Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Problem w tym że nie mamy (Legalettu).

Mamy, masz płytę grzewczą.

A że za inne pieniądze (taniej), szczególnie jak systemem gospodarczym, to inna sprawa.

Choć z tym systemem gospodarczym to bym był raczej ostrożny. Na tym ustrojstwie ma stanąć dom.

Stanąć na kilkadziesiąt lat.

 

Ławy, legalettu - zwał jak zwał. Wiekszość słyszała, że drogo, że bez sensu, ale raczej do czynienia z tym nie miała.

Trochę dziwne podejście.

Dom, szałas, namiot - jak zwał tak zwał, ale na głowę nie kapie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,

 

a ja mam w związku z płytą fundamentową i ścianą 1-warstwową 48cm takie pytania:

 

1)gdzie ma właściwie zostać ustawiona ściana 1-warstwowa 48cm na płycie fundamentowej? przecież na styropianie nie postawię(skoro załóżmy bedę miał bok płyty obłozony no nawet niech zaledwie 10cm styro czy xps -to co ustawiajac na poczatku betonowej plyty bede miał taki nawis -a'la parapet?)

 

2)czy mogę wysunąć ścianę poza ocieplenie boczne -podobno można 1/3 tak wystawic, ale jakos słabo to widzę? (ok 5cm ale nie 15)

 

3)a co miałbym zrobić jak np. te ocieplenie boczne płyty będzie musiało być 20cm czy 30cm? -to taki ogromny parapet będzie, bo nawet jak wysunę pustak na zewnątrz to ciagle będzie w styropianie?

 

jak to się robi w praktyce

 

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okazji targów Budgryf rozmawiałem z producentem pianek sztywnych i aplikowanych natryskowo PUR/PIR. Pokazywał mi piankę do aplikacji natryskowej której wytrzymałość na nacisk po zakrzepnięciu wynosi wg niego 450 kPa/m2. Faktycznie twarda była bardzo. Oczywiście zapytałem go o mozliwośc zastosowania tego pod płytą fundamentową no i wg niego ta akurat nadaje się do takiego celu bo jest wyjatkowo twarda. Zadeklarował że gdybym przygotował wannę na płytę na kruszywie i na to geowłóknina, z bokami z desek to on to pokryje dowolnej praktycznie grubości warstwą tej pianki. Cena za warstwę 1 cm (musi być natryskiwane warstwami) to 10 zł/m2. Warstwa 7 cm ze względu na bardzo dobre parametry izolacyjne i brak połączeń równoważy 15 cm styropianu. (to jego słowa). To jakieś 10 zł drożej niż z styrodur/XPS za m2. Wolałbym jednak miec pod domem tylko 7 cm plastiku niz 15. Ciekawa alternatywa o ile jego twierdzenia co do wytrzymałości i trwałości sa prawdziwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tą super lambę raczej ciężko uwierzyć.

XPS 15cm - λ 0,029-0,034W/mK ma "U" - 0,19-0,23W/mK

Pianka PIR żeby zrównoważyć przy 7cm współczynnik przenikania ciepła "U" musiałby mieć λ 0,0133-0,016W/mK

Albo wymyślono coś równie skutecznego jak Aerogel, albo to czary z mleka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poszperać można znaleźć informacje że przy gęstości pianki PIR ~40kg/m3 (maksymalna to 60kg/m3) możliwa do osiągnięcia jest λ-0,0185W/mK.

Dużo tu będzie zależało od wykonawcy, a dokładnie od tego jaki gaz izolujący jako składnik pianki zostanie zastosowany.

Przy piankach PIR stosuje się dwa rodzaje.

Pierwszy to Pentan - λ-0,014W/mK.

Drugim jest HFC 365/227 - λ-0,011W/mK.

Reszta to już zależy do stosunku :) wzajemnego składników "A" i "B"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę ktoś mi na to odpowiedzieć:

 

a ja mam w związku z płytą fundamentową i ścianą 1-warstwową 48cm takie pytania:

 

1)gdzie ma właściwie zostać ustawiona ściana 1-warstwowa 48cm na płycie fundamentowej? przecież na styropianie nie postawię(skoro załóżmy bedę miał bok płyty obłozony no nawet niech zaledwie 10cm styro czy xps -to co ustawiajac na poczatku betonowej plyty bede miał taki nawis -a'la parapet?)

 

2)czy mogę wysunąć ścianę poza ocieplenie boczne -podobno można 1/3 tak wystawic, ale jakos słabo to widzę? (ok 5cm ale nie 15)

 

3)a co miałbym zrobić jak np. te ocieplenie boczne płyty będzie musiało być 20cm czy 30cm? -to taki ogromny parapet będzie, bo nawet jak wysunę pustak na zewnątrz to ciagle będzie w styropianie?

 

jak to się robi w praktyce

 

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam w związku z płytą fundamentową i ścianą 1-warstwową 48cm takie pytania

Jeżeli decydujesz się na 1-warstwową ścianę zewnętrzną, to zastosuj też konsekwentnie 1-warstwową płytę fundamentową, np. z pianobetonu.

Wtedy wszystkie Twoje wątpliwości znikają :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki chłopaki,

 

aadamuss24 -chyba nie zrozumiałem Twojej porady, bo skoro płyta to taka niecka ze styro, w której jest wylany żelbeton, to z tego co mi się zawsze wydawało ma być właśnie ciągłość izolacji pod płytą i na jej bokach, ale przy scianie 2-warstwowej to nie ma sprawy, bo jeśli na bok płyty dam np.:10cm styro to na ścianę daję np.:15cm styro i mam kapinos z elewacji do cokołu płyty i ciągłość izolacji, a przy ścianie 1-warstwowej jest problem bo styro boczne płyty będzie wystawać poza obrys ścian, które powinny stać najlepiej całą powierzchnią na płycie (no ewentualnie trochę można wysunąć) i robi się taki a'la parapet ze styropianu (u mnie byłaby sytuacja taka jak byś Ty miał w swoim zresztą SUPERdomu po wylaniu płyty i postawieniu ścian pozostawione tylko te styro boczne-szalunkowe płyty i nie dawał już tego szarego ) -tak przy okazji to super zrobiłeś swój dziennik -rewelacja!!!

 

Henok,

 

ale jaką lambdę ma ten pianobeton?

 

i co gdy go zastosuję to nie muszę już ocieplać styro pod spodem i po bokach płyty?

 

a może orientujesz się jaka cena za m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszasz systemy.

Sam piszesz że płyta fundamentowa zaizolowana od spodu ma tworzyć ciągłość izolacji ze ścianą.

I jak słusznie zauważasz pięknie to działa w przypadku ściany dwuwarstwowej.

Ty ścianę pozbawiasz izolacji zewnętrznej, więc automatycznie na styku tych dwóch rozwiązań pojawia się problem.

Problem który sam stworzyłeś.

Jak HenoK słusznie zauważył, musisz pokombinować w tym układzie z wykonaniem samej płyty.

Postaw ją np. na szkle piankowym, lub na jego granulacie, i tym samym granulatem zrób obsypkę dookoła.

Tworząc rozwiązania zastępcze musisz się niestety liczyć z uzyskaniem gorszego wyniku niż w przypadku zastosowania kompletnego rozwiązania.

Choć być może straty nie będą aż tak duże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jaką lambdę ma ten pianobeton?

i co gdy go zastosuję to nie muszę już ocieplać styro pod spodem i po bokach płyty?

a może orientujesz się jaka cena za m2?

Myślę, że dużo więcej na ten temat może powiedzieć Ci cezka.

Z tego co pamiętam, m.in. takie płyty wykonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jani63 nie sądzę abym mieszał systemy, bo co ma ściana 1-warstwowa do płyty,

 

tylko, że przejrzałem dokumentację Ytonga i tam cały czas jest ściana fundamentowa, a w takim przypadku nie ma problemu,

 

mam wrażenie, że niektóre firmy jeszcze nie dorosły do płyty fundamentowej,

 

doszedłem ostatecznie do wniosku, że wystawię ścianę max 8cm i zaszaluję płytę od boku jakimś sturodurem 5cm o lambda=0,20 W/mK lub zastosuję na tym kawałku aerożel,

 

dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doszedłem ostatecznie do wniosku, że wystawię ścianę max 8cm i zaszaluję płytę od boku jakimś sturodurem 5cm o lambda=0,20 W/mK lub zastosuję na tym kawałku aerożel,

Poszukaj rozwiązań, które stosuje się przy ścianach szkieletowych. Są one podobne do ścian jednowarstwowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj rozwiązań, które stosuje się przy ścianach szkieletowych. Są one podobne do ścian jednowarstwowych.

 

Dzięki, znajomi prowadzą firmę budującą takie domki, ale w drewnie to ja mogę wszystko (z resztą drewno też dobry izolator), a tu niestety trzeba kombinować,

trochę się dziwię, że nikt wcześniej o to nie pytał, bo przecież ytong 1-warstwowy to częsty temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1W z BK toż to jest ledwo zgodne z obecnymi normami a gdzie tu mówić o energooszczednosci.

 

Nie, no niezgodzę się z Tobą i widzę, że nie jesteś w temacie, współczesne ściany jednowarstwowe to U=0,19 dla YtongEnergo, a koledzy handlują niemieckim systemem Liaplan( i nad tym się też zastanawiam) gdzie U=0,18, także spokojnie daję radę w 1-warstwówce i 10 razy szybciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu na forum jakiś temat o ytong energo. Któryś z posiadaczy takich ścian pisał że żaden kołek w tym nie trzyma, miekkie strasznie. Ja po przeanalizowaniu kilku wariantów ścian stwierdziłem że nie ma wielkiego znaczenia z czego te ściany sa robione. Do tego wszystko to co jest zgodne ze współczynnikiem przenikania ciepła poniżej tego z normy będzie w olbrzymiej wiekszości wypadków wystarczające. Każde dodatkowe ocieplenie nie daje wielkich oszczędności.

 

@ bob27 płytę poniżej wysunietego na jakieś 10 cm energo możesz ocieplić właśnie pianką PUR/PIR. 8 cm to jakies 15 cm styropianu czy XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...