Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja cieplna podlogi w starym domu


Tai

Recommended Posts

Potrzebuje fachowej rady. Bede remontowal stary dom. Podlogi sa nieocieplone głownie podlogi drewniane. Kazdy pokoj na innej wysokosci.

Plan jest nastepujacy - usunac wszystko (skuc, wyrzucic, wybrac ziemie)

Zrobic konkretna podsypke i..

tutaj mam dylemat... Dawac keramzyt, polistyren ekstrudowany czy moze...styropian. Po pierwsze, ktory material wypada najlepiej ozolacyjnie, moze jakis kalkulator, ile czego musi byc, zeby uzyskac to samo. Chodzi tez o to, ze, jesli dam keramzyt - musi go chyba byc sporo, co oznacza wybranie duze ilosci ziemi. Nie wiem jak wysoko przypada fundament. Dajac keramzyt mialbym szanse docieplic fundament, od wewnatrz w przypadku polisterynu i styropianiu pewnie juz nie..., Gdzie nie czytam podaje sie inne proporcje, np 25cm keramzytu daje taka sama izolacje co 18cm styropianu, gdzie indziej, ze 10cm styropianu to 18cm keramzytu....

Moze ktos podpowie?

Swoja droga - jaki konkretny rodzaj keramzytu (moze jakis link) nadaje sie na docieplenie podlogi?

Podlug artykulu zamieszczonego w jednym z wydan Muratora, podano, iz na keramzyt powinno sie wykonac wylewke 2cm, nastepnie na to dac pape i ponownie wylewke.Tutaj http://www.samodzielnie.pl/budowa1-/podloga-na-gruncie-12.html

robia to inaczej (bez papy). Pytanie czy tak tez mozna i czy nie pogarsza to izolacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość izolacji jest zależna min. od jej właściwości i tak:

- typowa izolacja to10 cm styropianu o współczynniku przenikania ciepła 0,04 W/mK.

- izolacja ze styroduru ok 6 cm stosownie do współczynnika 0.022 W/mK.

- izolacja z keramzytu o gęstości ok. 300kg/m3 i współczynniku przenikania ciepła ok. 0,1 powinna mieć grubość ok. 25cm.

Sprawdż wilgotność gruntu pod planowane podłoże i ewentualnie zastosuj hydroizolację z papy zgrzewanej lub grubej /0,5mm/ folii budowlanej. Z kolei na izolację termiczną należy zainstalować paroizolację, może być folia budowlana -0,2mm. W przypadku keramzytu przed ułożeniem folii należy wykonać 5 milimetrowy szpryc wyrównujący z zaprawy cementowej.

Dla poprawienia izolacyjności podłoża odsłoń wewnętrzną część fundamentu i obłóż ją izolacją . Dla części wewnętrznej podłoża wystarczą grubości izolacji podane powyżej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Potrzebuje fachowej rady. Bede remontowal stary dom. Podlogi sa nieocieplone głownie podlogi drewniane. Kazdy pokoj na innej wysokosci.

Plan jest nastepujacy - usunac wszystko (skuc, wyrzucic, wybrac ziemie)

Zrobic konkretna podsypke i..

tutaj mam dylemat... Dawac keramzyt, polistyren ekstrudowany czy moze...styropian. Po pierwsze, ktory material wypada najlepiej ozolacyjnie, moze jakis kalkulator, ile czego musi byc, zeby uzyskac to samo. Chodzi tez o to, ze, jesli dam keramzyt - musi go chyba byc sporo, co oznacza wybranie duze ilosci ziemi. Nie wiem jak wysoko przypada fundament. Dajac keramzyt mialbym szanse docieplic fundament, od wewnatrz w przypadku polisterynu i styropianiu pewnie juz nie..., Gdzie nie czytam podaje sie inne proporcje, np 25cm keramzytu daje taka sama izolacje co 18cm styropianu, gdzie indziej, ze 10cm styropianu to 18cm keramzytu....

Moze ktos podpowie?

Swoja droga - jaki konkretny rodzaj keramzytu (moze jakis link) nadaje sie na docieplenie podlogi?

Podlug artykulu zamieszczonego w jednym z wydan Muratora, podano, iz na keramzyt powinno sie wykonac wylewke 2cm, nastepnie na to dac pape i ponownie wylewke.Tutaj http://www.samodzielnie.pl/budowa1-/podloga-na-gruncie-12.html

robia to inaczej (bez papy). Pytanie czy tak tez mozna i czy nie pogarsza to izolacji?

 

możesz też wylać warstwę pianobetonu,styrobetonu poczytaj sobie na http://cezbud.pl/pianobeton_technologia2.html te materialy sa do takich zastosowań,potem napisz,może będę umiał doradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ale jakie są koszta takiego rozwiązania. Interesowałem sie tym. I dostałem wycenę z jednej z firm. 7cm pianobetonu położone na 180m2 to koszt 14.500 zł. To chyba trochę drogawo.

ok. 5400 zł,ale wtedy kładziesz styropian na idealnie równą pow. poza tym znika problem rurek /wypelnianie piaskiem między styropianem i iinych udziwnień/,stosujemy to coraz powszechniej,wtedy wylewka na podłogówce jest równej grubości,coraz częściej jeździmy do wypełnień już zamiast chudziaka,ciepłe,równe podłoże

pozdrawiam weekendowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podobnie jak autor wątku planuję zrobienie nowej podłogi z keramzytu w starym budynku. Będę dawała na grunt folię 0.5 , na to warstwę 25 cm keramzytu (frakcja 10-20) i na górę jeszcze raz folię w dwóch warstwach. Na więcej niz 25 cm keramzytu nie moge sobie pozwolić ze wzgledu na lichy fundament i stosunkowo niskie pomieszczenia ale mam nadzieje, że to wystarczy. Oczywiscie na to wszystko jeszcze wylewka.

zaciekawiła mnie wypowiedź powyżej (od Parkietkomplex) o zaizolowaniu fundamentu od wewnątrz. Z czego i jak powinna zostać wykonana taka izolacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak autor wątku planuję zrobienie nowej podłogi z keramzytu w starym budynku. Będę dawała na grunt folię 0.5 , na to warstwę 25 cm keramzytu (frakcja 10-20) i na górę jeszcze raz folię w dwóch warstwach. Na więcej niz 25 cm keramzytu nie moge sobie pozwolić ze wzgledu na lichy fundament i stosunkowo niskie pomieszczenia ale mam nadzieje, że to wystarczy. Oczywiscie na to wszystko jeszcze wylewka.

zaciekawiła mnie wypowiedź powyżej (od Parkietkomplex) o zaizolowaniu fundamentu od wewnątrz. Z czego i jak powinna zostać wykonana taka izolacja?

 

Pisałem o zaizolowaniu termicznym miejsc narażonych na największe straty ciepła tzn. fundamenty zewnętrzne. Prawidłowo izolacje termiczne powinny być wykonane na zewnętrznej części fundamentu. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy "wzmocnić " izolację od wewnątrz w miejscach najbardziej tego potrzebujących. Pozdrawiam.

PS. tel 503046143 szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...