Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Plyty gipsowe na sciany w drewnianym domu


Jerzy2

Recommended Posts

Witam i prosze o pomoc.Czy mozna klasc plyty gipsowe na sciany w drewnianym domu.Jest tyle wersji za i przeciw,ze stanolem w miejscu z robotami wykonczeniowymi.Chodzi o to czy nie beda w przyszlosci pekac.

Pozdrowienia J2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

podepne sie do tematu, poniwaz jestem na tym samym etapie. Mam zamiar wykoczyc dom z bali plytami kg, w tej chwili wewnatrz jest 2 cm tynku taki wapienno cementowy na trzcinie. Czy moge krecic plyty do tego tynku czy musze go zrywac? tynk sie trzyma dobrze. W jaki sposob przykrecac plyt na stelazu drewnianym? i jak krecic plyty do sufitu? strop jest drewniany belki co 60 cm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
mam podobny problem , dostaliśmy z mężem drewniany domek nie jest on nowy ma już 50 lat, ale na szczęście po ocenie fachowców jest w dobrym a nawet bardzo dobrym stanie , jesteśmy na etapie remontu wymiana okien i kominek z płaszczem wodnym i to choć wydawało się najtrudniejsze w realizacji jest dość proste natomiast nie wiemy czym zakryć ściany dom ciągle pracuje i obawiamy się , ze po zakryciu ich płytą kg zacznie nam ona pękać czy nie ma jakiejś innej metody, którą można by było solidnie i ładnie zakryć ściany by były proste ale nie ryzykując pęknięciami ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojto_thor szkoda miejsca, lepiej zbić ten tynk, przecież pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze, co do tego czy sam tynk to utrzyma, to nie wydaje mi się, i tak chyba będziesz musiał się przewiercić do drewna, zbijałem taki tynk i powiem Ci że w pewnych miejscach jak się uderzy to łatwo odlatują duże kawały tynku, chyba zależy to od tego czy to miejsce było wcześniej zawilgocone. Zbić to nie problem, sam zbijałem w 2 dni 3 całe pomieszczenia. Jak masz silne ręce można sobie łatwo poradzić. Najgorsze są druty trzymające trzcinę. Ja sam najpierw zrywałem te druty, One są ułożone wzdłuż desek. Te grubsze druty oczywiście bo sa jeszcze cieniutkie tych nie ruszałem. Czasem jak się odpowiednio je zrywa, czyli szarpiąc do siebie można takiego jednego druta zerwać z gwoździków, ale bez rękawic nie polecam ;-)

Po zdjęciu grubych drutów można łatwo zwijać trzcinę w rulon. Później najgorsze, setki gwoździków do usunięcia, To jest dopiero zabawa :D ale robiąc coś takiego odkrywasz jak kiedyś to ludzie robili, Oni też się nieźle musieli namęczyć żeby to ułożyć ;-) Jest jeszcze glina i jakieś takie trawy między grubymi belkami, ale z tym większego problemu nie będzie, bo nie za dużo tego. ;-) Pamiętaj o ociepleniu, znajomy polecił na zewnątrz i wewnątrz i na to płytę ułożyć, ale znajomy z forum powiedział że można z zewnątrz, aa środek drewniany., ale trzeba to zrobić solidnie. Ja tam ogólnie jestem zielony w temacie budowy ;-) mam znajomego to doradza. Jeszcze będę z nim rozmawiał o zostawieniu wnętrza drewnianego czyli samych bali i ociepleniu jedynie z zewnątrz, bo chciałbym żeby środek wyglądał rzeczywiście jak drewniany dom, tylko nie wiem jak wnętrze będzie wyglądać estetycznie.

 

Ładnie trzcinka wygląda prawda ? :D

 

http://img138.imageshack.us/img138/4938/p1010062b.jpg

Edytowane przez m4rsh4ll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My wykańczaliśmy wnętrze naszej starej chaty z bali płytami k-g na stelażu (na profilach) i nic nie pęka.

Jedno pomieszczenie (pierwsze) było zrobione na kantówkach i tam owszem, pęka. Ale pierwsza rysa pojawiła się po 3 latach. Następne trochę później. Ale nie ma tragedii. Mowa o ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam i prosze o pomoc.Czy mozna klasc plyty gipsowe na sciany w drewnianym domu.Jest tyle wersji za i przeciw,ze stanolem w miejscu z robotami wykonczeniowymi.Chodzi o to czy nie beda w przyszlosci pekac.

Pozdrowienia J2

Mowa o remoncie starego domu, czy budujecie szkieletówkę? Jeśli to drugie, to użytkowałem taki dom i w 100% był wykończony w środku w/w płytami. Praktycznie zero problemu, mimo tego, że był to nowy dom. Tylko w dwóch miejscach dało o sobie znać pracujące drewno (w pierwszym roku użytkowania). Na zewnątrz płyta 20 mm+folia+siatka+tynk. Szkielet z bali(ków) 5x15 cm wykładany wełną. Od środka w/w płyta. Trzeba pamiętać o umiejscowieniu belek pod montaż szafek wiszących ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili wewnątrz jest 2 cm tynku taki wapienno cementowy na trzcinie. Czy moge krecic plyty do tego tynku czy musze go zrywac?

obowiązkowo musisz go skuć para wodna wytwarzana wewnątrz domu będzie wchłaniana przez ten tynk i przejdzie na belki a jak jeszcze zakryjesz g-k to wszystko się będzie kisić i drzewo zacznie butwieć a i w ekstremalnym przypadku to i grzybki się mogą wysypać. I tak jak kolega wyżej napisał konieczny stelaż by wentylował ściany a i folia paroizolacyjna też jest wskazana.

 

do uniknięcia pękań g-k dobra jest tapeta plusem tapety jest jeszcze to iż nie musisz idealnie szpachlować, u siebie po doświadczeniach z g-k stosuję imitację muru pruskiego czyli tam gdzie ma wychodzić łączenie są dechy a wygląda to tak.

http://images41.fotosik.pl/293/c7f6fc89b7ae1d86med.jpg

 

http://images44.fotosik.pl/298/1da0f2c029056847med.jpg[/url]

w tym przypadku róg ściany jest z belki która robi od razu za ościeżnicę reszta to deski .

Edytowane przez maciej74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką samą trzcinke miałem, całośc ze ścian ściągałem zostały same bale, niezbyt przyjemna praca jednakże napewno sie później lepiej trzymają uchwyty pod profile.

Do wyciągania trzciny polecam sobie zrobić haczyk i jeździc wzdłuz drutów wszystko pieknie wychodzi;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
  • 6 months później...

1. Z czego/poza boazerią/ można zrobić wewnętrzne ściany w domu z bali? Biorąc po uwagę fakt , że w okresie zimowym dom będzie nie używany i nie ogrzewany, choć posiada kominek, jednak na znaczną odległość od miejsca zamieszkania niemożliwe jest aby ktoś go opalał, ogrzewał w zimę. Jak zatem wykończyć ściany od wewnątrz aby były ładne, funkcjonalne a jednocześnie nie nabrały wilgoci?

2. Jeśli w łazience ściany były by z płyt KG to co oprócz glazury można zastosować na ścianach w kabinie prysznicowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede mną też kładzenie płyt. Oczywiście dom postawiony jest z bala 13cm. Od wnętrza zrobiliśmy profile drewniane co 60cm i na nich przykręcamy bezpośrednio płyty. Zaczęliśmy od łazienki i kuchni na dole. Też baliśmy się, że to nie wytrzyma ale dobrze zrobiony stelaż czy to metalowy czy drewniany i będzie dobrze. Wiadomo, ze dom pracuje i mogą pojawić się pęknięcia ale taki urok domu z drewna :-) Jeśli chcecie zobaczyć zdjęcia i dowiedzieć się więcej o budowie z bala to zapraszam na swój blog :-) Właśnie jestem w trakcie zamieszczania informacji na temat wykańczania domu od wewnątrz. Oczywiście wkrótce zamieszczę zdjęcia więc będzie można zobaczyć jak to wygląda. Oczywiście budując nasz dom z mężem nie mieliśmy dużo kaski na ekipy więc większość rzeczy robiliśmy sami. Mam nadzieję, że moja wiedza się przyda komuś i znajdziecie coś dla siebie. :-) W razie pytań piszcie. Pozdrawiam wszystkich http://www.domdrewniany-juka.blogspot.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam juka25;

przeczytałem blog; fajnie, że tak szybko poszła Ci budowa;

ja mam w planach wybudowanie takiego domu, tylko się zastanawiam czy tak jak Ty zrobić z cienkiego bala+ocieplenie czy z grubego bala bez ocieplenia;

napisz proszę jaka firma Wam stawiała domek;

Pozdr

 

My zdecydowaliśmy się na dom z bala + ocieplenie bo nie mieliśmy pieniędzy na firmę, która bierze za m2 2500-3500zł a nawet więcej zależy od ekipy i jej pochodzenia. Wiadomo, że górale biorą dużo :-) i jest to stan surowy zamknięty. Nasz domek ma 124m2 więc koszt byłby znaczny a do tego dochodzi koszt fundamentu i tu też zależy jaki wykonujesz. My nie robiliśmy podpiwniczenia więc koszty się zmniejszyły ale mój mąż sam go wymurował więc koszty ekipy murarskiej odeszły (nam zaśpiewali 7000zł bez materiałów i to po znajomościach tylko razem z kopaniem fundamentu i wylewaniem ławy fundamentowej i murowaniem). Koszt fundamentu wyszedł nas 15tys (gotowy do stawiania domu bez robocizny murarzy). Oczywiście taki dom jak nasz wymaga później sporo własnej pracy bądź ekip. Wybór należy do Ciebie jak masz pieniądze to dawaj z grubego bala ale jak nie to tak jak nam zostaje bal +ocieplenie. Oczywiście są zalety i wady obu domów. Trzeba by sobie policzyć koszt wykończenia domu z ociepleniem i tego bez i zobaczyć co się bardziej kalkuluje. W tym momencie dom wyniósł nas 160tys (zdjęcia zamieszczam dziś więc będziesz mógł zobaczyć na jakim etapie jest). Firma , która nam stawiała pochodzi z pod Biłgoraja Paweł Gmyz w necie znajdziesz. Od razu mówię, że nie ma super strony i nie zobaczysz galerii itp ale solidni wykonawcy i znają się na rzeczy tak jak pisałam na blogu Jakby co pisz :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Rozumiem, że pomiędzy profile dajecie wełnę... folię... itd... ?

 

Ale moje pytanie - profile przykręcacie do ścian na sztywno, czy też z luzem pozwalającym na osiadanie domu ?

 

 

8)

 

 

Oczywiście profile przykręcaliśmy do ściany ale nie na sztywno. Od góry jak i dołu ściany zostawiliśmy po 2-3cm na osiadanie. Przy przykręcaniu profili do ściany wywierciliśmy odpowiednio duży otwór 2 razy większej średnicy i umieściliśmy wkręty żeby umożliwić schodzenie się bali przy osiadaniu budynku (w dolnym otworze wkręt max do dolnej krawędzi i w górnym otworze max do górnej krawędzi) :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...