Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja też mam w sypialni 21,w salonie 23 a we wiatrołapie 18,mając bardziej prawdziwą płytę niż Ty,bo Ty masz wydmuszkę płyty czyli sandwicha,zwal jak zwał, ale chyba nie jarzyles o co kaman.

ale w jaki sposób można różnicować temperaturę w pomieszczeniach mając rurki w płycie? Fotohobby ma chyba rurę w wylewce (tak?) więc tu rozumiem bo poszczególne pomieszczenia)obwody) są indywidualne i fizycznie oddzielone ale skoro ty masz rurki w płycie to jak to osiągnąłeś? Zmniejszając zagęszczenie rurek w poszczególnych strefach płyty czy np poprzez przykręcanie przepływu na poszczególnych obwodach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale w jaki sposób można różnicować temperaturę w pomieszczeniach mając rurki w płycie? Fotohobby ma chyba rurę w wylewce (tak?) więc tu rozumiem bo poszczególne pomieszczenia)obwody) są indywidualne i fizycznie oddzielone ale skoro ty masz rurki w płycie to jak to osiągnąłeś? Zmniejszając zagęszczenie rurek w poszczególnych strefach płyty czy np poprzez przykręcanie przepływu na poszczególnych obwodach?

Rurki mam na płycie chociaż zalane 10cm betonu czyli można to traktować jako w płycie ;)

W sypialni mam jedynie skręcone pętle na rotametrach, w łazience zageszczone,we wiatrołapie i holu rozrzedzone bo chciałem, żeby w tym pierwszym było chłodniej a ten drugi jest najcieplejszym pomieszczeniem w środku domu.

I fungla to bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki mam na płycie chociaż zalane 10cm betonu czyli można to traktować jako w płycie ;)

 

ale zaraz - to w końcu masz w płycie czy w wylewce? Bo tego co piszesz to masz w wylewce - grubej betonowej ale w wylewce która jest oddzielona od płyty styro - czyli w każdym pomieszczeniu jest osobna wylewka z osobnym obwodem - nie wiem jak można to porównywać do JEDNEJ powierzchni płyty z rurkami. Chyba że jest inaczej albo zle cie zrozumiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zaraz - to w końcu masz w płycie czy w wylewce? Bo tego co piszesz to masz w wylewce - grubej betonowej ale w wylewce która jest oddzielona od płyty styro - czyli w każdym pomieszczeniu jest osobna wylewka z osobnym obwodem - nie wiem jak można to porównywać do JEDNEJ powierzchni płyty z rurkami. Chyba że jest inaczej albo zle cie zrozumiałem

 

jeszcze może mieć w wylewce ale bez styro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robi tak ktoś w ogóle? Przecież to bez sensu to nie lepiej dać w płytę o na gotowo płyta płyta poziom zero?

A jakże, robi robi i bardzo sobie chwali takie rozwiązanie ;)

Jakbyś nie zakumal to płyta 25cm,na płycie rurki podłogówki i to zalane 10cm miksokreta.

Izolację mam tylko i wyłącznie pod płytą, 20cm.

mógłbyś podać jakie masz tam konkretne rozstawy a jakie w pozostałej części domu?

Kuchnia 2 pętle co 15cm,salon 3 pętle co 15cm,3 sypialnie 2 pętle co 15cm,łazienka co 10cm,WC co 10cm,hol i pralnio-suszarnia co 20cm,wiatrołap co 25cm.

Liczone na zasilanie 35st.C przez 10h.

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robi tak ktoś w ogóle? Przecież to bez sensu to nie lepiej dać w płytę o na gotowo płyta płyta poziom zero?

 

Lepiej temat przemyślec i w takiej sytuacji zrobić podłogówkę w płycie i zadbać o równe zatarcie płyty (z tym akurat może być problem).

Ale ĺadnych parę tysięcy w kieszeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej temat przemyślec i w takiej sytuacji zrobić podłogówkę w płycie i zadbać o równe zatarcie płyty (z tym akurat może być problem).

Ale ĺadnych parę tysięcy w kieszeni

Można i tak i tak byłoby najprościej ale rozkładanie rurek na zbrojeniu, a właściwie między jednym a drugim jest upierdliwe a po drugie konstruktor a zarazem Kierbud mi się nie zgodził na takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak i tak byłoby najprościej ale rozkładanie rurek na zbrojeniu, a właściwie między jednym a drugim jest upierdliwe a po drugie konstruktor a zarazem Kierbud mi się nie zgodził na takie rozwiązanie.

 

Tobie nie, innym tak. A nawet upierdliwe rozkładanie jest i tak tańsze, niż rozkładanie, zalewanie i zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę może komuś po coś się przyda taka informacja.

Dom piętrowy na planie prostokąta o wymiarach 8x13 m.

Podsypka piaskowa, chudziak 10 cm, 20 cm XPSa, 30 cm płyty.

Brak wylewek, brak ocieplonego dachu. Tylko tynki i ocieplone ściany.

 

Sprawdziłem dziś co pokazują czujniki temp, umieszczone pod chudziakiem.

Czujniki rozmieszczone w narożach (odległość od krawędzi ścian 50 cm) i jeden na środku domu.

W trzech narożach 5C w jednym 4C. Na środku 8,5C. Temperatura w domu 1,5C

 

Wczorajsze pomiary

Temperatura w narożach płyty 6C. Na środku utrzymuje się od dłuższego czasu 7,4C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie odnośnie nadmiaru wilgoci z okolic płyty fundamentowej. Mam płytę grubości 30 cm z ociepleniem na płycie oraz bokami ocieplonymi 10 cm eps. Czy można boki dodatkowo ocieplić styropianem w pionie długości 1 metra ? 70 cm będzie poniżej dolnej krawędzi plyty.Czy to w jakiś sposób zapobiegnie wędrówce wody pod płytę ? Oczywiście przy odpowiednim szczelnym zamontowaniu takiego styropianu i pokryciu go odpowiednimi środkami. Druga sprawa czym obsypywać płytę ? Bo zdania są podzielone. Teren u mnie nie jest jednorodny są momenty gdzie występuje glina , aczkolwiek badania geologiczne nie stwierdziły występowania wód gruntowych do 5 metrów jedynie okresowo na sklepieniu tych glin wody opadowe. I ostatnie pytania jaki jest odpowiedni przedział wilgotności poszczególnych elementów posadzek , ścian itd?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie bo ciągle się waham, projekt Kordian z Archetonu https://www.archeton.pl/projekt-domu-kordian_bk_1613_opisogolny, czyli dom parterowy bez użytkowego poddasza, dach kopertowy, garaż w bryle, strop monolityczny, ogrzewanie podłogowe zasilane prądem (raczej pompa ciepła) i tu pytanie, zastanawiam się który wariant będzie lepszy:

1. Płyta f. nieocieplona od spodu + 20-22cm EPS na płycie, uziom w płycie, ściany nośne (i może działowe) na warstwie ceramiki zasypanej perlitem lub na bloczkach heluz 25 family 2in1 (jak są osiągalne w okolicy). Tu pytanie o garaż, czy dylatować i nie używać EPS na płycie (czyli na i pod płytą garażu nie ma ocieplenia), czy nie dylatować i ocieplać ale chudszą warstwą EPS, np. 10cm. Sciany garażu ocieplone 10cm EPS od strony częsci mieszkalnej.

2. Płyta f. ocieplona od dołu 10cm XPS + 12cm EPS na płycie, uziom z nierdzewki pod płytą lub stal zwykła w chudziaku pod płytą. W tym wariancie dylatacja płyty raczej ryzykowna gdyż jeżeli nie ocieplę tak samo płyty od spodu w garazu to mogą wystąpić różnice w osiadaniu płyt. Jak ocieplę, to dylatacja traci niejako sens.

 

Niestety co bym nie robił i tak nie pozbędę się strat z sufitu monolitycznego do garażu, więc nie wiem czy jest sens garaż dylatować i walczyć o "grzanie ziemią", korci mnie wersja 1 bo jak zminimalizuje mostek na styku ściana płyta to chyba nie będzie termicznie aż tak źle? Bardzo proszę o Wasze opinie. Jeżeli termicznie będzie porównywalnie, to bardziej podoba mi się opcja nr. 1 ("bez plastiku pod płytą"), kwestia czy jest sens dylatować garaż czy po prostu ocieplić w nim płytę na górze i delikatnie "grzać" garaż stratami z części mieszkalnej lub małym grzejniczkiem nisko temp. lub pętlą podłogówki. HEEEELPPPP! :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...