Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

dach 2-spadowy w domu parterowym ze poddaszem nieużytkowym - kilka pytań


zebacz

Recommended Posts

Jako że nie udało mi się znaleźć sensownej odpowiedzi chciałem postawić kilka pytań :

 

Ostatnio bardzo dużo tematów na forum dotyczy wentylowania połaci dachowych i w tym temacie pada moje pierwsze pytanie:

 

- czy w przypadku jeśli mam zaplanowane poddasze nieużytkowe, nie docieplam ani nie zabudowuję skosów i chciałbym zastosować jako pokrycie dachówkę muszę stosować folię paroprzepuszczalną pod dachówkę - jeśli tak to w jakim celu ?? Czy zastosowanie takiej folii daje cokolwiek w przypadku "zawiewania" śniegu po dach co podobno czasem się zdarza ??

 

- czy w przypadku zmiany planowanej dachówki na blachodachówkę stosowanie takiej folii ma sens ??

 

- czy przy niskim budynku parterowym jest sens wykonywania "wyłazu" dachowego - dodam że planuję ogrzewanie gazowe i nie będę miał żadnych kominów do kotła na paliwo stałe a więc częste wizyty na dachu raczej nie są w planach

 

pozdr.

zebacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrycie wstępne wymagane jest zawsze, bo to ono odpowiada za szczelność Twojego dachu.

Bez znaczenia, czy będziesz miał dachówkę, czy blachę.

Folię paroprzepuszczalną możesz zastąpić np. pełnym deskowaniem i papą.

 

Wyłaz dachowy ułatwia wyjście na dach, oczywiście wchodzić na niego możesz również w inny sposób.

Należy wziąć pod uwagę, że kominy wentylacyjne również wymagają czyszczenia, chyba że WM.

Będziesz miał kominek?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominka nie będzie - w domu rekuparator z WM. dziwi mnie jednak fakt że jeszcze kilkanaście lat temu pod dachówkę chyba nikt folii nie dawał i było dobrze - czyżby marketing robił swoje ?? Na chłopski rozum biorąc jeśli mówimy o wentylacji dachu z dachówki to chyba lepiej będzie wentylowany na nieogrzewanym i niedocieplanym strychu niż pod warstwą folii ??

 

pozdr.

zebacz

 

P.S. No i kolejny dylemat. W wypowiedzi Andrzeja Wilhelmi

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149297-Membrana-dachowa-po%C5%82o%C5%BCona-odwrotnie-oraz-jej-przeciekanie.&p=3767437&viewfull=1#post3767437

 

pada stwierdzenie że jeśli są okna dachowe lub wyłaz przez który dostaje się światło słoneczne to folia paroprzepuszczalna powinna być zakryta przed szkodliwym działaniem promieni UV.

 

Czyli lekko lipa - jak rozumiem idzie od góry blacha potem łaty potem folia i więźba to czym się zabezpiecza taką folię jeśli dach pozostaje nieocieplony ??

Edytowane przez zebacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem czytelnikiem forum od dawna, ale zarejestrowałem się dopiero teraz, kiedy jestem bliski zakończenia projektu i rozpoczęcia budowy. Podobnie jak Ty nie zmierzam się pakować w rozwiązania gwarantujące kłopoty, takie jak kominek, czy podasze użytkowe. Zadałem podobne pytanie i nie dostałem odpowiedzi. Nie mam oczywiście pretensji, ale cos napisze z nadzieją że kogoś sprowokuję. ;)

- czy w przypadku jeśli mam zaplanowane poddasze nieużytkowe, nie docieplam ani nie zabudowuję skosów i chciałbym zastosować jako pokrycie dachówkę muszę stosować folię paroprzepuszczalną pod dachówkę - jeśli tak to w jakim celu ?? Czy zastosowanie takiej folii daje cokolwiek w przypadku "zawiewania" śniegu po dach co podobno czasem się zdarza ??

To jest Twój podstawowy problem - nie chcesz dać zarobić. Wiesz ile kasy można by od Ciebie wyciągnąć ? Folie paroprzepuszczalne, paroizolacyjne, różne rodzaje wełny malowniczo utykane pomiędzy krokwiami, różne systemy wentylacji, okna dachowe z kikoma cudownymi systemami mocowania, ocieplenia itd. A ty chcesz sobie po prostu położyć na stropie wełnę, +/- 20 cm nie robi Ci wielkiej różnicy. W dodatku pewnie chytrze sam ją sobie położysz. Kto na tym zarobi?

Serio - moi rodzice wybudowali dom z dachem dwuspadowym krytym dachówką w 1970r. To były technologie tamtych czasów, żadnych folii, ocieplenie to rozsypane na stropie trociny, oczywiście dzisiaj nikomu nie polecam. Po latach dachówka sparciała, rozwarstwiała się, ale takie były wtedy technologie. Siostra dobudowała piętro, mieszka 10 lat i na dach nadal nikt nie wchodzi, kominy były są czyszczone (pewnie rzdziej niż wymagają przepisy) przez otwory na poddaszu.

Co do zawiewania - fakt, czasami nawiewało trochę śniegu na poddasze przez szczeliny miedzy dachówkami, mimo spadku dachu chyba ponad 30o. Bazując na tym doświadczeniu dzisiaj bym zafoliował.

czy w przypadku zmiany planowanej dachówki na blachodachówkę stosowanie takiej folii ma sens ?

Też chciałbym wiedzieć, choć troche z innego powodu. Ja bedę miał dach kopertowy, 25o, planowałem blachodachówkę, ale mój architekt wspomina o dachówce, która jest bardziej cool ale nie wiem czy ma też inne zalety w porównaniu z blachodachówką.

czy przy niskim budynku parterowym jest sens wykonywania "wyłazu" dachowego - dodam że planuję ogrzewanie gazowe i nie będę miał żadnych kominów do kotła na paliwo stałe a więc częste wizyty na dachu raczej nie są w planach
Bądź człowiekiem, daj zarobić. Jak już się uparłeś że nie będzie kominów i obróbek blacharskich wokół nich, które by nieco podnisły koszt Twojego zbyt prostego dachu, to zrób przynajmniej wyłaz! Najlepiej przeszklony. Można wtedy podyskutować o uszczelnieniu, promieniowaniu UV. Machnij jakiś ażurowy podest, przyjdzie kominiarz, sprawdzi wymiary, okolicę obejrzy, dawne czasy powspomina. Dodaj jakieś schodki, drabinki, zaczepy do uprzęży ( z atestem!) żeby behapowiec miał co sprawdzać. Wszyscy chcą zarobić!

 

Pozdrawiam,

 

parteron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział. że wyłaz dachowy musi mieć przeźroczystą szybę? A jak ma szybę to należy ją zasłonić. Jako krycie wstępne możesz zastosować grubą, czarną folię budowlaną. Jak nie chcesz krycia wstępnego to na stropie musisz wykonać polepę z gliny bo tak było dawniej i dachówka na zaprawę. Oczywiście żaden wyłaz dachowy nie jest obowiązkowy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zapytam , bo też mam poddasze póki co nieużytkowe. A więc tak, więźba to wiązary prefabrykowane - zmienione względem projektu, tzn. obciążenie stropu 150 kg/m kw i jest przestrzeń 40 metrów bez skosów. Na razie poddasze nieużytkowe, strych, ale wiązary zmienione, jakby była potrzeba u góry zrobić jakiś pokój czy dwa. I teraz moje pytanie, chcemy dać taką membranę jak na poddasze użytkowe, żeby potem jej nie zmieniać. Na strychu jest okno w ścianie szczytowej. Czy może być taka membrana jak na użytkowe czy nie? Dodam, że na razie ocieplony będzie strop - wełną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju, jeszcze dopytam. Mówimy o folii paroprzepuszczalnej, tak?

W projekcie mam folie wiatroizolacyjną, paroprzepuszczalną, 800g/mkw/Doba i na folię od wewnątrz poszycie ze sklejki wodoodpornej.

Rozumiem, że taka folia to jest ta sama jak na użytkowe? A ta sklejka ma właśnie zasłonić promienie UV?

Budowlańcy proponują membranę Dorken, czy jest dobra, a moża jest jakaś inna tez dobra i tańsza?

 

Zastanawiamy się jeszcze jak można inaczej zrobić ten dach, aby później poddasze łatwo zaadaptować na użytkowe? Czytałam Pana posty na innym forum o deskowaniu i papie. Oczywiście zależy nam też nad tym, żeby to nie było zbyt drogie rozwiązanie.

Edytowane przez Klodziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejka wodoodporna nawet najcieńsza będzie bardzo drogim rozwiązaniem. Folia stosowana na dach powinna mieć współczynnik Sd nie większy niż 0,03. Osobiście radziłbym rozważyć pełne deskowanie i papa jako krycie wstępne. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejka niestety nie wychodzi tanio. Deskowanie również :(

 

A czy tą folię od wewnątrz można czymś innym przykryć, czytałam o czarnej folii, albo tak myślę, czy nie można dać np. 5 cm wełny mineralnej, koszt nie byłby taki duży i cieplej. Tylko czy na wełną trzeba dawać drugą folię czy może zostać sama wełna?

Edytowane przez Klodziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra czyli stawiamy sprawę jasno:

 

- wyłaz dachowy nie jest wymagany (czy jest jakaś podstawa prawna ??)

- w przypadku poddasza nieużytkowego można zastosować zamiast folii paroprzepuszczalnej czarną folię budowlaną która mocujemy do krokwi jak zrozumiałem a na tą folię idą łaty ?? Co zapewnia wentylację dachówki od strony folii czy blachodachówki bo przecież jest to w sumie szczelna membrana ?

- bawienie się z polepą glinianą raczej sobie odpuszczę - to rozwiązanie miałem kiedyś w kamienicy w wynajmowanym mieszkaniu ze starym dziurawym dachem i kończyło się na plamach na suficie.

 

pozdr.

zebacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na więźbę czarna folia budowlana grubości 0,3 mm, na nią kontrłaty i łaty oraz pokrycie docelowe. Na dachu należy zamontować dwa kominki wentylacyjne systemowe do wentylowania poddasza. Należy umożliwić wlot powietrza na poddasze. Jak jest kawałek kalenicy należy ją otworzyć! Wyłaz nie jest wymagany. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze dopytam ;) W takim razie czy można dać membranę np. dorken lub tyvek i od wewnątrz dla bezpieczeństwa przed tymi promieniami przykryć ją tą czarną folią budowlaną??? Czy ma to sens? I czy możliwe jest czy ja coś źle patrzę, że rolka tej czarnej folii budowlanej 0,33 mm rolka 198 m kw. kosztuje 120 zł????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Witam

Podnoszę temat, bo mam podobne dylematy. Dach dwuspadowy, wiązary prefabrykowane, poddasze nieużytkowe, nieogrzewane, ocieplenie w stropie. Niestety, deskowania nie będzie. Pytanie brzmi: jaka folia? Paroprzepuszczalna czy zwykła czarna budowlana? Tj. która w tym konkretnym przypadku będzie faktycznie lepsza, tj. zapewniać będzie lepszą wodoszczelność? Niepokoją mnie trochę informacje o degradacji folii paroprzepuszczalnej (promieniowanie UV). Która będzie trwalsza i lepiej spełni swoje zadanie?

I jeśli miałaby to być zwykła folia budowlana, to powyżej Pan Andrzej napisał: Na dachu należy zamontować dwa kominki wentylacyjne systemowe do wentylowania poddasza. Należy umożliwić wlot powietrza na poddasze. Jak jest kawałek kalenicy należy ją otworzyć!

Czy te kominki są konieczne, jeśli stosuje się dachówki wentylacyjne?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda folia może być narażona na działanie promieniowania UV. Trudno tu profesjonalnie doradzić, która z tych folii będzie miała dłuższą żywotność. Z całą pewnością mocniejsza będzie markowa w dobrym gatunku wysokoparoprzepuszczalna. Natomiast przy zastosowaniu folii budowlanej grubość minimum 0,3 mm konieczne będzie zastosowanie kominków wentylacyjnych do zwentylowania poddasza. Dachówki wentylacyjne są elementem wentylacji pokrycia dachowego. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc. Doprecyzuję jeszcze, mam do wyboru:

- dobrej jakosci folia wysokoparoprzepuszczalna (tu już sama sobie poradzę z wyborem:)

lub

- folia budowlana grubość 0,3 mm z kominkami wentylacyjnymi (na dach dwuspadowy 234 m2 wystarczą dwa takie kominki?)

Który z tych wariantów byłby trwalszy? W składach straszą mnie, że folia budowlana pod wpływem wysokiej temperatury zdegraduje się bardzo szybko i zrobi się z niej sito :( i że znacznie trwalsza jest membrana wysokoparoprzepuszczalna.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...