Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy ktos zrobił instlacje grzewcza z kolektorami lub pompami ciepla??? Jaki jest tego koszt??? Czy wymagana jest wymiana instalacji. Sam interesuje sie energetyka alternetywna, typu wiatrowa, słoneczna wodna i innymi. Takze prosze o wasze opinie i porady. Pozdrawiam, Wieczór
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14282-kolektory-s%C5%82oneczne-lub-pompy-ciep%C5%82a/
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś gdzieś na tym forum zrobił zestawienie kosztów posiadania różnych systemów grzewczych. Były to bodajże koszty dziesięcioletnie (inwestycja, eksploatacja, naprawy). Przy ówczesnych cenach wyszło dosyć podobnie.

 

O ile ceny nośników energii nie ulegną zmianie opłacalnośc stosowania alternatywnych źródeł energii w domach jednorodzinnych nie wygląda tak różowo jakby się zdawało.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14282-kolektory-s%C5%82oneczne-lub-pompy-ciep%C5%82a/#findComment-228311
Udostępnij na innych stronach

Też się tym interesuję i z lektury licznych artukułów i stron internetowych wiem, że solarami na dachu możesz podgrzac wodę do mycia, ale domu tym raczej nie ogrzejesz, zobacz strone firmy hewalex, pl albo com.pl , pompy ciepła sa bardzo drogie na etapie instalacji, a rezcywiscie niemalże bezkosztowe w obsłudze, jednkaże wydatek instlacyjny rzędu 50-60 tys zwraca się prze bardzo długo, opłaca sie tez instalowac pompę przy domach z jak największym metrażem, przy małej powierzchni szkoda zachodu. Poszukaj troche na forum, bo takie wątki już były.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14282-kolektory-s%C5%82oneczne-lub-pompy-ciep%C5%82a/#findComment-228742
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła nie są takie znowu tanie w eksploatacji. Nikt nie bierze pod uwagę kosztu energii elektrycznej jaka jest potrzebna do pracy pompy. Faktem jest że sa pompy wysokiej klasy i tanie w eksploatacji ale ich cena jest kosmiczna, niemniej jednak coraz częściej pojawiają się tanie pompy (za ok 25-35 tyś) ale już nie tak oszczędne.

Zastanawiam się nad kolektorami słonecznymi. Nie dość że można ogrzewać wodę od wiosny do jesieni za darmo to na dodatek w okresach przejściowych wspomagać instalację c.o.

Może ktoś ma takie rozwiązanie i zechciałby sie podzielić opinią. Interesuje mnie czy naprawdę koszty eksploatacji są takie jak podają producenci czy to tylko kit reklamowy.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14282-kolektory-s%C5%82oneczne-lub-pompy-ciep%C5%82a/#findComment-228853
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła nie są takie znowu tanie w eksploatacji. Nikt nie bierze pod uwagę kosztu energii elektrycznej jaka jest potrzebna do pracy pompy.

 

O kosztach energii elektrycznej do działania pompy chyba wszyscy wiedzą. Ale nie każdy wie, że w pompie ciepła co jakiś czas trzeba wymieniać medium (bodajże glikol), a z czasem wydajnośc pompy ciepła maleje (nazywa się toto wyczerpywaniem się złoża czy jakoś tak :)) co w skrajnych przypadkach moz zmusić do robienia nowych odwiertów.

 

Z kolektorami rzecz ma się podobnie.

 

BTW - byle jaki kociołek gazowy grzeje wodę na potrzeby CO i CWU za (średnio) 3 tysiączki rocznie . Czyli w ciągu 10 lat wyjdzie tego 30, góra 35 tysięcy. Jeśli do tego dołożyć koszt samego kotła - niech będzie 5 tys (kocioł+przeglądy+naprawy przez 10 lat), to mamy niecałe 40 tys. Paląc dla przyjemności w kominku można ten koszt jeszcze zmniejszyć o pare złotych. IMHO alternatywne źródła energii na małą skalę to nie tyle oszczędność co działanie proekologiczne.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/14282-kolektory-s%C5%82oneczne-lub-pompy-ciep%C5%82a/#findComment-229330
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...