czy darować to sobie. Mój majster twierdzi, że to zapobiegnie "poceniu się" wylewki w okresach przejściowych. Ale on ma o płytach jeszcze mniejsze pojęcie niż ja więc boję się opierać na jego zdaniu. Dodam, że płyta robiona przez specjalistów, nie przez rzeczonego majstra:)

Aha, garaż nie bedzie ogrzewany.

 

Jeżeli garaż nieogrzewany to nie dawaj izolacji, odetniesz się trochę od wszystkich plusów jakie daje posadzka na gruncie. Czyli chłodno latem i "ciepło" zimą. Nic tam nie będzie się pocić bo niby dlaczego? Taka duża masa akumulacyjna nie da sobie w kij dmuchać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodzi Ci o izolację przeciwwilgociową typu folia? Chudy jest nie potrzebny, to dodatkowy koszt i czas, czy go zrobisz zalezy od Ciebie czy budujesz prawidłowo ale i oszczędnie. Czy na bogato.

 

 

 

co to za miąższość o,1m ?;) dobry ten geotechnik, to tylko jego zalecenia. On ma przede wszystkim opisać grunt, to co tam i jak ma być posadowione to już wymyśle konstruktor.

Znajomek 1 klasa, może myśli, że płyta fundamentowa to duża ława ;)

 

 

 

Jeżeli garaż nieogrzewany to nie dawaj izolacji, odetniesz się trochę od wszystkich plusów jakie daje posadzka na gruncie. Czyli chłodno latem i "ciepło" zimą. Nic tam nie będzie się pocić bo niby dlaczego? Taka duża masa akumulacyjna nie da sobie w kij dmuchać ;)

 

No wlasnie czy ta izolacja ktora tam jest czyli pewnie folia, jest wystarczajaca?

 

Oraz dostalem informacje, ze przy plycie fundamentowej sa ograniczone mozliwosci podwyzszenia poziomu 0 w domu wzgledem poziom 0 na gruncie. Projektant zalozyl roznice na poziomie 10 cm za kazdej strony domu. Wydaje mi sie to troche za malo, jak uwazacie? Czy to prawda, ze nie da sie podwyzszyc bo plyta bedzie za plytko? Grubosc plyty to 20 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

chudziak to jest warstwa wyrównawcza i jak ktoś chce miec rowno i twardo to ja wykonuje i wiadomo trzeba ja rrowno wykonac a nie na odpier....

 

a co boisz sie ze Cie zaleje?jeżeli tak to daj wyżej jeżeli nie to zostaw, u nas jest mania robienia domów na wypadek zalania , decyzja o tym czy dac wyzej powinna zalezec od ukształtowania terenu, ode tego czy bedzie jakies odwonienie jaki grunt etc, etc

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli garaż nieogrzewany to nie dawaj izolacji, odetniesz się trochę od wszystkich plusów jakie daje posadzka na gruncie. Czyli chłodno latem i "ciepło" zimą. Nic tam nie będzie się pocić bo niby dlaczego? Taka duża masa akumulacyjna nie da sobie w kij dmuchać ;)

 

Dzięki Sebcio, tak i ja sobie po cichu myślałam ale wolałam sie upewnić.

Tak też zrobię. Trochę oszczędności kasy i czasu i jeden problem na głowie mniej.

Żeby wszystkie dylematy tak się rozwiązywały:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...