Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Złe wymiary fundamentów - proszę o radę


elmani

Recommended Posts

Witam serdecznie, od kwietnia próbujemy rozpocząć budowę, niby nam się to udało ale to ile już mieliśmy zgrzytów to materiał na całkiem obszerny post. Aktualnie bardzo potrzebujemy rady, otóż nasze fundamenty nie mają właściwych wymiarów. Mówię o tym co wykonawca zdołał do tej pory z bloczków postawił. W załączniku rysunek poglądowy.

 

Wartości na rysunku to wymiary ścian fundamentowych takich, jakie one powinny być. Te w nawiasach to rzeczywiste ich wymiary. Pytanie jest jak dużą tolerancję błędu można założyć w budownictwie i czy z takich różnic da się jeszcze wybudować dom? Czy to chwila w której powinniśmy rozebrać fundamenty i ławy i zbudować wszystko od początku? Czy są metody poprawienia takich pomyłek bez rozbiórki?

 

Proszę o wszelkie wskazówki, będę wdzięczny za każdą radę.

 

 

http://img101.imageshack.us/img101/5429/fundamenty.png

 

 

pozdrawiam

fundamenty.jpg

Edytowane przez elmani
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy że trafi na nadzór budowlany i odbiór budynku - zwykle wystarcza zawiadomienie o zakończeniu budowy, ale nieraz potrafią się napatoczyć (np. jeżeli elmani będzie chciał zamieszkać przed zakończeniem robót).

lokalizacja budynku na działce jest sprawdzana w pierwszej kolejności...

 

elmani, masz możliwość sprawdzenia czy osie ścian fundamentowych pokrywają się z ławami? ławy niezasypane jak sądzę? czy jest symetrycznie? jedno pod drugim?

 

jeżeli "murarz" machnął się na bloczkach a ławy są ok, to przemurowałbym te ścianki.

 

jeżeli ławy są też spie..one , a budynek nie trzyma odległości od frontu (przynajmniej od frontu) to zrobiłbym projekt zamienny dla świętego spokoju.

 

 

 

pozdrawiam,

Edytowane przez luka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

flisu

Skoro nic nie piszesz o wymiarach boków

to chyba one są równe. A więc masz romb.

Jak w takim rombie po 2,5 cm poprzesuwasz

ściany (te których jeszcze nie wybudowałeś)

to dalej będą już równe. Więc nie powinieneś

się przejmować i dalej pilnować wymiarów.

Ciekawe jakbyś z funkcji trygonometrycznych

obliczył po ile mają Twoje kąty zamiast 90 st.

A i zawsze możesz wziąć geodetę żeby dokładnie

wymiary sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie róbcie sobie jaj...

 

o ile domek przez te 20 cm nie zbliży się za bardzo do płota, za którym

będzie czujny sąsiad

to nawet tych 20 cm nikt nie zauważy

 

nie wiem jak u Was geodeci z mapka powykonawczą,ale mój geodeta naniółsby te zmiany i wtedy w urzędzie przy odbiorze d...,ja zmieniłbym projekt,ale wymaga to tak naprawdę nowego projektu-zamienny chyba nie wchodzi w grę,jesli zmienia się wymiary to tak jakby projektowac na nowo - nadroża,podciągi ,dach etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Wybaczcie, że tak długo nie odpowiadałem, przyszła kolejna ekipa, za którą chyba muszę opatrzności podziękować. Dom utrzymał kształt, mamy już kąty proste i doszliśmy do dachu, problemów po drodze żadnych. Niestety dom się wydłużył tak jak wcześniej pisałem. Powiedzcie mi teraz jak się zabrać do przygotowania projektu zastępczego, jak nanieść te zmiany aby wszystko było w porządku, będzie się to wiązało z przerwaniem budowy?

 

A jednocześnie ostrzegę przed niby ekipą, która tyle mi stresu dostarczyła i nieuczciwie na mnie zarobiła. Ci panowie kompletnie nie znają się na swojej robocie, poza wymiarami zanim ich zwolniłem zdążyli zachlapać betonem wykopy tak, że potem trzeba było to skuwać. dali też radę zrobić fundamenty na równo a w projekcie część domu jest inaczej posadowiona. To też trzeba było rozbierać. Nie polecam ekipy Adriana Pełki (dla potrzeb google: Adrian Pełka), chyba, że będziecie z nimi mieszkali na budowie i wydawali jasne polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...