Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kto pracuje w SKARBÓWCE. Zapłaciłam podatek po terminie


_monia

Recommended Posts

Pomóżcie.

Rozliczałam PIT 37 za 2009 ( i jeszcze nie swój tylko rodziców). Zapomniałam zapłacić do 30.04.

Dziś go zapłaciłam, ale przelew zostanie zrealizowany dopiero 04.05.

Jakie z tego tytułu będą konsekwencje?

Powiedzcie, bo nie zaznam spokoju.

Podatek był mały-40 zł, ale juz na samą myśl, że zapomniałam to zrobić drże przed karami.

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pracuję w US :) ale easy - raczej nie powinno być jakichś wielkich konsekwencji, o ile w ogóle będą jakieś

"Podatek niezapłacony w terminie stanowi zaległość podatkową. Podstawową konsekwencją braku zapłaty należnego podatku w terminie jest obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, które podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego bez wezwania. Dodatkowo taki podatnik może być narażony na odpowiedzialność karną skarbową. (...) Na odpowiedzialność karną skarbową narażony jest również podatnik uporczywie niewpłacający podatku – jednak jednorazowy brak zapłaty podatku wyklucza możliwość pociągnięcia go do odpowiedzialności."

źródło >> http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/315881,brak_wplaty_podatku_w_terminie_to_odsetki_i_sankcje_karne.html

Niby trzebaby dopłacić te odsetki, ale to są jakieś niebywałe grosze, a ponoć:

"Odsetek nie pobiera się, jeżeli nie przekraczają 6,60 zł (po zaokrągleniu 6 zł)."

źródło >> http://www.pit.pl/odsetki_podatkowe_283.php

Urzędowa strona odsetkowa >> http://mf.gov.pl/dokument.php?const=3&id=4053&dzial=144

 

Jak to jednak w życiu bywa, wszystko zależy od ludzi, którzy przyjmą wpłatę do systemu i skontrolują poprawność PITa oraz uregulowanie zobowiązań podatkowych. Przy wyjątkowo złej woli mogłaby to być najwyżej grzywna (mandat), ale za nieterminową wpłatę 40 zł? Bądź dobrej myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko prawda, co napisano powyzej, a odestki od takich "przeterminowanych platnosci wynosza 10% w skali roku ( niech mnie ktos sprostuje, jesli sie myle, bo w skarbowce nie pracuje :)) Tak wiec take it easy _monia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się też zapomniało zapłacić podatek za samochód ale pani kazała mi napisać podanie żeby mnie nie karali i się udało. A wiem też, że nawet jak się PITu nie złoży na czas to też można to załagodzić pod warunkiem że się nie jest "recydywą" w spóźnianiu. Tak mi powiedziała pani w biurze rachunkowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karą za nieterminową wpłatę podatku są naliczone odsetki. Od tej kwoty ich nie będzie po 4 dniach.

Natomiast inną sprawą jest kara za nieterminowe złożenie deklaracji podatkwej. Wówczas to podlega postępowaniu karno-skarbowemu ale w tym przypadku sądzę, że byłoby umorzone ze względu na niewielką szkodliwość społeczną czynu ;) :D

Śpij spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiem też, że nawet jak się PITu nie złoży na czas to też można to załagodzić pod warunkiem że się nie jest "recydywą" w spóźnianiu. Tak mi powiedziała pani w biurze rachunkowym.

 

moja Pani w biurze rachunkowym też mi tak powiedziała kilka lat temu kiedy do niej z pytaniem zadzwoniłam, czy nie wie, dlaczego zamiast kasy listonosz przyniósł mi list polecony z US. Okazało się, za zapomniała złożyć mi PITu, jak byłyśmy umówione i zrobiła to z 2 tyg. opóżnieniem. Nie pomogły przeprosiny, tłumaczenia w

US, ze to pierwszy raz i że to oni mi muszą oddać, a nie ja im zaległam itd. 200 zł mnie ta impreza kosztowała. Myślałam, że mnie szlag trafi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast inną sprawą jest kara za nieterminowe złożenie deklaracji podatkwej. Wówczas to podlega postępowaniu karno-skarbowemu ale w tym przypadku sądzę, że byłoby umorzone ze względu na niewielką szkodliwość społeczną czynu ;) :D

Śpij spokojnie.

 

No niestety. Kiedyś złożyłam deklarację o JEDEN dzień za późno i niestety zapłaciłam karę :-(

Wprawdzie było to wiele lat temu, kiedy urząd skarbowy nie miał jeszcze obowiązku bycia miłym wobec petenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dode bo było to po wszczęciu postepowania z urzędu a nie na Twój wniosek. to duża różnica w ocenie sytuacji. Inaczej jak sama sie do błędu przyznajesz a inaczej jak robisz to po wezwaniu z urzędu.

 

wiem, ale lepiej nie wychodzić z założenia, że jak się spóżnię 1szy raz to nic mi nie zrobią.

 

Zresztą mialam 2 lata temu inną historię, mąż służbowo wyjeżdża sporo za granice. Ale mam najczęsciej do księgowania noclegi i tankowanie, no i kiedyś coś kupił, co powinno było trafić w deklarację VATu Unijnego. Akurat sama zaczynałam wtedy też pracę więc w chaosie nie złożyłam tego vatu i zrobiłam to z miesięcznym poślizgiem. Wysmarowałam wyjaśnienie i prośbę, że to pierwszy raz itd. i mandat też dostałam.

No i się wtedy zeźliłam. Człowiek się sam przyznaje do błędu, naprawia i dostaje mandat, na swój wniosek :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...

Czy ktos może się orientuje jeżeli nie zapłace podatku w terminie? Co się może stać, jest to duża kwota ponad 7 tys, boje się że bede miała z tego ogromne konsekwencje... ;-/ Będe wdzięczna za jaka kolwiek pomoc.

 

Nie pracuję w US :) ale easy - raczej nie powinno być jakichś wielkich konsekwencji, o ile w ogóle będą jakieś

"Podatek niezapłacony w terminie stanowi zaległość podatkową. Podstawową konsekwencją braku zapłaty należnego podatku w terminie jest obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę, które podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego bez wezwania. Dodatkowo taki podatnik może być narażony na odpowiedzialność karną skarbową. (...) Na odpowiedzialność karną skarbową narażony jest również podatnik uporczywie niewpłacający podatku – jednak jednorazowy brak zapłaty podatku wyklucza możliwość pociągnięcia go do odpowiedzialności."

źródło >> http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/315881,brak_wplaty_podatku_w_terminie_to_odsetki_i_sankcje_karne.html

Niby trzebaby dopłacić te odsetki, ale to są jakieś niebywałe grosze, a ponoć:

"Odsetek nie pobiera się, jeżeli nie przekraczają 6,60 zł (po zaokrągleniu 6 zł)."

źródło >> http://www.pit.pl/odsetki_podatkowe_283.php

Urzędowa strona odsetkowa >> http://mf.gov.pl/dokument.php?const=3&id=4053&dzial=144

 

Jak to jednak w życiu bywa, wszystko zależy od ludzi, którzy przyjmą wpłatę do systemu i skontrolują poprawność PITa oraz uregulowanie zobowiązań podatkowych. Przy wyjątkowo złej woli mogłaby to być najwyżej grzywna (mandat), ale za nieterminową wpłatę 40 zł? Bądź dobrej myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...