Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GODIN - kominki


PAJONK

Recommended Posts

no dobra

mam tarnavę 18kW

utrzymanie żaru przez 20 h nie jest wyczynem raczej standard

a zdażyło się że po 30 h od ostatniego załadunku jeszcze był żar króry był w stanie rozniecić ogień

ale przy "trzymaniu" żaru ciepła z kominka jest niewiele, aby było ciepło to trzeba dokładać tak około 20kg drewna co 5-6h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiaj się weź ten o większej mocy - to i tak jest ( z tego co mi gość od kominków swego czasu klarował ) moc maxymalna a nie "przelotowa" lepiej mieć większy zapas - jak bedzie za ciepło to po prostu mniej albo rzadziej podkładasz a jak bedziesz miał za mały to przecież naokragło nie bedziesz grzał na full bo ci się wszystko i za mocno nagrzeje i szybciej zużyje . Ja mam wynalazek rodem z Francji i na ostro grzeję jak tylko zaczynam z rana a potem dorzucam żeby utrzymywała się tempetarura przelotowa ( zreszta niby wszystko mam bezpiecznie i porządnie zrobione ale licho nie spi nawet wtedy gdy ja śpię czy nie ma mnie w domu - raczej staram sie nie zostawiać na noc załadowanego na full . Jeszcze jedno moim zdaniem to nie rodzaj kominka głównie decyduje o utrzymywaniu żaru przez godzinę czy 24 - głównie chodzi o szybry . Nawet w słabym jakościowo mozna utrzymać żar długo pod warunkiem ,że ograniczy się w znaczny sposób odpływ dymu ( np. przez zainstalowanie w kominie dodatkowego szybra- ale to jest wg. mnie bardzo niebezpieczne i ( tu nie jestem pewien ) nielegalne ( czad) - niektóre kominki- taki zreszta mam mają specjalnie zrobione szpary , których nie wolno uszczelniac aby jakiś przepływ powietrza jednak był i dodatkowo tak skonstruowane szybry wewnetrzne ,żeby nie było możliwości ich całkowitego zamkniecia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki rml2

anna99: naprawde widac ta roznice? niestety nie mialem okazji ogladac na zywo wszystkich wkladow. widzialem tylko 14kW. wiem ze 16 rozni sie tylko ta czapka (widoczne wymiary sie nie zmieniaja). natomiast wersja 18kW jest 5cm szersza i wyzsza. dzieki temu podejzewam ze zmieszcza sie belki drewna 50cm (nie trzeba 1m ciac na 3 czesci). w mniejszych nie wchodza (sprawdzalem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a'propos wymiarów kominka- najlepiej jak ma szerokośc ponad 60 cm - jest to związane z tym jak tną drewno w lesie - w lesie tną na odcinki 120 cm - ja mam kominek o szerokości 63 cm i wystarczy mi przecięcie drewna na pól- a przy 50 cm kominku to robią sie małe schodki - jasne że wszystko można załatwic i w lesie zrobią taki wymiar jaki bedziesz chciał( chociaż tak do końca to nie jestem przekonany bo lasy państwowe to państwo w państwie i działaja na podobnych zasadach jak pkp )- ale inna sprawa ,że sie nachodzisz i jak zwykle za rzecz nietypowa odpowiednio więcej zapłacisz. Ja 3/4 drewna jakie zakupiłem pociąłem na pól po 60 cm a 1/4 na 40 cm kawałki. Te mniejsze służa do pierwszego podpalenia a potem to juz dokładam tylko te duże. Same duże ciężko jest podpalić jak nie masz żaru. Także w zależności od grubości pieńków - jedne sa rąbane na pól inne na 4 - ale do rąbania to wziąłem miejscowego siłacza bo sam to raczej bym sobie nogi i ręce poobcinał a "tubylec" to po kilku 100 i z zamknietymi oczyma sobie radził - inna rzecz ,że jak za cięcie dostał 200 zł to jeszcze tego samego dnia wszystko "przelał" z kolegami w myśl zasady ,że raz się żyje. :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos kominków, mam od niedawna kominek norweski o nazwie której nie jestem w stanie wymienić ani w mowie ani w piśmie. Niestety okazało się że jest w nim bardzo słaby tzw. ciąg powietrza czy cug jak kto woli. Pytałem o radę monterów ci stwierdzili, że winny jest zimny komin. Jednak palę w nim dłuższy czas i myślę że komin już się nagrzał. Ostatnio usłyszałem opinię że jeżeli rura prowadząca od kominka do przewodu kominowego nie jest w pionie ( co ma miejsce u mnie) to efekt jest podobny jak w moim przypadku. Czy ktoś coś wie na ten temat. Będę wdzięczny za wszelkie porady?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wkład z marketu za 1100 zł INVICTA. Na razie palę pozostałościami z budowy, dechy o różnej średnicy i długości. Jak załaduję na fuul (3/5) wielkości wkładu to żar trzyma 5-6 godz. Zaznaczam żar a nie ciepło. Myślę że jak zacznę palić normalnym opałem to będzie trzymać znacznie dłużej. Wylot spalin ma średnice 200 mm, zamontowałem szyber który po zamknięciu daje 100mm.

Pozdrawiam wszystkich kominkowców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...