Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym gruntować tynki gipsowe pod malowanie?


Recommended Posts

Może ktoś poleciłby coś dobrego (ale w rozsądnej cenie) do zagruntowania tynków gipsowych i płyt K-G przed malowaniem? Jakiś grunt głęboko penetrujący i wzmacniający? A może jakaś farba gruntująca, żeby od razu za jednym zamachem pomalować na biało? Czy ściany w łazienkach, które będą malowane folią w płynie także wcześniej gruntować?

Z góry wielkie dzięki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj jesli masz gotowe sciany do malowania to kup tanszy grunt marketowski okolo 20 zl za 5 litrow lub unigrunt z atlasa troche drorzszy ale lepszy opcja pierwsza jesli masz jusz farby to wes biala farbe dolej wspomnianego gruntu w proporcji 1/1 iwymieszaj farba biala jest obojentna i puzniej przyjmie ci karzdy kolor lub zamiast bialej farby do gruntu dolewaj odrazu wlasciwe kolory bendziesz mial zagruntowane i pomalowane za jednym zamachem o efet morzesz byc spokojny ja tak maluje jusz 10 lat pracuje przy wykonczeniach .aha grunt morzna dolewac do kazdej farby prucz sie rozumie olejnej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po lekturze m.in tego forum, po rozmowach z wykonawcą-malarzem i tym, którego nie wybrałem, po rozmowach zi kilkoma sprzedawcami zdecydowałem się na grunt, który oferuje producent farby, którą będe malował. Jakoś nie przekonują mnie opcje "weź coś z Casto, rozcieńcz, pomaluj, drugi raz już bez rozcieńczania...". Z pełną świadomością, że to co robię jest droższe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po lekturze m.in tego forum, po rozmowach z wykonawcą-malarzem i tym, którego nie wybrałem, po rozmowach zi kilkoma sprzedawcami zdecydowałem się na grunt, który oferuje producent farby, którą będe malował. Jakoś nie przekonują mnie opcje "weź coś z Casto, rozcieńcz, pomaluj, drugi raz już bez rozcieńczania...". Z pełną świadomością, że to co robię jest droższe.

 

ot i mądrego milo posłuchać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj jesli masz gotowe sciany do malowania to kup tanszy grunt marketowski okolo 20 zl za 5 litrow lub unigrunt z atlasa troche drorzszy ale lepszy opcja pierwsza jesli masz jusz farby to wes biala farbe dolej wspomnianego gruntu w proporcji 1/1 iwymieszaj farba biala jest obojentna i puzniej przyjmie ci karzdy kolor lub zamiast bialej farby do gruntu dolewaj odrazu wlasciwe kolory bendziesz mial zagruntowane i pomalowane za jednym zamachem o efet morzesz byc spokojny ja tak maluje jusz 10 lat pracuje przy wykonczeniach .aha grunt morzna dolewac do kazdej farby prucz sie rozumie olejnej

 

klatki schodowe w blokach tak się maluje - stasko a ni rezydencyje forumowiców :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GR***CH
Po śnieżce będą ściany lekko chropowate.To gruntownik z najniższej półki.Może to i dziwne ale ja ostatnio zrobiłem sobie mały test i pomalowałem ścianę z Twojego tynku lekko rozcienczoną bialą farbą dulux, na to połozyłem dwa razy kolor i jest miodzio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Niedawno u rodziców malarz zaserwował na gładź gipsową śnieżkę grunt i na to magnata.

Masz rację, że ściana nie jest idealnie gładka tylko taka delikatnie chropowata.

Jednakże wygląda to super jak dla mnie - można kogoś delikatnie oszukać i stwierdzić, że się tynk strukturalny zrobiło :-)

 

Co do Duluxa to po czytaniu wątków o farbach rozważam Barwy Natury, Magnata lub coś z Jedynki i Nobilesa.

Dulux i dekoral odpada ze względu na złe doświadczenia innych

Caparol i inne super lateksowe odpadają ze względu na cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń, choć to badziej "jak" niż "czym":

 

  1. Dobre efekty daje odpylenie gładzi przed gruntowaniem. u mnie najlepiej sprawdza się paca z gąbką (wilgotną, ale nie bardzo mokrą) - dzięki temu pył ląduje w wiadrze z wodą) plus pędziel do odpylania narożników, wewnętrznych oczywiście. Próbowałem samym ławkowcem - wszedzie pełno pyłu; ręcznikiem - zostają ślady.
  2. Gąbka na pacy nie może być za mokra, żeby woda nie zaleała ścian. Po wypłukaniu w wiadrze wyciskam nadmiar wody gumowym wałkiem.
  3. Pierwsze gruntowanie - ławkowcem, nie wałkiem. wałek "porywa" gdzieniegdzie gładź, robia się dziury jesli robi się za wolno. Grunt rozcieńczony z wodą ok 4-5:1. Optiva. Grunt Tikkurila ma konsystencję b.gęstej śmietany. Robota idzie wolno, świeża gładź pije grunt niesamowicie.
  4. Drugie gruntowanie - wałkiem z krótkim włosiem, dużo lepiej po obcięciu brzegów wałka - zostaje dużo mniej zacieków. Tak naprawdę dopiero ta druga warstwa, już bez rozcieńczania gruntu pozwala na wyrównania chłonności podłoża. po wyschnięciu nie ma różnicy płyta gk, łączenia płyty, gładzie. po pomalowaniu farbą wygląda identycznie.
  5. Po pierwszym gruntowaniu wychodzą wszystkie rysy i dziury w ścianach, które po szlifowaniu gładzi wydawały się idealnie równe, a w rzeczywistości były zapchane pyłem. Do dobry moment na poprawki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Mamy położone tynki gipsowe- maszynowe i teraz przyszedł czas na gruntowanie. Chciałam się upewnić jak zrobić aby było dobrze. Od jednego fachowca słyszałam,że nie trzeba dawać żadnego gruntu tylko kupić farbę i rozrobić z wodą, natomiast drugi raz pomalować normalną farbą bez rozcieńczania. Ale z tego co przeczytałam powyżej to mój "fachowiec" nie zna się na rzeczy:( .Jeśli dobrze rozumiem to trzeba gruntować 2 razy, pierwszy raz rozrobić grunt z wodą a drugi raz bez rozcieńczania? dopiero warstwa farby białej i warstwa farby kolorowej? czy mam rację? Słyszałam,że trzeba kupować specjalny grunt do łazienki i kuchni czy tak? I jescze chciałam dopytać o gruntowanie płyt gipsowych, czy ich też trzeba gruntować i czy jest jakiś specjalny grunt do nich? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego wątku własnie szukałem :D

 

Swego czasu słyszałem że można grunt pomieszać z białą farbą i takim "wynalazkiem" pierwszy raz zagruntować zagipsowane podłoże. Z tego co czytam raczej nie polecacie takiego rozwiązania :)

dlatego zweryfikuję się do technologii Wireckiego :p

mam w związku z tym pytanie czy mogę używać grunt atlasa? Generalnie większość uważa produkty A za powiedzmy nieco przereklamowane. Do tej pory właśnie jego używałem nie ukrywam że z powodu ceny (skarbonka mi wyschła :)), chodź widziałem grunt "no name" za 1/3 ceny atlasa jednak miał tylko za zadanie sklejenia wszelkich pyłów na GK.

Farba to ostatnia warstwa i każda nierówność, chropowatość etc będzie widoczna, stąd pytanie czy dużym grzechem będzie używanie dalej tego gruntu czy lepiej zakupić nieco lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grunt firmy a czy no name latwo porownac z gruntami innych producentow np caparola jest bardzo fajny grunt bodajze optigrunt.Roznica w cenie jest ale i co do jakosci nie ma porownania sprobujcie kupic litr na probke jednego i drugie zagruntowac kawalek plyty a potem spryskiwaczem nanosic wode na plyte,polecam tym ktorzy naprawde chca miec zagruntowane i wzmocnione podloze a nie tylko dla swietego spokoju;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszę może tak,grunt jedna warstwa,rozcieńczony z wodą i wtarty wałkiem ,nie tylko przemalowany,i zawsze i obowiązkowo dwie warstwy farby,a co do gruntu śnieżki używam go cały czas i myślę że to dobry towar a chropowatość ściany daje super przyczepność warstwą farby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprobujcie kupic litr na probke jednego i drugie zagruntowac kawalek plyty a potem spryskiwaczem nanosic wode na plyte,polecam tym ktorzy naprawde chca miec zagruntowane i wzmocnione podloze a nie tylko dla swietego spokoju;]

słusznie, choć różnicę między śmietaną i mlekiem widać gołym okiem i czasem warto uwierzyć na słowo... Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...