Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fajnie! Taki zakład za 300 tys złotych. :D Nie jestem taki odwazny i jednak poprosze o pomoc projektanta. :wink:

Stare domy drewniane stały na kamieniach polnych i stoją do dziś równo jeśli były tylko dobrze położone kamienie.Obciązenia się nie zmieniają i ziemia ta sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadole 12 u gory10 na krawedziach dołoze 12 na głebokości i powinno wystarczyć

 

Przemyśl to czy nie odwrotnie :)

Mała podpowiedz to nie strop. Zakładasz obciążenie na całości od gruntu a za podpory przyjmujesz ściany. I jak Twoje siatki dobre średnice po dobrych stronach ? Oczka se tez dobrze policz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie! Taki zakład za 300 tys złotych. :D Nie jestem taki odwazny i jednak poprosze o pomoc projektanta. :wink:

Stare domy drewniane stały na kamieniach polnych i stoją do dziś równo jeśli były tylko dobrze położone kamienie.Obciązenia się nie zmieniają i ziemia ta sama

Oczywiście w starym domach wykończeniówka była na tym samym poziomie co teraz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadole 12 u gory10 na krawedziach dołoze 12 na głebokości i powinno wystarczyć

 

Przemyśl to czy nie odwrotnie :)

Mała podpowiedz to nie strop. Zakładasz obciążenie na całości od gruntu a za podpory przyjmujesz ściany. I jak Twoje siatki dobre średnice po dobrych stronach ? Oczka se tez dobrze policz :)

 

Jajmar , wydaje mi się że podchodzisz do sprawwy zbyt optymstycznie: "...zakładasz obciążenie...". WG mnie LeszekK niczego nie "zakłada" . No może poza tym , że wszystko jest jasne , proste i przyjemne. Strzela sobie tak luźno tu pręcik 10 , tam 12 , ówdzie siateczka . :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jajmar , wydaje mi się że podchodzisz do sprawwy zbyt optymstycznie: "...zakładasz obciążenie...". WG mnie LeszekK niczego nie "zakłada" . No może poza tym , że wszystko jest jasne , proste i przyjemne. Strzela sobie tak luźno tu pręcik 10 , tam 12 , ówdzie siateczka . :cry:

 

Może to mało precyzyjnie napisałem ale "zakładasz obciązenie" tyczy sie mojej uwagi ze przyjmując/licząc tak płyte należy ja obciążyć "od dołu". Nie pisałem że LeszekK założył jakiekolwiek obciązenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ave! trochę z innej beczki!

Pytanie zadane przez innego użytkownika, które nie doczekało się jasnej odpowiedzi a też mnie to nurtuje:

 

"Planuję posadowienie domu na płycie fundamentowej wylanej na styropianie. Grubość płyty około 25 cm. Czy w takiej grubości można zalać rury ogrzewania podłogowego wodnego, czy należy wylać kolejną warstwę betonu 6-7 cm na kolejnym styropianie?"

 

Co Wy na to?

pozdrawiam, luke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to,że niezgodna ze sztuką budowlanę. Odejmując choć utulinę to niewiele miejsca zostaje.

 

Ciekawe.

Firma buduje w Polsce od 1994 a w Szwecji od 1978.

 

 

Cytat ze strony http://www.legalett.com.pl/?P=projektowanie :

 

Projekt konstrukcji płyty fundamentowej firmy LEGALETT wykonywany jest według obowiązujących norm budowlanych:

 

* PN-B-03264/2002 „Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne i projektowe”

* PN-82/B-02001 „Obciążenia budowli. Obciążenia stałe”

 

 

Reszta na stronie: http://www.legalett.com.pl

 

MCB

 

Na stronie mogą sobie nawet napisać,że potrafią upchać słonia w karafce.

 

Napisz lepiej jakiej grubości była otulina.*

 

* chociaż jeśli nie ma stylu z gruntem to może się i zmieszczą z normą

 

sugerujesz, że oferują coś innego (tzn.płytę o grubości 20 cm), a faktycznie w całej Polsce robia coś zupełnie innego ? ciekawa teoria......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ave! trochę z innej beczki!

Pytanie zadane przez innego użytkownika, które nie doczekało się jasnej odpowiedzi a też mnie to nurtuje:

 

"Planuję posadowienie domu na płycie fundamentowej wylanej na styropianie. Grubość płyty około 25 cm. Czy w takiej grubości można zalać rury ogrzewania podłogowego wodnego, czy należy wylać kolejną warstwę betonu 6-7 cm na kolejnym styropianie?"

 

Co Wy na to?

pozdrawiam, luke

To zależy jak ostrożnie będziesz się z tymi rurkami obchodził w czasie betonowania.

Ja bym to jednak podzielił na dwa etapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare domy drewniane stały na kamieniach polnych i stoją do dziś równo jeśli były tylko dobrze położone kamienie.Obciązenia się nie zmieniają i ziemia ta sama

Tego typu teksty zawsze mnie śmieszą.

Przetrwały tylko te ze starych domów, które były dobrze wykonane. Po pozostałych pozostało tylko wspomnienie :(.

Ta sama zasada obowiązuje również dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare domy drewniane stały na kamieniach polnych i stoją do dziś równo jeśli były tylko dobrze położone kamienie.Obciązenia się nie zmieniają i ziemia ta sama

Tego typu teksty zawsze mnie śmieszą.

Przetrwały tylko te ze starych domów, które były dobrze wykonane. Po pozostałych pozostało tylko wspomnienie :(.

Ta sama zasada obowiązuje również dzisiaj.

 

Dobrze,że nie piszą "a w Afganistanie to mieszkają w domach z gliny..."

 

Tradycyjne opieranie się na "bo baby tak w sklpeie mówiły". Polecam wierzącym w starodawną jakość wyremontować jakąś kamienicę kompleksowo, ewentualnie poczytać literaturę o tym jak np. w XIX wieku waliły się kamienice w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam,

 

Czy ktos z Was robił wycenę ile będzie kosztowała płyta ? Czy dużo więcej niż "tradycyjne" fundamenty ? Grunty mamy dobre, tylko i wyłącznie ze względu na energooszczędnośc i mostki termiczne interesuje nas ta bajka.

 

Jak z ekipą, która płytę wylewała/ ma wylewać u Was ? Z jaką nie rozmawiamy to albo nie wiedzą o co chodzi, albo sie krzywią i odradzają :x

jesli ktoś z okolic Warszawy może polecić ekipę, która zna generalnie temat energo. i zgadza się z tym podejściem to bardzo proszę o namiary.

 

Pzdr

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z Was robił wycenę ile będzie kosztowała płyta ? Czy dużo więcej niż "tradycyjne" fundamenty ? Grunty mamy dobre, tylko i wyłącznie ze względu na energooszczędnośc i mostki termiczne interesuje nas ta bajka.
Zacznij od zrobienia projektu takiej płyty. Bez niego trudno porównywać koszty wykonania płyty fundamentowej i "tradycyjnego" fundamentu. W większości wypadków koszt wykonania płyty nie powinien być wyższy niż ław i ścian fundamentowych. Tylko zbrojenie płyty musi wynikać z obliczeń, a nie za założeń konstrukcyjnych. Dodatkowo trzeba uwzględnić fakt, że płyta nie leży bezpośrednio na gruncie, a na warstwie izolacji cieplnej (wymagana mniejsza otulina).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK dzięki !

 

ale przecież nic na pytania nie odpowiedział :-?

 

a skoro tak można, to uzupełnię:

- płyta nie musi być gwarantem supertermoziolacyjnosci, "normalne" fundamenty też można spokojnie zrobić i zaizolować

- takie podejście dotyczy płyty praktycznie na poziomie powierzchni gruntu

a to można zrobić w przypadku gruntów rodzimych wodoprzepuszczalnych

- tu nic nie wiemy o warunkach gruntowych

- z mową o porównywalnych wydatkach to byłbym bardziej ostrożny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK dzięki !

 

ale przecież nic na pytania nie odpowiedział :-?

Ot. zazdrośnk !!! :lol:

Mogłeś też dać wyczerującą odpowieć w kwadrans po przeczytaniu posta :).

 

a skoro tak można, to uzupełnię:

- płyta nie musi być gwarantem supertermoziolacyjnosci, "normalne" fundamenty też można spokojnie zrobić i zaizolować

Przy płycie z pewnością można zaizolować lepiej przy niższych kosztach niż przy ławach i ścianach fundamentowych.

- takie podejście dotyczy płyty praktycznie na poziomie powierzchni gruntu

a to można zrobić w przypadku gruntów rodzimych wodoprzepuszczalnych

a po co robić głębsze fundamenty skoro nie są one konieczne. Przy gruntach spoistych wystarczy dać warstwę odsączajacą (drenaż), który zazwyczaj i tak musi być po usunięciu warstwy ziemi urodzajnej, resztę załatwia izolacja cieplna płyty fundamentowej, w odróżnieniu od izolacji ław fundamentowych wykonywana przed wylaniem fundamentu.

- tu nic nie wiemy o warunkach gruntowych

???

Grunty mamy dobre, tylko i wyłącznie ze względu na energooszczędnośc i mostki termiczne interesuje nas ta bajka.

- z mową o porównywalnych wydatkach to byłbym bardziej ostrożny

W większości wypadków koszt wykonania płyty nie powinien być wyższy niż ław i ścian fundamentowych.
Potrzebna Ci jeszcze wieksza ostrożność ? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...