Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wreszcie są!!! Rządowe dotacje do solarów


kurt76

Recommended Posts

Ale po co piec na paliwo stałe i kolektory? Nie lepiej od razu np. PC? Podobne koszta a komfort nieporównywalny.

 

Może koszta użytkowania porównywalne ale instlacji nie za bardzo. Instalcja pompy to ok 40 - 50 tyś, instalacja kolektorów i pieca to ok. 20tyś. Jest jeszcze inna kwestia - piec o mocy 40kW to normalka a pompa o takiej mocy to fiu fiu ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli zakładasz piec 40kW to pompa będzie co najwyżej 20kW a to już nie problem. Powiem ci tak, im większy dom tym większe zapotrzebowanie, im większe zapotrzebowanie tym lepsza korzyść z PC mimo większej inwestycji.

 

Ale ja się odnosiłem do twojego stwierdzenia że: "Podobne koszta a komfort nieporównywalny." Tak jak napisałem - jeśli chodzi o koszt instalacji to twoje stwierdzenie nie jest prawdą. Koszta wcale nie są podobne ale całkowicie różne, jest to różnica nie 5, 10 czy 20 ale 100%.

 

Jeśli chdzi o moc to koszt dolnego źródła dla pompy 20kW jest maskrycznie duży. Generalnie cena systemu z pompą szybko rośnie wraz ze wzrostem mocy a w przypadku kotła rośnie niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa wraz z odwiertami i kotłownią to 40tyś. A przecież mogło to być 70tyś bo takie wyceny też miałem.

 

Moi znajomi w oczekiwaniu na gaz zamontowali kociał na węgiel - kosztowało ich to 4tyś. Nie budowali niczego dodatkowego bo poprostu mają piwnicę a komin był w cenie wybudowania domu - gdyby z niego zrezygnowali to praktycznie nic mniej by za ten dom nie zapłacili. Widzissz jaka jest różnica - 1000%

 

Moja znajoma buduje dom - w planach ma gaz ziemny. Przyłącze wraz z projektem wykonuje spółka gazownicza na własny koszt. Przyzwoity kocioł gazowy to 5tyś. o i gdzie to porównywać do 40tyś na pompę. Komin jest w cenie wybudowania domu - nikt jej nie obniży ceny domu np. o 10tyś jeśli zrezygnuje z komina. Może to będzie 1tyś mniej. Widzisz jaka jest różnica.

 

Dla mnie wniosek jest taki

- dla Ciebie cena pompy jest taka sama jak cena kotła

- mnie by się nie opłacało montować kotła bo musiałbym budować kotłownię i magazyn na opał

- w większości przypadków pompa jest ok. 100% droższa od kotła gazowego lub na paliwa stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, gaz podłącza spółka gazownicza na własny koszt, też bym tak chciał. Niestety w większości przypadków tak nie jest a bardzo często nie ma w ogóle do niego dostępu więc to zostawmy.

Co do komina w cenie domu to trochę dziwne. I tak za niego zapłacili więc trzeba liczyć jego wartość.

Zgodzę się z tobą że zwykły piec niewiele kosztuje ale za to jest strasznie upierdliwy, wiem bo 20 lat w takim paliłem.

Ogólnie jak ktoś pisze że takie rozwiązanie jest drogie a potem buduje dom 200-400m i pali węglem to nie powiesz mi że takie coś popierasz bo te droższe rozwiązanie to kilka metrów mniej domu i tyle. Ale komfort bez tych kilku metrów nieporównywalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą w 100%. Nie popieram. Jestem za ECO. Uważam, że miastach to powinno być zabronione używanie węgla w domach.

Ja się tylko odniosłem to twojego stwierdzenia: "Podobne koszta a komfort nieporównywalny."

Nie mogę się z nim zgodzić bo ewidentnie z własnego doświadczenia, doświadczenia innych, różnych wycen i opini przeczytanych na forum wynika, że w większości przypadków koszt pomy ciepła jest znacznie większy niż koszt kotła na paliwo stałe. Tylko to i nic więcej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chce się mieć piec z marketu to jak najbardziej ale już przy takim z górnej półki z podajnikiem niekoniecznie. Zawsze się pisze że dla niedużego domu PC to droga inwestycja a okazuje się że właśnie dla takiego inwestycja może być porównywalna. Zarzuca mi się niekiedy że porównuje najdroższe piece z najtańszymi pompami ale jak tego nie porównywać skoro tu i tu chce się mieć większy komfort? Tani piec to prawie jak palenisko w domu do którego trzeba co chwilę dokładać. Więc dobry piec z podajnikiem kosztuje tyle co tania PC, kolektor może kosztować podobnie co komin, PC potrzebuje o wiele mniej miejsca w domu a każdy metr to pieniądze. Tak to trzeba porównywać. Ok można nie mieć miejsca na poziomy więc wyjdzie drożej ale czy nie warto??? Często te inwestycje są porównywalne a ludzie i tak stawiają piece i do tego jeszcze dokupują solary by się latem z piecem nie pieprzyć i co wtedy? Wtedy wychodzi już drożej niż PC. Niestety tak jak zawsze pisałem, ludzie budując domy nie liczą wszystkich elementów układu i potem mają tak jak mają i nie tylko oni mają upierdliwie ale i ich sąsiedzi.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chce się mieć piec z marketu to jak najbardziej ale już przy takim z górnej półki z podajnikiem niekoniecznie. Zawsze się pisze że dla niedużego domu PC to droga inwestycja a okazuje się że właśnie dla takiego inwestycja może być porównywalna.

 

Jak ja liczyłem OZC to wyglądało to tak - po co mi tyle tego ocieplenia skoro będzie pompa ciepła i grzanie będzie bardzo tanie.

Potem jak liczyłem pompę to wylądało tak - o kurcze, trzeba dodać ocieplenie bo dolne źródło będzie starsznie drogie. Czyli przy pompie ciepła opłaca się jak najlepiej ocieplać bo kązdy kolejny kW mocy jest bardzo drogi.

 

Jak myślicie - dlaczego w budownictwie komercyjnym (biurowce) nie robi się pomp gruntowych?

 

A wracając do tematu wątku - wiecie może na mocy jakiej ustawy/rozporządzenia istnieją dopłaty do kolektorów? Nie jest dla mnie zrozumoałe dlaczego dotuje się kolektory a pomp ciepła nie. Przecież w polskich warunkach pompy ciepła są o wiele lepszym źródłem ECO energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:01:PL:HTML

Tu gdzieś o tym pisali że od 5 grudnia 2010 Polska jest zobowiązana przez UE do uwzględnienia PC jako źródeł energii odnawialnej więc droga do dopłat otwarta.

Może i biurowców się takimi nie ogrzewa ale za to chale produkcyjne gdzie DZ jest ciepło technologiczne już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:01:PL:HTML

Tu gdzieś o tym pisali że od 5 grudnia 2010 Polska jest zobowiązana przez UE do uwzględnienia PC jako źródeł energii odnawialnej więc droga do dopłat otwarta.

Ha, a gdzie jest napisane że jak źródło jest ECO to opłata się należy? Czy wynika to z jakiś przepisów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pewnie nie ale droga otwarta szczególnie dla gmin. Kiedyś np. Kraków dokładał do PC ale przepisy się zmieniły i nie mógł dalej tego robić. Teraz przynajmniej to ograniczenie zdjęto. Co do dopłat z UE to na razie cisza. Moim zdaniem to należy do lobby PC. Jeżeli by doszło do takich dopłat to powinno się dopłacać do DZ (powietrzne raczej się na to według tej dyrektywy nie załapią) bo inaczej ceny powindują.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum - czyli tematu o dotacjach do solarów:

Nasz kraj niestety dalej jest miejscem, gdzie układziki mają się wspaniale. Ostatnio miałem akcję z dotacjami - klient (kolega) spełnił wszelkie zachcianki urzędu i dotacji nie otrzymał (dopiero po odwołaniu i zmianach politycznych, kiedy czarno na białym udowodnił kto ma rację - on , a nie urzędasy).

Tu wszystko zależy od dupka siedzącego na stołku. Jeśli ma humor dostaniesz. Jest kacowy poniedziałek - cóż masz pecha.

Sorki za szczerość, ale tak nadal jest.

I nie piszę tu wcale o "dotacjach" z BOŚ. Tylko o tych unijnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum - czyli tematu o dotacjach do solarów:

Nasz kraj niestety dalej jest miejscem, gdzie układziki mają się wspaniale. Ostatnio miałem akcję z dotacjami - klient (kolega) spełnił wszelkie zachcianki urzędu i dotacji nie otrzymał (dopiero po odwołaniu i zmianach politycznych, kiedy czarno na białym udowodnił kto ma rację - on , a nie urzędasy).

Tu wszystko zależy od dupka siedzącego na stołku. Jeśli ma humor dostaniesz. Jest kacowy poniedziałek - cóż masz pecha.

Sorki za szczerość, ale tak nadal jest.

I nie piszę tu wcale o "dotacjach" z BOŚ. Tylko o tych unijnych.

 

W tym wszystkim najgorsze jest to, że chodzisz, załatwiasz, tracisz czas, marnujesz pieniądze, a oni w zależności od humoru mogą ci przyznać albo nie. Wiadomo, że nie wszyscy w urzędach to mściwe świnie, ale przy załatwianiu dotacji jakoś nikt nie liczy straconego czasu i pieniędzy.

 

już jako off topic - sam system uzyskiwania dotacji na cokolwiek - a piszę z własnego doświadczenia - jest poroniony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

Witam!

po długim rozmyślaniu i wewnętrzny rozdarciu postanowiłem zamontować instalacje solarną.

 

znalazłem piec Immergas Hercules Solar

 

http://pl.immergas.com/products1/kotly_kondensacyjne/2f_z/hercules_solar/26_1_a.htm

 

w zestawie z kolektorami płaskimi immergasa

 

ZESTAWY IMMERSOLE HS ( w cenie ok. 150000 )

Kompletna kotłownia kondensacyjna z kolektorami słonecznymi ( 2 sztuki płaskich kolektorów 4,04 m2)

 

http://pl.immergas.com/media/solary_2011_02_28.pdf

 

Zaintrygowany tym znaleziskiem zapytałem bank w mojej okolicy o kredy z dofinansowanie i tu klops...

Pani w banku sierdziła, że mogę go dostać dopiero jak będę w nim mieszkał, ponieważ w trakcie wykończenia dotacja się nie należy...

Dodam, że zamierzam wprowadzić sie jesienią lub zimą 2011/2012, a teraz dom wykańczam i chciałbym już zakupić urządzenie.

 

 

czy ktoś może ma z taka sytuacja doświadczenia?

czy kos może ma taki zestaw z Herculesem?

 

bardzo proszę o poradę

 

pozdrawiam

serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...