Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wykresy Henoka znam - wykorzystał do nich darmową EUROKOBRĘ i troszkę podkolorował z symulacjami - po prostu zmienił parametry jednego z zawartych w tym programie modeli.

Zamieszczając je nie ukrywałem, że mają one swoje wady. Pod tym względem symulacja komputerowa wykonana przez p. Rajek jest z pewnością bardziej precyzyjna.

Tym niemniej na podstawie mojego modelu, moich pomiarów z natury oraz z symulacji p. Rajek można wyciągnąć pewne wnioski.

Nie wyciągałbym wniosków zbyt pochopnych, że nie opłaca się stosowanie izolacji podposadzkowej w domu jednorodzinnym. Mimo wszystko taka izolacja IMHO jest bardziej ekonomiczna od izolowania potężnego akumulatora gruntowego (np. za pomocą izolacji pionowej ścian fundamentowych i poziomej izolacji opaskowej wokół budynku), chociaż i tu można podać przykłady, wykonania takiego rozwiązania z poszanowaniem zasad ekonomii (np. wykorzystanie bardzo taniego materiału izolacyjnego, czy wykonania znacznej części prac samemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o eksperymenty to zdaje się frykow ma płytę bez styropianu pod spodem i z tego co pamiętam to żałuje!

Błędem frykowa nie był brak izolacji pod fundamentami (nie ma on płyty fundamentowej tylko wzmocnione ławy fundamentowe - szkody górnicze), tylko brak izolacji ścian fundamentowych : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?91675-Frykow-dom-buduje-by%C5%82o-co%C5%9B-o-tanim-budowaniu&p=3090970&viewfull=1#post3090970 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna rozważam zamianę fundamentów na płytę w projektowanym domu. Architekt oczywiście nie widzi sensu takiego rozwiązania (no ale tak jest prościej dla niego...). Grunty mamy dobre.

Zastanawiam się (wybaczcie jeśli to głupie pytanie, jestem totalnym laikiem) jak płyta wygląda w sytuacji, gdy na zewnątrz budynku mamy słup konstrukcyjny. Płyta musi być odpowiednio większa? Czy wtedy nie będzie to mega-mostek termiczny czy też można to jakoś sensownie rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Z pewną nieśmiałoscią podejmuję temat bo jest mi bliski (mam ten sam problem) i tak sobie myślę -

1 - zastosowanie osobnej stopy na pewno będą różnice osiadania

2 - włączenie posadowienia słupa do płyty - dodatkowe naprężenia zwłaszcza jak będzie to " doklejka" - ale może konstruktorzy się wypowiedzą

3 - wystający kawałek można zaizolować termicznie z dołu, z boków no i chyba z góry moze trochę zmniejszyć otulinę, pytanie czy na płycie będzie dodatkowa wylewka to by jeszcze więcej styro weszłobez różnicy poziomów ? a może poliuretan?

4 - słup jako taki można obłozyć izolacją razem z podpartym przez niego stropem

Generalnie przekombinowane :)

Z pokorą przeczytam uwagi społeczności

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako kierownik budowy wykonałem sześć takich fundamentów i doszedłem do wniosku ,że jast to znacznie tanisze i wykonane mniejszym nakładem robocizny.Więc musi fundamentowanie być tańsze.Wystarczy policzyć ilość betonu w ławach,murze fundamentowym,chudym betonie i porównać to z ilością betonu w płycie ( pod domek jednorodzinny parter +poddasze to około 25 cm grub.) Ale najistotną sprawą jest wyeliminowanie mostku termicznego na styku fundamentów i ściany parteru.Naprężenia pod płytą z racji jej powierzchni będą około 5x mniejsze niż w przypadku ław fundamentowych . Czyli bezpieczeństwo konstrukcji w przpadku płyty jest większe niż ław fundamentowych.Wszystkie roboty stanu"0" wykonywane są szybciej i mniejszym nakładem pracy, roboty ciężkie jak zdjęcie humusu, uzupełnienie podsypki ,zgęszczenie podsypki wykonywane są mechanicznie . Czas wykonania płyty w przypadku prostego domku to 5-6 dni. Nie zagłębiamy się z fundamentowaniem ( o ile nie musimy) więc unikamy kontaktu z wodą gruntową . Polecam naprawdę jest to dobre rozwiązanie.Służę radą mój telefon 601077771
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego nieszczęsnego słupka wykonuje się to w taki sposób , iż słupek posiada własny fundament oparty poniżej strefy przemarzania , płyta jest tylko pod częścią ogrzewaną budynku , posiada od spodu parizolacjęnku i izolację termiczną adekwatną do klasy energetyczej danego budynku. Jednak należy obliczyć osiadanie stopy , żeby nie doszło do niepotrzebnych naprężeń w wyższych częściach konstrukcji budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem 6 szt fundamentów płytowych pod domki jednorodzinne jako kierownik budowy. Prawda jest taka ,że płyty są tańsze bo: mniejszy nakład robocizny , mniej betonu , nie trzeba używać szalunków (szalunkiem jest izolacja termiczna ) ,likwiduje się mostki termiczne na styku fundamentu i ściany parteru , zmniejsza się naprężenia pod fundamentem (pow. płyty jest około 5x większa niż pod ławami, nie zagłębiamy się więc unikamy kontaktu z wodą gruntową . A słup może stać na płycie jedynie należy sprawdzić czy nie spowoduje przebicia płyty , wymagane są stosowne obliczenia konstruktora.PROBLEM JEST Z WYKONAWCAMI nie wiedzą ile wycenić i z reguły mocno zawyżają cenę usług. Jednak jak wykonają jedną taką płytę już o zwykłych fundamentach nie chcą słyszeć .Drugim aspektem jest norma ,która nakazuje posadowienie bud. poniżej strefy przemarzania , a pod płytą z izolacą termiczną przemarzanie nie występuje , bo temperatura taka jaka w gruncie czyli zawsze dodatnia

(4-8st.) . Służę doświadczeniem .tel.601077771

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego nieszczęsnego słupka wykonuje się to w taki sposób , iż słupek posiada własny fundament oparty poniżej strefy przemarzania , płyta jest tylko pod częścią ogrzewaną budynku , posiada od spodu parizolacjęnku i izolację termiczną adekwatną do klasy energetyczej danego budynku. Jednak należy obliczyć osiadanie stopy , żeby nie doszło do niepotrzebnych naprężeń w wyższych częściach konstrukcji budynku.

 

a jak się liczy osiadanie stopy?

i po co tas paroizolacja od spodu?

no i jak dochodzi do naprężeń w wyższych częściach budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...