Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To jest róg budynku, na parterze jest "wcięcie" ok. 1.5 m głębokie i ten słup.

http://img204.imageshack.us/img204/3047/podcien.jpg

 

Według mnie , patrząc na ten wycinek projektu , to tam nie powinno w ogóle być płyty ! Bo poco ją robić poza obrysem budynku? Trzeba tylko zrobić stope fundamentową pod ten słup i tyle . Oczywiście trza by ją posadowić poniżej poziomu przemarzania. Ja mam w swoim projekcie 9 takich słupów przy samej płycie ale poza jej obrysem i nie mam z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Przeczytałem sporo z tego tematu i nie udało mi się znaleźć przypadku podobnego do mojego...

Rozbieram pół bliźniaka, czy mogę na stare ławy wylać płytę, czy w ogóle można połączyć dobudowywanie części bliźniaka z płytą fundamentową, czy jednak budynek obok z wspólną ścianą wykluczy takie połączenie?

co z płytą fundamentową, gdy chce mieć piwnicę i tam pokoje mieszkalne posadowione dość głęboko w gruncie? Na tej płycie chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe, ale raczej niezintegrowane w płycie, tylko wykonane osobno.

 

Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi i zwrócenie uwagi na potencjalne problemu. Oczywiście nei jestem specem od budownictwa i dlatego pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliźniak musiałby mieć osobne ściany. Płytę warto robić na płaskim bo odpadają wykopy, tu przy piwnicy i tak trzeba kopać więc sens mniejszy choć wykopki też mniejszy przy płycie pod piwnicą. Nie wiadomo czy płyta na starych ławach będzie równo osiadać. Ogrzewanie to nie problem. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest róg budynku, na parterze jest "wcięcie" ok. 1.5 m głębokie i ten słup.

http://img204.imageshack.us/img204/3047/podcien.jpg

 

Kolego

płyta na całości i pod słup, tylko izolowana dodatkowo z góry

ciągłość izolacji, cokolwiek by to znaczyło i wydawałoby się niedorzecznością

to pikuś, żadne "nadrobienie' płyty, tyle co nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego

płyta na całości i pod słup, tylko izolowana dodatkowo z góry

ciągłość izolacji, cokolwiek by to znaczyło i wydawałoby się niedorzecznością

to pikuś, żadne "nadrobienie' płyty, tyle co nic

 

... Koleżanko :-)

 

Dziękuję za Wasze podpowiedzi, czyli albo stopa fundamentowa albo zaizolowanie wystającej płyty od góry.

Zobaczymy co na to pan architekt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego

płyta na całości i pod słup, tylko izolowana dodatkowo z góry

ciągłość izolacji, cokolwiek by to znaczyło i wydawałoby się niedorzecznością

to pikuś, żadne "nadrobienie' płyty, tyle co nic

 

Tylko wez pod uwage, ze na wierzch tego podcienia musi dac min 15 cm styropianu, a wtedy moze byc nisko sufit to raz, a dwa stopien w gore wchodzac z domu.

Trzeba tez jakos zlikwidowac mostek na styku slupek-strop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Koleżanko :-)

 

Dziękuję za Wasze podpowiedzi, czyli albo stopa fundamentowa albo zaizolowanie wystającej płyty od góry.

Zobaczymy co na to pan architekt...

 

nie napisałem "albo stopa"

i nigdy bym tego nie zrobił, chyba, że slup znacznie oddalony od budynku

znacznie - nie oznacza z pewnością kurnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Propozycja Barbossy jest ciekawa.Ale czy koniecznie styropian? . A może np taki wynalazek jak "weber.therm LAMBDA "podobno ma lambde 0,021 czyli warstwa nie 15 cm a 10 . Przy tej powierzchni wzrost kosztów moze nie byłby tak porazający ? Co do szczegółów można wrzucic zawartość "" do Google. A może jest coś jeszcze lepszego??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam.

Po przeczytaniu powyższego wątku w całości jestem prawie zdecydowany na posadowienie domu na płycie fundamentowej. Dom który planujemy budować, według projektu posadowiony jest na zwykłych ławach. W związku z powyższym potrzebny będzie projekt płyty. Dodam że, działka jest płaska grunt to suchy piasek i drobny żwirek, woda na około 6m. Konsultowałem się z wynajętym projektantem adaptacyjnym, pomysł został natychmiastowo zaakceptowany a propozycja płyty jest następująca:

- nie robimy badań geologicznych gruntu,

1. piasek po zdjęciu humusu, bez zagęszczania

2. chudy beton B10, 0,05m

3. płyta beton B20, 0,3m zbrojona górą i dołem #15 fi10 bez wzmocnień pod ścianami nośnymi

4. styropian posadzkowy 0,05 lub 0,1m,

5. folia

6. wylewka 0,05m z ogrzewaniem podłogowym (zrobiłbym tak samo)

 

Moja koncepcja na podstawie wniosków wyciągniętych z lektury tego forum i kilku innych stron www:

-robimy badanie geologiczne gruntu,

1. zagęszczony piasek po zdjęciu humusu

2. zagęszczona podsypka 0,1m żwiru 16-32mm na geowłókninie na metr poza obrys budynku

3. styropian eps200

4. folia

5. beton b20 0,2m, zbrojenie górą i dołem #15 fi6, wzmocnienia pod ściany nośne: kosze z prętów fi12 i strzemion fi12 co 0,4m oraz łączniki na kształt litery c w koło kosza fi12 co 0,4m, wchodzące ok 0,8m wgłąb płyty

6. wylewka z ogrzewaniem podłogowym

Co do kolejności warstw architekt zgodzi się na moją koncepcję, jeśli chodzi o grubość i sposób zbrojenia płyty to już nie za bardzo chce dyskutować twierdzą że zbrojenia jest za dużo (za drogo) a grubość betonu za mała. Kontaktowałem się również z "forumowym" projektantem płyt, jednak bez omawiania szczegółów (tylko zapytanie o wykonanie projektu).

Proszę o opinie forumowiczów, zwłaszcza tych którzy zbudowali już na płycie i pana projektantpłyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam płytę od projektantpłyt dokładnie według Twoich założeń w wersji 2. Płytę zbudowałem sam przy współpracy mojej szalonej rodziny i jestem na razie bardzo zadowolony (z rodziny również). Póki co po postawieniu na płycie stanu surowego otwartego ściany nie popękały a chałupa stoi prosto :)

Koszt wyszedł na poziomie 280 zł/m2 płyty a to z racji koniecznej wymiany gruntu do głębokości metra. Przy Twoich warunkach pewnie wyrobisz się w 210-220zł/m2

 

Mój koszt wyszedł porównywalny do tradycyjnych fundamentów (marne warunki gruntowe wymusiłyby zrobienie fundamentów na 2 metry w dół z gigantycznymi ławami).

 

Nie zrobiłem podłogówki "wbudowanej" ponieważ nie chciałem mieć aż tak dużej bezwładności układu spowodowanej duża akumulacyjnością 20cm betonu.

 

Budowa płyty kosztowała mnie nieco nerwów ponieważ 3 razy ulewy powodowały przestój robót i swawolne "odpłynięcie" styropianowego szalunku traconego.

Edytowane przez Jeti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jeti za odpowiedz. Szacunek za ogrom wykonanej pracy przy płycie, rzeczywiście nie miałeś łatwo z tą wymianą gruntu. Zauważyłem że u Ciebie strzemiona wykonane są z gładkiego pręta. W moim pomyśle są z żebrowanego. Możesz podać szczegóły konstrukcyjne Twojej płyty i koszt wykonania badań geologicznych (może być na priv). Chciałbym sprecyzować swoje obliczenia, które można zobaczyć tutaj: Wyliczenia. Miałeś nosa Jeti :yes: u mnie wychodzi 216 zł/m2, ale okazuje się że ławy u mnie wychodzą zdecydowanie najtaniej. Muszę jeszcze policzyć ile wyjdzie likwidacja mostka termicznego w ścianie fundamentowej i wtedy będę miał bardziej wiarygodne porównanie kosztów. Koncepcja wynajętego architekta odpada już na starcie, nawet nie zastanawiam się nad likwidacją mostka termicznego bo to tylko podroży i tak zbyt drogie rozwiązanie.

Mam nadzieję że moje wyliczenia komuś się przydadzą i nie zrażą przyszłych inwestorów do płyty. Jak wiele razy było już mówione każdy przypadek rozpatrujemy osobno.

Czekam z niecierpliwością na dalsze komentarze z Waszej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...