Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jednak czasy się zmieniły - po pierwsze są tani producenci szkła piankowego w PL, po drugie usypałem ostatnio trochę szkła pod garaż i nie zaobserwowałem żadnego efektu rozpadania się szkła?? Może to już inna technologia obecnie? Za jakąś chwilę będę sypał pod płytę to opiszę czy ta rewelacja ma miejsce a póki co porozmawiam z producentem czy rzeczywiście ten efekt występuje przy obecnie produkowanem w PL szkle piankowym.

 

amir po ile kupowałeś szkło piankowe?

 

Na necie pojawia się cena ok. 250 zł brutto za m3. XPS ok. 450 zł brutto za m3. Czyli nawet jak trzeba dać 1,5 więcej szkła jak XPS to i tak wygląda to Ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To coś słabo szukałeś :) Można kupić za 180pln/m3 i wchodzi Ci na ruchomą podłogę 92m3. Jak usypiesz warstwę 50cm to po zagęszczeniu uzyskasz jakieś 35cm. Oczywiście zagęszczanie lekką zagęszczarką płytową a nie np walcem po tym jeździć (!?!) - ktoś tak próbował to zagęścić!:) W tym kontekście wychodzi to nawet taniej niż XPS już nie licząc tego, że odpada Ci chudziak i warstwy podbudowy pod płytą! Jak na moje to same plusy. Nie rozumiem dlaczego to nadal tak mało popularna metoda?? Może i w sumie dobrze bo dzięki temu producenci cen nie windują? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pomiażdżysz materiał. Lepiej kilka warstw dać a nie jedną i ciężkim sprzętem go pomiażdżyć. Np tutaj na forum jest relacja kolegi który nasypał łącznie 120cm szkła - w trzech warstwach to sypał i ubijał w efekcie ma teraz ładnie zagęszczone i wyrównaną warstwę 90cm. Proszę poszukaj sobie - tam to widać wszystko elegancko. Ma to na glinie wysypane (na geowłókninie) i pod płytą suchutko nawet po ulewnych deszczach (oczywiście drenaż też ma w około). Już tu ten temat wałkowaliśmy zresztą w zeszłym roku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. U mnie jest wysoki poziom wod gruntowych. Stąd jest dość grubo kamienia jako podbudowy, potem jest xps. Dzięki temu termoizolacja jest powyżej wody.

Gdybym chciał zastosować szkło spienione, to musiałbym wyżej podnosić dom (bez sensu), by jednocześnie mieć ten sam współczynnik przenikalności ciepła co ma teraz. W przeciwnym razie podbudowa ze szkła (termoizolacja jednocześnie) stałaby w wodzie. Szkło owszem nie podciaga kapilarnie wody, ale stojąc w wodzie miało by znacznie gorsze parametry cieplne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom podlogi mam na +52cm od powierzchni terenu, co znaczy, że xps leży na wysokości terenu. Woda pojawiła się na poziomie -60cm. Okresowo pewnie bywa, że jest niżej, jak również, że wyżej. Ale załóżmy, że średnio na -60cm pod powierzchnią terenu. Oznacza to, że xps jest w bezpiecznych 60cm nad wodą. Szkła piankowego trzeba by dac więcej, a po uwzględnieniu pełnych transportów wychodziło mi kiedyś z szacunkowych wyliczeń, że szkło mogłoby dotykać do wody.

Miałem też dostęp do trochę tańszego kruszywa (średnio m3 kamienia po 80zl z transportem, szkło jednak sporo drozsze). Taniej było zasypać wykop kruszywem i dac xps niż zastosowac szkło.

 

Opisałem swój przykład. Wszystko zależy, jakie ktoś konkretnie ma warunki gruntowe, jaka powierzchnia płyty, w jakie cenie dostanie kruszywo, xps lub szkło.

Trzeba to wyliczać indywidualnie.

Edytowane przez Lukasz11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem zbytnio podnosić budynku, bo zaraz jest problem (więcej schodów wejściowych oraz wyżej podniesiony taras). A to ani tanie, ani komfortowe.

 

Szkło jest jednocześnie podbudowa i termoizolacja. Wykop pod płytę musisz czymś zasypac: albo kruszywo (piach/pospolka/kamien) i na to xps, albo mniej kruszywa i na to szklo, albo wyłącznie szkło. W moim przypadku i tak musiałem sypać mniej lub więcej kamienia.

 

Tak jak napisalem: można dac szkło lub xps. Kwestia przeliczenia, co taniej wyjdzie, ale to zależy od konkretnego przypadku. U mnie zasadnosc stosowania szkła była mocno dyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy zmieniając temat czy ktoś zna wzór na ciepło które może zakumulować płyta fundamentowa? Powiedzmy wzór na 1m3 żelbetu albo samego betonu?

 

Jak dobrze pamietam cieplo wlasciwe zelbetu to 800 J/K*kg

Jeśli zelbet waży 2000kg/m3 to jeśli dobrze liczę podgrzanie 1m3 zelbetu o 1st wymaga dostarczenia 0,44 kWh energii. Prosze mnie sprawdzic i ewentualnie poprawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, czemu nie budowałeś na palach? :)

Wybacz, ale w większości sytuacji, sensowny drenaż, robi swoją robotę

 

Po co ta złośliwość?

Może dlatego, że nie bylo zwyczajnie takiej potrzeby. A z sensownego drenażu trzeba mieć gdzie odprowadzać wodę, a w okolicy nie ma takiej możliwości i w najbliższych latach nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ta złośliwość?

Może dlatego, że nie bylo zwyczajnie takiej potrzeby. A z sensownego drenażu trzeba mieć gdzie odprowadzać wodę, a w okolicy nie ma takiej możliwości i w najbliższych latach nie będzie.

 

Oj, tam, od razu złośliwość ;-)

Masz zwyczajnie trudne warunki wodne.

Ale, żeby nie tylko żartować, wiele osób nie ma świadomości, że jak zrobią górkę w takich warunkach, to woda też się podniesie wokół budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...