Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kocioł co/cwu Beretta cialo II


cyb

Recommended Posts

Deweloper zainstalował w mieszkaniu kocioł co/cwu Beretta ciao II.

W sumie to nic specjalnego, kocioł z zamkniętą komora spalania ale bez zasobnika, ot taki low-end.

 

Kocioł ma moc bodajże 21kW, więc zakładam ze na 100m2 ogrzania wystarczy (mieszkanie jest nowe, ma ze 2 lata chyba).

 

Głównie brak zasobnika mnie martwi - ktoś używa takiego lub podobnego pieca i może się podzielić doświadczeniem, czy długo trzeba czekać na ciepła wodę z tego pieca (oddalenie kranu od pieca to jakieś kilka m)?

 

Czy w tym piecu można zainstalować jakiś zewnętrzny zasobnik na wodę ciepłą?

 

W grę wchodzi jeszcze ew. wymiana pieca na inny, część sąsiadów tak zrobiła, tylko nie wiem czy jest sens wywalać kolejne 5kpln na nowy piec (obecny kocioł fachowiec może zabrać w rozliczeniu, ale wiadomo jakie to będzie rozliczenie).

 

Moje plusy i minusy które mogę przewidzieć:

- obecny piec będzie dawał ciepłą wodę po jakimś czasie, wiec zużyje się trochę zimnej wody zanim poleci ciepła.

- ew. piec z zasobnikiem będzie zużywał gaz, żeby utrzymywać ciągle ciepłą wodę, ale za to mniej się będzie spuszczać zimnej, żeby z kranu szła ciepła.

- ew. kwestie życia biologicznego w zasobniku, warunki są dosyć sprzyjające do rozwoju jakichś ciekawych mikroorganizmów chyba?

 

Więc dumam co mi wyjdzie ekonomiczniej - nie zmieniać pieca i spuszczać zimną wodę, czy wywalić dziś kasę na nowy piec i per saldo w późniejszej eksploatacji to wyjdzie taniej?

 

p.s. google mnie zaskakuje - post umieściłem pół godziny temu, a już wyświetlił mi się w wynikach wyszukiwania...

Edytowane przez cyb
dodanie info o google
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie połączenie to zbytnio szczęśliwe nie jest :( często jak coś się bedzie działo żaden serwisant nie będzie się zagłębiał czy padł piec czy zasobnik obcej firmy. pozdr adam

 

Co to za sewisant, że się nie zagłębia, a zasobnik to raczej pada ostatni:) częściej pada kocioł (nie piec:) ) Ja nie widze problemów w diagnozie. To nieudolność serwisanta. Skąd my to znamy "ma Pan kocioł vaillanta to system kominowy i zasobnik też musi być vaillanta, jak jest innej firmy to klient traci gwarancję na kocioł:) Bzdury i wymysły przeciętnego producenta, aby upchać swoje wyroby. Cieszę się, że vaillant nie robi pustaków, styropianu, farby i stolarki okiennej...

 

W praktyce ważna jest kompatybilnośc tylko automatyki.

Edytowane przez Grzesiek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam troszkę inaczej. Skoro producent robi kotły "jednofunkcyjne" do współpracy z zasobnikiem i "dwufunkcyjne" do pracy jako przepływowe to kombinowanie z łączeniem kotła dwufunkcyjnego z zasobnikiem sprowadza się do tego, że nieudolny serwisant musi dochodzić co jest co i dlaczego nie działa, tracąc więcej czasu niż na naprawę typowego zestawu. Za czas ten płaci klient. Ktoś kto decyduje się na daną markę powinien liczyć się z tym, że dana firma, np. Vailant nie robi takich rozwiązań i że serwisant tej firmy nie musi się znać na innych wynalazkach. Nie piszę tu o kominach bo to inny temat. Kolejny ważny, moim zdaniem czynnik to to, że kocioł dwufunkcyjny podgrzewając wodę użytkową w połączeniu z takim "kompatybilnym" zasobnikiem psuje się częściej niż taki sam kocioł pracujący przepływowo. Dodatkowo dziwnie się czasami trafia, że zasobnik firmowy ( od producenta kotła ) daje radę przekazać moc kotła na wężownicę w zasobniku, a zosobnik prawie taki sam ale innego producenta wymaga zmniejszania mocy kotła bo inaczej wszystko się gotuje i podskakuje.

Nawiązujac do materiałów budowlanych, chciałem ostatnio kupić pianke do murowania Wienerbergera i okazało się, że owszem mogę ją kupić ale tylko z materiałem czyli paletą bloczków/cegieł Wienerbergera :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem przekazu mocy z kotła do np. wężownicy i instalacji jest pomijany, a ważny, bo wielu producentów ma problem ze średnicami przewodów wychodzących z kotła przy różnych jego mocach. Upraszcza sie proces produkcji - te same wyjścia, średnice, a moc coraz większa. Przeczy to logice, bezpieczeństwu, wykorzystaniu mocy kotła i jej przekazowi. Temat na osobny wątek "kwiatki producentów" kotłów, podgrzewaczy, grzejników, itp.:) Jeśli będą chętni to rozwiniemy temat TABU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyb - mam ochotę napisać trochę na temat.

Uważam, że jak nie mieszka Was w tym

mieszkaniu dużo i oprócz tego, każdy po

20-cia minut nie bierze prysznica to Twój

kocioł powinien wystarczyć.

Taki kocioł podgrzewa wodę w np. 6-7 sekund

po odkręceniu kranu. Rura ma jakąś długość

np. 4 metry i średnicę np. 2 cm. Więc w niej

znajduje się 400xpix2x2/4 czyli około 1250

cm3 wody. W litrach to 1,25. Przepływ wody

to max 10 litrów na minutę. Czyli w ciągu 6 sek

to 1 litr. Do tego na pewno trzeba dodać

stratę na ogrzanie wody rury np. niech to będzie

też 1 litr. Stąd wniosek, że po odkręceniu kranu

tracimy 3 litry wody zanim zacznie lecieć ciepła.

Za m3 wody płacimy np. 7 zł.

1000/3=333 czyli gdy tyle razy odkręcimy wodę,

oczywiście gdy jest zimna w rurze, to straty wyniosą

7 zł.

 

Jeżeli byś jednak chciał podłączyć swój kocioł do

zbiornika to napisz. Podam wtedy Tobie jak się

do tego od strony praktycznej zabrać.

 

Te moje teoretyczne obliczenia możesz prosto,

doświadczalnie u siebie sprawdzić. Ważysz puste

wiadro, podstawiasz pod kran, lejesz wodę, mierzysz

czas do pojawienia się ciepłej wody, ważysz wiadro

z wodą, obliczasz, piszesz nam jaki wynik otrzymałeś.

 

Łączę pozdrowienia

 

 

Jaką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...