Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

koszt wykonania płyty pod lekkie budownictwo szkieletowe

- cena 208,00 zł brutto /1m2

standard to grubość płyty 250 mm , grubość wieńca zew, wieńca pod ścianami nośnymi oraz dodatkowych wzmocnień to 250*250 mm, grubość płyty betonowej 120 mm, zbrojenie 20*20 fi 10 mm lub 15*15* fi 8 mm zbrojenie wieńca 4*12 mm lub 4*14 mm

OCIEPLENIE - 100 mm XPS oraz 120 mm EPS 100

 

koszt wykonania płyty pod domy wykonane w technologii murowano/szkieletowej lub murowanej

- cena 228,00 - 312,00 zl brutto /m2 w zależności od projektu , warstw izolacyjnych itp

W tym przypadku raczej stosuję się zbrojenie podwójne siatka 15*15 fi lub 10 mm lub 10*10 fi 10 mm

grubość płyty od 250 mm do 350 mm

W tym przypadku pod płytą NIE STOSUJĘ SIĘ EPS 100 , zalecam Aqwa EPS 200 ,250 lub XPS

 

W przypadku wykonania domu murowanego z poddaszem w celu ograniczenia kosztów wykonania płyty oraz samego obiektu proponuję technologie murowano/szkieletową - tz wykonanie termopłyty, obrys zew obiektu YTONG ,X+X, Solbet + wieńce oraz zastosowanie wiązarów attykowych

takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze

 

np obiekt C110 Murator do stanu deweloperskiego + rekuperacja+ płyta to kwota 286000,00 zł/netto

obiekt Tymek do stanu deweloperskiego + rekuperacja+ płyta to kwota 276400,00 zł/netto

domu parterowe to koszt od 2050,00 zł netto

 

Ale wróćmy specjalizuję się w budowie domów energooszczędnych, pasywnych i nie wyobrażam sobie innej rozwiązania jak tylko termopłyta w tym przypadku współczynnik K <0,16 lub K< ,011.

 

kontakt grupabudowlana/małpa/interia.pl

 

Pozdrawiam

 

Krzysztof

 

Panie Krzysztofie

Dziękuję za przedstawienie konkretnej odpowiedzi na moje zapytanie.

Taka merytorycza wymiana rozwiązan jest potrzebna do prezentacji dobrych projektów energooszczędnych

zdodnych z nowymi trendami w Europie w tym zakresie...

Wysyłam jeszcze dzisiaj zapytanie na adres [email protected]

Pozdrawiam wszystki forumowiczów i polecam projekty energooszcędne i pasywne.

Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda...na fantastyczne rozegranie a ja poszukuję konkretnych rozwiązan do budowy swojego domu w okolicach Lublina.

Mam działkę, w końcu przekonanie o mozliwości wybudowania, a raczej konieczności trudniej ze źródłem finansowania.

Czekam na konkretne propozycje od podejrzliwych uczestników. Może mają coś do zaproponowania ...?

Ja po przejrzeniu wielu wykonanych budynków - uważam że wszystkie grupy budowlane powinny przechdzić kurs likwidacji mostków termicznych kończący sie egazminem;

bez pozytywnego zdania praktycznego egzaminu nie powinni więcej partaczyć wykonania prawidłowej izolacji budynków.

Czekam na propozycje nie do odrzucenia od rewolwerowców?

pozdrawiam...Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mnie zaintrygowała właśnie kwestia dylatacji.

Przy płycie bez ogrzewania zostało już to rozwiązane.

Jak jednak to się ma przy płycie z ogrzewaniem podłogowym.

W standardowej podłogówce stosuje się dylatacje. A co z płytą?

Czy tak gruba płyta zazbrojona nie będzie chodź trochę pracować?

Różnica temperatur ( tak przypuszczam) to około 16 oC.

Latem będzie chłodniejsza myślę koło 8-10 a zimą jako grzejnik będzie około 24-26.

Czy ta różnica w temperaturze materiału niespowoduje pracy płyty, a co za tym idzie pękania ścian, które przeciesz stoją na płycie.

U mnie będzie kawałek płyty 17 x18 m.

Płyta będzie na bank , bo i już projekcik jest :D, tylko to ogrzewanie mnie nurtuje.

O wykonawstwo się nie boję, jedynie o te ruchy :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny pomysł Sylwia-LBN, tylko czy grupa KW się zgodzi na takie rozwiązanie i o ile bedzie tańsze oraz czy przy tym zabiegu - jaki będzie spadek jakości czy bardzo mały;

czy na tyle duży, że nie dozaakceptowania. Widziałem juz dużo zpieorzonych domów... i drugi raz zrobiłbym to lepiej. Jak widzę mostek w skrzynce elektrycznej -2 C w ogrzewanym domu w szkrzynce elektrycznej to wiem że na pewno zbuduję lepiej. Najbardziej boję sie grubych błedóe konstrukcyjnych - nie znam sie na tym bo w instalacjach siedze po uszy i wiem jak to wykonać - poprawiałem montaż pieca na ekogorszek po tzw. fahcowcach i jest to dośc proste!

Sylwia LBN a może zrobiny grupę z kilku domów i wspólnie zakupimy te materiały które się co doktórych sie dogadamy. Kazdy ma inną wiedze i doświadczenia,

ja na razie wiem, że chcę budować dom energooszczędny lub pasywny ( o ile to jest wykonalne - bo estetyka tych pasywnych nie wszystkim odpowiada) Wiemy coś za coś, ale w bloku płacę i tak 200 PLN x 12 miesięcy za 67 m kw. Czy jestes w jakieś grupie Sylwia LBN?

Pozdrawiam Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazjan - nie rozumiem dlaczego ma być spadek jakości jeśli ekipa będzie to robić wg projektu płyty pod nadzorem KB. Mój KB twierdzi, że nie ma problemu z tym choć płytę mi odradzał ze względu na koszty. I tu co do kosztów - u każdego będzie inaczej, bo właściwości gruntu różne - jeden ma piasek, inny glinę na działce, więc tu różnica będzie w kosztach wymiany gruntu, więc najpierw badania żeby wiedzieć co się ma. Co do fachowości "fachowców" - kilka lat temu znajomi budowali dom i "fachowcy" wykopali im i wylali fundamenty odwrotnie niż w projekcje - tzn. tył domu był z przodu :) Wszystko się może zdarzyć - nawet źle przeczytany - obejrzany - zinterpretowany rzut fundamentów :(

Nie jestem w żadnej grupie :)

Sylwka

 

P.S. Pocieszę Cię, że 200 plnów za 67m2 to i tak jakoś mało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ja dla tego jestem zainteresowany płytą funamentową ponieważ widzę ogromną zaletę termoizolacji budynku od gruntu.

> Szczególnie w zimie kiedy grzejemy przestrzem w budynku a podłoże jest zamarzniętne, bez izloacji lub ze słaba -grzejemy grunt.

>Także grunt to nie grzać gruntu ale dolną przestrzeń mieszkania bo ciepło i tak idzie do góry. A tak co mnie niepokoi to wytrzymałość mechaniczna steroduru,

> jakie siły działaja na płytę (metr kw) płyta vs ławy?

>Utrzymanie parametrów termoizolacji przez styrodur w funkcji czasu(30 -50)lat i funkcji nacisku masy budynku???

> Dzielę włos na czworo byc może ale jak już cos drąże to do konca do jądra problemu nie po łepkach.

>Może mi ktoś to przybliży?

> Z Świątecznymi Życzeniani na Święta Bożegonarodzenia, spokoju, radości i konsekwencji w realizacji

> wspólnych życiowych planów!!! Kazjan:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W standardzie płyty wykonuję o k < 0,22

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby osiągnąć parametr k < 0,14

Osobiście uważam lepiej zastosować płytę współczynniku k, 0,24 /

 

Aha standart to 0,22 lepiej to 0,14 ale najlepiej to 0,24. Ciekawe komu najlepiej ? Wykonawcy, czyli grosiki zostaja na jego koncie. Ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ja dla tego jestem zainteresowany płytą funamentową ponieważ widzę ogromną zaletę termoizolacji budynku od gruntu.

> Szczególnie w zimie kiedy grzejemy przestrzem w budynku a podłoże jest zamarzniętne, bez izloacji lub ze słaba -grzejemy grunt.

>Także grunt to nie grzać gruntu ale dolną przestrzeń mieszkania bo ciepło i tak idzie do góry. A tak co mnie niepokoi to wytrzymałość mechaniczna steroduru,

> jakie siły działaja na płytę (metr kw) płyta vs ławy?

>Utrzymanie parametrów termoizolacji przez styrodur w funkcji czasu(30 -50)lat i funkcji nacisku masy budynku???

> Dzielę włos na czworo byc może ale jak już cos drąże to do konca do jądra problemu nie po łepkach.

>Może mi ktoś to przybliży?

Kazjan - a czy Ty pokusiłeś się o przeczytanie tego wątku w całości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dwa razy bo podobnie jak jajmar nie zrozumiałem wspólczynników k płyty : "standart to 0,22 lepiej to 0,14 ale najlepiej to 0,24. Ciekawe komu najlepiej ? "

Krzysztof nie się z tego wytłumaczy ale to jest literówka bo im niższy K tym więciej ciela zostaje lub mniej zimna wchodzi; wiem bo projektuje i licze komory chłodnicze i instalacje ziębnicze. Dlatego mam skrzywienie na linii mostków termicznych ale wiem ile energii jest przez to traconych i gdzie są robione najczęstsze błedy w wykonaniu izolacji - to wszystkie kąty krawędzie styki scian stropów i otrorów w budynku.

A może chodzi o cos innego?

Pozdrawiam kazjan!:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dwa razy bo podobnie jak jajmar nie zrozumiałem wspólczynników k płyty : "standart to 0,22 lepiej to 0,14 ale najlepiej to 0,24. Ciekawe komu najlepiej ? "

Krzysztof nie się z tego wytłumaczy ale to jest literówka bo im niższy K tym więciej ciela zostaje lub mniej zimna wchodzi; wiem bo projektuje i licze komory chłodnicze i instalacje ziębnicze. Dlatego mam skrzywienie na linii mostków termicznych ale wiem ile energii jest przez to traconych i gdzie są robione najczęstsze błedy w wykonaniu izolacji - to wszystkie kąty krawędzie styki scian stropów i otrorów w budynku.

A może chodzi o cos innego?

Pozdrawiam kazjan!:cool:

Jeżeli faktycznie zajmujesz się izolacjami to napisz jak w komorach chłodniczych liczy się grubość izolacji podłogi nad chłodnią. Nie piszę tego by podważyć twoja wiedzę ale dlatego że w powszechnie dostępnych źródłach określa się ilość ciepła jaka ucieka przez podłogę w domu z takim samym współczynnikiem U wszystkich przegród na ok 8 - 15%. To oznacza że bilansie energetycznym budynku wysokość współczynnika U podłogi na gruncie ma drugorzędne znaczenie. Podobnie powinno być w komorach chłodniczych ale biorąc pod uwagę sufit. Czy tak jest rzeczywiście?.

Co do reszty to w tym wątku jak i drugim podobnym o Legalett znajdziesz odpowiedź na większość swoich pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam do obliczeń programu specjalistycznego CoolTool i do chłodni budowanych wewnątrz budynków stosuje sie płyty poliuretanowe o grubości 10-12mm (K=0,21 W/m2K ) temperatura wewnątrz chłodni około +4, do mroźni płyty o grubości 15-20mm temperatura w mroźni to -20 C. Wspłóczynnik przenikania ciepła U zależy od różnicy temperatur Grunt niezamarźniety utrzymuje poniżej sterfy zamarzania lato od 8-9 C zima 6-7 C. Rożnica temperatur pomiędzy chłodnią +4 a gruntem +8 tylko (4 stopnie C) bardzo małe straty chłodu do pominięcia (2-4)% ale przy mroźni -20 C do +8 C to aż 28 stopni C dlatego należy zastosować izolacje ze steropnianu XPS50L o wspólczynniku przewodzenia ciepła lamba = 0,038W/mK na nawet podgrzewaną barierę aby mroźnia nie przemrozila gruntu i nie wysadziła posadzki moroźni. Ten wspólczynnik jedni nazywają k inni grecką literą lambda http://pl.wikipedia.org/wiki/Przewodno%C5%9B%C4%87_cieplna

Nie zgadzam się, że ma drugorzędne znaczenie bo różnica pomiedzy temperaturą przy podłodze to 18-20 C a grunt (nie zamarznięty bo grzany przez konstrukcje domu),

to 7 -8 stopni to 12 stopni to ma pierwszorzędne znaczenie dla domów pasywnych i energoszczędnych.

Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam do obliczeń programu specjalistycznego CoolTool i do chłodni budowanych wewnątrz budynków stosuje sie płyty poliuretanowe o grubości 10-12mm (K=0,21 W/m2K ) temperatura wewnątrz chłodni około +4, do mroźni płyty o grubości 15-20mm temperatura w mroźni to -20 C. Wspłóczynnik przenikania ciepła U zależy od różnicy temperatur Grunt niezamarźniety utrzymuje poniżej sterfy zamarzania lato od 8-9 C zima 6-7 C. Rożnica temperatur pomiędzy chłodnią +4 a gruntem +8 tylko (4 stopnie C) bardzo małe straty chłodu do pominięcia (2-4)% ale przy mroźni -20 C do +8 C to aż 28 stopni C dlatego należy zastosować izolacje ze steropnianu XPS50L o wspólczynniku przewodzenia ciepła lamba = 0,038W/mK na nawet podgrzewaną barierę aby mroźnia nie przemrozila gruntu i nie wysadziła posadzki moroźni. Ten wspólczynnik jedni nazywają k inni grecką literą lambda http://pl.wikipedia.org/wiki/Przewodno%C5%9B%C4%87_cieplna

Nie zgadzam się, że ma drugorzędne znaczenie bo różnica pomiedzy temperaturą przy podłodze to 18-20 C a grunt (nie zamarznięty bo grzany przez konstrukcje domu),

to 7 -8 stopni to 12 stopni to ma pierwszorzędne znaczenie dla domów pasywnych i energoszczędnych.

Kazjan

Jakoś się chyba nie zrozumieliśmy. Różnica temperatur w ścianie domu to nawet i 40 st. Różnica pomiędzy podłogą a wnętrzem to ok 12 st. Oprócz tego przepływ ciepła w dół jest możliwy tylko na drodze promieniowania i przewodzenia. Dlatego też straty ciepła będą zawsze mniejsze. Podobna sytuacja powinna mieć miejsce w suficie chłodni (podłoga chłodni to tak mniej więcej jak sufit pod pomieszczeniem nieogrzewanym). Czy bierze się to pod uwagę przy ich projektowaniu?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy obliczeniach bilansu w programie musimy wpisać temperaturę na zewnątrz ścian komory także sufitu i podłoża, zawsze są to komory wewnątrz budynków, wiat, bo nikt rozsądny nie buduje komór na słońcu. Wpisujemy najbardziej niekorzystny okres a więc temperatury w lipcu i sierpniu dla chłodnictwa. Tak też prz obliczaniu bilansu ogrzewania należy uwzględnic temperatury grudnia i stycznia na zewnątrz w nocy. Straty są tym większe im większa jest różnica temperatur pomiedzy przestrzenią grzaną zewnętrzną ...no i mostki termiczne czyli przestrzenie niezaizolowane przez które jak przez sito ucieka ciepło lub wnika chłód. A propos mechanizmu to jest opisany przez zjawisko fizyczne zwane przewodzeniem cieplnym, w niektórych przypadkach przewodzeniem i promieniowaniem.

Pozdrawiam kazjan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Chyba muszę inaczej. Rozmawiamy o płycie fundamentowej. Podobna sytuacja jak w płycie fundamentowej jeżeli chodzi o ucieczkę ciepła a więc i sposób izolacji zachodzi w suficie chłodni. Pod przegrodą jest zimno, nad przegrodą jest ciepło. W branżowych czasopismach podają że przez podłogę domu ucieka tylko 8 do 15 % ciepła. Oczywiście jest tam mniejsza różnica temperatur niż np w ścianie ale też jest to spowodowane faktem że nie ma zjawiska konwekcji bo to jest skierowane zawsze do góry. Tak samo jest w suficie chłodni z tym że różnica temperatur jest większa. Mnie interesuje czy jest to brane pod uwagę przy projektowaniu chłodni. Izolację w niej powinno się dobierać w sposób zoptymalizowany co jest oczywiste. Grubo tam gdzie trzeba, cienko tam gdzie nie.

Interesuje mnie to dlatego że pod płytami fundamentowymi i wogóle podłogami na gruncie daje się coraz grubszą izolację. Zastanawiam się na ile jest to uzasadnione. Dla mnie jako laika który trochę gdzieś tam poczytał taka gruba izolacja nie musi być stosowana. Trzeba odciąć promieniowanie np folią Alu i przewodzenie. Przy różnicy temperatur max 20 st (ogrzewanie podłogowe) ile trzeba dać styro by było to skuteczne? Masz tam jakiś program do tego? Tylko pamiętaj że to jest sufit, nie ma konwekcji. Pewnie czegoś nie wziąłem pod uwagę albo założenia są błędne ale po co gruba izolacja pod podłogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, to zależy w jakim układzie chcesz obliczyć (oszacować) skutecznośc izolacji. Jaki dom chcesz zbuować energooszczędny czy pasywny ( Ea =?) ja chcę osiągnąc 50KWh/m2xrok. Czy grzanie podłogowe czy grzejniki i tak dalej i t d. O ochronie ciepła w budynku jest dobry wykład podaje link www.tu.kielce.pl/rekrutacja/.../przew-konw-prom_wyklad_1.ppt - . W komorze chłodniczej jest troche inacze bo jest konwekcja wymuszona przez wentylatory, które mieszaja powietrze aby uzyskać jednorodność temperatury w całej przestrzeni. W domu górna izolacja to 1,5 x izolacja ścienna, tak zalecają znający zagadnienia cieplne,

Podłoże izolacyjne w Legalett czytałeś jakie, bo żródło ciepła to płyta (to ogrzewanie niskotemperaturowe) bardziej oszczędne, bo mniejsze różnice temperatur ale muszą być większe powierzchnie wymiany odbiorników czyli podłogi, przy grzejnikach tempratura musi być wyższa bo mniejsza powierzchnia wymiany.

Pozdrawiam kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...