Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

LUSTRO ŁAZIENKOWE, lustra do łazienki


Gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 285
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, że za szybko zafugował. Na opakowaniu kleju do luster jest podany czas schnięcia. Przy Soudalu jest to chyba minimum 24 godziny. Klej jeszcze wiązał i się najprawdopodobniej kurczył gdy fuga już mocno trzymała. Pozdrawiam, Piotr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Kiedyś pytałem

Czy ktoś coś wie, i może coś powiedzić na temat maty grzejnej pod takim lustrem? Czy można zrobić? Jak to zrobić? Jakiej mocy (ile W/m2)?

Czy może pojawił się na tym forum ktoś kto ma lustro podgrzewane... czy może ja za dużo kombinuję :roll: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to dziś gdzieś pisałam ,ja mam lustra podgrzewane elektryczną matą.Spisują się ok,koniec z parą po kąpieli,lustra są dość duże (wymiarów nie pamiętam) ,wklejane między płytki ,a montował je szklarz i na niego spada cała odpowiedzialność jak coś będzie nie tak :lol: .Póki co wiszą :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może siękomuś przyda- trochę teorii::wink:

 

1. Lustro nad umywalką powinno mieć dolną krawędź przynajmniej dwadzieścia centymetrów nad nią, co uchroni je przed zachlapywaniem wodą. Jeśli lustro jest małe, trzeba je dopasować do wzrostu domowników, którzy będą z niego korzystać.

 

2. podłożeWklejanie lustra między płytkami- jest lepsze niż naklejenie go na okładzinę (trudniej je uszkodzić, kiedy jest zlicowane z płytkami), ale utrudnia wymianę lustra - na przykład na większe czy o innych proporcjach.

Lustro naklejone na okładzinę można po jakimś czasie wymienić i zamocować nowe, o zupełnie innym kształcie i o innych wymiarach. Aby lustro usunąć z płytek, można spróbować "ściąć" je ze ściany, używając do tego cienkiej struny. Jeśli się to nie uda, lustro trzeba potłuc. Klej bez problemu można usunąć z płytek - odcina się go ostrożnie, by ich nie uszkodzić, bardzo ostrym nożykiem, a jego resztki - zmiękcza specjalnym preparatem do usuwania silikonu i ściera.

 

3. Luster nie wolno przyklejać na piankę montażową, silikony octanowe, akryl, kleje dwuskładnikowe ani kleje do glazury. Żadne z tych preparatów nie gwarantują trwałego i odpowiedniego zamocowania lustra, a w dodatku mogą je uszkodzić.

 

4. Nanoszenie kleju. Klej do luster nanosi się na lustro plackami - za pomocą specjalnego pistoletu (takiego samego jakim można wyciskać na przykład silikon sanitarny), tak aby można było dokładnie docisnąć klej po przyłożeniu lustra do ściany.

 

5. Klej można też nanosić paskami, ale tak, aby między nie mogła pod lustro docierać pewna ilość powietrza (by klej mógł dobrze wyschnąć). Należy nakładać najmniejszą potrzebną ilość kleju - zbyt gruba warstwa utrudnia jego wiązanie.

 

6. Klej wysycha z szybkością około 2 mm grubości na każde 24 godziny. W rzeczywistości ten czas może być dłuższy lub krótszy - zależnie od temperatury i wilgotności pomieszczenia.

 

7. Zużycie kleju zależy od grubości nakładanej warstwy - opakowanie o pojemności 310 ml zwykle wystarcza na przyklejenie 2-2,5 m2 lustra.

 

8. Wspomaganie taśmą. Aby lustro nie spłynęło ze ściany podczas wiązania kleju, często stosuje się montażowe mocowanie piankową taśmą dwustronnie klejącą grubości około 1 mm. Klej trzeba wówczas nałożyć odrobinę grubszą warstwą, dzięki czemu po delikatnym przyłożeniu lustra do płytek można będzie jeszcze skorygować jego ustawienie - taśma chwyta dopiero po dociśnięciu lustra do ściany.

 

9. Spoinowanie

Jest konieczne, jeśli lustro wkleja się między płytki, bezpośrednio na ścianę.

 

10. Szerokość spoin. Dobrze, by były tej samej szerokości co spoiny między płytkami. Jeśli lustro przyklejane jest na całą ścianę, ze wszystkich stron trzeba zostawić około pięć mili-metrów luzu, aby można było uszczelnić lustro elastyczną masą. Spoinowanie przeprowadza się dwa-trzy dni po przyklejaniu lustra, kiedy klej pod lustrem wyschnie (nie byłoby to możliwe bez dostępu powietrza).

 

11. Masy do spoinowania. To masy akrylowe, które wyglądają podobnie jak zaprawa spoinująca. Taką spoinę - po pewnym czasie - można odnawiać przez pomalowanie farbą, najlepiej akrylową.

12. Maty grzejne. To takie same maty elektryczne, jakie stosuje się pod płytki w podłogach grzejnych. Maty zapobiegają parowaniu, ale można je stosować tylko pod lustra wklejane między płytki. Udogodnienie to warto zastosować zwłaszcza wtedy, gdy lustro ma być przyklejone na ścianie zewnętrznej, która jest chłodniejsza od ścian wewnętrznych. Grubość maty jest niewielka (5-10 mm), jednak należy ją uwzględnić podczas przygotowywania wnęki na lustro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie :

13. Zamiast maty można dać kabel grzejny umocowany (na klej) w małej bruździe (6mm) w tynku. Bruzdę mozna wykonać szlifierką kątową (ale bardzo pyli), lub wiertarką ręczną z wiertłem do betonu (trzymać wiertarke pod kątem 45 stopni).

Pasuje tu n.p. kabel firmy Elektra z dwustronnym zasilaniem o długości 7m i mocy 70W.

14. Przy wklejaniu lustra (jego dociskaniu) należy kontrolować czy się nie ugięło. Nawet bardzo małe ugięcie płaszczyzny lustra jest zauważalne, w postaci zniekształcenia obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maty grzejne. To takie same maty elektryczne, jakie stosuje się pod płytki w podłogach grzejnych.

Trochę info znalazłem na stronach Devi

Zainstalowana moc wynosi ok. 60 W

 

Maty grzejne DEVI™ dostępne są w następujących rozmiarach:

Szerokość x Długość

50x70 cm

60x60 cm

60x80 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze moje dwa grosze :wink:

Maty grzejne. To takie same maty elektryczne, jakie stosuje się pod płytki w podłogach grzejnych. Maty zapobiegają parowaniu, ale można je stosować tylko pod lustra wklejane między płytki.

Znalazłem coś takiego jak folia grzewcza mirro Wydaje mi się, że mógłby to być sposób na lustra montowane na płytkach.

 

Zamiast maty można dać kabel grzejny umocowany (na klej) w małej bruździe (6mm) w tynku. [ciach]

Pasuje tu n.p. kabel firmy Elektra z dwustronnym zasilaniem o długości 7m i mocy 70W.

A masz jakiś pomysł ile takiego kabla trzeba dać na 1 m2 lustra, aby z jednej strony nie było za mało, a z drugiej strony, aby za bardzo nie grzać (szczególnie w lecie :-? ). Albo jak gęsto powinny być te bruzdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Co zrobić żeby takie lustro było w jednej płaszczyznie z kaflą ,bo na pewno nie będzie skoro moja np. kafla ma grubość ok. 8 mm a lustro jest chyba znacznie cieńsze? Czy nadrobić to grubszą warstwą kleju ?. ale jak to potem podtrzymać zanim wyschnie?

 

Mam ten sam dylemat.

Glazura plus klej u mnie = 10 mm. Chcę wkleić taflę 120 na 80 cm. Facio od luster powiedział że ma lustra 4 milimetrowe, bo tanie i wystarczające. Powiedziałem że musi ono licować z glazurą a przecież kleju nie da 6 mm. Podrapał się w głowę, mi zależało na czasie żeby juz nie szukać kolejnego szklarza, i uradziliśmy wspólnie że da pod spód wąskie paski lustra żeby w sumie miało 8 mm plus klej. Myślę że taka mała różnica nie będzie się rzucać w oczy, choć wolałbym, żeby przyniósł mi paski o grubości 5 mm. Jutro zobaczymy co z tego wyjdzie :)

A co do podtrzymywania to kupiłem klej do luster soudala szybkoschnący więc te kilka minut wytrzymam w pozycji "na aresztowanego" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za bałagan na zdjęciech :)

 

Duża łazienka

http://tommco.photosite.com/~photos/tn/57_348.ts1095072588000.jpg

Mała łazienka

http://tommco.photosite.com/~photos/tn/72_348.ts1095078814000.jpg

 

Mi się to roswiązanie sprawdza. Wadą jest tylko, że się nierówno lustro rosi....ale potem zaraz wysycha i jest OK.

 

Pozdrawiam

 

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z różnicą grubości płytek z klejem (ok. 12mm i tafli lustra (4mm) jest rozwiązany, gdy wstawimy ramkę z płytek typu "london", lub "cygaro" oddzielającą glazure od lustra.

Takie płytki mają szerokość około 5cm, lub 3cm i są wypukłe.

Mam lustro 120x80cm i kabel grzejny o mocy 70W.

Kabel włączany jest równocześnie z oświetleniem nadlustrowym, z możliwością jego całkowitego wyłączenia w porze letniej.

Lustro wklejone jest w ścianę zewnętrzną budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Luster nie wolno przyklejać na piankę montażową, silikony octanowe, akryl, kleje dwuskładnikowe ani kleje do glazury. Żadne z tych preparatów nie gwarantują trwałego i odpowiedniego zamocowania lustra, a w dodatku mogą je uszkodzić. .

 

Moj fachowiec twierdzi ze przykleja lustro na kleje do glazury ELASTYCZNE - nigdy nie miał problemów :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to moc niepotrzebnie za duża (wypada 58W/m2)

Chyba nawet więcej.. :(

Jeśli Twoje lustro ma powierzchnię 1,2 * 0,8 = 0,96 m2, to wychodzi nawet 73 W/m2 :wink:

 

Ciekawi mnie natomiast ile czasu potrzeba na odparowanie takiego lustra. Może nie warto kabla grzejnego włączać razem z kinkietami tylko zastosować dwa oddzielne włączniki, albo jeden świecznikowy...

Jeżeli np. wchodzimy pod prysznic, to przy włączaniu ogrzewania razem z oświetleniem suma mocy wynosi minimum 150 W (min. 70 W na podgrzewanie lustra i min. 80 W na oświetlenie)... gdy tym czasem wcale z lustra, ani z oświetlenia przy nim zamontowanego w tym czasie nie korzstamy (?) :-?

 

Haaallllo, czy jest jeszcze na tym forum Ktoś, kto ma podgrzewane lustro?.. i czy ten Ktoś mógłby coś powiedzieć?

:roll:

 

Pozdrawiam

Carl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam,

 

Wykombinowalam, ze na dwoch scianach lazienki bede miala dwie duze tafle lustra (180x105) 'zatopione' w kafle.

 

Przegladalam na forum watki dotyczace mocowania lustra lub tez zapobiegania by bylo zaparowane.

 

Moje pytania dotycza jednak lustra jako takiego.

Czy mozna powiedziec ze jedno lustro jest lepsze od innego?

Czy sa rozne rodzaje luster?

Czy sa jakies parametry na podstawie ktorych mozna ocenic jakosc, trwalosc, wytrzymalosc itp (tak jak np w przypadku lub kafelkow) ?

W jaki sposob dokonac wyboru szklarza? Jakie pytania nalezy zadac aby miec przekonanie ze lustro bedzie w porzadku i ze bedzie wygladalo estetycznie przed kilka lat?

 

Bede wdzieczna ze wszelkie komentarze, sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...